Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

ÇAYKUR'UN YAPTIĞI

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Abicim kafayı mı kırdınız siz?
    Yarım kilo olsa ne olur 1 kg olsa ne?
    Diyelim ki yarım kilo çay o paraya,
    ne yapar kilosu 7 euro mu?
    Almanya'da asgari ücretli yani en az kazanan, yani en gariban adam maaşıyla 200kg çay alıyor.
    Türkiye'de 200kg çay alabilmek için kaç para kazanman lazım?
    5200 lira değil mi?
    Hah işte sen eğer ayda 5200 lira kazanıyorsan Almanya'da ki en gariban adamla aynı seviyede yaşıyorsun.
    Onu da kazanamıyorsan seviyeni düşün!
    Daha neyin hesabını yapıyorsunuz?
    aquarist4, pea ve Metehan07-70 bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben ki günde 1 demlikten fazla çay içen adamım böyle birşey varsa yer yerinden oynar .
    Yarın Almanya'dan makina getirdiğimiz işyerini arayıp ogrenecem bu durumu doğruysa direk Lipton .
    Elimden gelen bu

Motosikleti
    hyperstrada
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Almanya'da asgari ücretli yani en az kazanan, yani en gariban adam maaşıyla 200kg çay alıyor.
    5200 lira değil mi?
    Hah işte sen eğer ayda 5200 lira kazanıyorsan Almanya'da ki en gariban adamla aynı seviyede yaşıyorsun.
    Sayın Coq,

Türkiye’de kişi başı milli gelir Almanya’dan düşük ancak bunun konuyla direk ilgisi yok. Çaykur Almanya zengin diye daha mı pahalı satmalı çayı? Ya da Gana’ya çay satılacaksa çok ucuza mı verilmeli?

Genelde bu forumda yabancı markaların fiyatlamalarının Türkiye’de adil yapılmadığı belirtilir ardından da yabancıların zengin bizim fakir olduğumuz eklenir. Aslında çok mantıklı bir yaklaşım değil, Vestel televizyonu Senegal’e satarken daha ucuza mı satmalı?

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben ki günde 1 demlikten fazla çay içen adamım böyle birşey varsa yer yerinden oynar .
    Yarın Almanya'dan makina getirdiğimiz işyerini arayıp ogrenecem bu durumu doğruysa direk Lipton .
    Elimden gelen bu
    İşte bu işte finlik aramamızın sebebi tam olarak bu kardeşim. Sen Lipton al ben alayım sonra türkiye niye kendi kendine yetmiyor şikâyet edelim. Kendi çayımızı içmeyelim.
    İhracat işlerini bilmiyorum. Devamlı bu fiyat mı kampanyamı (bir günlük geçerli) yazıyor verilen linkte. Çay Türkiye'de pahalı mı evet herşey gibi gelir seviyemize göre pahalı.
    Ama bizim çayımız sonuçta doğu Karadeniz çay ile ayakta duruyor. Çay üreticisini memnun et satanı memnun et içeni memnun et hepsi bir arada olmuyor

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ben de bu olayı incelerken yamaha'nin almanya sitesine girdim, bizde 10.000 lira olan ys125 onlarda 2.200 euro.

hayat çok garip; vapurlar, kuşlar..

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    kafanızı yormayın, olur öyle.

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ahmet Turan hocam biraz şaka takıldım ve haberin içeriğini gerçekliğini bilmediğim için Almanya'da ki arkadaşlara soracam yazdım .

Hee şöyle de birşey var diyelim ki kampanyalı fiyat yada ürün de sorun yoksa ve o fiyattan devamlı satiliyorsa yine almam . Evet kendi ülkemizin ürünü tuketelim haklısın ama kendi halkına bunu yapıyorsa almam abi , giderim yabancı firma çayını alırım bunu gene de almam . Bu sadece çay için geçerli değil .

Tekrar edeyim eğer ürün devamlı o fiyattan satiliyorsa almam artık Çaykur . Kendi ülkemizin firması bize kastıracak ben hala gidip ondan alacam . Öyle bir dünya yok .

Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de bu olayı incelerken yamaha'nin almanya sitesine girdim, bizde 10.000 lira olan ys125 onlarda 2.200 euro.

hayat çok garip; vapurlar, kuşlar..
    YouTubede tektabanca kanalında abdde fuar geziyor izleme sakın ülkücüye izletsen yüzerek ülkeden kaçar.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    5200 lira değil mi?
    Sen ne içiyorsun dostum? Türkiye olarak dünyaya ne satıyosun ve dünyadan neler satın alıyosun da almanya gibi sanayi devi bi ülkeyle sidik yarıştırıyorsun?

Sanki 20 sene önce bi maaş ile 500 kilo et alınıyormuş gibi konuşuyorlar. Millet parasıyla çay-şeker-tüp-ekmek bulamıyordu afedersiniz kıçına don bulamıyorlardı.

Alım gücü konusunu kenara bırakırsak... TR de üretilen çayın başka ülkelerdeki satış fiyatının buradaki fiyatından daha uygun olmasının bi açıklaması yoktur. Olsa olsa vergi ile açıklanabilir. O da ülkemizde kol gibi olduğundan...

Motosikleti
    MT07ABS / FZ09
    istiyoruz ki;

-herseyin fiyati duzenli (?) olsun, duzgun(?) olsun
    -fazla (?) kar olmasin
    -ayni mal/hizmet heryerde hemen hemen ayni fiyata (?) satilsin
    -asgari ucret heryerde ayni olsun,
    -fiyatlari belirleyen, duzenleyen, denetleyen ve bize soyleyen bir ust otorite, ust-akil, kurum olsun,
    -bu otorite bir malin ikinci el fiyatini (?) dahi belirlesin,

soru isaretli yerleri; “kendi anlayisimiza gore”/ “kendi isimize geldigi gibi” olarak bi daha okuyalim

simdi boyle dusunenler icin yeni bir haberim var;
    dunyada kapitalizm hakim ve kapitalizm bunlarin hicbirini kabul etmiyor!

marx’in kapitalini okuyup/okumayip da proleteryanin yukselisini, kapitalizmin yikilisini bekleyenler,
    bu yondeki planlariniz varsa haber verin de, biz de ters durumda kalmayalim !

selamlar

bu da bonus;
    https://i.hizliresim.com/jQZkBJ.jpghttps://i.hizliresim.com/jQZkBJ.jpg

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Az önce interntte gezerken gördüm.

Doğru mu değil mi sağlamasını yapmak kolay. 4 işlem yapmayı bilen herkes yapabilir:

İşin vahim kısmı aslında bu. Çözüm üretmek için doğru teşhis şart.

Yoksa bu durumun sebebi "kahrolası Uzaylılar" dersek pek bir yere varamayacağımız açık. Aaaaa durun bir saniye, yoksa bu durumun sorumlusu çok sevdiğiniz birileri mi?
    Ölümüne savunmaya devam öyleyse, hep birlikte söylüyoruz; kahrolsun Uzaylılar!!!

Çaykur çayın yurtdışında bizden daha ucuz olması arasındaki bağlantıyı da düşünüp siz bulun artık

Motosikleti
    Honda
    Alıntı rıfkı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın Coq,

Türkiye’de kişi başı milli gelir Almanya’dan düşük ancak bunun konuyla direk ilgisi yok. Çaykur Almanya zengin diye daha mı pahalı satmalı çayı? Ya da Gana’ya çay satılacaksa çok ucuza mı verilmeli?

Genelde bu forumda yabancı markaların fiyatlamalarının Türkiye’de adil yapılmadığı belirtilir ardından da yabancıların zengin bizim fakir olduğumuz eklenir. Aslında çok mantıklı bir yaklaşım değil, Vestel televizyonu Senegal’e satarken daha ucuza mı satmalı?
    Elimizde kime kaça sattığıyla ilgili bir veri olmadan yorum yapamayız.
    Muhtemelen çaykur çayı iç piyasaya kaça veriyorsa, Almanya'ya da aynı fiyata veriyordur.
    Ama senin devletin çaya 10 tane vergi koyar, Almanya 2 vergi koyarsa fiyat tabi farklı olur.
    Başka güncel bir örnek vereyim.
    Bu yaz Türkiye'de küçücük paket antep fıstığına 12 lira verdim.
    Aynı antep fıstığının 200gr paketi burda 3.99€
    Yine Türkiye üretimi yeni rakı 70cl burada 11.99€
    Bırak burayı Sabiha Gökçen havalimaninda 2 büyük rakı artı 2 bardak hediye 18 küsür euro idi.

Uyanmanız gereken mevzu şu.
    O çay burada 26 euro olsa kimse almaz.
    Siz niye alıyorsunuz?
    Bir malın ederi diye bir şey var.
    Burdaki asgari ücretli de 1500 alıyor, ordaki de.
    Burada adam 3kg kıymaya 18€ deyince pahalı deyip mırın kırın ediyor, Türkiye'deki yarım kilosunu o paraya alıyor.
    3kg kıymaya 18€ vermeyen adam 1kg çaya 26€ verir mi?

Eski kasaplara gidin sorun.
    80li yılların sonuna kadar millet evine sucuğu diziyle alırdı.
    1 dizi sucuk ver,2 dizi sucuk ver şeklinde.
    Bir dizide 6-7 kangal sucuk olurdu.
    Şimdi taneyle alıp katık etmeye çalışıyorlar.
    O zaman da pahalı deniyordu ama alınabiliyordu.

Bizim memleketin pazarı persembe günüdür.
    O gün köylü şehre gelir. Alışveriş günudür yani.
    O gün 7 sığır kesip akşama kadar bitirdiğimizi bilirim.
    30-50 arası kuzu kesilirdi.
    Şimdi haftada 1 sığır 2 kuzu satan kasap iş yapıyorum diye seviniyor.
    Ayda 1-1,5 ton sucuk yapardık.
    Şimdi yılda satılmıyor o sucuk.
    Bu mu yeni Türkiye.
    90'lı yıllardan itibaren ülke resmen kıtlık ülkesine döndü.
    Yumurta yahu yumurta!
    Hani şu tavuğun dötünden çıkan şey.
    30 tanesini 1.29 euroya alabiliyorsun burada orda kaç para?
    Avrupanın tahıl ambarıydık.
    Un kac para?

Burada selam vermeyeceğim tip et beğenmiyor, benim akşama kadar tarlada çapa sallayan 70 yaşındaki ninem tavuk boynu kemirdimi seviniyor.
    Burada işsiz serseri devlet parasıyla kebap yiyor, benim fabrikada fazla mesai yapmaktan beli bükülmüş işçi dostum bulgur pilavına talim ediyor. Alnınin teriyle çalışıp evine ancak ekmek götürebilen memur dostum çocuklarının canı çeker diye korkusundan kebap dükkanlarının önünden geçemiyor.
    Bir oraya bakıyorum.
    Bir buraya bakıyorum.
    Ağrıma gidiyor arkadaş.
    Çok ağrıma gidiyor.
    aquarist4, artemis99, cakyol ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Bugün gözümün önünde 200bin tl rüşvet yediler. Bugün Türkiye’de yenilen rüşvetin 1000 de 1 i değildir. Şikayet etsem azıma ..çarlar. 205 gün vergiye çalışmazsan Nası doyurcaz bu haramzadeleri.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Bu bir kampanya'da olabilir başka şeyde sonuçta ülke de çay korunan bir ürün.
    Tonunda 4000 dolar veya üstü vergi var ithalatta.Ona rağmen seylan çayının fiyatı ortada.
    Dolayısı ile yurt dışına satmak için daha düşük fiyat sağlamak zorundalar.
    Burada da bu fiyata gidiyor , yiyoruz ki satıyorlar , yemesek satamazlar

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Arkadaş yabdi diyoruz anlamıyor musunuz? Çay da icmeyiver bir kere nolcak!

Hem 50 sene önce tip kuyruğu vardı. Bugün itibardan başımız göğe erdi yaw. 1100 kusur odalı sarayimiz var kardeşim. Hala gelmiş çay diyorsunuz.

Dış mihrak misiniz nesiniz anlamadım ki..

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı TIGERSHARK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ilanlar marketin kendi facebook sayfasında da var resimler doğru hemde aralık 2017 bu ay yükleme tarihli resimler

Alın marketin sayfası kendiniz diğer ürünlerede bakabilirsiniz

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2054474061477733&set=a.145313111494 5367.1073741827.100007454776505&type=3&theater

Adamlar 19 liraya Türkiye de dün markette 27-28 liraya gördüğüm çayı satıyorlar o kadar uluslar arası nakliye masrafına rağmen

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:09 ----------

Yalnız Çaykurun fiyatında bir bokluk var aynı markette 27-28 liraya satılan 1 kilo çayın hemen sırasında liptonun ve diğer markaların 1kg çayı 22 lira idi
    Verdiğiniz ilanda şöyle yazıyor;

Nur Morgen den 09.12.2017 SAMSTAG ;)

Sadece yarin icin gecerli 09.12.2017 Cumartesi günü

Yani reklam veya tanıtım amaçlı zararına da olsa anlık ve belirli stokta ürün sayısı için geçerlidir bu fiyat. Ne deniyordu bu yönteme? Bilmem ne marketing, hani zararına da olsa kısa süreliğine fiyat kırıp psikopatca müşteri toplama çabası.

Bakın bu Almanya'da zincir bir indirim marketi imiş, fiyat 500 gram çay için 3,29 € (normalde 3,79 €)

https://www.a1-discount.de/lebensmit...ty-500g/a-256/

Bunlar da türkiye fiyatı; carrefour'da 13,75 TL, Happy marketde 12,95 TL,

http://www.happycenter.com.tr/Caykur_500_Gr_Cay_Rize

https://www.carrefoursa.com/tr/cayku...0-g-p-30035810

Ha ama elbette yine de pahalı çay fiyatı, daha ucuz olmalı elbette. Ama bunu yalan yanlış spekülasyonlar ile savunamayız.

Hah, "yalan haber olsa dahi" diyen abimiz de gelmiş

Abi tabiki pahalı bu fiyatlar gariban için, ama karşılaştırma yapmak ya da eleştirmek için yalan/yanlış/hatalı argümanlar sürersek ortaya bize bir faydası olmaz.

Kabul edelim ki bir haftadır sosyal medyayı oyalayan çay haberi hatalı veya yalan, kimse de merak edip araştırmadan retweet yaptığı yada beğen tuşuna bastığı için büyüyor olay.

Yukarıda bir arkadaş yazmış, Almanlar bizden zengin diye çayı daha mı pahalıya satmaya çalışalım? Tamam satalım, e o zaman da almazlar, başka üretici ülke bulurlar.

Almanya'ya çay ihraç ediyoruz diye sevinmemiz lazımken üzülüyoruz

Ama zaten hiç bir gariban bir kilo çaya 26 TL vermiyor merak etme,BİM/ŞOK/A101 gibi discount marketlerde çok daha ucuza özel sektör çayları var.

Senin yaş müsait ama burdaki çoğu bebe bilmez, eskiden çay üretimi TEKEL idi, sadece çaykur çay üretirdi. Hamdolsun ki uzun süredir bu tekel kalktı ve isteyen her özel firma çay üretip piyasada rekabet edebiliyor.

Ben dededen babadan bakkal adamım, askere gidene kadar bakkallık yaptım, eskiden ne 1000 Gramı, 500 gram bile çay satılmazdı bakkallarda kolay kolay. Raflarda asla 1000 gram çay olmazdı, 500 gram olurdu ama kimse kolay kolay almazdı. Vatandaş sadece 100 gramlık karton kutudaki sarı çaydan alabilirdi, onu da deftere yazardım. Hey gidi günler hey

Neredeyse her hafta, evet her hafta. Toptancı haftada bir her yeni mal getirdiğinde mallar zamlı gelirdi, her hafta rafların altındaki ürün fiyatlarını değiştirirdik

Şu an o kadar kötü değil çok şükür, ama yine de söylüyorum;

"son 2-3 yıldır gıda fiyatları çok yüksek"

Saygılar.
    hasmet bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Aradaki fark vergiden oluşuyor büyük ihtimal.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    sabah yüzünüzü yıkamak için kullandığınız şebeke suyuna bile 5 farklı vergi ödüyorsunuz. çayın fiyatı mı sizi şaşırttı?

Motosikleti
    Honda
    Olcay'ım moderatörüm.
    Yazarak ifade edememişiz anlaşılan.
    Ben yalan olsa ne olacak derken başka bir şeye dikkat çekmeye çalıştım.
    Mevzunun yalan olabileceğinden ufacık dahi şüphelenmedim çünkü aynı çayı burda 4.50€'dan alabililiyorum.
    Almanya burdan bir tık ucuz her zaman.
    O nedenle takıldığım mevzu o değil.
    Ne olduğunu da anlattım.

Bir de eskiden şöyleydi muhabbeti çay için yapılacak bir muhabbet değil. Bizde çayın geçmişi kaç sene?
    Sorun bakalım dedelerinize kaç tanesi çocukluğunda sabah kahvaltısında çay görmüş?
    1930'lardan sonra gelmiş bu çay denilen nane bize. Bizde olurdu ama ben rahmetli dedelerimin kahvaltı sofrasında bir kere bile çay görmedim. Tarhana çorbasına kaşık sallardık. Alışkın değillerdi. Çorbalarını bitirir arkadan kahve içerlerdi.
    Yeni nesil çayla büyüdü sanıyorlar ki milli içkimiz.

Dipnot olarak şunu ekleyeyim. Günlük fiyat,promosyon filan diyenler de tamamen haksız değil. Fakat burda kimse zararına satış yapmaz. Marketler genellikle şöyle bir ückağıt yapar.
    Bir ürünü çok ilgi cekici bir fiyata reklam yapar. Altına stoklarla sınırlı yazar. Gittiğinde kalmamıştır.
    Ya da elinde patlamıştır paraya çevirmek için geliş fiyatına satar.
    İkinci şık caykur için mantıklı olan çünkü tutulan bir çay degil.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Verdiğiniz ilanda şöyle yazıyor;

Nur Morgen den 09.12.2017 SAMSTAG ;)

Sadece yarin icin gecerli 09.12.2017 Cumartesi günü

Yani reklam veya tanıtım amaçlı zararına da olsa anlık ve belirli stokta ürün sayısı için geçerlidir bu fiyat. Ne deniyordu bu yönteme? Bilmem ne marketing, hani zararına da olsa kısa süreliğine fiyat kırıp psikopatca müşteri toplama çabası.

Bakın bu Almanya'da zincir bir indirim marketi imiş, fiyat 500 gram çay için 3,29 € (normalde 3,79 €)

https://www.a1-discount.de/lebensmit...ty-500g/a-256/

Bunlar da türkiye fiyatı; carrefour'da 13,75 TL, Happy marketde 12,95 TL,

http://www.happycenter.com.tr/Caykur_500_Gr_Cay_Rize

https://www.carrefoursa.com/tr/cayku...0-g-p-30035810

Ha ama elbette yine de pahalı çay fiyatı, daha ucuz olmalı elbette. Ama bunu yalan yanlış spekülasyonlar ile savunamayız.

Saygılar.
    Tamam zaten onun kampanyalı fiyat oldugunu herkez biliyor bunu inkar eden yok gir dh ülke gündemi kısmına orada da bu konu var lakin milletin isyan ettiği nokta nasıl oluyorda rizeden istanbula sadece nakliyat masrafı yaparak gelen bir ürün nasıl oluyorda uluslararsı nakliyat masrafları vergi masrafları vb bir çok masrafı olan ürün azami Türkiye fiyatı ve kampanyalı Türkiyeden düşük satılabiliyor ayrıca dh konuyu açan eleman (yalan doğru bilemem) Almanyadaki marketi aramış diyaloglarıda oraya yazmıştı adam indirimli fiyatı ile zararına satmıyorum yine kar ediyorum demiş e ?buyur buradan yak çaykur yarı devlete ait değil mi

yukarıda da yazdım çaykurun fiyatlamasında bir bokluk var diye bir kaç gün önce markete kendi gözlerim le gördüm çaykur 1kg 27 lira lipton ve diğer markalar 1 kg 22 lira civarı fiyat vardır gariplik çaykurda
    Dört Silindirin Gücü Adınaaaa ......!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)