Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Japonya'da Honda Üretimi Durdurdu. İki büyük deprem dev firmaları vurdu

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Japonya'nın güneybatısında perşembe günü 6,5 ve sonraki gün 7,3 büyüklüğünde meydana gelen depremlerde ölenlerin sayısı 45'e yükseldi. Yaklaşık bin 100 kişinin yaralandığı depremlerin ardından yaşanan 600'den fazla artçı sarsıntıya rağmen arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Japonya'daki deprem ekonomiye de ağır darbe vurdu. Dünya otomotiv devleri Toyota, Nissan ve Honda şirketlerinin parça teminindeki aksamalar nedeniyle üretimi durdurduğu açıklandı.

Depremden etkilenen Honda Kumamoto fabrikasında da üretim durduruldu. Şimdiye kadar bu fabrika CBR1000RR Fireblade, GL1800 Goldwing, VFR1200G, NC750X, CRF250X ve Silver Wing scooterları gibi çok önemli motosiklet modelleri üretilmişti. fabirkanın tekrar ne zaman açılacağı henüz belli değil.

mehmetenis ve Pisman bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    G-Strider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Depremde büyük ihtimalle hassas tolerans aralıklarına sahip üretim makinalarının ayarları bozulduğu için üretimi durdurdular.

Önce hassas ayarları tekrar düzeltmeyi deneyeceklerdir ama yine de yukarıda sıralanan modeller için 2016 ikinci 6 aylık üretimde kalite problemleri ortaya çıkabilir.

2016 içerisinde ve 2017'de ikinci el alacaklar 2016 Mart ve öncesi üretilen modelleri almaya baksınlar bence...
    jonvolkan, ccc67, çiko-0 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Alıntı G-Strider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Depremde büyük ihtimalle hassas tolerans aralıklarına sahip üretim makinalarının ayarları bozulduğu için üretimi durdurdular.

Önce hassas ayarları tekrar düzeltmeyi deneyeceklerdir ama yine de yukarıda sıralanan modeller için 2016 ikinci 6 aylık üretimde kalite problemleri ortaya çıkabilir.

2016 içerisinde ve 2017'de ikinci el alacaklar 2016 Mart ve öncesi üretilen modelleri almaya baksınlar bence...
    Çok mantıklı bir yorum!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

trancexp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 &MT125
    ulan bizim cbr 250 ler yine depreme mi denk geldi yatak sarıyor.
    mehmetenis ve Bartas3010 bunu beğendiler.

viper17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı G-Strider adlı üyeden alıntı Mesajı göster

japonlar o kalite problemi olan modelleri satışa sunmazlar.
    Nereye bakarsan, oraya gidersin.

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6

Guzel yorum ama bence makinelerin ayari depremle bozulmaz, sanmiyorum oyle bir sey olacagini. (Muhendis degilim)
    Japonlar herseyi dusunmustur o makineleri yaparken gibi geliyor.

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Bozulabilir hocam, örneğin çoğu press makinesi fabrika zeminine sabitlenmiştir. Deprem kaydırabilir ayarları.
    Yanlış olmasın biz de Japoncuyuz :D

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Deprem gormus motosikletleri yari fiyatina satsinlar kapis kapis gider

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Durmanın nedeni yazıyor, parça teminindeki aksamalar. Yoksa makinelerin ayarları bozulsa da kısa sürede tekrar yapılabilir. Bundan dolayı uzun süreli duruş olmaz. Ayrıca işçilerin içerisinde zarar görenler de vardır mutlaka, onun da etkisi vardır.

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Durmanın nedeni yazıyor, parça teminindeki aksamalar. Yoksa makinelerin ayarları bozulsa da kısa sürede tekrar yapılabilir. Bundan dolayı uzun süreli duruş olmaz. Ayrıca işçilerin içerisinde zarar görenler de vardır mutlaka, onun da etkisi vardır.
    Şahit olduğum hasas bir üretim tezgahının ayar prosedürü yaklaşık 6 ay sürüyor.(Sadece ayar...)
    İşi hızlandırmak için 3 aya indirilmiş versiyonu kabul görmüyor.

Bunlar Japon da olsa bizim tezgah bozuldu demezler...
    G-Strider bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Hassas ayar gerektiren bir tezgahın deprem nedeniyle ayarı bozulursa nasıl üretim yapacak da biz 2016'nın ikinci yarısında fabrikadan çıkan motosikletlerin kalitesinden şüpheleneceğiz?
    Yok üretim yapılabilir ama çıkan parçalar hassasiyet bozulduğu için eski kalitesinde olmaz diye yorumluyorsak, o zaman üretimi niye durdurdular?

Yani doğrudur deprem bazı ekipmanların düzgün çalışmasını engelleyecek zararlar verebilir.
    Fakat bunu umursamayacak bir firma üretimi durdurmaz devam eder.
    Yapmadıklarına göre şüphelenilecek bir durum yok demektir.
    Maslak bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hassas ayar gerektiren bir tezgahın deprem nedeniyle ayarı bozulursa nasıl üretim yapacak da biz 2016'nın ikinci yarısında fabrikadan çıkan motosikletlerin kalitesinden şüpheleneceğiz?
    Yok üretim yapılabilir ama çıkan parçalar hassasiyet bozulduğu için eski kalitesinde olmaz diye yorumluyorsak, o zaman üretimi niye durdurdular?

Yani doğrudur deprem bazı ekipmanların düzgün çalışmasını engelleyecek zararlar verebilir.
    Fakat bunu umursamayacak bir firma üretimi durdurmaz devam eder.
    Yapmadıklarına göre şüphelenilecek bir durum yok demektir.
    Benimki sadece bir düşünce. Örneğin 5-6 ayda tekrar ayarları düzeltseler Eylül-Ekim gibi tekrar üretime geçebilirler.
    Ancak unutulmaması gereken bir şey var: Kalite kontrol bir örneklem alır onu değerlendirir.
    Tutup da makinadan çıkan her ürüne teker teker bakmaz.

Bu yüzden kalite problemlerinde artış görülebilir...
    Bir gün bir Suzuki G-Strider ile...
    Suzuki G-Strider Motosiklet.Net Konu Başlığı >> http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=3228

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben, böyle ince hesap yapanlarla aynı forumda olmaktan gurur duydum bizim ihraç ettiğimiz ürünlerden, Ramazan ayında imal edilenleri de "abi oruçlu kafayla yapıyorlar, kaliteli olmuyor" diyerek almıyorlar ecnebiler demek ki...

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    Otomobil fabrikalarında "cuma öğleden sonra arabası" ve "pazartesi sabah arabası" vardır mesela :D :D :D

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Halilibrahim sofrası; ne çıkarsa bahtına

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Hemen 1000RR, Goldwing falan aliyim 5er 10ar tane seneye degerlenir

Motosikleti
    benelli tnt 250
    YA KARDEŞİM HARBİDEN KOMEDİSİNİZ... HASSASLIK AYARI VB. GÜLDÜRMEYİN ADAMI YA.. ÇİNE HİÇ GİTTİNMİ ? HİNDİSTANA ÜRETİM TESİSLERİNE BAKTINMI Kİ GELİP ŞİMDİ HONDA'YA İFTİRA ATIYORSUN?...

SEN XMAX 250 NE BİNMEYE DEVAM ET BENCE KAFANA TAKMA BÖYLE ŞEYLERİ MİLLET AİLESİNİMİ DÜŞÜNCEN HONDANIN ÜRETİMİNİMİ KÖRFEZ DEPREMİNDE İŞE GİDEN VARMIYDI? HE VARMIYDI ? JAPONLAR PARAYI EN SON PLANA BIRAKIR. ÖNCE İNSANLIĞA ÖNEM VERİRLER. BU YÜZDENDE DEPREMDE ADAM İŞE GİTMEZ !

malin kalitesini konusmak yerine olenleri yaralananlari konusmak bu durumda daha hos olur.

Motosikleti
    Yamaha XMax 250 ABS
    UUR09 kalitenle göz doldurdun

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı UUR09 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    YA KARDEŞİM HARBİDEN KOMEDİSİNİZ... HASSASLIK AYARI VB. GÜLDÜRMEYİN ADAMI YA.. ÇİNE HİÇ GİTTİNMİ ? HİNDİSTANA ÜRETİM TESİSLERİNE BAKTINMI Kİ GELİP ŞİMDİ HONDA'YA İFTİRA ATIYORSUN?...

SEN XMAX 250 NE BİNMEYE DEVAM ET BENCE KAFANA TAKMA BÖYLE ŞEYLERİ MİLLET AİLESİNİMİ DÜŞÜNCEN HONDANIN ÜRETİMİNİMİ KÖRFEZ DEPREMİNDE İŞE GİDEN VARMIYDI? HE VARMIYDI ? JAPONLAR PARAYI EN SON PLANA BIRAKIR. ÖNCE İNSANLIĞA ÖNEM VERİRLER. BU YÜZDENDE DEPREMDE ADAM İŞE GİTMEZ !
    Adam bir fikirden söz etmiş, sana mantıklı gelir ya da gelmez. Açık konusmak gerekirse, bu teoriyi biz burada düsünebiliyorsak koskocaman Honda, Yamaha bla bla diğer bütün markalar da x10 kat daha düşünüyorlardır veya düşünmüşlerdir değil mi?

Ama senin bu böğüre böğüre yazıyor olman pek hoş durmuyor? Ayrıca adam hondaya bok atmamış, Honda üretimini durdurmuş, yarın yamaha da durdurdum diyebilir veya demeyebilir. Şirket içi politikaları, tedarrikçileri, vb. binlerce etken vardır bu duruma.

Olaya biraz geniş açı ile bakmak daha doğru olur sanki, şu senin mesajın gerçekten büyük harfler ile oldukça itici.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)