Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Kask Takmayan Artçının Benim Adıma Yazılmış Cezasına İtiraz

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Yzf R25
    Normalde hep artcı kaskı tasırım yol üstü arkadaşı aldım, kask kafasına küçük geldiği için takmadı bende 90 tl yemıştım geçen sene. ben itiraz etmedim ödedim bi dene şansını ( şöylede bir şey var 'arabadaki emniyet kemeri mantıgıyla benzer durum ' haklı cıktın her türlü arkana aldıgın kısıye yazılacak ceza bence hiç uğraşma direk artcından parayı almaya bak ya da gönlün onun ödemesine rağzı değilse sen öde )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konunun arap sacina donmesine gerek yok. Guzel ders olmus Bir daha kasksiz kimseyi almazsiniz motora.

Ne kadar kanunen haklilik payiniz az biraz olsa da bence kurcalamayin, basiniza bir sey gelmeden seyahat etmissiniz o sekilde ona yorun.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki 1000 gt
    sen araç sahibisin veya sürücüsün diyelim ,aracına bindirdiğin yolcuların hataları veya yanlışları senide bağlar, kanunları bir kenara bırakırsak ,normalde olması gereken de budur, ayrıca 95 tl az bir rakam mahkeme v.s uğraşmana bile değmez,öyle kıramadım aracıma aldım gibi sebepler, başınıza bir şey geldiğinde sizi korumaz, Allah korusun kaza yapsan artcın sakat kalsa veya ölse, altından hem vicdani, hemde kanuni kalkman zor bir durum olur, benzer şekilde aracına bir otostopçu alırsın, şahıs terörist çıkar, uğraşır durursun,polis gayet normal bir iş yapmış

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Arabada emniyet kemerini takmayan birisi varsa kemerini takmayan şahsın kendi kimliğine ceza yazılıyor diye biliyorum. Yani şöföre değil. Motosiklette niçin şöföre yazılıyir ne alakası var şöför zorla mı kasksız şekilde bindiriyor?

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Alıntı InMyHearth adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Kask taktırmadıysan onun hayatını değersiz gördüğün ve güvenliğe önem vermediğin net olarak anlaşılır. Zaten yazdıklarından anlaşılıyor." Bir insanı tanımadan yargılamak internette moda olsa gerek bilmiyorum ama. Çevremde o gün arkama aldığım arkadaşımda dahil motor kullanan tanıdıklarım birinin ne zaman eksik ekipmanla bindiğini görsem veya ekipman işinde ucuza kaçtığını görsem bunu espriyle karışık veya değil o anda yüzüne karşı söylerim ama sonuç sizinde tahmin edebileceğiniz gibi her zaman aynı olmuyor.
    Ben kasksız motor kullanmasını bilen / bilemeyen hiçbir arkadaşımı artçı almıyorum. Bunun ricası, hatırı vs olmaz.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Asil sizin hukuk bilginiz eksik.

Suc sahsidir. Kasksiz bindirme diye bir suc yok. Kasksiz binme diye bir suc var. Adam cikardi atti kaski otoyolda n'apacaksiniz? Ya da arabada yaninizdaki yolcu cikardi emniyet kemerini, n'apacaksiniz?

Ama eger kaza olur da artciya ciddi bir sey olursa iste o zaman ailesi motosiklet surucusune dava acabilir.

Yani kasksiz artci almakla suc islemiyorsunuz, ama ciddi risk aliyorsunuz.
    Adam kaskı çıkardıysa motosikletten indireceğim, arabada da kemeri çıkartırsa yine indiririm.
    Kemer ve kask kullanımına dair yolcu üzerine ceza yazılabilir fakat pratikte her zaman sürücüye yazılıyor. Kaza olduğunda mahkeme gelip kask taktırdın mı? dediğinde "suç şahsi olduğu için ilgilenmedim" diyoruz sanırım.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam kaskı çıkardıysa motosikletten indireceğim, arabada da kemeri çıkartırsa yine indiririm.
    Kemer ve kask kullanımına dair yolcu üzerine ceza yazılabilir fakat pratikte her zaman sürücüye yazılıyor. Kaza olduğunda mahkeme gelip kask taktırdın mı? dediğinde "suç şahsi olduğu için ilgilenmedim" diyoruz sanırım.
    Yanlış biliyorsunuz. Gerek görüldüğünde yayaya bile trafik cezası yazılabilir. Aynı şekilde yolcuya da.

Kask çıkarma örneğini onun için verdim. Artçınız otoyolun ortasında çıkarsa, siz kenara geçene kadar da yakalanıp ceza alırsanız n'olacak?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)