Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sözlü sınavda başarılı olma yöntemleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar, bir ay sonra sözlü sınavım var. Sınav şöyle olacak: 5 kişilik bir komisyon önüne çıkacağız. Komisyon üyeleri bize belli konular üzerinden sorular sorup cevaplamamızı isteyecekler. Tabii bir de işin "kendini ifade etme ve beden dili" kısmı var.

Bu konuda önerilerinizi bekliyorum sevgili forumdaşlarım.
    Voltaren bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Bana kalırsa altın kural " Kendin olmak "
    Gerisi bir şekilde yürür gelir zaten, eğer ki tökezlediyse sizin için uygun bir yer olmayabilir

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    badem bıyık bırakman için 1 ay vaktin var.

Eğer yavaş uzuyorsa badem yağı sür.
    -Black-, M.balibey, ero__ ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, bir ay sonra sözlü sınavım var. Sınav şöyle olacak: 5 kişilik bir komisyon önüne çıkacağız. Komisyon üyeleri bize belli konular üzerinden sorular sorup cevaplamamızı isteyecekler. Tabii bir de işin "kendini ifade etme ve beden dili" kısmı var.

Kendinize tahmini benzer soruları bir boy aynasının karşısına geçerek ve kendi gözlerinizin içine bakarak cevaplayın. Böylelikle hem insanların bakışlarından strese girme ihtimaliniz azalır hem de konuşma esnasında vücut dilinizi görebilir, özellikle el ve kol hareketlerinde +/- aşırılık varsa görüp düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Daha profesyonel bir etkileşim için bir tripod ile sizi arkadan ve aynadaki görüntünüzün tamanını alacak şekilde bir kamerayla kayıt yapıp 15-20 dakikalık çalışmanız sonrası birkaç dakika ara verip kendi görüntünüzü izleyin. Bunu yaparken bir başkasını izliyormuş gözüyle bakmaya çalışın, bu da bir yöntemdir.

Giyiminize dikkat edin, duruma uygun olsun. Ama bunu yaparken sizi aşırı terletmeyecek, üşütmeyecek şekilde giyinmelisiniz. Aksi halde stres seviyeniz yükselir.

En önemli başka bir konu da dürüst olmanız. Gerçekten bunun için eğitim almadıysanız veya hayatınızda bu şekilde yaşamanızı gerektirecek sürekli bir durum gerçekleşmemişse (her ikisi de uç durumlardır) bilin ki karşınızda gerçek profesyoneller varsa yalan makinesine ihtiyaç duymadan standart bir vatandaşın yalanını ve bu yalanın derecesini, sizin soruya cevap vermenize gerek kalmadan sadece soruyu sorarak ve tepkinizi gözlemleyerek görebilir, siz konuşmadan doğru cevabı alabilir. Onun için dürüst olmanızı öneririm. Tabi bu, mülakatın gerçek amacına ve (kabaca) size göre de değişebilir.

Mülakatın derecesini bilmiyorum ama eğer çok uç noktada bir karşılaşma ise gerçekler en iyisidir. Benim yaşadığım en uç durumda yurt dışından ve ülkemizden konunun uzmanları ile yetkili kişilerden oluşan 12 kişilik bir heyetin karşısında mesleki ve kişisel soru bombardımanına tutulmuş, heyetin anlık yorumları ile sonrasındaki kamera ve ses kayıtlarımızın tekrar incelenmesi sonucu küçük denebilecek bir grup seçilmiştik. Bu tip bir süreç işlerse "gerçekler" zaten ortaya çıkmış oluyor. Sizin "olmayanı" göstermek gibi bir seçeneğiniz kalmıyor. Tabi dediğim gibi, aranan "olmayanı ne derecede gösterebildiğinizi görmek" değilse.

Bir başka kritik ise, eğer mülaka giriş zamanınızı siz seçiyorsanız; mümkünse grup içinde heyet karşısına ilk veya son olarak girmeye çalışın. Bu iki uç nokta akıllarda daha kalıcıdır, az da olsa başarı sonucunuzu etkileyecektir. Sırayla çağırılıyorsanız kaderinize boyun eğmeniz gerekecek.

Biraz derine girdim sanırım. Yazdım, boşa gitmesin bari
    ...

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    İş mülakatı falansa her soruya reisi sıkıştırıp övün.
    DickName bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @focus: dediğiniz gibi ne kadar çabalarsan çabala sonuçta 10 dakikalık zaman diliminde komple değişmek imkansız. O yüzden rahat olmak lazım dediğiniz gibi.

@arndiol: badem bıyık bırakırım ama benim şemal alkolik, hapçılara benziyor. Onu nasıl düzeltiriz bilmiyorum. Konuyu açmışken, sizin tarif ettiğiniz yaşam tarzında olan insanları yüzünden tanırım. Yani mazbut, mütedeyyin insanların yüzünde acayip bir belirginlik oluşuyor. Ha keza vur patlasın çal oynasın yaşayan insanların da yüzüne vuruyor hayat tarzları. İnsanın yaşantısı, iç dünyası neyse yüzüne vuruyor su götürmez bir şekilde. Yani, benim badem bıyık bırakmam, at hayvanının tenasül organına bir kelebeğin konmasından sonra oluşan tabloya birebir benzer.

@kuralz: hocam teşekkür ederim. Yazınızda en çok umutlandığım nokta 300 kişilik mülakat adaylarının arasında ilk 3 sırada olmam sanırım. Sabah 10.00'da başlayan mülakat akşam 18'00'e kadar devam edecek ve ben sabah 10.20'de komisyon karşısına çıkacağım. Eğer soruları doğru cevaplarsam büyük şans elde ederim gibime geliyor.

@water: konu yalamak ise en iyi ben yalarım. Yalarım yutarım en dik ben tutarım. Öyle bir yalarım ki dip köşe temizlerim, hiç kuru yer bırakmam. Şaka lan şaka böyle bir şey olabilir mi ya
    M.balibey bunu beğendi.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Yani, benim badem bıyık bırakmam, at hayvanının tenasül organına bir kelebeğin konmasından sonra oluşan tabloya birebir benzer.
    ki bu da "Natural Born Badem" demektir.
    Şimdiden hayırlı olsun
    Sentis ad medullis!
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O beş kişinin nasıl kokuşmuş tipler olduğunu tahmin edebiliyorum. Gerekli bağlantıları ayarlamadıysan boşuna sınava girme.

M.balibey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Söz konusu sözlü devletteyse ankaradan bir büyük şart.

Özeldeyse ik bölümüne ulaşabilecek bir tanıdık şart. Bir çok şirkette artık erkek ve kadın aday elemelerde baş başa kaldıysa kadın adayı seçiyorlar.

joshua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki KLX 250 (2016) KLR 650 (2006)
    Şans senden yana olsun arkadaş, güzel haberlerini alırız inşallah

ergunerbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 660 Z Tenere
    Dostum en az beş mülakat tecrübesi olan,hali hazırda memur olarak yazıyorum. Çok istediğini belli etme amiyane tabirle çokta çükümde tarzı takılırsan oluyor.Heyecan yapma bacaklarin titremesin.Rahat ol kendin ol.

Forumdan Uzaklaştırıldı

Sifir tecrube ve bilgiyle birkac onerim olacak.

Oncelikle sunun gibi gumus bir yuzugun olsun,arti 10 puan garanti.

Ne soruyolar hic bilmiyorum ama zulum 1923 te basladi falan de,konusu acilmasa bile soyle.

Bol bol arapca kelimeler kullan selamin aleykum ile soze gir,sandalyeye otururken bismillah falan de..turklukle ilgin olmadigini anlasinlar...

Gerisi gelir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)