Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ehliyet sınavına motosikletle gelince...

Motovento
    REKLAM ALANI
    fullthrottle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 650 Executive / Snow Owl
    şimdi benim anlamadığım şu, kurallar uygulanmalı mı yoksa uygulanmamalı mı?

-ehliyet olmadan araç sürmek legal değil ise ve polis buna ceza kesmiş ise bu polisin hatası mı?
    -bugune kadar hiç böyle olmadı demek bir savunma şekli olabilir mi?
    -'asıl kaskı olmayanlara kessin' diyen arkadaşlar, ehliyetsiz binmenin asli suç, kasksız binmenin tedbirsizlik olduğunun farkındalar mı? kaldı ki yarın o arkadaşlardan biri kask cezası yese polise diyeceği ilk laf 'abi valla evim şurası bende markete gidiyodum' falan gibi bi saçmalama olur.
    -sizce trafikte medeni seviyelere neden gelemiyoruz hiç düşündünüz mü?
    -yukarılarda 'ehliyete gerek yok' diyen arkadaş, yarın allah korusun, bir yakınına hadi onu gectim kopeğine bile ehliyetsiz biri carpsa oracıkta çıldırmaz mısın?

kuralları uygulasınlar mı yoksa uygulamasınlar mı??? iki türlü de begenmiyoruz dimi...
    Wildgoose Rider - Transalp 650

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Ehliyetsiz kişilere ceza yazılmalı elbet.Ancak bu uygulamada içime sinmeyen bir durum var.

Her ilin trafik tescil şube müdürlüğünün ehliyetsiz motosikletlilere bakış açısı ve uygulamaları farklı olabiliyor.Bir ilde kimsenin gözünün yaşına bakılmaz, ehliyetsiz ve kasksız motosiklet kullanıcılarına ceza yazılırken bir başka ilde bu kadar sıkı uygulamalar olmayabiliyor.

Şimdi olayın geçtiği ildeki genel havayı bilmek lazım.Esnek bir uygulama varken gidilip sınav yerine avcılık yapılmışsa hoş değil.Yok genelde sıkı bir uygulama varken arkadaşlar bile bile sınav yerine motosikletleriyle gitmişlerse kendi düşen ağlamaz.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

Motosikleti
    2005-Cbr 125
    Emniyetimi savunuyorsunuz?
    Ben 8 yaşındayken en yakın arkadaşımı ford transit çarptı adam ehliyetsiz.. 8/8 haklı buldular adamı.. Bana şu emniyeti savunmayın..
    Tekbir R1 No1 Denizli. .

Zakokkk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    FYM FY250/PL
    Hiç unutmam bende sınav yerime kursumun tavsiyesiyle full koruma ve kendi motorumla gitmiştim. Ne yazıkki kendi motoruyla gelen bi çok arkadaşım da vardı. Ama sanki ben olayı biraz abartmışım (Koruma konusunda ) diğer motorcu arkadaşlar etrafıma toplanıp sohbete başladı. hatta bi kaçına ordaki kurs görevlisinin ricasıyla 10-15 dk lık eğitim bile vermiştim. Sıra bana gelince sınav gözetmeni hoca bana gelip bi memleket sorgulamsı vs. geyik muhabbetinden sonra sen şöle bi dön gel tamadır dedi :D sonra ehliyet
    ZAKOKKK//ZAMANI DURDURABİLİRSİNİZ AMA BENİ ASLA

Motosikleti
    BMW F650GS
    Arkadaşlar yazdıklarınızın hepsini okudum. Ehliyete ne gerek var diyenleri kınıyorum. Dolayısıyla ehliyetsiz sürücüleri de. İşin ehli olduğunuzu belgeleyen tek şey ehliyetinizdir.
    Kimsenin başına gelmesini istemem ama şöyle bir senaryo düşünün...
    Yolda size ya da yakınınıza birisi çarpsa ve ehliyeti olmadığını öğrenseniz ne dersiniz. Eminim ilk sözlerden birisi "Ehliyeti bile yokmuş" olur. Adam istediği kadar "Ben yıllardır bu aracı/motoru sürüyorum, bu ilk kazam vs vs vs" desin. Umurunuzda olmaz ve en ağır cezayı almasını istersiniz.
    Yanılıyor muyum?
    Kurallar insanların toplu yaşamalarındaki sorunları en aza indirmek için yine insanlar tarafından deneyimlere dayanılarak konmuştur. Kurallara uyalım, uymayanları uyaralım ;)
    Mesut KORKMAZ
    05324625892
    www.mesutkorkmaz.com

Motosikleti
    keeway150 sl
    ne yalan söyliyim ben de motorla gitmiştim ehliyet sınavına ve benim kaskımla 10 15 kişi sınava katıldı
    [COLOR="red"]bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri dolaşıyorsa orada güneş batıyor demektir.[/COLOR]

Motosikleti
    yok
    Ya neler neler tartışılmış.Arkadaşım ehliyetin yoksa cezayı yazarlar bu kadar basit.Yok şuydu yok buydu polise ne ya

Super Moderator Olcan138 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    Sistemin bozukluğunu o kadar kanıksamış ve o kadar sahiplenmişiz ki, ne kural dışı uygulamaları (sürücü kursunun kendi motosikletinle gel önerileri...vs) yadırgıyor, ne de kurallar ve yasalarla desteklenen bir yaptırımı hakkıyla savunabiliyoruz. Konunun bilinçli takipçileri olarak burada olduğumuzu düşünürsek (ya da hala bu sayfalardaki kimi yazılar ışığında maalesef sadece varsayarsak) kask/ehliyet cezalarının doğruluk ve yanlışlık tartışmalarını çoktan aşmış, ehliyet standartlarının olması gereken seviyeye çekilmesi, kask kullanımının yaygınlaştırılması konularını iyileştirmek için daha somut adımlar peşinde olmalıydık, oysa biz hala birbirimize işin cinliklerini, üç kağıtlarını anlatmak, işi hakkıyla yapanı yermek peşindeyiz...
    1-3-8........................................138
    FORUM KURALLARI ve KULLANIMI HAKKINDA

zonta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT 250RR
    Alıntı onuray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya neler neler tartışılmış.Arkadaşım ehliyetin yoksa cezayı yazarlar bu kadar basit.Yok şuydu yok buydu polise ne ya
    dostum polise ne tabii obasar cezayı sadece işini yapıyor degilimi ama işini canı isterse yapıyor istemezse yapmıyor yada kendisine çıkar saglama yollarına gidiyor.işini adam gibi yapsaydı biz burada bunları tartışmazdık zaten burada sözkonusu olan polis degil sistemin laçkalıgı.ayın 29 günü kasksız gezen motora 3 kişi binen yada kaldırımlarda ters yollarda giden trafigi tehlikeye sokarak yollarda akrobasi yapanlara dönüp bakma sonra git sınav günü pusuya yat bence şık olmamış ve birde senin ehliyet dedigin kagıt parçası sana yerine göre 300-350 tlye patlayan bazı çevrelere peşkeş çekilen bir durumdur.ehliyete karşı degiliz tabikide ama önemli olan güvenlikse kasksız sürücüye 59 tl ceza ehliyetsiz sürücüye 600tl ceza.ehliyetsiz sürmek adamı öldürmez ama kasksız sürmek öldürür degilmi şimdi bu bir çelişkimidir.
    NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE

ytaskiran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda shadow vt750c
    bu konuda sürücü kursları yönetimi, adayları toplu şekilde sınav bölgesine götürmelidirler. yasaları uymalıyız ama sınav şeklinin komikliğini de gözardı etmemeliyiz. herkese yeni yeni yıllar.
    yavuz taşkıran

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zonta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum polise ne tabii obasar cezayı sadece işini yapıyor degilimi ama işini canı isterse yapıyor istemezse yapmıyor yada kendisine çıkar saglama yollarına gidiyor.işini adam gibi yapsaydı biz burada bunları tartışmazdık zaten burada sözkonusu olan polis degil sistemin laçkalıgı.ayın 29 günü kasksız gezen motora 3 kişi binen yada kaldırımlarda ters yollarda giden trafigi tehlikeye sokarak yollarda akrobasi yapanlara dönüp bakma sonra git sınav günü pusuya yat bence şık olmamış ve birde senin ehliyet dedigin kagıt parçası sana yerine göre 300-350 tlye patlayan bazı çevrelere peşkeş çekilen bir durumdur.ehliyete karşı degiliz tabikide ama önemli olan güvenlikse kasksız sürücüye 59 tl ceza ehliyetsiz sürücüye 600tl ceza.ehliyetsiz sürmek adamı öldürmez ama kasksız sürmek öldürür degilmi şimdi bu bir çelişkimidir.
    İşte tamda bunu söyleyecektim.Normal zamanda beni heryerde durdurmasını isterim.Kontrol noktalarında özellikle yavaşlarımki kenara çekip evraklarımı sorsunlar.Fakat genelde "Hadi yürü!" tarzında hareketle karşılaşırım.Yürümeyeyim! Kimse yürüyüp gitmesin.Bak bakalım bi daha o adam cesaret edip sınav yerine motoruyla gidebiliyomu? Bak bakalım o sürücü kursu bi daha kendi motorunla gel diyebiliyomu? Bazı arkadaşlar kurallar uygulansınmı? uyglanmasınmı? gibi afaki yorumlar yazmışlar.Uygulansın ama her zaman.Hiçbiyerde çevirmediğin adamı gidip ehliyet sınavı günüde çevirme.Hoş değil.
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

cagatay_hepsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung 250 comet'di gitti yamaha x-max 250 geldi
    ben ist de kültür dersanelerinin sürücü sınavına girmiştim koskoca bir dersanede sadece bir motor oda 251 mz diye tabir edilen külüstürmü külüstür motordu 2 zamanlı ve çalışmıyodu bunu görünce sizde başka motor yokmu benbunu kullanamam dedim çünki orda devamlı aragazı vermen lazım firenler tutmuyor ve yağ mı benzinmi belli olmayan bişey fışkırtıyrdu başka sürücü kursları 2 şer motor getirmişlerdi bi coğunun hem cbf150 si aynı zamandada vitessiz bir motoru vardı bizim iyi sandığımız kültüründe eski püskü zor çalışan bir mz ben bunla girmem dedim ve motorumu götürdüm nitekim kendi motorumlada sınava girmedim çünki müfeftiş bu senin motorunmu ozaman girme dedi bende siz bilirsiniz dedim ama kullanmak isterdim dedim oda gerek yok buraya geldiysen haliyle kullanırsın dedi
    gülüyorum ağlanıcak halimize
    ATATÜRK diyorki "Türk milletindenim diyen insanlar her şeyden önce ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır."

secretplay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende ehliyeti today ile aldım polisin ehliet bile sormadığı motorla ehliyet aldık :D

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Kusura bakmayın ama bu tip başlıklarda gerçekten de saçmalığın dozajını kaçırıyorsunuz.Evime yakın bir yerde oluyordu sınavlar,ehliyet sınavına motorla gelen çoktu,eskiden vekaleten polis de bulunurdu.O da görürdü yani.Bu işin abartılacak bir tarafı yok,polis ceza kesmiş,kesebilir gayet normal.Kimse kesmesin demiyor.Millet yazmış kursun motoru bozuk kaskı yok diye,siz ne diyorsunuz.Afedersiniz ohhh girsin ehliyetsiz yakalananlara gibi bi yaklaşımımız var yunanlılara gol atmışız gibi..
    '80 den sonra kraldan çok kralcının en çok bulunduğu yerdir memleketim.Medeniyet triplerine çok kapılmamak lazım,insanlığımızı unutturuyor bazen.
    Kolpa Adamları

alkadras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650
    haliyle biz de motorumuzla gittik sınava Rize'de
    ancak daha da ilginç olanı. eğer bizim motorlar olmasa sınav olmazdı herhalde.. ya da 3 gün falan sürerdi : ))
    herkes birbirinin motoruyla girdi. sadece bir kurs motor getirmişti : ))

Süvarİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TvS_ApAChE
    arkadaşlar ehliyet tabiiki olmalı ama ehliyeti olmayanlara da kötü muamele yapılmamalı şahsen çeken bilir bizzat yaşıyorum yaşım 19 ehliyeti yeni alıyorum bu aralıkta sınavına girdim ( motorla gittim )

ben iddialıyım ehliyeti olan birçok kişiye sürüş hakkında eğitim veririm adam gibi öğretirim bir çok kişiden güvenli sürüyorum çünkü kimse bilinçli değil ama yaşı tutan vermiş parayı almış ehliyeti adam bana ışıkta beklerken gelip arkadan vursa belki %50 ben suçlu olacam çünkü ehliyetim yok benim ifadem kaale bile alınmayacak

birde ihtiyaç meselesi her gün saat 11 de ablamı getirmem gereken hastahane var o saatte dolmuşda yok otobüsde geçmiyo benim başka çarem varmı? ehliyet kursuna gidiyorum alıcam ama sizce bana motorun fiyatından fazla ceza yazsalar + motora el koysalar haksızlık değil mi

ayrıca ehliyetli ile ehliyetsiz kullanıcılar arasındaki tek fark kağıt parçası çünkü hiçbir sürücü kursunda adam gibi bir eğitim verildiğini sanmıyorum verilsede giden yok zaten yani bilgi açısından bi kıyasmala yapmaya gerek yok

Alıntı digi_boy26 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya sertifika elimde olduktan sonra gezebiliriz aslında öle değilmi? ceza doğru da ne biliyim enim sölediğim de doğru olması lazım
    kerdeş devlet çok uyanık ileri görüşlü davranıyor biliyo sertifikası olup ehliyeti olmayana ceza yazılmazsa kimse devlete harç parası yatırıp ehliyet almiicak bu yüzden ehliyet şart sertifika belgesi yeterli değil
    ..::Gülmek bir mükafattır, ağlayan gözlerin gördüğü::..

..::Mağlubiyet; kimine göre galibiyetden bir adım öte::..

Dogin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda cbr 600f
    Süper olmuş böyle başıboşluğa anca böyle cvp verilir artisliğin alemi yok kardeşim 2 teker üstündesiniz adam benim girdigim sınava 2kişi ZX-6 ile geldi bitaneside harley ile zaten alabildigine heryer motor

İyi işte olması gereken olmuş.İyi etmişer.Uyun kardeşim kurallara!!!

DARKDIAMOND - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hiç okumadan tartışmaya katılıyosunuz.Çoğunuzun ehliyeti olmadığı halde veya motorunun işlemlerinin tam olmadığını zannediyorum.Keşke burada yazanlarla bi gezi yapsak ve bi ekip bize evrakları sorsa.Diyosunuzki kurallara uyun.Eyvallah uyalım! ki ben her zaman uyarım.Ahkam kesenlerin çoğunun kanunlara uymayan eksikleri olduğunu adım gibi biliyorum.Çünkü gezilerde gördüm.Ben diyorumki;Sen eğer normal zamanda kontrolünü tam yapmıyosan,samimi olarak ehliyet almaya gelmiş birine madik atma!Adam kanunlara uymaya çalışıyor.Kanunlara uyan arkadaşların burada,"Herkes cezaya razı olsun!" demesine gerek yok.Senden sonrası nasıl olsa tufan.Sana ne?Altunizade girişinde her cumartesi çevirme olur.Özellikle akşamları olan bu kontrolde ben hiç durdurulmadım.Kurye hariç,giren her 10 motosikletliden 8'i alkollüdür.Yapsana orada uygulamanı.O zaman samimiyetine güvenirim.Ama sen gidip 2 ayda bir olan ehliyet sınavında pusuya yatıyosun ve görevimiz diyosun.Olmuyo arkadaşım olmuyo!
    Tek koruyucumuz var,O'da bizi çok sevdiği için birer birer yanına alıyor.
    Oğuz

Motosikleti
    DL 650
    bazı motorsiklet sever arkadaşlar çok üzücü şeyler yazmışlar. arkadaşlar kurallar hepimizin güvenliği için ve kurallara uymamız gerekir lütfen burası Türkiye deyip geçmeyelim önce can sonra canan.
    Ey Mehmed ! Ahmed-i Muhtar'ın Mucizeleriyle
    Umarım Galip Olur Din Düşmanlarına Devletim "
    F.S.M.HAN

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)