Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

ATEİST BİRİYLE SEVGİLİ OLUR MUSUNUZ ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Birazdan Dünya'nın dinlere göre 4000 yaşında olmasının bizim zaman algımıza göre yanlış ama farklı bir boyuttaki algıya göre doğru olduğu gibi über bir yaklaşım göreceksin. =) Bunun sonu olmadığını da anlatamayacaksın.. Görecelik ağladı be =))

Pardon önemli bir düzeltme var, 4000 yıl dinlere göre demek doğru değil, İbrahimi dinlere göre 4000 yaşında. Binlerce dinin arasından birbirini takip eden son 3'ü tek din gibi kabul etmek bilimsel açıdan doğru bir yaklaşım değil. Onların da sümer/mısır/pagandan geldiğini düşünebiliriz tabi ama etkileri nedeniyle ayrışmış durumdalar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    Alıntı killingroad adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birazdan Dünya'nın dinlere göre 4000 yaşında olmasının bizim zaman algımıza göre yanlış ama farklı bir boyuttaki algıya göre doğru olduğu gibi über bir yaklaşım göreceksin. =) Bunun sonu olmadığını da anlatamayacaksın.. Görecelik ağladı be =))
    kuran'da da ayzıyor inanır msın
    nuh peygamber 950 yıl yaşadı diyor.
    hatta zaman kavramı iki farklı ayette daha geçer ve her bir farklı numerik değleri gösterir.
    ama onları göstersem, şekilden şekile giriyor insanlar...inancına göre savunmak için.

adı üzerinde inanç.ispata gerek yok.
    ben bildiklerimi bana mantıklı gelmeyenleri (ki burda sıraladıklarım daha yüzde bir ya vardır ya yoktur) sıralıyorum ve buna göre dinlere inanmadığımı beliriyorum. inanmamak bir yana, dinler yaratıcıyı aşağılıyor bence. bir yaratıcı varsa kutsal kitaplardan çok daha üstün bir varlık.

ama bunları dile getirdiğimde, yegane gördüğüm şey aşağılanmak ya da kılıfına uydurabilmek için atılan taklalar.
    daha önceki mesajlarımda da dediğim gibi en naif tabirle hep aşağılandım.

bana mantıklı gelmiyor bunlar, gelebilen buyursusn yaşamına devam etsin.
    benim düşüncelerim yayma gibi bir ideolojim yok, bu ideoloji dinlerin.

bak bu son
    meramımı anlattım yeter...sonrası hep tartışma sonrası hep hakarete uğramak.
    sanırım forumda kredim yok kovulmam an meselesi.

KALDERA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    visal 125 DOMİNAR 400 UG-HERO XPLUS 200 4V
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    buraya onlarca şey yazdım, onlarca bilgi verdim. ayetlerin birbiri ile çelişki içinde olduğunu dahi söyledim.

hiç birisine takılmadınız da bu ayetin mekki olup olmadığına mı takıldınzı? ve bu yanlışımdan (mekki ayet) dolayı herşeyi çöpe mi attınız?

kuran'daki ayetlerin tutarsızlığını, "tüm alemlere" "insanları uyarmak ve bilgilendirmek" için gönderildiği iddia edilen o kutsal kitabın i ksısıtlamasından, tekonoloji bilgi yoksunluğundan, paratoneri gemi motoru gibi sonradan ortaya çıkacak şeyleri bilmemesinden, elementlerden net bahsetmemesinden, yerçekimini bile bilmediğinden bahsetmedim ("gök itimi" diyor, inanabiliyor musunuz siz buna gerçekten)...daha çok var, o kadar çok var ki...

bakın, hepsini geçtim, onlarca insanla konuştum, daha kimse bana ahzab 56yı açıklayamadı. ahzab 56 yaratıcı varsa eğer ona büyük hakarettir mesela.
    konu ile ilgili yazdıklarınızdan onlarca hata buluyorum.. kısa keserek bakara 256 daki yanlışı uyarmam sonrasının doğru olduğunu göstermez..
    Bilgi olmadan fikir sahibi olmak tamda bu işte..

bana kuranı okuyun çalışın diyorsunuzda çok uzun yıllarımızı verdik.35 sene olmuştur sanırım..

bizim bulamadığımız varsa eğer hataları ,çelişkileri sıralayın buraya...

ayrıca ahzap 56 da açıklanamayan ne var,anlaşılmayan nedir?

bakın biz bunları bu konuların aynısı BU BAŞLIKTA MEVCUT. zaten var..
    bursalıali bunu beğendi.

tigermbz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 797
    kuran'da "gök itimi" deyince neden gülümsemiyorsunuz?
    neresinde bu tanım? bari bu sorumu cevaplayınız

twisten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    https://youtu.be/88H-RdhlQQE

buna ne diyorsunuz?

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    @drtayfun

Bahsettiğiniz sistem biz mühendislerin machine learning diye tabir ettiği sistem. Bu sistem düşünmez. Sadece Google'ın ürettiği algoritmaya hizmet eder. Eğer porselen fincan takımı Google'da arattıysanız size bu keywordleri içeren reklamları göstermeye başlar çünkü arattığınız herşey cookie lere kayıt oluyor. (ÇereZler).

İstisnasız hiç bir makina ona öğretilmemiş yorumlama tekniği geliştiremez.

Yapay zekaların insanlığı yok etme eğilimi de sizin ona öğrettiğiniz algoritmanın sonucudur. Örnek veriyorum: Bir insanı öldürmeyi makinaya çok kötü olay olarak kaydedersiniz. Makina internette sürekli cinayet haberleri görür ve bunu insanların yaptığını görür. "İnsanlar"ın puanı yavaş yavaş düşmeye başlar. Gördüğü her cinayeti veya sizin ona öğrettiğiniz "kötü olayları" kaydeder. Bir süre sonra insanların bu dünyaya yararlı olmadığı kanısına varır. Doğru bir karardır. Yararlı olmayan şeyler için yok etme emri verirseniz de makina gerekeni yapar.

Düşünen makina yoktur ona düşündüren insan vardır.

İnsanların düşünme yetisine sahip olmalarının sebebi beyinlerinin diğer canlılara göre müthiş kompleks ve gelişmiş olmasıdır. Ne hikmetse sadece insanlar böyle yaratılmış/evrilmiş (!)

Motosikleti
    hadi ben buraya ahzap suresinin belli bir konuyu açıkladığı ayetlerini yazıyorum..55 ayetten 62 ayete kadar bütünlük ve mutlaklık ifade ediyor..

nedir sorun olan....?
    özellikle 58. ayette arapça lafız olarak azarlama ve çok sert tehdit mevcuttur.bunu türkçe tercümede ifade edemezsiniz..
    hadi buyrun neymiş ahzap 56 da bu kadar anlatılamayan konu..?

55- "Onlara (Peygamber hanımlarına); babaları, oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, hizmetçi kadınları ve cariyeleri hakkında bir günah yoktur. Ey Peygamber hanımları, Allah'tan korkun, şüphesiz Allah, her şeyi görmektedir."
    56- "Şüphesiz Allah ve melekleri Peygamberi överler Ey inananlar! siz de O'nu övün, O'na salat ve selam getirin."
    57- `Allah'ı ve Peygamberini inciltenlere, Allah, dünyada da ahirette de lanet eder; onlar için alçaltıcı bir azab hazırlamıştır."
    58- "Mü'min erkek ve kadınları, yapmadıkları bir şeyle suçlayıp inciltenler, iftira etmiş ve apaçık bir günah yüklenmiş olurlar."
    59- "Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle: Bir ihtiyaç için dışarı çıktıklarında örtülerini üstlerine alsınlar, vücutlarını örtsünler. Bu onların hür ve namuslu bilinmelerini ve bundan dolayı inciltilmemelerini daha iyi sağlar. Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir."
    60- "İki yüzlüler, kalplerinizde fesat bulunanlar, şehirde bozguncu haberler yayanlar, eğer bundan vazgeçmezlerse, andolsun ki seni onlarla mücadeleye davet ederiz; sonra çevrende az bir zamandan fazla kalamazlar."
    61- "Lanetlenmiş olarak, nerede bulunurlarsa yakalanır ve öldürülürler."
    62- "Allah'ın geçmiş milletlere uyguladığı yasa budur ve Allah'ın yasasında bir değişme bulamazsın."

bu Ahzap 56 .ayet camiie cemaat olanlar çok sık duyarlar..arapça okunuşu şöyledir..

İnnallahe ve melaiketehu yusallune alan nebiyyi, ya eyyuhallezine amenü sallü aleyhi ve sellimü teslima...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düşünen makina yoktur ona düşündüren insan vardır.
    hatta daha doğru tanımlama, veritabanında durum tanımlamaları bulunan makinanın, karşılaştığı veriyi veritabanına ve tanımlı fonksiyonlarına göre işlemesi durumu vardır

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Bismillahirrahmânirrahîm.
    1- Kul yâ eyyühel kâfirûn
    2- Lâ a'büdü mâ ta'büdûn
    3- Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd
    4- Ve lâ ene âbidün mâ abedtüm
    5- Ve lâ entüm âbidûne mâ a'büd
    6- Leküm dînüküm veliye dîn
    Anlamı
    Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.
    1- De ki: Ey kâfirler
    2- Tapmam o taptıklarınıza!
    3- Siz de benim kulluk ettiğime tapanlardan değilsiniz.
    4- Hem ben tapıcı değilim sizin taptıklarınıza.
    5- hem de siz, benim kulluk ettiğime tapıcılardan değilsiniz.
    6- Size dininiz, bana dinim (sizin dininiz size, benim dinim bana)!

Bugün olanlar o zamanda ve evvelinde vardı. Ve yaratan biliyor inanmayacaklarını onun için çokta uğraşmaya gerek yok

Motosikleti
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hatta daha doğru tanımlama, veritabanında durum tanımlamaları bulunan makinanın, karşılaştığı veriyi veritabanına ve tanımlı fonksiyonlarına göre işlemesi durumu vardır
    demek şuanda bizim robot yazılım geliştrdiğimizi akbank,aksigorta,avivasa,ford daha onlarca firma bu işin peşinde... hatta temmuzda ingilteredeydik ve ingilizler.
    alın size yapay zeka...

20 insanın 8 saatlik çalışma süresinde girebileceği kayıtlardan çok daha fazlasını yapabilmekte..yapay zeka deyin isterseniz..
    bunlarda yaratıcının biz insanlara verdiği ilimdir..yine problem yok..
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Yazdıklarının, bunun nesi garip dediğinin hepsi o kadar garip o kadar anlamsız ki..
    Ne diyeyim, bunlara bir anlam yüklemeye çalışmak da ömür geçirmek için kullanılabilecek yöntemlerden biri elbette.

Orada yazan yasaları istemeyenlere uygulamaya kalkmadığınız müddetçe istediğniz her şeye inanabilirsiniz, hiç bir sakıncası yok kimse için.
    Turgetson bunu beğendi.

Motosikleti
    Yazdıklarının, bunun nesi garip dediğinin hepsi o kadar garip o kadar anlamsız ki..
    Ne diyeyim, bunlara bir anlam yüklemeye çalışmak da ömür geçirmek için kullanılabilecek yöntemlerden biri elbette.

Orada yazan yasaları istemeyenlere uygulamaya kalkmadığınız müddetçe istediğniz her şeye inanabilirsiniz, hiç bir sakıncası yok kimse için.
    bakın islam tarihini bilmeden ayetleri yorumlayamazsınız..
    çok kısa bu ayetin surenin indirlme sebebi olan evlenme ,örtünme,ve diğer genel adap terbiye kuralları için bir örnek vereyim..

araştırın islam tarihini benmi ayetlere uygun hikaye uyduruyorum..?
    ıslah edeilmeye çalışılan bir toplum var...

mesala o dönem medinesinde;
    bazı ahlaksız erkekler vardı. Bunlar gece karanlık basınca medine sokaklarına çıkar, kadınlara sataşırlardı.tıpkı günümüzde olduğu gibi....televizyonda haberlerde görmüyormusunuz yalnız başına bir bayanın başına neler geliyor..?

neyse.. O yılların medine evleri dar ve basitti. Bu yüzden gece olunca kadınlar abdest bozmak amacı ile tuvalete dışarı çıkarlardı. Sözü geçen ahlaksız erkekler de bunu kollarlardı. Sıkı örtünmüş kadın görünce

"bu köle olmayan, özgür bir kadındır" diyerek ondan uzak dururlardı.

Fakat sıkıca giyinmemiş kadın gördüklerinde "bu köledir" diyerek üzerine çullanırlardı.

anlatabiliyormuyumm.?

o dönemin medinesinde bu köle,cariye ve örtünme konularını neden bunlar hakkında ayetler indirildiğini islam tarihini bilmezseniz olmaz..yanılgıya yanlışa düşersiniz...
    size çelişki ve hata varmış gibi gelebilir...ama arapçadan tercümede tam olmuyor..arapçada bazı sözleri iki kişi konuşurken anlayabilirsiniz..

tonlamaları,vurguları kızgınlıkları öfkeleri mealden anlatamazsınız...
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Ya sürekli sizden başka kimsenin islam tarihi bilmediği tahmininiz üzerine yazıp duruyorsunuz, bir yere varamayız böyle.

Buyur.. Islah edilmeye çalışılan bir toplum varmış. (Nedense de bu problem hala sadece İslam'ın ıslah etmeye çalıştığı toplumlarda var! =) )
    Bitti gitti, İslamı da yaratıcıyı da çöpe attınız yandı bitti kül oldu bile.
    Bu kadar minimal seviyede bile mantıksızlık dolu.
    Neyse, burada dinin gerçekten var olup olmadığını veya orijinalliğini tartışmanın anlamı yok, bu konuda yani. Onun için bir yer var idi, farklı sebeplerden bıraktık yazmayı.

Ben sadece ilk cümleme tekrar vurgu yapmak istiyorum.. Bunları okuya okuya daraldım artık, kırıcı yazmaya başlayacağım.

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    20 insanın 8 saatlik çalışma süresinde girebileceği kayıtlardan çok daha fazlasını yapabilmekte..yapay zeka deyin isterseniz..
    bunlarda yaratıcının biz insanlara verdiği ilimdir..yine problem yok..
    otomasyonu kullanarak kapasitelerimizin üstüne çıkabiliyoruz
    lakin insandaki gibi software renderer değil makinelerin durumu
    o makinalar, onun için var. yanında milyon kompleks işle boğuşmuyor işlemcileri
    ve bunlar insan zihninin ürünleri
    Secde 9. Sonra onu tamamlayıp şekillendirmiş, ona kendi ruhundan üflemiştir. Ve sizin için kulaklar, gözler, kalpler yaratmıştır. Ne kadar az şükrediyorsunuz!
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Bunları okuya okuya daraldım artık, kırıcı yazmaya başlayacağım.
    gördünmü...demek istediğimde tamda bu işte..!!

bu şekilde olan bir toplum düşünün..saldırgan kavgacı kanun bilmez..araplar hala öyledir..iki arabı kavga ederken ayırmaya çalışın..ikisi bir olup birlikte döverler...işimize burnunu sokma diye..
    ve siz peygamber olduğunuzu bir anlığına düşünün...ne yaparsınız.?

ayrıca kırıcı olmaya gerek yok..nezaket kuralları içinde paylaşımda bulunuyor buradaki herkes...

karşınızdaki kişiler kırıldıktan sonra teatrel bir zafermi kazanılacak..?
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Alıntı kaldera adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gördünmü...demek istediğimde tamda bu işte..!!

bu şekilde olan bir toplum düşünün..saldırgan kavgacı kanun bilmez..araplar hala öyledir..iki arabı kavga ederken ayırmaya çalışın..ikisi bir olup birlikte döverler...işimize burnunu sokma diye..
    ve siz peygamber olduğunuzu bir anlığına düşünün...ne yaparsınız.?
    Yahu ben evrenlere yaratan bir gücün temsilcisiyim.. Benim (kendi bağımsız) irademle yaptığım bir iş mi var? Böyle kutsal kitap mı olur? Yahu dine kitaba peygambere ettiğiniz hakaretin farkında değilsiniz.

Ayrıca öte yanda, bütün dünyanın milyar dolarlar akıttığı yapay zekayı da batch script'e çevirdiniz. Tebrik ederim :D Evet benim 10 saat'te yaptığımı 3 saniyede yapmak için var, tek fonksiyonu bu.. Aynen böyle devam. Sonra amariga bizi kıskanacak işte.
    Herkese iyi günler.

Motosikleti
    Ducati 797
    Allah bu ayetleri kendi için göndermedi
    insana gönderdi, insan için
    işte bu yüzden insanca şeyler var içinde
    özne sen olduğundan, sen anlayasın diye, senin anlayabileceğin kadar
    Allah' ın başka ayetleri de var, evrene bakarsan görür, bir kısmını idrak edersin, bir kısmına aklın yetmez
    aynştayn, kuantum belirsizliğine kafa erdiremeyip, "tanrı zar atmaz" demeye kalkmış ta "tanrıya ne yapacağını söylemeyi bırak" cevabını almıştır niels bohr' dan
    hangi referanslar üzerinden tanrının nasıl davranması gerektiğini söyleyebiliyorsunuz?
    "ahzab 72..... şüphesiz insan çok cahil ve zalimdir...
    zulmü de kendinedir, ama bilmez
    bursalıali bunu beğendi.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı tigermbz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Allah bu ayetleri kendi için göndermedi
    insana gönderdi, insan için
    işte bu yüzden insanca şeyler var içinde
    özne sen olduğundan, sen anlayasın diye, senin anlayabileceğin kadar
    Allah' ın başka ayetleri de var, evrene bakarsan görür, bir kısmını idrak edersin, bir kısmına aklın yetmez
    aynştayn, kuantum belirsizliğine kafa erdiremeyip, "tanrı zar atmaz" demeye kalkmış ta "tanrıya ne yapacağını söylemeyi bırak" cevabını almıştır niels bohr' dan
    hangi referanslar üzerinden tanrının nasıl davranması gerektiğini söyleyebiliyorsunuz?

"ahzab 72..... şüphesiz insan çok cahil ve zalimdir...

zulmü de kendinedir, ama bilmez
    Hazır konu AHZAB 'dan açılmışken AHZAB 37 ve AHZAB 50 'ye de göz atmakta fayda var. Genel kültür açısından sadece...
    (Dipnot: Ahzab 37 de adı geçen Zeyd , Muhammed'in evlatlık oğludur )

Motosikleti
    Ducati 797
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır konu AHZAB 'dan açılmışken AHZAB 37 ve AHZAB 50 'ye de göz atmakta fayda var. Genel kültür açısından sadece...
    (Dipnot: Ahzab 37 de adı geçen Zeyd , Muhammed'in evlatlık oğludur )
    bu konuda değil o iş, öteki konuda
    gelsene güngörene

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı SavageGarden adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bilim insanı muhabbeti yapıp popüler kitap okuduğumu iddia etmeniz komik olmuş. bilim ile ilgilenenen kişiler böyle kesin şeyler söylebiliyor mu gerçekten bir forum mesajı ile? zira, ben bilim insanı olduğumu iddia etmiyorum sizn ediyorsunuz. daha önce yazdığım gibi, ben okuduklarımın araştırdıklarımın sonuçlarını paylaşıyorum. burası motosiklet forumu bilim forumu değil, wikipedia gibi her cümlemin altında annex1 yazamam. sadece kuran'dan geçen ayetleri "" işaretileri ile özel olarak belirtiyorum. dolayısıyla 'bilimsel kanıt' gibi terimlere gerek yok. üstelik acı olacak, ama tüm bunların bilimsel kanıtı olmasına rağmen. dna araştırmaları bunu gösteriyor. ayrıca, bu konuda insan ile ilgili verdiğim örneklerden sadece bir tanesi bile "insanın en mükemmel şekilde yaratılmadığını" gösterir. bakın dinlere göre, oturmuşlar hesaplamışlar dünyanın yaşı mö4004 yılına gidiyor. dünya 6000 yıl yaşında mi gerçekten?

iddiaları köreltemeyeip, aşağılama yönetime geçilmesi ise hiç hoş olmamış.

ama daha da komik olan ne biliyor musunuz? ben okuyun araştırın derken, sunduklarımın bilimsel ya da bilimsel değil muhabbeti yapılmaya çalışılması.

en basitinden, evrim hayatın nasıl oluştuğu ile ilgilenmedi hiç. oraya çekmeye çalışmak da bir bilim isanı olduğunu iddia eden kişiye göre, ayrı bir komedi. adı üstüne evrim, evrim geçirmek. evolution not creation. lütfen, size hiç yakışmadı bu cümleler.

yobazlık sınırı gibi oldukça ağır itham yerine iddia ettiğiniz gerçeklik nedir ne değildir onu tartışalım isterseniz. ama önce, şunu diyeyim, kelimlerle oynayınca yaptığıız ağır ithamlar forum kurallarına uyuyor sanırım belki hala uzaklaştırılmamak bunun nedenidir...

yerçekimi gerçektir. bilimseldir. formüle edilmiştir. dünyanın her yerine gitseniz de yerçekimini değiştiremezsiniz. insanlar varlığına inanmayı bıraksalar bile yerçekimini ortadan kaldırmanın imkanı yoktur. öte yandan hayali gerçeklikler her zaman çökme tehlikeis ile karşı karşıyadır. varlıklarını sürekli propagandaya borçludurlar. dün milyonlarca insan mark denen bir para birime inanıyordu bugün o para birimi yok, dün milyonlarca insan sscb'ye inanıyordu bugün öyle bir, devlet yok. neden? çünkü hayali gerçeklikleri korumak sürekli bir çaba ister. insanoğlu tarafından kurulmuş tüm hayali gerçeklikler yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. adına para deyin, devlet deyin, firavun kanunları deyin...din de bunlardan biridir. din, eğer inanmayı bırakırsanız, puf diye ortadan yok olur. çünkü gerçek değildir. bugün pagan dini deyince gülümsüyorsunuz, sümer dinleri deyince gülümsüyorsunuz, putperestler deyince gülümsüyorsunuz. kuran'da "gök itimi" deyince neden gülümsemiyorsunuz?

aşağılamadan düzgünce konuşmaya her zaman varım, ama bilimsel kelimesi adı altında bu tür çarpıtmalara dayanamıyorum en yazık ki. son yazım demişitm. özür dilerim.
    Farkindaysaniz inancli bir olarak din, islam ve kuran hakkinda yazdiklariniza itiraz etmedim, aksine bilim insani sayilabilecek biri olarak bilimin net olarak soylemedigi seyleri, sanki soylemis gibi, gercekmis gibi kendi sahsi fikrinize alet etmenize itiraz ettim.

Tabii ki inanmak zorunda degilsiniz, bazi ayetler mantiksiz gelebilir, din olgusuna tumden karsi olabilirsiniz... Fikirlerinizden dolayi asagilanmalara maruz kalmis olmaniz da malesef uzucu. Velhasil yazdiklarinizin tartisilmasini destekliyorum. Ancak bilerek katilmamayi tercih ediyorum... benzerlerine daha once katildim, internet uzerinden cok verimli olmuyor... ve (bence) inanc sadece kitabi bilgi ile olusmuyor.

Ileride din(ler) kaybolur mu? Kim bilir... Gunumuzde bilgiye ulasim ve insanlar arasi etkilesim inanilmaz derecede kolaylastigi, (en azindan bati toplumunda) fikir ve ifade ozgurlugu tavan yapmis olmasina ragmen hala dinler devam etmekte... Basimdan gecen cok ilginc bir olayi aktarayim... Bir kahve dukkaninda laptop'umu acmis calisiyorum. Arka masada hippi kilikli Amerikali bir adam ve kadin konusuyorlar, adam demesin mi "ama kabul etmek lazim ki cihad cok ilginc ve guzel bir kavram, dogru olani yapmak icin insanin icinde yasadigi ic kavga" Sasirdim kaldim... Tum yazili ve gorsel medyanin habire cihad=teror algisini pompaladigi bir zamanda herif arastirmis bulmus dogrusunu ogrenmis. Ulkemizde muslumanim diyen kac insan cihad'in gercek anlamini biliyordur? Velhasil "birgun insanlar aydinlanacak ve din yok olacak" ongorusu hayal olabilir, hatta belki tam tersi olabilir, kim bilir...

Bilim ilerledikce bilmediklerimizin ne kadar fazla oldugunun farkina variyoruz. Her bulus, kendiyle birlikte farkli sorularla birlikte geliyor. Ozellikle 20. yuzyilda, DNA ve atom'un bulunmasiyla, "canli cansiz her varligin hakkinda tum bilgiye sahip olma" algisi coktan yikilmis durumda. Tum canlilarin tum genetik yapisini biliyoruz, ancak isleyisi hakkinda cok az sey biliyoruz. Atom alti parcaciklar ve fizik konusunda hala yeni teoriler ve buluslar devam ediyor. Valhasil dunya mukemmel mi, varlik mukemmel mi, canlilar mukemmel mi? O kadar subjektif sorular ki... Her iki yonde de kendinizi ikna etmeniz mumkun. En basit canlilardan olan bakterilerin bile sahip oldugu bazi ozellikler o kadar hayret verici ki. Eger bilim, din ve inanc konusunda net bir sey soyleseydi emin olun tum bilim insanlari din konusunda yek fikir olurdu. Ama degiller...

Neyse... Sanirim insanlarin size ve goruslerinize musamahasiz tavri sizi de yormus ve tepki olusturmus... Inanc ve kutsallar hassas mevzular. Dengesiz tepkiler olusmasi cok kolay. Ulu orta tartismak cok kolay degil, ama tartisilmasi gerekli de.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)