Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zorunlu Trafik sigortasında "Tavan Fiyatı" Uygulaması

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100

Ticari araçların zorunlu trafik sigortalarında artık isteyen istediği fiyatı belirleyemeyecek. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF)'nun Hazine Müsteşarlığına yaptığı başvuru sonucunda artık tavan fiyat uygulamasına geçildi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın'ın konuya ilişkin ortak açıklamalarında şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı artık zorunlu sigortada fiyat serbestliğini kaldırmıştır. Bu karar şoför esnafımızın uzun zamandan beri beklediği bir karardı. Alınan karar ile şoför ve nakliyeci esnafımız hem nefes alacak hem de sigorta şirketlerinin keyfiyetinden kurtulacaklardır. Ama Sigorta şirketlerinin zarar etmemesi içinde ortak çalışma yapacağız. Zorunlu trafik sigortasına tavan fiyat gelmesi her ne kadar esnafımız için olumlu bir gelişme olsa da fiyatlandırma sisteminde büyükşehir ile diğer il ve ilçelerin ayrımına yer verilmemesi büyük bir eksikliktir."

Ankara'nın merkezi ile Ankara'ya 150 km uzaklıktaki Şereflikoçhisar'daki taksicinin ya da İstanbul'daki minibüsçü ile Kars'taki minibüsçünün aynı primi ödemesinin büyük bir adaletsizlik olacağını belirten başkanlar sigorta şirketlerinin tavanı aşan prim taleplerini küçük il ve ilçelerdeki esnaftan çıkarma ihtimaline ilişkin olarak şu açıklamada bulundu:
    "Hazine Müsteşarlığı tarafından federasyonumuza gönderilen yazıda; kamyon, kamyonet, minibüs, otobüs (sürücüsü dahil 18-30 koltuk, otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) ve taksi araç türleri için 28. 10.2015 tarihinden itibaren düzenlenecek poliçelerde karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası) branşında ruhsat sahibi sigorta şirketleri tarafından belirlenecek azami brüt prim tutarlarının ekli tabloda yer alan prim tutarlarını geçemeyeceği karara bağlanarak, tarafımıza bildirilmiştir.

Yapılan düzenleme ile;
    Kamyon Azami Brüt Prim 6.000TL,
    Kamyonet Azami Brüt 2.000 TL,
    Minibüs Azami Brüt Prim 3.300 TL,
    Otobüs (Sürücü dahil 18-30 koltuk) 5.700 TL,
    Otobüs (Sürücü dahil 31 ve üstü koltuk) 17.700 TL,
    Taksi 5.400 TL olarak belirlenen tavan fiyatlar uygulanacak olup, kazası olmayan araçlar içinde daha düşük fiyatlandırma yapılabilecektir. Vergi gibi sigorta ödeme devri kapanmıştır."
    Verilen fiyatlara vergi, komisyon vb. giderlerin dahil olduğu da ayrıca belirtildi.

Kaynak: Haberturk - IHA
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    harun27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2023 Vespa Primavera 150-2022 HondaGL1800-2023 PCX
    Motosiklet sigortası hakkında bilgilendirme yapılmamıs yanlız..?

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bunlar ticari araçlar için düzenlemeler. Bunlardan ettikleri zararı da hususi otomobil ve motosiklet sigortalarına fiyat artışı olarak eklerler.
    Zell, Bune ve viper17 bunu beğendiler.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Martta motosiklete sigorta yaptıracağım o zamana kadar şu fiyatlara çözüm bulsalar iyi yoksa sigortasız plakasiz gezecegiz

Motosikleti
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bunlar ticari araçlar için düzenlemeler. Bunlardan ettikleri zararı da hususi otomobil ve motosiklet sigortalarına fiyat artışı olarak eklerler.
    Evet bende öyle düşünüyorum. Otomobil ve Motosikletler ele alınmamış. Yine at koşturacaklar.
    Geçen hafta Ankara'dan bir araba aldım. En düşük 1173TL'ye yaptırabildim sigortayı. Gerçekten soygun denebilir.

Arabayı 1 yıl boyunca hiç kullanmasan 1 yılda vergilerle birlikte 2000TL para çıkıyor cepten.

(Bu arada yazıyı düzenlediği için ilgili Admin'e Teşekkür ederim)

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Haberdeki fiyatlara bakınca ve motorlara uyguladıkları sigorta fiyatlarını düşünürsek motorsikleti ticari araç statüsünde sigortalatıyoruz. Başka bir ark. 125cc commuter, 34 plaka ve 23 yaş için 900den aşağı fiyat bulamıyorum demişti. 6 dan sonra pakete çıkıp sigorta parasımı biriktirsek napsak..

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    ya bu sigorta isi iyice cigrindan cikti.delight a 800 liraya yaptirabildim.ticari taksimize 3000 lira.simdi de hususiye fiyat arastiriyorum.700den asagi cikmiyor.hadi benim yasim genc motor fazla cikti,ticaride de risk fazla.fakat babamin yıllardır hasarsizligi var,200-300 cikan sigorta simdi 700

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Motorsiklet plakasını değiştirsek ne maliyeti ve sigortaya yansıması ne kadar olur bilgisi tecrübesi olan var mı?

Motosikleti
    CB125E/MT03/CYGNUS L
    3500'e satamadığım motor için 492 TL istiyorlar, 35bin aldığım arabaya 500 TL veriyorum arkadaş.
    Böyle aşkın ızdırabı hiç çekilmiyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Piaggio Xevo 250
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorsiklet plakasını değiştirsek ne maliyeti ve sigortaya yansıması ne kadar olur bilgisi tecrübesi olan var mı?
    sigorta yarıya düşer. maliyeti noter 110TL plaka 70TL galiba. Ancak alıcı ruhsat sahibinin o plakalı ilde nufusa kayıtlı olduğu ikamette görünmesi lazım.

Elektrikli bisiklete mi geçsek acaba

Ms_TunC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    4000 lıralık motoruma 850 tlden az fıyat verılmedı.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı yeknet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sigorta yarıya düşer. maliyeti noter 110TL plaka 70TL galiba. Ancak alıcı ruhsat sahibinin o plakalı ilde nufusa kayıtlı olduğu ikamette görünmesi lazım.
    Benim istanbulda dışına bir ilde nufusa kayıt olmam çok zor. Peki ben başka bir ilden motor alsam, ikametim istanbul olduğu için plakayı 34 çevirmek zorundamıyım.

natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
    yeni kanun çıkıyomuş veya çıktı trafik kazalarında hastane tedavi parasını da sigorta şirketleri ödeyecekmiş, o yüzden bindirmeye başladılar şirketler...

Motosikleti
    Honda NC750D Integra 2016 Majestik Gri
    Alıntı natila adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni kanun çıkıyomuş veya çıktı trafik kazalarında hastane tedavi parasını da sigorta şirketleri ödeyecekmiş, o yüzden bindirmeye başladılar şirketler...
    bana servisten aylar önce verilen bilgi böyle idi zaten. trafik sigortası yaralanmalı kazalarda hastane masraflarını karşılıyor denmişti. hatta diyelim bir hayvana çarptınız ve hayvan yaralandı, onun veteriner masraflarını da karşılıyor dendi. yeni mi çıktı veya ne zaman çıktı bilemiyorum tabii.

Motosikleti
    MT-07
    Arkadaşlar Trafik sigortam 350 TL çıktı(2 yıldır trafikteyim) yanımdaki ehliyeti olmayan arkadaşa 300 TL çıktı adalete bak Sizlere tavsiyem motorlarınız eğer 1000-3000 TL aralığında ise çalındı deyip mtv sini ödemeyin ve trafik sigortası yaptırmayın, plakayıda söküp atın , sistem her zamanki gibi motosikleti görmüyor zaten diğer araç sürücüleride görmüyor , sizde görünmez olun işi bitirin dinsizin hakkından imansız gelir.

Değeri 3.000 TL olan motosikletten 30.000 TL lik araba gibi,hatta daha fazla trafik sigortası alınır mı ? Yok mu bakanlık önünde kendini yakacak bir yiğit

Motosikleti
    Bununla ilgili Change.orgda bir kampanya başlatılmış
    https://www.change.org/p/zorunlu-tra...testo-ediyoruz
    Belki işe yarar. İmzalayabilirsiniz sizde

Motosikleti
    SYM FİDDLE II SYM JOYMAX 250i
    https://www.change.org/p/zorunlu-trafik-sigortasi-u%C3%A7uk-fiyatlar%C4%B1-protesto-ediyoruz

ARKADAŞLAR YUKARIDAKİ LİNKTE Bİ KAMPANYA BAŞLATILDI. SİZDEN RİCAMIZ ÖNCE İMZALAMANIZ ARDINDAN FACEBOOK PROFİLİNİZDE TWİTTERDA VE TAKİP ETTİĞİNİZ MOTOSİKLET SAYFALARINDA PAYLAŞMANIZ..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)