Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

High side oluyordum

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Dün gece eve dönüyorum. Aklımda motoru evin içine almak var. Ankara soğuk üşümesin yavrucak diye düşündüm. Her gün kullandığım yol. Yattım viraja, süratde düşük. Birden arka teker tutuşu kaybetti, neden bilmiyorum ama arka tekerin tutunma kaybıta refleksif olarak tepkim gaz açmak oldu. yaklaşık 3 metre motor yatık yanlayarak gittim. Low side tehlikesi çok yaşamadım açıkçası. Ama bu yanlamanın sonunda arka tekerlek tekrar tutunma sağlayınca motor birden dikildi, sola yatık yanlayan motor birden kalkmaya yeltendi (lowside olmamak için ağırlığı dengeliyordum) ve bu anlık direnç yüzünden neredeyse sağ tarafa düşecektim. Yine refleksif olarak gaz açtım (iki gaz açmamda durumu kurtarmakta işe yaradı ancak doğrumudur yanlışmıdır gaz açmam bilemiyorum) ve direksiyonu gevşeterek motorun kendini dengelemesine müsade ettim. Tutunma kaybı normal, zemin zaten ıslaktı ve muhtemelen tutunma kaybının gerçekleştiği bölgede ekstrem bir kayganlık vardı. Ama highside tehlikesi çok aşırı gerçekleşti, zor toparladım. Sizce bu durumun temel sebebi ne olabilir ve nasıl önüne geçilebilir.

Şimdiden teşekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Z300, Xtreme Enduro/Süpermoto, XRS700
    düşmediğine göre senin yaşadığın durumda doğruymuş gibi anlaşılıyor.
    ama genelde aynı gazı koryuyun denir diye biliyorum. bilenler bizi aydınlatır sanırım.
    ellaksakir bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Muhtemelen buzlanma olmuştur, geçenlerde izmirde aynısı oldu. Highside ı kurtatmanın en iyi yolu aslında onu hiç başlatmamaktır.
    Normalde 150 cc bir motosiklet yanlamaz, yanlatken de gaz açmayla atka lastiğin tutunup-tutunmamasını dozajlayamayız fakat bu tür aşırı kaygan zeminlerde arka kaymaya başlayıp, tehlikeli bir şekilde arka taraf yanımıza geldiyse gazı kapatmamak ve aynı miktarda gaz ile fazla oynamadan durumu toparlamaya çalışmak lazım. Kesin bir kural bilmiyorum fakat kaygan yüzeyin tutuşuna ve motosikletin gücüne göre gazı biraz kısıp gaz vermeye devam edebilir veya biraz daha açabiliriz. Bu biraz da refleks gibime geliyor. Gaz dozajlaması... Bol bol yanlayalım, düşüp kalkıp öğrenelim

Motosikleti
    BURGMAN UH 200
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bol bol yanlayalım, düşüp kalkıp öğrenelim
    Tehlikeli bir tavsiye olmuş. Hele ki bu durumu trafikte yaşadığını söyleyen bir arkadaşa bunu tavsiye etmek...
    Yanlama yada hız merakınız varsa mutlaka trafiğe kapalı emniyetli alanları tercih edin. Kimsenin trafikte can vermesini duymayalım.
    yanakadam bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Bu durum benim başıma 06.01.2015 tarihinde izmir istanbul yolunda akşam üstü hava kararmaya başladığında başıma geldi kar yağıyordu bir anda tipiye çevirdi yolu kapattı bende öndeki kamyonun izini takip etmeye başladım.
    Kamyon yoldaki kar birikintilerini açıyordu o esnada kamyon hızlandı bende çok hafif gaz açtım arka top case mi ilk önce sağımda sonra solumda gördüm.
    Ama en önemlisi sakinliği korumak çünkü o esnada aktif bir trafik vardı tam arkamda da başka bir kamyon seyir halindeydi hızlarımız ortalama 50 yada 60 km arasında idi.Motor yalpalanınca ben gazı sabit tuttup fren veya debriyaj ve en önemlisi frene müdahale etmedim ve dizlerimle hafif ayağa kalkarak ağırlığımı öne verdim motor kendini toparladı yoluma devam ettim.
    Yani o esnada ağırlığınızı ön tarafa yığarsanız ön lastik yoluna devam ettiği için gaz kontrolüde sabit tutulursa motor tekrar aynı çizgisine geliyor.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    düşük hızda high side yaşaman imkansız ama senin teker tutunma kaybı yaşadığında gazı daha çok açman zaten başlı başına büyük yanlış..

bu durumlarda motosiklet eğitmenleri birbirlerinden farklı metodlar öneriyorlar..
    sanırım hepsi kendi tecrübelerine göre kişisel bilgiler paylaşıyorlar..

ben kendi adıma bu durumda debriyajı çekip sakin kalmayı tercih ediyorum..

high side yaşayacağını anlayan profesyonel sürücüler hafif ayağa kalkıyorlar genelde..
    sanırım amortisör etkisini çoğaltıp motorun yükünü hafifletmek amacıyla bunu yapıyorlar..

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı sardokar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tehlikeli bir tavsiye olmuş. Hele ki bu durumu trafikte yaşadığını söyleyen bir arkadaşa bunu tavsiye etmek...
    Yanlama yada hız merakınız varsa mutlaka trafiğe kapalı emniyetli alanları tercih edin. Kimsenin trafikte can vermesini duymayalım.

Hocam o işin şakası, bazı şeyler malesef sadece okumayla olmuyor. Teknik bilgiden sonra mutlaka deneyimlemek şart, sonuçta reflekslerimizle kullandığımız bir araç

94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Basınçları kontrol et o motor michelin lastikle 1. viteste tam gaz dönerek kalksan dahi kıç atmaz kolay kolay büyük ihtimalle buza yağa falan denk geldin veya fark etmediğin çukurumsu ufak bi yol hatasıda lastiğin yol ile bağlantısını kesebilir. Mondial vulture la ben de bi kere yağa denk gelmiştim kamyonun attığı. Arkası yanıma gelmişti allahtan lastikleri değişmiştik toparladım. O motorun kıçı attı mı çabuk dağılır ağırlık merkezi çok arkada, dikkat !
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı 94CanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Basınçları kontrol et o motor michelin lastikle 1. viteste tam gaz dönerek kalksan dahi kıç atmaz kolay kolay büyük ihtimalle buza yağa falan denk geldin veya fark etmediğin çukurumsu ufak bi yol hatasıda lastiğin yol ile bağlantısını kesebilir. Mondial vulture la ben de bi kere yağa denk gelmiştim kamyonun attığı. Arkası yanıma gelmişti allahtan lastikleri değişmiştik toparladım. O motorun kıçı attı mı çabuk dağılır ağırlık merkezi çok arkada, dikkat !
    Yazımı düzgün okumamışsınız. Ben zaten ekstrem bir kayganlık olduğunu yazmıştım ilk mesajımda. Halihazırda yerlerin ıslak olduğunu da belirttim. Yoksa 150 cc motor zaten yanlamaz onu hepimiz biliyoruz.Ağırlık merkezi arkada demişsiniz, bunu biraz açıklayabilir misiniz? O konuda çok fikrim yok çünkü.
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

Motor kaymaya başlayınca gazi sabit tutup gidonu hiçbir zaman skmayacaksin, pistte çok sürmüş olsaydin arka kaymasi sonra tekrar yol tutunca tank slapper yapip sagsol yaparak yoluna devam etmesi çok normal gelirdi sana. Buraya kadar sknti yok, eğer gazı tamamen korkup kapatsaydin highside olurdun, gazi acmanda çok doğru değil fakat high olmaktansa low olmak daha makbuldür. Bu durum seni mutlu ettiyse bir baslangic olsun drift yapmaya başla bos alanda. Bence üzerinden çok zaman geçmesin hatta sıcakken heyecanı drift yapmaya çözersen bu durumlar çok norma gelecektir.

94CanRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 250r
    Alıntı efendy06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazımı düzgün okumamışsınız. Ben zaten ekstrem bir kayganlık olduğunu yazmıştım ilk mesajımda. Halihazırda yerlerin ıslak olduğunu da belirttim. Yoksa 150 cc motor zaten yanlamaz onu hepimiz biliyoruz.Ağırlık merkezi arkada demişsiniz, bunu biraz açıklayabilir misiniz? O konuda çok fikrim yok çünkü.
    Bir şey sormuşsunuz eski motorum olduğundan benzer şeyleri yaşadığımı yazdım azar işittik iyi mi. Ağırlık merkezi arkada; sürücünün oturuş pozisyonu yani motorun geometrisinin sonucu. High side olmamak için motorun arkası kaydığında gazın stabil tutulması söylenir evet kuru zeminde bu böyle. Fakat ıslak ve çok kaygan zeminde motorun gaz yüzünden arkası çok ani ve hızlı kaydığında resmen olduğu yerde dönme eğilimi gösteriyor burada kaymayı durdurmak için biraz gazı kısmamız gerekebiliyor. Aksi taktirde arka lastik geri tutunmasa bile motor belli bi açıda yan olup yana doğru devrilicek. Motoru kaymasını durdurmayı başardıp açısını düzelttikten sonra sağa sola yalpalama eğiliminde gazı açmak motoru dengelemene yardımcı olacaktır. Dış ayaklığa ağırlık vermeyi unutmayınız.
    ''Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin.'' #99 JL

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Alıntı 94CanRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir şey sormuşsunuz eski motorum olduğundan benzer şeyleri yaşadığımı yazdım azar işittik iyi mi. Ağırlık merkezi arkada; sürücünün oturuş pozisyonu yani motorun geometrisinin sonucu. High side olmamak için motorun arkası kaydığında gazın stabil tutulması söylenir evet kuru zeminde bu böyle. Fakat ıslak ve çok kaygan zeminde motorun gaz yüzünden arkası çok ani ve hızlı kaydığında resmen olduğu yerde dönme eğilimi gösteriyor burada kaymayı durdurmak için biraz gazı kısmamız gerekebiliyor. Aksi taktirde arka lastik geri tutunmasa bile motor belli bi açıda yan olup yana doğru devrilicek. Motoru kaymasını durdurmayı başardıp açısını düzelttikten sonra sağa sola yalpalama eğiliminde gazı açmak motoru dengelemene yardımcı olacaktır. Dış ayaklığa ağırlık vermeyi unutmayınız.
    Yanlış anlatmışım kendimi, affola. Ben sadece yerin kaygan olduğunu söylemiştim. Peki ağırlık merkezi konusunda birşey daha sormak isterim, birçok motorda oturma pozisyonu arkada değil mi? Ağırlık merkezinin arkada olması bu motora has mı yoksa bu ayardaki motorlar hep böyle mi?
    Evet Manuş Baba dinliyor, kitap, gazete okuyor ve düşünüyorum...
    Düşünün, düşünmekle ölmüyor insan...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)