Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İstanbul- Bulgaristan Gidiş Yardım Bilgi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25
    Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki yaz Bodrum’a tatile gidecektim motosikletim ile fakat bu kararımdan vazgeçtim, bana daha yakın olan Bulgaristan gezisi kafama yattı fakat vize gerekiyormu, sadece pasaport yeterlimi, orada hayat nasıl ne kadar para işe gitmeliyim 1 haftalık tatil için, kesin bilgilere ulaşamadım... bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum..
    Motosikletsiz biri

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    falcon flash 100
    Vize gerekli İstanbul konsolosluğundan alma insanı resmen itip kakıyorlar muamelecilere üç beş lira ver yaptır. yeşil sigortayı kapıkulede Bulgarda yaptır daha ucuz. pasaport kontrolden sonra yüz metre ilerde solda. Aksiyon kameran varsa tak pasaport kontrol de büyük ihtimal sorun çıkarıyorlar (para koparmak için)kamerayı görünce sorun çıkarmıyorlar. Türk parasını da bozuyorlar sınırdan geçince shell benzin istasyonunda (sanırsam 50 km sonra) Kırcaali taraflarına gidersen döviz büroları lira alıyor. Fiyatlar Türkiye den %10 - % 25 pahalı yanına bozuk euro al 5lik 10 luk 20 lik gibi dikkat et benzin istasyonlarında genellikle üç - beş euro gibi para üstü çevirmiyorlar. Gece seyahat etme. Çoğunluk Türkçe biliyor ama bazen belli etmiyor acaba ne diyecek diye. Dikkat et nüfusun cogu yaşlı. Fazla bir problemle karşılaşacağını sanmam. Kırcaali tarafına gideceksen makaza diye bir otel var çok güzel tavsiye ederim.
    Onur34 bunu beğendi.

Motosikleti
    R25
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vize gerekli İstanbul konsolosluğundan alma insanı resmen itip kakıyorlar muamelecilere üç beş lira ver yaptır. yeşil sigortayı kapıkulede Bulgarda yaptır daha ucuz. pasaport kontrolden sonra yüz metre ilerde solda. Aksiyon kameran varsa tak pasaport kontrol de büyük ihtimal sorun çıkarıyorlar (para koparmak için)kamerayı görünce sorun çıkarmıyorlar. Türk parasını da bozuyorlar sınırdan geçince shell benzin istasyonunda (sanırsam 50 km sonra) Kırcaali taraflarına gidersen döviz büroları lira alıyor. Fiyatlar Türkiye den %10 - % 25 pahalı yanına bozuk euro al 5lik 10 luk 20 lik gibi dikkat et benzin istasyonlarında genellikle üç - beş euro gibi para üstü çevirmiyorlar. Gece seyahat etme. Çoğunluk Türkçe biliyor ama bazen belli etmiyor acaba ne diyecek diye. Dikkat et nüfusun cogu yaşlı. Fazla bir problemle karşılaşacağını sanmam. Kırcaali tarafına gideceksen makaza diye bir otel var çok güzel tavsiye ederim.
    Abi vizeyi almak kolaymı davetiye gerekiyormu, tanıdığım yok orada sadece tatil için gidiyorum ve atıyorum Türkiye’nin Bodrum ve Antalya sı gibi eğlencenin olduğu yerlere gitmek istiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:59 ----------

Vize felan baktım iş olmayacak gibi ise kıbrısa gideyim diyorum oda astarı yüzünden pahalı geliyor sanırım, bi çok konu okudum Kıbrıs ile ilgili fakat ondada net bir bilgiye ulaşamadım :/

Motosikleti
    kawasaki ninja
    dostum morelini bozmak istemem ama bolgenin en berbat 2. ulkesine gitmeye karar vermissin... gumruk veya polisi senden para koparmak icin her turlu dumene bas vurabilir... bazi otobanlarda devasa cukurlar var bolgesel halk biliyor ve temkinli gidiyor fakat turiste 3 kati bi masraf cikarmak icin oldukca iyi bir yol onlar icin motoruna gitmeden iyi bir bakim yaptir.. ayrica gece sakin yolculuk yapma ve park ettigin her yerde gece gunduz motorunu saglam bagla yabanci plaka oldugu icin yerinde bulamayabilirsin sonra poliste seninle ilgilenmez! abartiyor dusunebilirsin ama her sene 2x gittigim bulgaristani bana kimse anlatmasin.. elbette guzel yanlari yerleri var ama ben seni uzulmemen gereken seyler icin uyariyorum sadece lutfen dikkatli ol.. vize konusunda yardimci olamicam avrupa pasaportum var.. kolay gelsin

Motosikleti
    R25
    Alıntı mujohit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum morelini bozmak istemem ama bolgenin en berbat 2. ulkesine gitmeye karar vermissin... gumruk veya polisi senden para koparmak icin her turlu dumene bas vurabilir... bazi otobanlarda devasa cukurlar var bolgesel halk biliyor ve temkinli gidiyor fakat turiste 3 kati bi masraf cikarmak icin oldukca iyi bir yol onlar icin motoruna gitmeden iyi bir bakim yaptir.. ayrica gece sakin yolculuk yapma ve park ettigin her yerde gece gunduz motorunu saglam bagla yabanci plaka oldugu icin yerinde bulamayabilirsin sonra poliste seninle ilgilenmez! abartiyor dusunebilirsin ama her sene 2x gittigim bulgaristani bana kimse anlatmasin.. elbette guzel yanlari yerleri var ama ben seni uzulmemen gereken seyler icin uyariyorum sadece lutfen dikkatli ol.. vize konusunda yardimci olamicam avrupa pasaportum var.. kolay gelsin
    Teşekkür ettim, Edirne’den sonra zaten 1 saatlik yol sanırım, motorumda yeni
    Berbat olabilir ama görmekte fayda var ve yakın olduğu için gitmek istiyorum

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Merhaba günaydın.
    Bu sene 10 12 defa gittim, en son bu haftasonu gittim.
    Arkadaşların yazdıklarını okuyunca dedim ben başka ülkeye mi gittim acaba.
    Çifte vatandaşım sorunsuz gidip geliyorum, gayette kibar ve nazik davranıyorlar, yani hiç para koparmaya çalışan birine denk gelmedim.
    Bildiğim kadarıyla herhangi bir hotelden rezervasyon yaptırmak gerekiyor turist olarak gideceksen (emin değilim)
    Onun haricinde vize, pasaport zaten şart.
    Burgaz, Varna, Sofya birde Plovdiv senin gitmen gereken şehirler eğlence boldur buralarda.
    Hiçbir yerde ekstra bir ücret odemezsin mesela arabalar için vinetka denen otoban parası var motosiklet te geçerli değil, sınırda dezenfekte denilen bi sudan geçme olayı var, ben hep yandan geçtim ki Bulgar kendisi diyor, araçlardan para alıyorlar.
    Vize olayını halledersen memnun kalırsın diyorum.
    Yolları da baya iyi, özellikle Dereköy sınır kapısından çıkarsan kaymak gibi yol var ve bol virajli (ben çok sevdim)
    1 hafta için sana 1500 2000 TL yeter belki artar (neler yapacağına bağlı).
    Umarım gidersin, sağlıcakla.

şimdi pasaport ve vizeni alıyorsun. vize için davet mektubu istenebilir ama vize işleri yapan firmalara başvurursan belki daha kolay olur. veya başka bir öneri ise yunanistan daha kolay vize veriyor. vizeyi oradan alıp ipsala üzerinden komotini-kırcaali yolu ile bulgara geçebilirsin. bunu da aklında bulundur.

hangi tarihlerde gideceksin bilemem ama temmuz-ağustos'a denk getirirsen karadeniz kıyısını gezebilirsin. bookin.com'dan 3 gece varna 3 gece burgaz illeri için rezervasyonunu yapturuyorsun. dereköy sınır kapısından geçip ıstranca dağlarından güzel manzaralar eşliğinde yol alıyorsun. benzin vs alırken kredi kartı kullanabilirsin sıkıntı yok. plajlar ucuz,yemekler ucuz,gece hayatı da iyidir. çok fazla türk vardır, dert etme. başına bişey gelirse illaki türkçe bilen birini bulursun.x

tatil, deniz pek sevmem dersen sofya,plovdiv taraflarına gidebilirsin. ploviv'in kuzeyinde Central Balkan National Park var. çok güzel yollar ve rotalar var. buzluca anıtı var, çok ilginç mimarisi vardır. şu anda yıkık dökük ama gitmeni tavsiye ederim, yolu da güzel manzaralıdır. rakım biraz fazla, 6 temmuzda gitmiştim rüzgardan dolayı ayakta bile zor duruyordum.

takıldığın yer olursa sor çekinme.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    Uzman olduğum bir konu

Bulgaristana kaç kere gittiğimi ben bile hatırlamıyorum. Öncelikle vize gerekli tabi. Bunun yanında motorla/araçla gideceksen yeşil sigortada yaptırman gerek. Yanlış hatırlamıyorsam 1 haftalık sigorta 55-60euro olması lazım.

İlk defa gideceksen bulgaristana sınırda bulgar polisleri büyük ihtimal seni koparmaya çalışacak 10-20 lira pasaportun arasına sıkıştırırsın biter.

Bana göre gidilecek en güzel en canlı şehir plovdiv'dir. Hemen merkezde star otel var hem çok ucuz hem şerin göbeğinde bizim istiklal caddesi gibi caddenin ortasında konumu. Bunun dışında Butterfly, playboy striptiz kulüplerine mutlaka gitmelisin Butterfly'a gidersen orda Mia'yı bul sırf bu kız için 1 ayda 3 kez gittim bulgara kucak dansı 20 leva giriş 10 leva özel odalar saati 200 leva.( o kadar çok gittim ki artık bana indirim yapıyorlardı hatta en son borç takıp gittim, striptiz kulübüne borç takan tek ben varım heralde bu dünyada )

Bulgaristana girdikten sonra herhangibir benzinlikte durup vinetka alabilirsin 20 leva olması lazım, yollarda motor/araç kullanabilmen için bunu camına yapıştır. Dilencilerin hepsi türktür dikkat et sakın türk olduğunu belli etme peşini bırakmazlar " i dont understant/ de geç. Gerçi bizim burdakiler gibi değil 50 kuruş versen bile seviniyorlar.

Yazın gideceksen burgaz varnayı öneririm güzel yerlerdir. Kışın gideceksen ve kayak merakın varsa Bansko'ya gidebilirsin efsane ötesi bir yer. Dövizlerde ki fahiş artış olmasaydı bedava memleketti ama artık pek bir fark kalmadı. Gerçi bakınca hala öyle gözükebilir. 50lik bira 1.10 leva vs.

Nihayetinde güzel yerdir eğer sahil istemiyorsan sofya yerine plovdivi tercih etmeni öneririm her anlamıyla dolu dolu yaşarsın. Kumar merakın varmı bilmiyorum ama star otelin yanındaki efbeti öneririm, ne kadar kaldırdığımı ben bile hatırlamıyorum ama sana şöyle söyleyeyim makineden tek gecede 18 bin leva(aşağı yukarı 8-9 bin euro) indirmişliğim var

Not: Vizeye kendin başvur boşu boşuna acentalara fazladan para kaptırma. Vfs global'e git başvur.

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    Bulgar vizesi almak gibi bir hareket yapma yok yere, git temiz temiz Schengen al, multi alırsın başka yere de gidersin böylece. Hatta Bulgar'a gidersin, dönüşü biraz güneye vurursun Yunan üstünden dönersin, mis gibi olur. Bulgaristan Schengen ülkesi değil, ancak Schengen ülkesi gibi kabul ediyor Schengen vizesini.

Şimdiye kadar sınırda sadece bir kere problem yaşadım, yeşil sigortamın evrağındaki gariplikten ötürü, sonuna kadar da haklıydılar. Bulgaristan'a girmek, Bulgaristan'da sürmekle ilgili ne kadar negatif şey söylendi ise bir tanesini bile yaşamadım. Ne bir kişi para koparmaya çalıştı ne başka bir sorun yaşadım. Yollar da en son bir elden geçti, artık sınır kapısından sonra direk otoban başlıyor ancak otobanın bir tarafı eski gidiş geliş yol olduğu için asfalt biraz tatsız olabiliyor. =)
    Bulgaristan da Dünya'nın hemen her ülkesi gibi Türkiye'den ucuz olmakla birlikte TL'nin de Dünya'daki hemen her para birimine karşı erimesinden dolayı Leva da güçlendi ve fiyatlar biraz yükseldi. En son bu kış gittiğimde 1 Leva 2TL seviyesine gelmişti.
    Ben direk Bansko'ya gittiğim için ülkenin geri kalanında ne yapılır ne edilir çok bir öneri veremem =)

Motosikleti
    Vinetka gerekmiyor.
    Yaklaşık 1 yıldır 100 tl=40/45 leva arasında.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Tvs01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi vizeyi almak kolaymı davetiye gerekiyormu, tanıdığım yok orada sadece tatil için gidiyorum ve atıyorum Türkiye’nin Bodrum ve Antalya sı gibi eğlencenin olduğu yerlere gitmek istiyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 05:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:59 ----------

Vize felan baktım iş olmayacak gibi ise kıbrısa gideyim diyorum oda astarı yüzünden pahalı geliyor sanırım, bi çok konu okudum Kıbrıs ile ilgili fakat ondada net bir bilgiye ulaşamadım :/
    Vize almak çok kolay tanığın yoksa google ye mesela İstanbul - Kırcaali otobüs bileti yaz aç firmaya telefon ben vize almak istiyorum yardımcı olurmusunuz de ver üç beş lira onlar sana yardımcı olur yani her şey paraya bakıyor. İstanbul aksaray da behice diye bir abla vardı ben ona aldırıyordum telefonunu kaybettim hem daha ucuz oluyordu hem uğraşmıyordum pasaport vize ile eve geliyordu. Eğlence gece kulüpleri işini bilmiyorum o konuda bir şey diyemem ama normal gece kulüpsüz tatil dersen yol yordam bildikten sonra gayet rahat ve tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:08 ----------

Alıntı scorpions_59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba günaydın.
    Bu sene 10 12 defa gittim, en son bu haftasonu gittim.
    Arkadaşların yazdıklarını okuyunca dedim ben başka ülkeye mi gittim acaba.
    Çifte vatandaşım sorunsuz gidip geliyorum, gayette kibar ve nazik davranıyorlar, yani hiç para koparmaya çalışan birine denk gelmedim.
    Bildiğim kadarıyla herhangi bir hotelden rezervasyon yaptırmak gerekiyor turist olarak gideceksen (emin değilim)
    Onun haricinde vize, pasaport zaten şart.
    Burgaz, Varna, Sofya birde Plovdiv senin gitmen gereken şehirler eğlence boldur buralarda.
    Hiçbir yerde ekstra bir ücret odemezsin mesela arabalar için vinetka denen otoban parası var motosiklet te geçerli değil, sınırda dezenfekte denilen bi sudan geçme olayı var, ben hep yandan geçtim ki Bulgar kendisi diyor, araçlardan para alıyorlar.
    Vize olayını halledersen memnun kalırsın diyorum.
    Yolları da baya iyi, özellikle Dereköy sınır kapısından çıkarsan kaymak gibi yol var ve bol virajli (ben çok sevdim)
    1 hafta için sana 1500 2000 TL yeter belki artar (neler yapacağına bağlı).
    Umarım gidersin, sağlıcakla.
    Sınırda pasaport kontrolde ilk sorulan ve kontrol edilen senin veya yanındakilerin Bulgarca bilip bilmediğin. Bilmiyorsan o 20 euro olmadı on euro koparılacak. Sana Bulgarca selam verilir karşılığı da Bulgarca olursa problem yok eğer ben bilmiyorum diyorsan benim gibi tek kelime o zaman kopartmak istiyorlar. Temmuzda gittim eşimin Yunan vizesi vardı tutturdu geçirmem git Yunanda geç uğraşmayayım dedim 10 euor verdim bu az dedi azdı fazlaydı çıktı kulübeden elinde pasaportlar elinden zor kullanarak aldım diğer görevliler bakıyor ne oluyor diyen yok. Ağustos da gittim aksiyon kamerasını yan cama koydum sanki çekiyormuş gibi kamera bozuk bir saniye de mühür vurup geri verdiler.

Motosikleti
    Vize almak çok kolay tanığın yoksa google ye mesela İstanbul - Kırcaali otobüs bileti yaz aç firmaya telefon ben vize almak istiyorum yardımcı olurmusunuz de ver üç beş lira onlar sana yardımcı olur yani her şey paraya bakıyor. İstanbul aksaray da behice diye bir abla vardı ben ona aldırıyordum telefonunu kaybettim hem daha ucuz oluyordu hem uğraşmıyordum pasaport vize ile eve geliyordu. Eğlence gece kulüpleri işini bilmiyorum o konuda bir şey diyemem ama normal gece kulüpsüz tatil dersen yol yordam bildikten sonra gayet rahat ve tavsiye ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:20 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:08 ----------

Sınırda pasaport kontrolde ilk sorulan ve kontrol edilen senin veya yanındakilerin Bulgarca bilip bilmediğin. Bilmiyorsan o 20 euro olmadı on euro koparılacak. Sana Bulgarca selam verilir karşılığı da Bulgarca olursa problem yok eğer ben bilmiyorum diyorsan benim gibi tek kelime o zaman kopartmak istiyorlar. Temmuzda gittim eşimin Yunan vizesi vardı tutturdu geçirmem git Yunanda geç uğraşmayayım dedim 10 euor verdim bu az dedi azdı fazlaydı çıktı kulübeden elinde pasaportlar elinden zor kullanarak aldım diğer görevliler bakıyor ne oluyor diyen yok. Ağustos da gittim aksiyon kamerasını yan cama koydum sanki çekiyormuş gibi kamera bozuk bir saniye de mühür vurup geri verdiler.
    Abi defalarca gittim ama sürekli yanımda bilen biri vardı, belki ondan sorun çıkarmadılar, ben bilmiyorum.
    Sizin dediğiniz umarım başkalarının başına gelmez.

şimdi böyle genellemelere karşıyım. birkaç kez olan olayı sanki hep öyle oluyormuş gibi anlatmak doğru değil.

benimde bulgaristan pasaportum var ve 1 kelime bulgarca bilmiyorum. her seferinde ingilizce kavga ediyoruz. kapıkule,dereköy,hamzabeyli farketmez. neden bulgarca bilmiyormuşum ? neden o pasaportu taşıyormuşum vs vs... sanki ben zorla aldım sizin pasaportunuzu, madem öyle bulgarca bilmeyene vermeyin kardeşim diyorum, sonra hadi geç diyorlar. diyaloglar çok uzun oluyor her seferinde, hepsini yazsam roman olur ama özet bu şekilde.

neyse benim konu istisna belki ama sınır geçişleri her zaman görevli memurun insiyatifinde kalmış bir durum. keyfi yerindeyse elimizden pasaportu bile almayıp kontrol dahi etmeden geç diyorlar veya karısıyla kavga etmiş oluyor arabanın kaputunu açtırıp köpek sokuyorlar. hiçbir zaman standart bir durum olmuyor. mesela sana iyi olan denk gelmiş. bir keresinde kaskta kamera vardı, kamerayı kapat ondan sonra pasaportu ver dedi ve kamera kapatılana kadar hiçbir şekilde işlemi yapmayacağım dedi. kamer kapandığına emin olduktan sonra tamam ver pasaportu dedi. yani her durumla karşılaşılabilir, ama bir şekilde çözülüyor.

Motosikleti
    R25
    Gezebileceğim yerleri anladım üstadlar, para konusuda tamam fakat vize işi karışık duruyor en iyisi bi tur şirketine danışayım, shengen vizesi ne oluyor bu arada bilgi verirseniz sevinirim..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)