Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kaportacıdan yemek taşıyan kuryeler için Kabin içi ısıtma aparatı

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İsmail Düvencioğlu, tüketicilerin en faza motosikletli kuryelerle getirilen sıcak yiyeceklerin soğuk olmasından şikayetçi olduklarını söyledi. Düvencioğlu, bunu göz öüne alarak kendi motosikletinde bir sistem denediğini anlattı.

Makine mühendisi arkadaşlarının yardımıyla motosikletin egzozundan çıkan sıcak havayı yanmaz hortumla motosikletin arkasına konulan kutunun altından geçirdiğini anlatan Düvencioğlu şöyle devam etti:

"Kutu içerisine egzoz gazının girmemesi için de gerekli önlemleri aldım. Böylelikle kutuya 45 derece bir sıcaklık gelmesini sağladım. Birkaç denemeden sonra bu sistemi geliştirdim ve patenti için başvurumu yaptım. Patentini aldığım bu sistemin kurulması için çok sayıda yemek firmasından talep geldi."

Türkiye ve dünyanın birçok yerinde kuryelerin sıcak yemek servisi yapmak için motosiklet kullandıklarını söyleyen İsmail Düvencioğlu, şöyle konuştu:

"Soğuk havalarda ve uzak mesafelerde motosikletin arkasında bulunan kutudaki yiyeceğin sıcak kalması mümkün olmamakta ve müşteri memnuniyetsizliğine sebebiyet vermektedir. Benim bulduğum sistem sayesinde hiçbir ek enerji kaynağı kullanmadan, direkt egzozdan atılan gazların ısısından faydalanılarak kutudaki yiyeceğin sıcak kalması sağlanıyor."

Kaynak: Sabah.com.tr

mehmetenis ve Pisman bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    xmax250
    zehirli gazlar karısmıyor anladıgım kadarıyla ve eger öleyse gayet basarılı bir girişim tebrik etmek lazım...

Motosikleti
    Şu an yok.
    Egzoz gazında karbonmonoksit, azot oksit, hidrokarbon,kurşun, civa, ağır metaller ve aklınıza kanserojen ne gelirse var...Her ne kadar izolasyonu iyi yapılsa da bir kaçak bulup gaz sızabilir. Bu gazların kokusunun bile o yiyeceklere karışması deli riskli olur. Ben şahsen bu şekilde sıcak tutulmuş bir yiyeceği yemezdim. Sağlık bakanlığının böyle bir şeye onay vereceğini sanmıyorum.
    feti_can bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    galiba gazı topcase içerisinde izole olarak bir boru ile geçiriyor. sıcak boru da içerideki havayı ısıtıyor. evet borunun içinden geçen gazlar zararlı olabilir ama kalorifer peteğinin içinden geçen su gibi havaya karışmadığı için topcase'e bir zararı olmuyor. zaten fotoğraflarda dikkat ederseniz egzos borusu bir yandan içeri girmiş diğer yandan çıkmış. benim anlamadığım böyle bir sistem yerine motorun aküsünden beslenen elektrikli bir sistem yapılamaz mı? Hem termostatlı istenen sıcaklıkta kalan bir sistem yapılabilir.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    tıpkı kalorifer peteği sistemi gibi.
    egzoz gazı içeriden geçtikçe malzemeyi ısıtıyor, diğer borudan dışarı çıkıyor.

Motor fotograflardan gordugum kadariyla TGB Kargo sanirim yaniliyoda olabilirim her neyse eger tgb ise paket serviscilik yaptigim zamanlarda arkasindaki kapali bölüm isitmaliydi fakat benim kullandigim motorun isitmasi arizaliydi yinede tebrik etmek lazim inovatif bir dusunce ama zararli mi yararli mi bilemem

numangokce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    "Bade" bajaj discover 125st
    Fikir guzel. Belki farkli amaclarla kullanilabilir ama yemekleri sicak tasima konusunda verimli olacagini dusunmuyorum.

Saglik konusunu bir kenara birakalim, eksoz gazi o kutunun icini kac derece isitacak, o kutunun isinmasi ne kadar sure alacak? Eksoz gazi susturucudan cikarken zaten soguyor. Bir de ucunda metrelerce isinmasi gereken ve isiyi iletmesi beklenen borular var... Paketci paketi aldiktan en fazla yarim saat icinde teslim ediyor...

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    egzoz gazıyla ısıtmak yerine motor sıcaklığı ile ısıtmanın yolunu bulmalılar
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Alıntı DKN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    egzoz gazıyla ısıtmak yerine motor sıcaklığı ile ısıtmanın yolunu bulmalılar
    Su sogutmali icin yapilabilir kucuk bi ihtimal ama hava sogutmali icin pek ihtimal vermiyorum acikcasi

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Tam da Kickstarter lik bir proje.

Bu adamın biraz internet bilgisi olsa bu projeye kickstarterden destek arasa 50 dolardan emin olun kısa sürede 100.000 $ toplar ve seri üretime de geçer.

Helal olsun.

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Geçen yıl kullandığım lpg li motosikletimin reğülatörünün ısıtması ben de egzoz gazı ile yapmıştım. Fakat susturucu tarafından alınan ısı yeterli olmuyor. Ben katalizatör çıkışından 10 mm lik delik açarak bakır boru ile ısıtma sağlamıştım. Motor tam soğukken bile 5 dk sonra regülatör ısınıyordu. Topcase içindeki ısıtma nın 45 dereceye kadar olması biraz sallamasyon geldi bana. Bunun daha farklı ve risksiz bir versiyonunu daha önce biz çalışmıştık. Egzoz içi açılıp susturucuya bakır boru sardık. Akü boşluğunun olduğu kısma akü büyüklüğü kadar paslanmaz sactan su haznesi yaptık ve araçlardaki küçük bir cam suyu motoru koyduk. Bizim projemiz koltuk ısıtmaydı. Proje motorumuzda cbf 150. Kurye bir arkadaşımız ve kışın çok soğukta kullanması gerekiyor. Tek geliri motosikleti ve 3 çocuğu var. Zorluklar insanın aklının daha verimli çalışmasını sağlayabiliyor. Neyse, koltuk ısıtmaya devam edelim. Koltuk döşemesi sökülüp 6 mm lik silikon hortumu koltuk süngerine kanallar açarak sıcak silicon ile rezistans gibi döşeyip yapıştırdık. Gidonada istediği zaman sıcak su akışını sağlaması için
    anahtar koyduk. Sonuç mükemmel. Hatta bir süre sonra gelip şuna bir çeşme taksakta ara sıra kahve için su alsam olurmu demişti de kafasını kırmamak için zor tutmuştum kendimi. İşin espirisi, söylemiş olduğu şey suyun nekadar ısındığını belirtmesiydi.
    Aynı proje paketçiler için topcaseye uygulanabilir. Daha sıcak ve sağlıklı olacağına inanıyorum.

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Öyle böyle derken ne güzel yeni şeyler ortaya çıkıyor.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Taklit edilemezmiş..
    Zannediyorlar ki bunu ben buldum benden başka kimse yapamaz.

Aynısını yap ucuna bir termostat koy, elektrikli battaniye alıp tellerini sök, içeriye döşe aküye bir anahtarla bağla. Elektrik takviyeli olsun seninki. Çalışmasına bile gerek yok.
    Adama git taklit ettim seni, patent hakkını ihlal ediyorum diye bulaş..

1 e 1 aynısı olmadıktan sonra bu 2 detayla bile farklı bir patent alma hakkı doğar sana. Diğer amcamda böyle motor arkası reklam yapar durur işte taklit edilemez diye..
    gursus bunu beğendi.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Bu sistem çok saçma bişey olmuş. Avrupa standartlarına Euro 3 e yada emisyon değerlerine uyarmı boyle egsozun gaz salınımı ona bakmak lazım. Sonuçta egsoz gazının çıkış menzili uzuyor...

Trafik buna izin verecek mi?

Birde bunun yerine elektrikli bir sistemle ısıtılan bir alan yapılsaydı daha mantıklı olmazmıydı ???

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Isıtmalı elcikteki gibi elektrikli bir sistem neden yapılmıyor ki
    Beyin bedava mı yoksa bana mı öyle geliyor?

Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birde bunun yerine elektrikli bir sistemle ısıtılan bir alan yapılsaydı daha mantıklı olmazmıydı ???
    Hah işte bu demek istediğim.
    newmoto76 bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    doğada çakmaksız ateş yakmaya çalışıyo belli ki.. siz zippo uzatıyosunuz
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Bence oldukça başarılı bir çalışma.
    Ben elektrikli sistem olacağını düşünmüyorum. O boyutta kabini ısıtacak bir ısıtıcıyı çalıştırmaya ne akü dayanır nede alternatör.

Egzoz gazının içeriye sızıp yemekleri zehirleyip insanları öldürme ihtimali, sobalı evlerde oturup sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenme ihtimalinden kat ve kat düşüktür. Ben pek ihtimal vermiyorum öyle birşeye. Gaz salınımı ise fabrika değerlerinin üzerine çıkarmaz. Çünkü motorun üzerinde orjinal egzoza dokunulmuyor. Euro 3 veya 4 her neyse orjinal egzozun çıkışında ayarlanmış oluyor. Bunun dışında orjinal egzozun ucuna takılacak ekstra boru aparat karbon salınımını arttırmaz. (Tabi takılan sistemin içinde tekrar yakıt vs yakılmıyorsa :D)

Bence olabilecek tek problem egzoza takılan sistemin gaz akışını zorlaştırması olabilir. Buda motorda güç kaybına neden olur.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    "Şerefsizim aklıma gelmişti.* (Vizontele*den Deli Emin)

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Isıtmalı elcikteki gibi elektrikli bir sistem neden yapılmıyor ki
    Beyin bedava mı yoksa bana mı öyle geliyor?

Hah işte bu demek istediğim.
    O büyüklükteki bir yeri ısıtmaya o akü dayanır mı? Yanında bir de jeneratör taksın istiyorsanız? Hazır hiç bir masraf olmadan çıkan sıcak egzoz varken elektriğe ne gerek var. 45 derece az mı?

Herkeste mühendis kesilio ha
    Kısaca ben;

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam da Kickstarter lik bir proje.

Bu adamın biraz internet bilgisi olsa bu projeye kickstarterden destek arasa 50 dolardan emin olun kısa sürede 100.000 $ toplar ve seri üretime de geçer.

Helal olsun.
    Türkiyeden Kickstarter'a Crowdfunding projesi açılamıyor. Indiegogo sitesinde denenebilir ama.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)