Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Norveç' te Türk Ehliyeti İle Araba Kiralamak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba.Aslında kendim araştırıp da bulabilirim ki AB bölgesinde sorun olmuyor ama özellikle Norveç özelinde böyle bir bilgi yok internette. Genelde hep kiralama şirketlerinin yarım yamalak cevapları var. Bu başlık en azından google aramalarında çıkar ve sitemiz like alır)
    Norveç kiralama şirketlerinin hemen hepsinde farklı bilgiler var
    Mesela "

Aracınızı teslim alırken, ana sürücü ve diğer ek sürücüler, kendilerine ait sürücü belgelerini ibraz etmek zorundadırlar.

Dijital sürücü belgeleri kabul edilmeyecektir.

Sürücü belgenizi yenilediyseniz ve belgede sadece yenileme tarihi bulunuyorsa, belgenin ilk olarak ne zaman düzenlendiğini kanıtlamanız gerekir.

Bütün sürücülerin en az 12 ay sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Başka bir ülkede araç kullanmadan önce hangi evrakların istendiğini öğrenmek her sürücünün kendi sorumluluğundadır. Örneğin, sürücü belgenizin yanı sıra vize ve/veya Uluslararası Sürücü Belgesine ihtiyacınız olabilir.

Her sürücünün geçerli bir sürücü belgesi sunması gerekecektir. Sürücü belgesinde Latince olmayan karakterler kullanılmışsa, geçerli bir Uluslararası Sürücü Belgesi veya sürücü belgelerinin onaylı bir çevirisini sunmaları gerekir. Sürücü belgesini Avrupa dışından almış sürücülerin de Uluslararası Sürücü Belgesi bulundurmaları tavsiye edilir"

Diyor.

Ben bizim ehliyetler altı ay geçiyor diye biliyorum ama bu ülkenin tam AB kapsamında olmaması ve her yerde farklı bilgi olması kafamı karıştırıyor. Bazı yerlede IGD mi ne öyle bir belge istiyorlar. Kısa vadade bu ülkede kiralama prosedürünü deneyimleyen oldu mu. Bizim yeni sınıf ehliyetlerle ile başka hiçbir belgeye ihtiyaç duymadan kiralama işlemini sorunsuz halledebilir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Bizim yeni tip sürücü belgeleri AB ülkelerinde geçiyor ama kimi ülkeler için uluslararası sürücü belgesi diye bir şeyi hala alan varmış. Ben de merak ettim.

Motosikleti
    Tenere700
    Araç sürmenizde sıkıntı olacağını sanmıyorum, yanlış bilmiyorsam turistik ziyaretlerde Norveç'te 3 ay kadar araç kullanabiliyorsunuz.

Fakat araç kiralayacağınız şirketin farklı ülkenin ehliyetlerine farklı uygulamaları olabilir, gitmeden iletişime geçmenizde fayda var.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    f0cus bunu beğendi.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 700CL-X SPORT
    Yeni tip sürücü belgeleri AB'de 6 ay boyunca geçerli oluyor yalnız pasaportta giriş tarihi itibari ile 6 ay süreyle bakılıyor. Geçer ise ceza yemeniz muhtemel.

Kiralama konusunda ise giriş yapılan ülkede yüksek ihtimalle kiralama problem olmayacaktır ancak uçakla giriş yaptığınız ülkede kiralama yapmayacak başka ülkede kiralayacaksanız aşağıda yazdığım durum başınıza gelebilir

Polonya girişli damga ile Almanya'da Türkiye'de faaliyet gösteren bir firma dahil büyük şirketlerden araç kiralayamadık biz. Devamında Almanya doğumlu Türk bir arkadaş vasıtası ile kiralama yaptık.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yeni tip sürücü belgeleri AB'de 6 ay boyunca geçerli oluyor yalnız pasaportta giriş tarihi itibari ile 6 ay süreyle bakılıyor. Geçer ise ceza yemeniz muhtemel.

Kiralama konusunda ise giriş yapılan ülkede yüksek ihtimalle kiralama problem olmayacaktır ancak uçakla giriş yaptığınız ülkede kiralama yapmayacak başka ülkede kiralayacaksanız aşağıda yazdığım durum başınıza gelebilir

Polonya girişli damga ile Almanya'da Türkiye'de faaliyet gösteren bir firma dahil büyük şirketlerden araç kiralayamadık biz. Devamında Almanya doğumlu Türk bir arkadaş vasıtası ile kiralama yaptık.
    Norveç AB üyesi değil fark eder mi bilmiyorum.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 700CL-X SPORT
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Norveç AB üyesi değil fark eder mi bilmiyorum.
    Haklısınız, ben başlığı isveç diye algılamış olmalıyım. Şimdi fark ettim

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Norveç yaş kurallarına uyulduğu müddetçe herhangi bir ülkeden alınan ehliyet ile 3 ay araç kullanılabilir.
    Yeni ehliyetler AB ile uyumlu olduğu için çok büyük ihtimalle 6 ay geçerlidir, ama değilse de 3 ay zaten yine geçerli.

1949 Ceneva konvansiyonu ve 1969 Viyana konvansiyonu Türkiye'nin de imzacı olduğu belirleyici anlaşmalar.

https://www.vegvesen.no/en/driving-l...nce-in-norway/

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)