Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Psikoloji bölümü hakkında bilgi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ILDiablo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhabalar Forum ,

Bu pazar Lys 3 sınavına gireceğim , inşallah aklımdaki puanı alabilirim. Benim sorunum şu : Abim Melikşah Üni.de hukuk okuyor ailem benim de hukuk okumamı istiyor. Açıkcası bir dönem bende düşündüm hukuk okumayı , ağzım laf yapar diye herkeste bana yakıştırdı ancak içimde her daim bir ukte vardı hukuk düşünürken. Araştırmayı , okumayı , bilgiyi , ruhu seven bir insanım Kuran , İncil , Türlerin kökeni ne varsa sömürdüm diyebilirim. Yani insan üstüne yazılan gerek ilahi gerek insani ne varsa meraklıyım. Aklımda psikoloji bölümü gayet güzel yer edindi ancak günümüzde hayali yaşamak için gerekli maddiyatta gerekiyor ki siz bunları daha iyi bilirsiniz. Henüz hayata atılmamış bir kardeşiniz olarak gelecekle ilgili endişelerim malum. Ailemde benim için endişeleniyorlar elbette ama ben istersem seçeceğim bölümle ilgili her hangi bir karşı koyma söz konusu olmaz. Psikoloji ve hukuk bölümlerinin de puanları birbirlerine yakın olduğu için arada kalmış durumdayım.

Burada bana şu şekilde yardım ederseniz sevinirim , Psikolog/Psikoloji okuyan tanıdıklarınızdan bir yorum alabilir misiniz? Mesleğin geleceği ne durumda?

Maddi yönden ne gibi bir getirisi olabilir?

Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.
    Omnes Vulnerant Ultima Necat - Hepsi yaralar sonuncusu öldürür.

https://www.youtube.com/watch?v=6Xh0mGEN8C0

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ysfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 xt660z TENERE
    Istanbul Hukuk u bu sene bitirdim. Kendini dunyada ve Türkiye'de ispatlamis bir hukuk okuludur.

Hukuk okuyacaksan kaliteli ve akademik-öğrenci profili bazinda belli citanin uzerinde olan okullar turkiyede bir elin parmaklarini gecmiyor. ( istanbul, ankara, gazi, marmara hukuk fakultelerinden baskalarini tavsiye etmiyorum!)

Psikoloji bitiren arkadaşlarım var. Ikisi de boğaziçi mezunu. ve gayet mwmnunlar.

Sana bir hukukcu olarak sunu soyleyeyim; agzinin laf yapabilmesi hukuk mesleginin icra edilebilmesi icin yeterli degildir. Analitik dusunme, diyalektik dusunme ve cok cok cok cok okuma ister. Ayrica saydigim fakultelerin disinda hukuk fakulteleri ne yazik ki cok gerideler ve piyasada mezunlari cok ragbet gormez. (4 büyük hukuk ofisinde gorev aldim piyasanin durumuna gayet hakimim)

Saydigim okullarda hukuk okuyacaksan eyvallah:-) onum dışinda neden bir Bogazici psikoloji olmasin

Allah kolaylik versin
    ILDiablo bunu beğendi.

mehmettayfur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık yok
    Açtığın konu beni geçmişime götürdü.Senin gibi,psikolojiye ilgim vardı,ama para kazanamam diye işletme okudum.İçimde psikoloji uhde olarak kaldı.
    Şimdiki durumda,şayet üniversitede kalıp akademik kariyer yapmayı düşünürsen,öğretim üyeliği kişilik yapına uygunsa oku.Onun dışında olanaklar
    kısıtlı,şimdilik.

Sana sosyolojiyi önerebilirim,insan kaynakları,araştırma şirketleri,bankalar vs.iş bulma yelpazen daha geniş,içinde biraz psikoloji de var.

Türkiye şartlarında mesleklerin geleceği pek belirli değildir.Örnek verirsek,bir zamanlar avukatlar aç gezerdi,sonra yasalar değişti,çek senet icra vs.
    derken,avukatlık para kazandıran bir meslek oldu.
    Ayni şey kimya mühendisliğinde de oldu.Bir sürü deterjan,şampuan vs.fabrikası açılınca kimyacılar güzel işler buldular.
    Bu açıdan bakınca,insanların ufaktan kafayı yiyecekleri düşünülüp,psikoloji değilde psikiyatrinin ilerde para getirecek bir meslek olabileceği,söylenebilir,
    tabi ekonomik şartlar düzelip ceplerinde psikiyatra verecek paraları olursa.

Sanırım iyice kafanı karıştırdım.Araştırmaya devam et.Başka yorumlar da gelecektir.Başarılar dilerim.
    ILDiablo bunu beğendi.

Alıntı ysfist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden bir Bogazici psikoloji olmasin
    Teşekkür ederim yorum için hocam ama en fazla ortalama bir vakıf üniversitesini burslu kazanırım ben

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:35 ----------

Sosyoloji düşünmüyorum ya hukuk ya da psikoloji. Allah'a şükür ailemin durumu iyi yani %50 burs dahi olsa bi yere yollarlar ama ben ailem okutmasın ben okuyayım diye tam burslu bi yer düşünüyorum. Vakit ayırdğınız için teşekkürler.
    ysfist ve mehmettayfur bunu beğendiler.

ysfist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 xt660z TENERE
    Vakıf üniversitelerinden birinde hukuk okumak istersen ; Koç, Bilgi, Bilkent, Bahçeşehir olabilir.. Bilgi de yüksek lisans düşünüyorum ben de mesela.

takendy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    K 1300 GT
    Psikoloji kazanır ve alt branşını da iyi kurgularsan, günümüzün önemli ihtiyaçlarından İK yönetimi için bence en geçerli bölüm,
    ILDiablo bunu beğendi.

Alıntı takendy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Psikoloji kazanır ve alt branşını da iyi kurgularsan, günümüzün önemli ihtiyaçlarından İK yönetimi için bence en geçerli bölüm,
    Forumlarda araştırdığım kadarıyla 2 yıl klinik psikoloji lisansı almak en mantıklısı diyorlar. Ama çevremde psikologa giden bir Allah'ın kulu yok , Kayseri'de pek göz önünde bir meslek olmadığından arafta kaldım.

ilkerabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YOK Şimdi.. Corsa 05
    En kötü ihtimalle cici kolejlerin birinde psikologluk yaparsın. Rehber öğretmen gibi çalıştırıyorlar. Torpil şart.

Alıntı ilkerabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En kötü ihtimalle cici kolejlerin birinde psikologluk yaparsın. Rehber öğretmen gibi çalıştırıyorlar. Torpil şart.
    Öğretmenlik pek bana göre değil , aslında kariyer yapmayı düşünüyorum 4 yıllık bir eğitimden ziyade biraz daha işin içinde olmayı hayal ediyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)