Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

İngiltere'de çalışmak için çağırıldım...

Motovento
    REKLAM ALANI
    numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Merhaba MT ailesi...

geçenlerde beni uluslarası bir telefon aradı. Diğerlerinin aksine çağrı yapıp bırakmadı, uzun uzun çaldırdı. açtım, karşı tarafın sesi patladığından sağlıklı bir görüşme olmadı. 2 kere daha aradılar ama ben duymamışım. Bugun merakıma yenik düşüp aradım: +44203... diye devam eden bir numara. Londra numarasıymış... cevap veren olmadı..

Az önce aradılar. Londra'da bir işyerinde çalıştırılmak üzere eleman arayışları varmış. en az 1 yıllık çalışma süresi garanti diyo.

pasaport çıkarttırmam gerekiyomuş.

ama aklımı kurcalayan şeyler var:

- Bir miktar para yatırmam gerektiği söylendi. (nereye nasıl olacağı söylenmedi)

- cover more isimli şirketten seyahat sigortası yaptırmak gerekliymiş.

Bunları duyunca temkinli olmak ve danışmak istedim. dolandırıcılık olabilir mi? Yurt dışında çalışmış olanlardan fikirlerini rica ediyorum.

Sizce gözü karartıp denemelimi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    londrada çalışacak adam mı kalmadı da seni arıyorlar.? bunca göçmen bunca mülteci vs varken.
    senin herhangi bir yurtdışı firmasına iş başvurun oldu mu ?
    bence dolandırıcılık.

Motosikleti
    Alıntı crxforever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    londrada çalışacak adam mı kalmadı da seni arıyorlar.? bunca göçmen bunca mülteci vs varken.
    senin herhangi bir yurtdışı firmasına iş başvurun oldu mu ?
    bence dolandırıcılık.
    Bende senin gibi işkillendim aslında. ama hiç tecrübem olmadığı için danışmak istedim. bir çok yurtdışı firmaya başvuruda bulunmuştum internet üzerinden. ama en yenisi 2-3 ay öncedir.
    image is nothing without power, power is nothing without control.

crxforever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr125 2008
    yurtdışında çalışma ve yaşam benim de heves ettiğim bir şey. konu güncel kalsın da belki bir bilen çıkar.

Motosikleti
    dealim daystar 250
    arkadaşım sakın kanma,sakın para falan yatırma,çıkarttığın pasaport elinde patlar,ingiltere konsolosluğuna gidipte vize almak bile problem iken,nasıl garanti ediyorlar değil mi? sakın düşme tuzağa uzak dur.

yqavuzhyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    böbrek.avi

İnanmayın sakın, önce resmi belgeler ile seni kıvama getiriyorlar, göz boyuyorlar, sağlık sigortası falan filan, en son e şu hesaba bi 2000 euro at sana uçak bileti yollayalım diyecekler.

İngiliztere'de aşka adam mı kalmamışda seni alacaklar. Birde çalışma izni verecekler.

parana yazık etme.
    cousinecruis bunu beğendi.

Baraza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Aman aman ..

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    İngiltere'de iş bulmak kolaymıymış Orada adam kalmadı da sizi mi buldular Hem de iki farklı şekilde onlara para göndericen

Benim bir arkadaş İngilterede yüksek lisans yaptı, 2 sene mi kaldı, iş bulamadı orada iş kolay değil, siz necisiniz? neden sizi seçsinler? sizi nereden nasıl bulmuşlar?

ozmencan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    iyi hemen atlayıp parayı yatırmamışsın(umarım)

cousinecruis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw R 1150 GS
    Sakın ha sakın

eyvah ya,milleti ne biçim kerizlemeye başlamışlar,işi gitgide kompleks hale getirip adamın parasını almak istiyorlar,sakın inanmayın böyle şeylere,oturum izni olan insanlar bile ingilterede zor iş buluyorlar,normal şartlarda ingiltere vizesi bile almak çok zor.aman diyim sakın bir yere para yatırmayın.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Para istediklerine göre muhtemelen dolandirici bunlar.
    Yani benim sirketime adam lazim olacak,
    koca avrupada bulamayacagim,
    sonra buldugum adamdan para isteyecegim!
    Saçmalik.

Ingiltere'de prosedür nasil isliyor bilmiyorum ama ben size burada ki prosedürlerden bahsedeyim zaten saniyorum hemen hemen her avrupa ülkesinin ki aynidir.

Öncelikle bir mesleginiz yoksa avrupayi unutun.
    Bunu da anti parantez belirteyim.

Burada(bilmeyenler için burasi Fransa oluyor);
    herhangi bir isyeri sahibi Türkiye'den isçi getirebilmek için bazi prosedürleri yerine getirmek zorundadir.
    Öncelikle is bulma kurumuna basvurup isçi aradigini bildirecek.
    Tabi bunu yaparken aradigi özellikleri de belirtecek.
    Sonra yasal bir süreç basliyor.(saniyorum 6 ay)
    Bu süre zarfinda aradigi özelliklerde bir isçi bulamazsa kuruma tekrar basvurup isçiyi yurtdisindan getirmeyi talep edecek.
    Bunun kabul edilmesi için anasinin nikahi bir takim islemler yapmak zorunda.
    (tanidigim bir restoran sahibi Türkiye'den asçi getirebilmek için musakkadan çilbira kadar bin çesit yiyecegi tarifini ve içerigini fransizcaya çevirip adamlara dosya halinde sunmak zorunda kalmis ve bu is aylarini almisti,yine de getiremedi)
    Olur da kabul edilirse,
    bu sefer Türkiye'de bulunan isçinin buraya gelebilmesi için gerekli prosedurler basliyor.
    Oraya hiç girmiyorum bile.

Isin kisasi,
    eger vasifsiz isçi durumundaysaniz avrupada milyonlarca var gelemezsiniz
    Meslek sahibi iseniz,
    burada bulunmayan mesleklerden birine sahip olmaniz gerekiyor.

Örnegin bulunmaz hint kumasi mesleklerden bazilari,

kasap
    simitçi(gerçek simitten bahsediyorum tepsi simidi degil)
    pasta ve tatlici
    Kebapçi(döner takabilen, adana urfa gibi kebaplari yapan ayni zamanda pideci olursa sahane olur)
    tamirci(yalniz tamirci derken gerçekten tamir eden anlaminda yani parça degistiren degil)
    kaportaci(bu da ayni tamirci gibi el isçiligi yapabilen kisilerden bahsediyorum)

Bunlarin disinda üniversite egitimi almis meslek sahibi olanlarin da sansi çok.
    Mesela doktor.
    Yine bilgisayar islerinde iyiyseniz sansiniz var.

Daha var tabi ama yazmasi uzun.

Kisacasi;
    aman diyeyim!!!
    sizden para isteyenden uzak durun.
    Mesleginiz ne olursa olsun.
    Drayke ve Bilalancer bunu beğendiler.

HELLAS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VSTROM BEYAZ
    Kesin dolandiricilik

gumulcineli arkadasim yunan pasaportlu idi kendisi france den calas ingilitereye gecti sadece amaci calismak cin gitmisti....

Police tabii artislik yapti ginr isim ali goktuna yaziyordu pasaport da cunku musluman ismi tabii biizm ali polisin yuzune atti pasport u tabii kavga cikti iyiki yapti kavga sonradan ogrendik caliscak yeri boktan yer

Bence dikkat et ..
    cousinecruis bunu beğendi.

ronnytechno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache 150 2013 Yeşil-Siyah
    Pasaportuna el koyup londra sokaklarında leblebi sattırcaklar sana
    cesur509, Drayke ve cousinecruis bunu beğendiler.

6uven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150 ( BY 1623 )
    Inanmayın , kanmayın böyle dolandırıcılara adamlar her geçen gün farklı yöntemlerle insanları mağdur etme peşinde hafta da iki üç kez yurtdışı numarası beni de çaldırıp kapatıyo sallayın gitsin ! Ayrıca Akıl danışıp fikir aldığın için tebrik ederim sormasan belki şimdiye çoktan mağdur olmuştun ve buraya dolandırıldım diye konu açmış olacaktın sağlıcakla kal..

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    Vereceğim hesap numarasına 4.000 lira yatırın.
    Sizi arabistana veya avustralyaya göndereyim.. Parası daha iyi oraların. Heh heee..
    Sen şimdi ver parayı, ben önden gidip işlemleri halledicem.
    Heh hee..
    Bi daha ararlarsa siz para isteyin, pavyonda karılarla yiycem deyin!
    Nasıl olsa kanıp verirseniz onlar öyle yapacak! Hatta saflıkta israr ederseniz vize-çalışma izni filan diye daha da isterler üste.

satoyama - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Runner / Aprilia Sr GT200
    bir kişide çıkıp mesleğiniz nedir, neden sizi seçtiler diye sormamış...

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:59 ----------

bir kişide çıkıp mesleğiniz nedir, neden sizi seçtiler diye sormamış...
    numangokce bunu beğendi.

imza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 ybr 125 & 2014 ybr 125
    Dolandırıcıları da bir başka memleketimin

Motosikleti
    Alıntı ozmencan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi hemen atlayıp parayı yatırmamışsın(umarım)
    tabiki para vermedm kimseye...

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:40 ----------

Alıntı 6uven adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Inanmayın , kanmayın böyle dolandırıcılara adamlar her geçen gün farklı yöntemlerle insanları mağdur etme peşinde hafta da iki üç kez yurtdışı numarası beni de çaldırıp kapatıyo sallayın gitsin ! Ayrıca Akıl danışıp fikir aldığın için tebrik ederim sormasan belki şimdiye çoktan mağdur olmuştun ve buraya dolandırıldım diye konu açmış olacaktın sağlıcakla kal..
    o dediğiniz bulgaristan ve afrika numaraları benim de numaramı çaldırıp kapatıyolar. ama bu farklı geldi bana.

iş araştırması yaptığım dönemlerden birinde başvuruda bulunmuştum, yurtdışı olduğun

genel oluşan kanaat gibi dolandırıcılığın nirvanası olmuş insanlar bunlar:

internet sitesi kuruyolar, iş başvurusu formu oluşturuyolar, 3-4 ay sonra arıyolar "gel iş var" diye...
    Bahsi geçen ülkenin çalışma izinleriyle ilgili yasalarına hakimler...

dediğim gibi işkillendiğim için burdan danışma ihtiyacı hissettim. Para isterlerse -ki muhtemeldir- zaten ne oldukları belli.

benim konuyu açmaktaki ve cevabını aradığım "şey" yazılanlar değil. ( zaman ayıranlara teşekkürler) yurtdışından davet geldiğinde başlatmamız gereken prosedür hakkındaki herşey.

vesselam.
    image is nothing without power, power is nothing without control.

ferhatkars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki SV 650 S.... Suzuki R-CG 250 melez kross
    bana kıbrıstan iş teklifi geldi...burası da yurt dışı sayılır... çalışma izni ile burda kalıyorum...
    yoksa 1 aydan fazla izin yok...
    şuan 2 sene 4 ay oldu buraya geleli..
    sondaj makinesi operatörüyüm...
    gelmeden önce patronum olacak adam pasaport felan işlerin için para göndereyim dedi...
    birbirimizi tanımayız etmeyiz... sadece daha önce birlikte çalıştıgım jeoloji mühendisi onun sınıf arkadaşı...
    beni de onun vasıtası ile buldular...
    ben parayı kabul etmedim... geldiğim de yaptıgım masrafları verirsiniz dedim...
    çünkü burda kalmam için gerekli masrafları onlar karşılayacak...
    çalışma izni masrafları - uçak bileti- ehliyet vs vs...
    ben demedim onlara gelip çalışayım diye...
    ankarada da bana bir sürü iş var...

neyse patronum ön izin için çalışma dairesine başvurdugunda burda yokmu da türkiyeden adam getiriyorsun demişler...
    oda prosedür yerine gelsin diye gazeteye ilan verdi... 1 ay sonra bulamadım türkiyeden getireceğim dedi...
    benden de operatörlük belgesi istendi...olmadığı için daha önceki çalıştıgım yerden bonservis sayesinde operatör oldugum kanıtlandı...
    ben kıbrısa gelmeden önce çalışma izni için ön izin belgesi hazırlandı... o belge bana fakslandı ve kıbrısdaki gümrükten (hava alanındaki polisten) çalışacağım diyerek o belge ile geçtim...
    o belge olmasa da turist olarak gene geçebilirdim... buraya gelmede sorun yok yani...
    başka ülkelere böyle kolay girilmez yani... kıbrısa kimliği olan herkesi turist olarak 1 ay süreliğine alırlar...
    daha sonra pasaportumu muhasebeci aldı, sağlık raporu, başvurular bilmem neler 1 ay sonunda 1 yıllık çalışma iznim cıktı...
    suan 3. çalışma iznim yapıldı... en fazla 1 yıl yapılabiliyor... her sene yenilenmesi lazım...
    1 defa çalışma izni cıktı mı daha sonrakıler için tekrar adam aradım bulamadım gazeteye ilan verdim vs şeylere gerek yok...
    kısaca çalışacak kişi sadece pasaportunu çıkartıp fotokopisini iş verene gönderecek...
    varsa ustalık belgesi yoksa bonservisle beraber...
    geri kalan her şeyi iş veren halledecek...
    fotokopi göndermenin nedeni de çalışma izni için ön izin belgesi çıkartsın...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)