Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

"Önce kaportana vur, sonra bir dakika dur"

Motovento
    REKLAM ALANI

Araçlarının altına sığınan hayvanların fark edilmesi için kampanya başlatıldı.

"Önce kaportana vur, sonra bir dakika dur" sloganıyla Nilüfer Belediyesince başlatılan ve sosyal medya aracılığıyla ülke geneline yayılmaya çalışılan kampanyada sürücülere, soğuk havalarda ısınacak yer arayan sokak hayvanları ve kuşların yaşamının riske atılmaması için uyarılarda bulunuldu.

Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi Müdürü Mürsel Büyükçoban yaptığı açıklamada, kış aylarında sokak hayvanları ve kuşların, tıpkı insanlar gibi soğuk havalardan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Soğuktan korunmak isteyen hayvanların, özellikle kedilerin, araçların altlarına, lastik üstlerine ve motor kısımlarına girebildiğini dile getiren Büyükçoban, bu nedenle hem onların hem de sürücülerin sıkıntı yaşayabildiğini anlattı. Bu konuya dikkati çekebilmek amacıyla "Önce kaportana vur, sonra bir dakika dur" sloganıyla farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını bildiren Büyükçoban, şunları kaydetti:

"Bu, özellikle kış aylarında çalıştığımız bir sosyal sorumluluk projesi. Çünkü bize en çok gelen şikayetlerin veya sıkıntıların arasında trafik kazasına uğramış kediler ve kışın kendilerini korumak, sığınmak için araç altına, lastik üstüne, araçların içine, motora giren kediler geliyor. Biz de onların bu kaza geçirmiş hallerini engellemek, vatandaşlarımıza ve araç sahiplerimize onların fark edilmesini ve bununla hayatlarında herhangi bir sıkıntı, bir kaza görmeden yaşamasını sağlayacak sloganla yola çıktık. Onların bu sıkıntıyı yaşamaması adına sürücülerin onları fark etmesi, daha doğrusu öncelikle kaportaya vurarak küçücük de olsa bir ses çıkarması ve bu vesileyle araç içindeki veya altındaki hayvanın oradan uzaklaştırılarak hayatına devam etmesi adına küçücük bir proje."

Kampanyayı duyurabilmek için halkın yoğun olduğu alanlara afiş astıklarını, sloganları bilboardlara yapıştırdıklarını dile getiren Büyükçoban, ayrıca sosyal medya aracılığıyla bu farkındalığı tüm Türkiye'ye yaymaya çalıştıklarını aktardı.

"BİR KAP SU, BİR YEMEK"

Büyükçoban, sokak hayvanlarının, yiyecek ve su bulmakta zorlandığını vurguladı.

Vatandaşların bu konuda da duyarlı olması gerektiğini belirten Büyükçoban, "Bunun için 'Bir kap su, bir yemek', 'Üşüyoruz, bizi aç bırakma' sloganlarıyla da farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

Mürsel Büyükçoban, "Sokak hayvanlarını gör ve koru", "Beni araç içinde bırakma" sloganlarını da çalışmalarında kullandıklarını sözlerine ekledi.

TRT'den araklanmış'tır.

http://www.trthaber.com/haber/yasam/...ur-153448.html
    draggy, Sadık1453, cenkito ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Olayın bir dakika dur kısmına katılabilirim ama kaportaya vurmaya gerek yok.
    Otomobilimize binenilmek için zaten kapıyı açmak zorundayız.
    Gidebilmek için de motoru çalıştırmamız gerekiyor.

Bu açma kapama işlemi zaten yeterince uyarıcı.
    Motor seside keza öyle.

Fakat motoru çalıştırdıktan sonra bir müddet bekleyip sonra hareket etmek olayı garantilemek için iyi bir davranış olacaktır.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Hiç tahmin etmediğiniz yerlere giriyorlar. pervaneler ve kayışlar parçalıyor hayvancıkları :( O yüzden çalıştırmadan önce mutlaka kontrol edin..
    mehmetenis, yusufozugenc ve ellaksakir bunu beğendiler.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu açma kapama işlemi zaten yeterince uyarıcı.
    Motor seside keza öyle.

Fakat motoru çalıştırdıktan sonra bir müddet bekleyip sonra hareket etmek olayı garantilemek için iyi bir davranış olacaktır.
    Kayışlara sıkışıyor abi hayvancağızlar O yüzden motoru çalıştırmadan mümkün olduğunda ses çıkarmak daha mantıklı
    mehmetenis ve ellaksakir bunu beğendiler.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    .
    2 kez başıma geldi :
    1- Yaz günü arabayla 20 metre gittim-gitmedim motordan bir takırtılar geldi, hemen kenara çekip stop ettim, kaputu açtım ne göreyim? Kedinin biri kayışların arasına sıkışmış öyle bakıyor ! Pis bir yerde, uzanmak da mümkün değil? Servis çağırdım zor bela çıkardık, hayvancağız kıpırdayamıyor bile. Aldım gittim veterinere, maalesef yapacak bir şey yok siz gidin bunu biz uyuturuz dediler.
    2- Geçen hafta akşam yola çıktım ön taraftan cik cik bir sesler geliyor. Boşa alıp dinledim inceden bir miyavlama! Hemen sağa çekip stop ettim, kaputu açtım, hop, bizim mahallenin kedisi fırladı çıktı !
    Bendeki de şans mı nedir bilmiyorum ama kediler ısınmak için giriyor arkadaş ve bayağı gürültü yapmak gerekiyor.
    ellaksakir ve mehmetenis bunu beğendiler.

Arabaya bin marş basmadan önce kornaya bas 1 dk bekle öyle çalıştır ne gerek var kaportaya vurmaya diyecek olanlar için alternatif

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)