Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İyi Bir CV (Curriculum Vitae) Nasıl olmalı. ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Faruk.UZN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Merhaba Arkadaşlar;

İş başvurusu için iyi bir CV nasıl olmalı internet üzerinden baya bir araştırdım. Elimde kendime ait 2 3 değişik CV'imde var ama aranızda kesinlikle daha tecrübeli abilerimiz vardır ?
    Hatda İş veren arkadaşlarda var Bir iş verenin CV de en çok dikkat etdiği şey nedir ? Bilen arkadaşların tecrübelerinden faydalanmak isterim.
    Asayiş berkemal

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ferdinandd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC S
    Meslek neydi açıklarsan daha net cevaplar gelir tecrubeli arkadaşlarımızdan, bence mesleğe göre çok ciddi değişiklik gösteriyor CV ve Portfolio olayı!

"Grafik Tasarımcı" ve "Avukat" ın cv si aynı standartlarda hazırlanırsa, muhtemelen her ikiside seçilmez :/
    Faruk.UZN bunu beğendi.
    Yaşasın MEKANIK, kahrolsun elektronik | Yaşasın METAL, kahrolsun plastik | Yaşasın TORK, kahrolsun beygir | ...

Alıntı ferdinandd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Meslek neydi açıklarsan daha net cevaplar gelir tecrubeli arkadaşlarımızdan, bence mesleğe göre çok ciddi değişiklik gösteriyor CV ve Portfolio olayı!

"Grafik Tasarımcı" ve "Avukat" ın cv si aynı standartlarda hazırlanırsa, muhtemelen her ikiside seçilmez :/
    BİLGİ İŞLEM.

Hazır bir kaç cv var net üzerinde ama standartı aşmıyor ilk görüş çok önemli etkilemek gerekli bir şekilde.
    Asayiş berkemal

lycantrophic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GV 250
    Sivi filan olayından önce sağlam bir çevre ve tanıdık gerek bence. Bende yoktu mesela milyon tane cv hazırladım bi halta yaramadı.
    Faruk.UZN bunu beğendi.
    Önemli olan nereye varacağın değil, yaptığın yolculuktur.

Alıntı lycantrophic adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sivi filan olayından önce sağlam bir çevre ve tanıdık gerek bence. Bende yoktu mesela milyon tane cv hazırladım bi halta yaramadı.
    İyi bir çevre olsa cv ye ne gerek var. ? iyi bir çevrede yaş ile alakalı bir şey aslında, zaman lazım uzun bir zaman sanırım.
    Asayiş berkemal

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    İşe alım yapan birisi olarak aklıma gelen birkaç konuyu eklemek istiyorum. İş arayan genç arkadaşların işine yarayabilir.

* İstanbul da oturuyorsanız oturduğunuz semti mutlaka yazın. Ankara da oturuyorum ama isterseniz istanbul a da taşınırım gibi fantazi cümleler kurmayın.
    * Çok fazla iş değiştirdiyseniz çok kısa süreli çalıştığınız işleri ( 3-5 ay gibi) cv nize YAZMAYIN. 3 ayda bir iş değiştirenler tercih edilmez.
    * Çok kısa süreli serbest iş deneyiminiz varsa YAZMAYIN . "Müşterimi alacak, kendi işini ileride tekrar kuracak " imajı yaratmayın.
    * Mümkünse cv nize fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğraf görüşmeye çağrılma ihtimalinizi artırır.
    * Sigara içiyorsanız bırakın, içmeyenler öncelikli tercih sebebidir ( en azından benim için )
    * Eğitimizden önemlisi iş tecrübenizdir. Çalıştığınız işleri ve oradaki yaptığınız işleri detaylı olarak yazın.
    * Önceki işlerinizden ayrılma sebebinizi mutlaka bildirin.
    * Çağırıldığınız mülakatlarda alçakgönüllü bir şekilde kendinizden ,bilgilerinizden tecrübenizden bahsedin ancak kesinlikle ukala bir tavır içine girmeyin.
    * Yeni mezunsanız ve askerlik yapmadıysanız askere gidin gelin öyle iş arayın. Aksi halde ne gireceğiniz iş ne de alacağınız maaş sizi tatmin etmez, zaman kaybetmiş olursunuz. Askerlik yapmayıp iyi işi olmaya kız verilmediğini de unutmayın
    Faruk.UZN ve Sinan Er bunu beğendiler.

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İşe alım yapan birisi olarak aklıma gelen birkaç konuyu eklemek istiyorum. İş arayan genç arkadaşların işine yarayabilir.

* İstanbul da oturuyorsanız oturduğunuz semti mutlaka yazın. Ankara da oturuyorum ama isterseniz istanbul a da taşınırım gibi fantazi cümleler kurmayın.
    * Çok fazla iş değiştirdiyseniz çok kısa süreli çalıştığınız işleri ( 3-5 ay gibi) cv nize YAZMAYIN. 3 ayda bir iş değiştirenler tercih edilmez.
    * Çok kısa süreli serbest iş deneyiminiz varsa YAZMAYIN . "Müşterimi alacak, kendi işini ileride tekrar kuracak " imajı yaratmayın.
    * Mümkünse cv nize fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğraf görüşmeye çağrılma ihtimalinizi artırır.
    * Sigara içiyorsanız bırakın, içmeyenler öncelikli tercih sebebidir ( en azından benim için )
    * Eğitimizden önemlisi iş tecrübenizdir. Çalıştığınız işleri ve oradaki yaptığınız işleri detaylı olarak yazın.
    * Önceki işlerinizden ayrılma sebebinizi mutlaka bildirin.
    * Çağırıldığınız mülakatlarda alçakgönüllü bir şekilde kendinizden ,bilgilerinizden tecrübenizden bahsedin ancak kesinlikle ukala bir tavır içine girmeyin.
    * Yeni mezunsanız ve askerlik yapmadıysanız askere gidin gelin öyle iş arayın. Aksi halde ne gireceğiniz iş ne de alacağınız maaş sizi tatmin etmez, zaman kaybetmiş olursunuz. Askerlik yapmayıp iyi işi olmaya kız verilmediğini de unutmayın

Şu noktaya kadar her şey iyi güzel Sigarada içmiyorum sürekli işte değiştirmedim şuan işsizde değilim 1 senedir aynı
    firmada çalışırım ve çalışanlar bana referans olacak insanlar gayetde köklü bir firma. Ama ASKERLİK deyince duruyorum işte
    gerçekten büyük bir sorun askere gidip gelim diyorum ama ortam korkutuyor gitmeden tecrübe kazanim geldiğimde iş bulmak kolay
    olur diyorum askerliği her firma şart koşuyor halbuki önümüzdeki 4 sene gitmeyi düşünmüyorum. Bu devirde iş bulmak baya zor yahu.

Çok teşekkür ederim üşenmeden yazmışsınız.
    Asayiş berkemal

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    Alıntı Faruk.UZN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu noktaya kadar her şey iyi güzel Sigarada içmiyorum sürekli işte değiştirmedim şuan işsizde değilim 1 senedir aynı
    firmada çalışırım ve çalışanlar bana referans olacak insanlar gayetde köklü bir firma. Ama ASKERLİK deyince duruyorum işte
    gerçekten büyük bir sorun askere gidip gelim diyorum ama ortam korkutuyor gitmeden tecrübe kazanim geldiğimde iş bulmak kolay
    olur diyorum askerliği her firma şart koşuyor halbuki önümüzdeki 4 sene gitmeyi düşünmüyorum. Bu devirde iş bulmak baya zor yahu.

Çok teşekkür ederim üşenmeden yazmışsınız.
    Yahu neyinden korkuyorsun, adam yemiyorlar askerde Üniversite biter bitmez gittim, 1 yıl yaptım, gelir gelmez rahatlıkla iş buldum. Çektiğin sıkıntıya değmez, git, yap, gel, iş bul.

Alıntı Khutuck adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu neyinden korkuyorsun, adam yemiyorlar askerde Üniversite biter bitmez gittim, 1 yıl yaptım, gelir gelmez rahatlıkla iş buldum. Çektiğin sıkıntıya değmez, git, yap, gel, iş bul.
    1 sene oldu kuzenim şehit oldu. 4 5 ay olmadı akrabam mayına bastı korkumuz ölmek değil de kim için ne için ? Bu ortamda askere falan gidilmez diyenlerdenim erteletebildiğim kadar ertelicem şuan gidersem 15 ay 2 sene sonra gidersem 5 ay arada farkta çok böle bir durumda var.
    Asayiş berkemal

Khutuck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2.5 yıl akbil, sonra CuBuF150, şimdi Fazer, az KTM
    1 sene oldu kuzenim şehit oldu. 4 5 ay olmadı akrabam mayına bastı korkumuz ölmek değil de kim için ne için ? Bu ortamda askere falan gidilmez diyenlerdenim erteletebildiğim kadar ertelicem şuan gidersem 15 ay 2 sene sonra gidersem 5 ay arada farkta çok böle bir durumda var.
    15 ay gitme, üniversiteyi bitir.

erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    askere gitmeden ne kadar tecrübe edinirsen dönüşte şansın o kadar fazla olur...sadece 1 yıl deneyimin varsa gitmek tabiki mantıklı değil..
    Faruk.UZN bunu beğendi.

Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    askere gitmeden ne kadar tecrübe edinirsen dönüşte şansın o kadar fazla olur...sadece 1 yıl deneyimin varsa gitmek tabiki mantıklı değil..
    Bende bu yönde düşünmekteyim şuan çalışıyorum 1 seneyi geçti işe başlayalım ama emeğimin karşılığını alamadığımı düşünüyorum bu yüzden güzel geçerli bir cv hazırlamak isterim sadece.
    İşten çıkıp işsiz kalmakta var bir kaç yere baş vurdum ama arayan olmadı bende dedim cv de eksiklik var sanırım tekrar hazırlıyorum şuan yeni bir tane.
    Asayiş berkemal

Motosikleti
    tracer 900
    Bende bu yönde düşünmekteyim şuan çalışıyorum 1 seneyi geçti işe başlayalım ama emeğimin karşılığını alamadığımı düşünüyorum bu yüzden güzel geçerli bir cv hazırlamak isterim sadece.
    İşten çıkıp işsiz kalmakta var bir kaç yere baş vurdum ama arayan olmadı bende dedim cv de eksiklik var sanırım tekrar hazırlıyorum şuan yeni bir tane.
    CV biçiminin öneöi yok, önemli olan içerik, aldığın eğitim ve sertifikalar seni değerli kılan...onun için cv nin tipine çok bakma..çok ihtiyacın varsa AB nin ortak kullandığı europass var...bütün ab kurumları bunu standart olarak kullanır...deneyebilirsin...ama iş başvuruları artık insan kaynakları sitelerinden yapıldığı için onların kendi formatları var...

http://www.europass.gov.tr/europasscv_detay.html

bizim zamanımızda basılı olarak cv gönderildiği zaman garip renkli kağıtlara basıp, zarflara koyan (turuncu, sarı, yeşil) elemanlar vardı...yüzlerce cv arasından direkt göze çarpsın diye...deneyebilirsin böyle bi durumun varsa...ters de tepebilir...

karışık işler allah kolaylık versin...
    Faruk.UZN bunu beğendi.

Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CV biçiminin öneöi yok, önemli olan içerik, aldığın eğitim ve sertifikalar seni değerli kılan...onun için cv nin tipine çok bakma..çok ihtiyacın varsa AB nin ortak kullandığı europass var...bütün ab kurumları bunu standart olarak kullanır...deneyebilirsin...ama iş başvuruları artık insan kaynakları sitelerinden yapıldığı için onların kendi formatları var...

http://www.europass.gov.tr/europasscv_detay.html

bizim zamanımızda basılı olarak cv gönderildiği zaman garip renkli kağıtlara basıp, zarflara koyan (turuncu, sarı, yeşil) elemanlar vardı...yüzlerce cv arasından direkt göze çarpsın diye...deneyebilirsin böyle bi durumun varsa...ters de tepebilir...

karışık işler allah kolaylık versin...
    http://www.europass.gov.tr/europasscv_detay.html buraya denk geldim ama sanırım kısmetim acıldı inşalllah dün gece 4 e kadar cv ile uğraştım ne eklesem ne çıkarsam diye sonra bir kaç firmaya gönderdim 2 yer aradı cumartesi görüşeçeğim ama şunu anladım ilk hazrıladığım çok acamiydi düzgün bir resmin etkisi büyük oluyor sanırım..
    Asayiş berkemal

Süper Moderatör (BBRR) Barış Şuşut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    First impression ... Yani ilk izlenim
    daha önceleri firmalar karşılıklı görüşerek eleman alırdı.. ancak başvuru çok olunca önce CV denilen bu lanet dökümanları inceleyerek karar verip bir ön eleme yapıp adayları çağırır oldular. Hatta bu konuda uzman şirketlere işi bırakan pek çok firma var .. siz aracı firmaya ihtiyacınız olan özellikleri ve kişi sayısını söylüyorsunuz firma size eleman adaylarını buluyor son tercihi size bırakıyor.

Bazı firmalar konu hakkında hazır eğitimli hatta sektörde daha önce aynı segmentte çalışmış elemanlar ararken .. bazıları özellikle pazarı hiç bilmeyen kendi istekleri doğrultusunda şekillendirilebilecek elemanlar arıyorlar. bunlar şirketlerin iç stratejileri olduğundan adaylar tarafından bilinmiyor. Yani segmentte ne kadar hakim ve bilgili olduğunuzu gösterdiğiniz bir CV aleyhinizede olabilir.

Bu yüzden en iyi Cv diye bir şey yoktur. ama genelde çok sık iş değiştiren, askerliğini yapmamış,ehliyeti olmayan, en az bir yabancı dili iyi bilmeyen, Bilgisayar kullanamayan kişilerin pek şanslı oldukları da söylenemez.

Bazı işlerde bekar olmak tercihken bazı işlerde evli olmak avantaj oluşturabiliyor. Bu yüzden başvurulan firmayı iyice analiz etmek, mümkünse birkaç çalışanı ile şirket stratejileri hakkında bilgi almak, Hatta yöneticilerin alışkanlık ve hobilerini CV yi sunmadan önce öğrenebilmek sizi diğer adaylar arasında bir adım öne çıkaracaktır.
    Faruk.UZN bunu beğendi.
    [B][COLOR="DarkOliveGreen"]"İnanç, görünmeyene inanmaktır. Görünmeyene inanırsanız kimsenin göremediğini görürsünüz"[/COLOR][/B] [B]A. Şerif İZGÖREN[/B]

Motosikleti
    tracer 900
    http://www.europass.gov.tr/europasscv_detay.html buraya denk geldim ama sanırım kısmetim acıldı inşalllah dün gece 4 e kadar cv ile uğraştım ne eklesem ne çıkarsam diye sonra bir kaç firmaya gönderdim 2 yer aradı cumartesi görüşeçeğim ama şunu anladım ilk hazrıladığım çok acamiydi düzgün bir resmin etkisi büyük oluyor sanırım..
    hadi hayırlısı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)