Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaydımı Dondurmam veya Sildirmem Gerekecek Mi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Grumpy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Selam, ben 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı tercih yapıp bir özel üniversiteye kaydoldum, bir yıl okuduktan sonra farklı bir bölüm okuma kararı aldım ve 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 2. sınıf için kayıt yenileme işlemleri başladığında okula gidip kaydımı dondurmak istediğimi söylediğimde benden 1600 lira ücret istediler bu ücret normalde eğitime devam ederken aylık ödediğim ücret. Ben eğitime devam etmeyeceğim, kaydımı donduracağım farklı bir bölüm okumak için tekrar sınava gireceğim dedim, önce kaydını yenileyip öyle dondurabilirim dedi mâli işlerdeki çalışan. Haliyle para vermeden çıktım kayıt yenileme, dondurma veya sildirme işlemi yapmadan.

Şimdi martta YGS haziranda LYS'ye girip tercih yapacağım. Kazandığım okula kayıt yaptırabilmem için önce diğer okuldan kayıt sildirme veya dondurma işlemi mi yapmam gerekiyor? Yoksa herhangi bir işlem yapmadan direk yeni okula kayıt yaptırabilir miyim?

Son olarak benden bu ücreti talep etme hakları var mı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Okul paranı ödemezsen ders alamazsın. Eski borçlarını kapatmadıkça o okulda eğitim hakkın olmaz ama başka bir üniversiteye gidebilirsin. Evraklarını vermeme, başka üniversitede okumanı engellemeye hakları yok. Okula yine sor ama almadığın hizmet için icralık olmazsın.

lityumiyon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni bir okula gideceğin zaman başka bir okulla ilişiğin olmamalı. Kesin gideceğim başka okula başka bölüme diyorsan git okula kaydını direk sildir. Ödenmemiş taksitin varsa öde ve kaydını silip lise diplomanı al. Devamı ygs lys tercih ve kayıt bildiğin gibi.

Icra degıl, borcum yok okula. Ben gectıgımız eylulde yenı ogretım yılı ıcın kayıt yenılenen donemde gıttım ben bu yıl devam etmıycem dondurmak ıstıyorum dıye, sankı derslere gırıcekmısım gıbı para ıstedıler. Gecmıs bır borc yok yanı. Dıyor kı sen okuyacakmıssın gıbı once bana bır para ver, ben kaydını yenıleyeyım. Dondurulacaksa kaydın ben dondururum ama para vermen sart dedıler. Herhangı bır ıslem yapmadıgım ıcın gıtmedıgım vakıt donemden dusuyor. 7 yıl yanı 14 donem hakkım var, 1 yıl okudum 12 doneme dustu. Dondursam 12 donem olarak devam edecektı hakkım gıtmesemde ama dondurmadım sımdı gıtmedıklerımde donemden dusuyor 10 donem kalacak. 7 yıllık hakkımın 1 ını okuyarak, 1 yılını da okumadan dusurdum. Dondursam dusmeyecektı yanı donemden (yıldan) bunlar kısacası donemden dusmemesı ıcın para ıstedı. Bu parayı ısteme hakları var mı onu ogrenmek ıstıyorum. Ozel unıversıtenın egıtım donemı baslarında kayıt dondurmaya sıldırmeye para ısteme hakkı var mı bunu merak edıyorum. Bımere mesaj attım ama o da gec gelecek galıba

Bu benle ılgılı bır sey degıl. Ben ozel unıversıtede kayıt dondurmama 1600 lıra ıstedıler bu yasal mı dıyorum. Sınava gırıp tercıh yapacagım ama dıger okulda kayıt yenıleme, sıldırme veya dondurma ıslemı yaptırmadım bu yıl yapacagım tercıhle yerlesecegım okula kaydolmama engel bır durum mudur bu dıyorum, senın lınkın benle ılgılı degıl.

Alıntı Grumpy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu benle ılgılı bır sey degıl. Ben ozel unıversıtede kayıt dondurmama 1600 lıra ıstedıler bu yasal mı dıyorum. Sınava gırıp tercıh yapacagım ama dıger okulda kayıt yenıleme, sıldırme veya dondurma ıslemı yaptırmadım bu yıl yapacagım tercıhle yerlesecegım okula kaydolmama engel bır durum mudur bu dıyorum, senın lınkın benle ılgılı degıl.
    Farklı okulların farklı düzeylerde kayıt dondurma ücreti aldığı görülüyor linkte. Mesela Bahçeşehir normal kayıt ücretinin % 10'unu alırken Beykent normal ücretin tamamını alıyormuş. Linkten bunu anlıyoruz. Sizin okulunuz hangisiyse söyleyin. Ben sizin için okulunuzun eğitim öğretim yönetmeliğinde kayıt dondurma için ödenecek miktarı bulayım. OKulların eğitim öğretim yönetmelikleri resmi gaztede yayınlanır. Dolayısıyla kayıt dondurmak için o paraları almaya hakları olur. MEsela Beykent'in aşağıdaki maddesi rsemi gazetede yayınlanmış eğitim öğretim yönetmeliğinde var: (bkz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0161113-10.htm)

"(6) Kayıt dondurma talebinde bulunan öğrencinin öğrenim ücretini ödemesi gerekir. Öğrenim ücretini ödemeyen öğrencinin kaydı dondurulmaz. Kayıt dondurma süresi dolan öğrencinin, kayıt dondurduğu yıla ait ödediği öğrenim ücreti, yeni kayıt olduğu yıla ait öğrenim ücreti yerine sayılır."

Alıntı zaferce adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Farklı okulların farklı düzeylerde kayıt dondurma ücreti aldığı görülüyor linkte. Mesela Bahçeşehir normal kayıt ücretinin % 10'unu alırken Beykent normal ücretin tamamını alıyormuş. Linkten bunu anlıyoruz. Sizin okulunuz hangisiyse söyleyin. Ben sizin için okulunuzun eğitim öğretim yönetmeliğinde kayıt dondurma için ödenecek miktarı bulayım. OKulların eğitim öğretim yönetmelikleri resmi gaztede yayınlanır. Dolayısıyla kayıt dondurmak için o paraları almaya hakları olur. MEsela Beykent'in aşağıdaki maddesi rsemi gazetede yayınlanmış eğitim öğretim yönetmeliğinde var: (bkz. http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0161113-10.htm)

"(6) Kayıt dondurma talebinde bulunan öğrencinin öğrenim ücretini ödemesi gerekir. Öğrenim ücretini ödemeyen öğrencinin kaydı dondurulmaz. Kayıt dondurma süresi dolan öğrencinin, kayıt dondurduğu yıla ait ödediği öğrenim ücreti, yeni kayıt olduğu yıla ait öğrenim ücreti yerine sayılır."
    Lınkten onu anladım da, benım okul yoktu o lıstede. Kayıt dondurma ıcın ucret ıstemelerı resmı gazetede yasal kılınmıs. Ben forumlarda arıyordum resmı gazete hıc aklıma gelmemıstı. Bızımkınde bu yayımlanmıs, kayıt sıldırmek ıcın kayıt yenılemek gerek dıye dusunuyorum, kayıt yenılemek ıcınde ucret ısteyeceklerdır yıne. Suankı durumum goz onune alındıgında (kayıt yenıleme, dondurma ve sıldırme yapmadım) okula gıttıgımde kayıt sıldırme talebıme ucret ısteme hakları var mı?

Kayıt sildirme

MADDE 23 – (1) Kayıt sildirmek isteyen öğrenciler bir dilekçe ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına başvururlar. İlgili yönetim kurulu önerisi ve Üniversite Yönetim Kurulu kararı ile kayıt sildirme işlemi tamamlanır. Bu öğrencilerin kayıt sildirdikleri tarihe kadar olan eğitim ücretleri iade edilmez. İlgili dekanlık veya yüksekokul müdürlüğü, öğrencinin kaydının silindiğini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirir.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)