Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kut'ül Ammare Zaferi (29 Nisan 1916)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    rakının konuyla alakasını kuramadım.
    Yazar burada mezarına rakı dökülmesi arzusunu belirten, zafer kahramanı paşaya atıfta bulunmuştur.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    rakının alakası bundandır.

çok yorgunum.
    Lucas sağolsun belirtmiş.
    ne'se kanak eklemiş olduk.

kısanın konusuna girmiyorum.
    insanlarıma üzüntüm ne hiddetim çok yüksek.
    can't be worried about that shit. life goes on man.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Kawasaki VN 800
    Bu rakı vasiyeti olmayaydı iyiydi. Şerbet olmasın bu sakın! 23 nisanı kutlatmamak için kutlu doğum, canlı bomba vs idare edecekler artık foşik dinciler. Önünüzdeki maçlara bakarsınız artık. 19 Mayıs yaklaşıyor.
    pertry bunu beğendi.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ne rakıymış arkadaş!
    tam da bundan bahsediyorum işte.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı Macit250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araplar tarih boyunca bize karşı oldu zaten.Müslümanlık süper bir din ,bu kadar terorist ,kumpas ,sinsilik başka hiç bir dinde yok .
    Bu kadar terörist, kumpas, sinsilik başka hiçbir dinde yok derken ne demek istediniz? Sizce müslümanlık dini bunları mı emrediyor sayın Macit250...

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar terörist, kumpas, sinsilik başka hiçbir dinde yok derken ne demek istediniz? Sizce müslümanlık dini bunları mı emrediyor sayın Macit250...
    Müslümanlık diye bir din yok. İslam dini mensuplarına müslüman denir.
    Arkadaş yanlış yazmış sizde yanlışı devam ettirmeyin.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı sagat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Müslümanlık diye bir din yok. İslam dini mensuplarına müslüman denir.
    Arkadaş yanlış yazmış sizde yanlışı devam ettirmeyin.
    Pardon hocam yanlış telaffuz ettik ama demek istediğim şey açık yani anlaşılır.

O arkadaşa soruyorum İslam Dini bunları mı emrediyor?

Kendisi hangi dine inanıyor onu da merak ettim...
    altora bunu beğendi.

altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Konu Atalarımızın muhteşem zaferi iken nerelerden nereye savruldu mesele kimi içindeki kini kusuyor kimi ideolojisini pazarlıyor kimi mezhebini ...
    Konu Kut'ul Amare beyler . 13 general, 481 subay ve 13.100 (bazı kaynaklara göre 18.000) İngiliz askeri esir alınmış 23000 ingilizide öldürmüşüz. Osmanlı ordusuda 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. İngiliz devletine Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız. Bunları konuşup dedelerimize rahmet dilemek varken yok mezara rakı dökmüş yok şii miş ...Yazık bize O muhteşem askerlerin torunu olmaya layık değiliz yazık...

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı altora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konu Atalarımızın muhteşem zaferi iken nerelerden nereye savruldu mesele kimi içindeki kini kusuyor kimi ideolojisini pazarlıyor kimi mezhebini ...
    Konu Kut'ul Amare beyler . 13 general, 481 subay ve 13.100 (bazı kaynaklara göre 18.000) İngiliz askeri esir alınmış 23000 ingilizide öldürmüşüz. Osmanlı ordusuda 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. İngiliz devletine Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız. Bunları konuşup dedelerimize rahmet dilemek varken yok mezara rakı dökmüş yok şii miş ...Yazık bize O muhteşem askerlerin torunu olmaya layık değiliz yazık...
    Çanakkale'den daha büyük utanç yaşatmak ) Sizin derdiniz kesinlikle üzüm yemek değil. Çanakkale zaferine alternatif mi oluşturasınız var? Malesef o iş öyle olmuyor. Tarihinize saygınız varsa böyle kıyaslamalar yapmayın.
    computeus bunu beğendi.

altora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çanakkale'den daha büyük utanç yaşatmak ) Sizin derdiniz kesinlikle üzüm yemek değil. Çanakkale zaferine alternatif mi oluşturasınız var? Malesef o iş öyle olmuyor. Tarihinize saygınız varsa böyle kıyaslamalar yapmayın.
    Bende sana güldüm acı acı ... Tarihinden bi haber nesiller yetiştirdiler normaldir. Çanakkaleye alternatif de ne demek. ''Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız'' bu sözü tarihçiler söylüyor ben değil İngilizler çok utanmasalar bizim okullarda okutulan kitaplardan kut ul amare konusunu çıkarttırmazlardı inönüye ... Dünyada son 200 yıl içindeki yapılmış savaşlari incele bakalım 13 general, 481 subay ve 13.100 askerini esir vermiş başka bir devlet varmı... Yine güldüm acı acı ...

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Bende sana güldüm acı acı ... Tarihinden bi haber nesiller yetiştirdiler normaldir. Çanakkaleye alternatif de ne demek. ''Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız'' bu sözü tarihçiler söylüyor ben değil İngilizler çok utanmasalar bizim okullarda okutulan kitaplardan kut ul amare konusunu çıkarttırmazlardı inönüye ... Dünyada son 200 yıl içindeki yapılmış savaşlari incele bakalım 13 general, 481 subay ve 13.100 askerini esir vermiş başka bir devlet varmı... Yine güldüm acı acı ...
    2. dünya savaşından bihaber, ölü ve esir sayılarını yarıştırarak bir şeyler ispatlamaya çalışan birinin sözleri ne kadar ciddiye alınabilirse seni o kadar ciddiye alıyorum.

Aşağıdaki linkte 2. dünya savaşında hangi milletin ne kadar kayıp verdiği yazıyor, bir şeyi ispatlamak için paylaşmıyorum bu linki.
    https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Dünya_Savaşı

Ağlanacak haline güle dur...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Dunning-Kruger_etkisi

2. dünya savaşından bihaber, ölü ve esir sayılarını yarıştırarak bir şeyler ispatlamaya çalışan birinin sözleri ne kadar ciddiye alınabilirse seni o kadar ciddiye alıyorum.

Aşağıdaki linkte 2. dünya savaşında hangi milletin ne kadar kayıp verdiği yazıyor, bir şeyi ispatlamak için paylaşmıyorum bu linki.
    https://tr.wikipedia.org/wiki/II._Dünya_Savaşı

Ağlanacak haline güle dur...
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Dunning-Kruger_etkisi
    Zaferin önemi sadece kayıplar değil, generalleriyle beraber ordunun esir alınmasıdır.Sanırım konu anlaşıldı.
    altora bunu beğendi.

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaferin önemi sadece kayıplar değil, generalleriyle beraber ordunun esir alınmasıdır.Sanırım konu anlaşıldı.
    Tabi tabi anlaşılmaz mı dünyadaki bütün zaferler ölü ve esir sayısıyla ölçülüyor zaten.
    Esir ve ölü sayısı azsa savaş başarısızdır kazanımların hiç bir önemi yoktur.

Zaten dünyanın ileri gelen tüm aklı başında tarihçileri başta son 200 yılda yapılan savaşlar olmak üzere, dünya tarihindeki tüm savaşları Kût'ül-Amâre savaşıyla kıyaslayarak başarı ölçerler kıstasları budur.
    Misal Malazgirt Meydan Muharebesi Türkler için çok önemsiz bir savaştır çünkü Kût'ül-Amâre'deki kadar esir alınmamıştır ve düşman öldürülmemiştir. Bu savaşın Türklere anadolu'nun kapılarını açmasının falan hiç bir önemi yoktur çünkü ölü ve esir sayısı Kût'ül-Amâre savaşındakinden azdır.
    Kût'ül-Amâre dünyadaki en başarılı ve en büyük savaştır, Kût'ül-Amâre'de en çok düşman öldürülmüştür en çok esir alınmıştır gerisi yalandır.

Gidin ötede oynayın, çocuk mu kandırıyorsunuz? Anakronik hikayelerinizi birbirinize saklayın, böyle basit ve saçma dezenformasyon çabalarıyla hiç bir şeyi daha değerli ya da daha değersiz kılamazsınız. Tarih çoktan yazıldı ölsenizde kalsanızda geçmişi değiştiremezsiniz.
    Thracian bunu beğendi.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Ruslar 2. dünya savaşında 1 ayda Ukrayna'da 650 bin esir verdi. Almanlar Stalingrad'da şehir savaşında 100 bin esir verdi. İngilizler Dieppe'de çıkarma yaptı , 3 tümen asker esir verdi, sayısını bilmiyorum. İngilizler Somme savaşında 1 günde 65 bin asker kaybetti. 2 ay sonra somme kayıpları milyona dayandı. Büyük taarruzda Yunan kayıpları 100 binin üzerindeydi. İngilizler Kut savaşında 13 bin esir verdi 1 tümen asker eder. Kıyasla bakalım. Savaşın önemli yanı Osmanlı'nın kazandığı son "muhabere" olmasıdır. Bahsettiğin tarihçiler kimmiş merak ettim.
    sagat bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    çok yorgunum.

mesele insan öldürüp (elbet yaman bir sebebi vardır), esir alıp, aç bırakıp, malına - ırzına geçip,
    bundan gurur duyabilmekte,
    ve bunu yaratan kültürü devam ettirmekte ısrar ettirmekte.

homo sapiens böyle bir canlı (insan demedim),
    zaten şu aralar hüküm sürmesinin sebebini de bu özelliklerine borçlu,
    homo sapiens ve diğer türleri araştıran evrimsel biyoloji isimli bir bilim dalı var.
    homo sapiens sapiens isimli bir tür de söz konusu ve fakat kanımca henüz muallakta (zaten fikirsel bir ayrım),
    zira düşünme ve düşünme yetisini kullanmayı içeriyor.
    yani tek başına düşünebilme yetisi bir işe yaramıyor.

aynaya baktığından gördüğüm şeyin aynısını öldürmenin gurur duyulabilecek bir tarafını henüz ben bulamadım,
    epeydir de bakınıyorum.
    tabi buradaki "gurur" kelimesi kültürel ölçütleri olan evrensel bir kelime.
    yani kelimenin kendisi her kültürde olmasına rağmen içeriği farklıdır.
    bu yüzden kişi yaptıkları eylem le yaşayabilmek için kendisine bir sebep bulur ve yaman bir sebeptir.

homo sapiens homo sapiensi öldürür,
    homo sapiens her şeyi öldürebilir ve öldürür.

çokça starcraft oyunundaki zerg ırkına benzetiyorum.
    kendi yaşayabileceği çevreyi oluşturur ve bunun için yerleştiği yerdeki her şeyi değiştirir.

zurnanın bir deliği "acaba bu yaptığı evrenin işleyişine ters midir ? ".

içinde yaşadığımız dünyada insan (homo sapiens değil) olmasa bütün zulüm biter mi ?

bu tür düşüncelere gark olmaktansa karşımızdakinin kafasına sıkıp geçmek daha basit.

rakı meselesi izafiyet teorisi ile ilintilidir,
    içrekliğinde kuantum fiziği de dahil bilinen bilim dallarının bir çoğunu barındırır.

tarih bilmek için bilginin nasıl elde edilebileceğini bilmek gerekli.

imdilik bu kadar.

kuru siyah üzüm + çiğ badem .
    sagat bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    İngilizler çok utanmasalar bizim okullarda okutulan kitaplardan kut ul amare konusunu çıkarttırmazlardı inönüye ...
    Bilgi yanlış. İngilizler bu olayın bizim tarafımızdan kutlanmasını Demokrat Parti iktidarında Adnan Menderes'e kaldırtmıştır.

Tabi tabi anlaşılmaz mı dünyadaki bütün zaferler ölü ve esir sayısıyla ölçülüyor zaten.
    Esir ve ölü sayısı azsa savaş başarısızdır kazanımların hiç bir önemi yoktur.

Zaten dünyanın ileri gelen tüm aklı başında tarihçileri başta son 200 yılda yapılan savaşlar olmak üzere, dünya tarihindeki tüm savaşları Kût'ül-Amâre savaşıyla kıyaslayarak başarı ölçerler kıstasları budur.
    Misal Malazgirt Meydan Muharebesi Türkler için çok önemsiz bir savaştır çünkü Kût'ül-Amâre'deki kadar esir alınmamıştır ve düşman öldürülmemiştir. Bu savaşın Türklere anadolu'nun kapılarını açmasının falan hiç bir önemi yoktur çünkü ölü ve esir sayısı Kût'ül-Amâre savaşındakinden azdır.
    Kût'ül-Amâre dünyadaki en başarılı ve en büyük savaştır, Kût'ül-Amâre'de en çok düşman öldürülmüştür en çok esir alınmıştır gerisi yalandır.

Gidin ötede oynayın, çocuk mu kandırıyorsunuz? Anakronik hikayelerinizi birbirinize saklayın, böyle basit ve saçma dezenformasyon çabalarıyla hiç bir şeyi daha değerli ya da daha değersiz kılamazsınız. Tarih çoktan yazıldı ölsenizde kalsanızda geçmişi değiştiremezsiniz.
    Dünyayı yeniden şekillendirmeye çalışan ingilizler ,Çanakkale ve Ortadoğu da karşımıza çıkıyor.İngilizler mağlubiyeti kabul etmiş ve teslim olmuş.Bana kalan zaferi kutlamak kalıyor.Her zamanın önemli savaşları vardır ,buda o önemli savaşlardandır.Malazgirt Zaferi Türklerin Anadoluya giriş kapısını açan büyük bir zaferdir.2. Dünya savaşındaki kayıplardan dem vurup kendi kıyaslamalarınla Malazgirt zaferini araya sıkıştırıp birşeyler ıspatlamaya çalışman saçma olmuş.Kimse burada Sultan Alparslanın Malazgirt Zaferine birşey söylemiş değilken!

Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dünyayı yeniden şekillendirmeye çalışan ingilizler ,Çanakkale ve Ortadoğu da karşımıza çıkıyor.İngilizler mağlubiyeti kabul etmiş ve teslim olmuş.Bana kalan zaferi kutlamak kalıyor.Her zamanın önemli savaşları vardır ,buda o önemli savaşlardandır.Malazgirt Zaferi Türklerin Anadoluya giriş kapısını açan büyük bir zaferdir.2. Dünya savaşındaki kayıplardan dem vurup kendi kıyaslamalarınla Malazgirt zaferini araya sıkıştırıp birşeyler ıspatlamaya çalışman saçma olmuş.Kimse burada Sultan Alparslanın Malazgirt Zaferine birşey söylemiş değilken!
    Ya yazılanları okumuyorsunuz ya da okuduğunuzu anlamıyorsunuz.
    Ama okuyup anlamadığınız aşikar. Şimdi size ironinin ne olduğunu açıklardım ama maalesef anlamanız mümkün gözükmediği için açıklamaya gerek görmüyorum.
    Buraya gelip öldürülen ve rehin alınan askerler üzerinden bir savaşı başka bir savaşla "Çanakkale savaşıyla" kıyaslama gafletine düşen şahsı savunursanız açık açık tarih bilginizle dalga geçerim.

Gizlemeyin söyleyin arkadaşım Cumhuriyeti de kurcusunuda hazmedemiyoruz diyin, diyin de gerçek niyetinizi cümle alem bilsin.
    Aklınız sıra Atatürk'ü ve yazdığı tarihi küçümsemek değersiz göstermek için, Osmanlı döneminden alternatifler türeteceksiniz. Neymiş "Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız" bir de bunu tarihçiler söylüyormuş. Şöyle bir cümle kuran kişinin iq'su ayakkabı numarasını geçemez savunanların ki zaten ortada.

Şu saatten sonra ne yazarsanız yazın muhatabım olamazsınız.
    Şu güzel sözde burada dursun "Eylem halinde ki cehaletten, daha korkunç bir şey olamaz. Goethe".

Ya yazılanları okumuyorsunuz ya da okuduğunuzu anlamıyorsunuz.
    Ama okuyup anlamadığınız aşikar. Şimdi size ironinin ne olduğunu açıklardım ama maalesef anlamanız mümkün gözükmediği için açıklamaya gerek görmüyorum.
    Buraya gelip öldürülen ve rehin alınan askerler üzerinden bir savaşı başka bir savaşla "Çanakkale savaşıyla" kıyaslama gafletine düşen şahsı savunursanız açık açık tarih bilginizle dalga geçerim.

Gizlemeyin söyleyin arkadaşım Cumhuriyeti de kurcusunuda hazmedemiyoruz diyin, diyin de gerçek niyetinizi cümle alem bilsin.
    Aklınız sıra Atatürk'ü ve yazdığı tarihi küçümsemek değersiz göstermek için, Osmanlı döneminden alternatifler türeteceksiniz. Neymiş "Çanakkaleden daha büyük utanç yaşatmışız" bir de bunu tarihçiler söylüyormuş. Şöyle bir cümle kuran kişinin iq'su ayakkabı numarasını geçemez savunanların ki zaten ortada.

Şu saatten sonra ne yazarsanız yazın muhatabım olamazsınız.
    Şu güzel sözde burada dursun "Eylem halinde ki cehaletten, daha korkunç bir şey olamaz. Goethe".
    Benim yazdığım yazıları yazdığım şekilde oku,kendi düşüncelerini ben yazmışım gibi aktarman saçma bir davranış olmuş.Çanakkale Zaferi Bizler açısından Çok önemli ve Büyük bir zaferdir ,Çanakkale Savaşını küçümsemek Aslını inkar etmektir.Bu bizim açımızdan böyledir.
    Fakat ingilizler açısından
    Bir başka cephe veya bir başka savaş onlar için daha büyük bir utanç sayılabilir.

Amma bizim açımızdan, Tarihimizin seyrini değiştiren savaşların hepsi bizim için önemlidir.
    Mesela ingilizler açısından ,bir ingiliz tarihçinin kendi düşüncesi sonuç bölümünde aktarılmış.
    https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Kût%...mâre_Kuşatması

Ben şimdi bu ingiliz Tarihçiyi Sorguya çekemem. Senin bize garezin var da böyle yazıyorsun vay efendim yanlışsın, şöylesin. Adam kendi açısından ingilizler açısından yazmış,başka bir ingiliz veya alman tarihçi farklı bir yorumda çıkarabilir. Ama Bizler açısından Çanakkale daha önemlidir. Kenetlenmiş bir milletin işgal için gelen dünyaya meydan okumasıdır. Benim yazdığım yazıları dikkatli okumanızı tasiye ederim.Konuları

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:09 ----------

Sagat Konuları değiştirip bir oraya bir buraya savrulmaya gerek yok.İki zafer arasında Çanakkale zaferi daha üstündür.Bizlere düşen bu iki zaferi de bize sunanlara Teşekkür etmektir. Yazıları düzenleme süresi sınırlı, bence bu özelliğin süresinin arttırılması gerekli ,site yöneticilerine tavsiyemdir.

brigantes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Falcon Freedom 250
    lisede tarihte hiç böyle bir konu hatırlamıyorum. geçenlerde cumhurbaşkanı kut zaferini kutlayın demese haberim olmazdı. yazık , bizim tarihimizi kim yazdırıyor acaba.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 4 kullanıcı var. (0 üye ve 4 misafir)