Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kiralık Araçlarda Yıkama Mevsuzu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Bergson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Merhaba. Yakın bir arkadaşım İstanbul' da kurumsal bir araç kiralamış teslim ederken araç bedeline yakın bir yıkama parası kesilmiş ki araç söylemine göre kirli değilmiş? Bu konu bana biraz ilginç geldi. Başına gelen varsa birkaç şey sormak istiyorum
    1-Eminim kira sözleşmelerinde aracın temiz alınıp temiz bırakılması gibi bir madde vardır (arkadaşın sözleşmeyi incelemedim henüz ) ama bu madde nasıl denir en ince ayrıntısına kadar temiz bırakılacak şeklinde yorumlanabilir mi yani iç dış komple?
    2-İkinci olarak en büyük dayanak noktam. Biliyorsunuz Yargıtay kiracılar evi ne kadar kullanırsa kullansın çıkarken boyatmak zorunda değil diye yeni bir içtihat geliştirdi. Yani kiracı zaten evin yıpranma payını kira karşılığı ev sahibine ödüyor şeklinde aynı durum bu araç işi için de geçerli değil mi olmaz mı sizce?
    3-Son olarak bu konuda tüketici hakem heyetine başvuran, başvuruna duyan sonuç alan yada almayan birileri var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yıkatmaya gerek yok; öyle bir kural da yok.

ancak kiralanan şirketin politikasına göre bu değişir. Şirket temiz verdim temiz isterim gibi bir madde koyduysa yapacak birşey yok.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Kısa dönem kiralama mı, uzun dönem kiralama mı? Araç nedir? Firma nedir?

Bugüne kadar uzun dönem dahil, onlarca kez araç kiraladım. Hem yurt içinde hem de yurt dışında. Bir kez bile teslim ederken "araç yıkama bedeli" diye bir ücret kesilmedi. Hem de kiralama bedeline yakın bir para diyorsunuz...

Yine burada eksik yazılan bir şeyler var...

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Garenta, süre üç günlük, araç tipi ekonomik renault joy mu ne o model. Aslında ben kabaca netten baktığımda bu uygulamanın yıllardır var olduğunu gördüm ilginç bir şekilde açılmış bir dava tüketici hakem heyeti başvurusu vb veriye rastlayamadım.

Araç kiralamalar aracı teslim almadan önce her yerinin videosunu çekmek gerek. Sonrasında teslim ederken yok kirliydi yok şurasında çizik vardı yoktu tartışmalarına girmemiş olursunuz.

İmzalanan sözleşmede vardır zaten aracı temiz alıp temiz teslim edeceğim diye. Temizlik derecesi göreceli olacağı için video fotoğraf kanıtı önemli.
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kiralık araçlarda yıkama ücreti ucu açık bir konu kiralarken dikkat etmek gerek.

Her kullanan aracı temiz bırakacak diye bir şey yok. Bir kaç kullanımdan sonra zaten temizlenmesi gerekiyor tabi bunu da birinin karşılaması lazım.

Karavan kiralarken bazıları baştan söylüyor kaç gün kiralarsan kirala teslim ederken şu kadar temizlik ücreti alırım diye.
    Bergson bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Bergson adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Garenta, süre üç günlük, araç tipi ekonomik renault joy mu ne o model. Aslında ben kabaca netten baktığımda bu uygulamanın yıllardır var olduğunu gördüm ilginç bir şekilde açılmış bir dava tüketici hakem heyeti başvurusu vb veriye rastlayamadım.
    Garenta'dan çok kez araç kiraladım. Uzun dönem de kiraladım. Hiç böyle bir taleple karşılaşmadım. Ancak araç gerçekten çok pis iade edilmişse ekstra bir ücret talep etmiş olabilirler. Sözleşme belirleyicidir.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Herhangi bir yasal konuya dönüşmüş deneyimim yok.

Yargıtayın kararı Türkiye'de inanılmaz çarpık olan kiralama işine uzun zamandır duyduğum ilk doğru yorum ama Türkiye'de bu bakışın değişmesi çok çok zor. Evin güçlü bir yatırım aracı olarak kalması falan onlarca sorun var burada bununla ilgili. Aidatı kiracı öder konusuyla ilgili bir şey desem 100 kişiden 90'ı tabii ki o ödeyecek der, falan filan o konu dallı budaklı =)

Bayağı bir kiralama yapmışlığım vardır, ne Türkiye'de ne dışarıda böyle bir şeyle karşılaşmadım şimdiye kadar. Kiraladığım tüm arabalarda da sigara içtim ama hiçbirinde de içini de kül etmedim, camları açıp doğru düzgün havalandırmadan da vermedim. Tek gün olsa kiralama bedeline yakın olmasını anlarım, bu tarz "açıklar" genelde çok yüksek ücretlidir. Atıyorum dolu depo teslimdir ama sen 20litre eksik getirirsen litre başına 3 eur falan gibibir fiyat eklerler, yıkama da bu nedenle pahalıdır ama üç güne denk olması da çok geldi

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Sözleşmeyi inceledim. Araç yıkama bedeline dair madde var. Ancak iç mi dışmı kirlilik derecesi ne dair hiçbir ibare yok. Ki arkadaş aracın görüntüsünü çekmiş gerçekten kirli değil.
    Şöyle düşünün şimdi aracı teslim edecekseniz ve sözleşme gereği yıkamaya götüreceksiniz, Şans bu ya o gün gökten boşalırcasına yağmur yağıyor bu durumda ne olacak mesela?
    Hala kararsızız Tüketici Hakem Heyetine başvuralım mı başvurmayalım mı

Motosikleti
    Yıkama bedeline dair sözleşme içeriğini buraya atar mısınız?

Ayrıca sizden talep eden bedel haksız yere ve kiralayanın kötü niyetiyle yapılmış bir işlem gerekçesi ile Tüketici Hakem Heyetine itirazda bulunabilirsiniz. Burada talep edilen bedelin miktarı, karara etki edecektir. Başvuru çok kolay zaten, e devletten yapılabilir. Masrafı da yok. Neden başvurmayasınız ki?

Motosikleti
    Forza 250
    Araçta sigara içildiyse veya birşey döküldüyse genelde böyle bir masraf çıkıyor. Onun dışında ben de rastlamadım.

Motosikleti
    Artık yok
    Yurtdışında araç kiraladığım zaman bana genellikle iki seçenek sunuyorlar. Sen mi yıkatıp getireceksin yoksa bize yıkatma bedelini ödeyecek misin? 2 3 ay önce Polonya da 35 Euro para verdim yıkatma ücretine...

Türkiye de 1 2 kere bu durumla karşılaştım. Ama ben yıkatıp teslim ettim hep.

hiFuries - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR
    Merhaba,

Kiralık araçlarda karşılaştığınız yüksek yıkama ücreti konusu oldukça can sıkıcı olabilir. Öncelikle, kiralama sözleşmenizi dikkatlice incelemenizi öneririm. Genellikle, sözleşmede aracın temiz teslim edilmesi gerektiğine dair maddeler bulunur, ancak bu temizlik kriterlerinin ne kadar detaylandırıldığı önemli. Eğer bu konuda belirsizlik varsa, bu durumun kötüye kullanıldığı anlamına gelebilir.

Aracı teslim alırken ve teslim ederken fotoğraflar çekmek, olası anlaşmazlıkların önüne geçmek için iyi bir yöntemdir. Böylece, aracın kirli olmadığına dair somut kanıtınız olur. Eğer sizden talep edilen yıkama ücreti haksız görünüyor ve kiralama şirketiyle bu konuda anlaşamıyorsanız, Tüketici Hakem Heyetine başvurmayı düşünebilirsiniz. E-devlet üzerinden kolayca başvuru yapabilirsiniz ve bu süreç ücretsizdir.

Son olarak, araç kiralama işlemlerinde her zaman sözleşmenin şartlarını açıkça anlamanız ve olası ek ücretler hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Böylece, kiralama süreci boyunca daha az sürprizle karşılaşırsınız. Başarılar dilerim!

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)