Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Saatte 156 kilometre ile ölüme yolculuk (video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motork08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enmaaahss
    Alıntı Tİme_shİft42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kontrayı iyi verse belki kurtarabilirdi gerçekten motosiklette nereye baktığımız çok önemli
    O hizda kontrayi vermiş olsa bile ayni şekilde o agacliklara girerdi değişen birşey olmazdi bence

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:17 ----------

Birde elaman kazadan önce gri aracı geçiyor ve sol eliyle işaret gibi bbirşey yapıyor sanırım aynadan ona bakıyor sonra dikkati orda kalmış büyük ihtimalle çok hızlı gittiğini unutmuş bir an yola döndüğünde ise kavşağa cok hizli girdiğini farketmis ama artık çok geç olmuş gibi görünüyor

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    remzi_39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Kesinlikle Motorcunun hatasi.
    Bazi arkadaslar arac sürücüsü icin "göre göre yola cikiyor" demisler.
    Hicbir arac sürücüsü o hizda gelen bir motosikletin önüne görerek cikmaz..

Arakadas Devlet yolunda kullaniyor..
    Burada Devlet yolunda azami sürat 100 km/h dir.. (Almanya)
    Ve genelde baska avrupa ülkelerinde bu daha düsüktür. Genelde 80 yada 90 km/h.
    Bunun ingilterede degisik oldugunu düsünmüyorum..
    Simdi hemen arastirdim ve azami sürat ingilterede 60mil yani 96 km/h..

Ve bu arkadas zaten süratli olmasina lakin kavsaga yaklastigini isaret eden tabelalari ignore ediyor..
    Yolda YAVAS yazisinida ignore ediyor..

Ve basliktada belirtildigi gibi 156 km süratle ölüme gidiyor..
    Shrieker ve reunion bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ncap testleri otomobillerde 60 km hız ile yapılıyor. Yandan çarpmalar ise 50 km hız ile yapılıyor. Yani Cub diye tabir edilen 100 cc motorlar bile 90-100 km hız yapabiliyorlar. 50 km hızı geçtigimiz anda yaptıgımız kazanın ölümcül veya ömur boyu sakatlık taşıyabileceği riskini unutmamak gerekli. Siz hata yapmasanızda başkaları hata yapacak buna hazırlıklı olun.

Videoda clio soforu hayatında hiç motor surmmeiş birisidir. O hızda bir motosıkletin gelecegini farketmez tabiki. Ama ben olsam durup 300le bile bir hayabusa gelebilecegi ihtmalini bile dusunur oyle gecerdim. Niye? Cunku kullandık biliyoruz bazı seyleri. Ama toplum bilmiyor. Sonucları boyle oluyor. Ben arabayla bile giderken tum aynaları sureklı kontrol ederim arkadan gelen motosiklet var mı sağıma soluma girme cahilliğini yapar mı diye. Ama boyle bir dikkati kimseden doğal olarak bekleyemeyiz. Bu nedenle sehir içi yavas gitmek sart. Bu seferde cahiller arkadan sıkıştırıyor. En iyisi Rusyadaki gibi kamera zorunlulugu getirilrse biraz yararı olur diye dusunuyorum. En azından herşey kayıt altında olur. Vurup kaçanlar, ölümler vs azalır

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

Videoyu tekrar dondurarak izledim clio cok rahat gorebiliyor aslında. Gorusu cok acık. Resmen öldürmüş adamı. Belki far açık olsa reflektorlu yelek olsa o zaman kurtulabilirdi.
    Shrieker bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CBF 150
    Bence 5 sn zamanı yoktu. Kendim sürüyormuş gibi defalarca izledim. Ne yapılabilir diye? 2.52 ie 2.53 saniye arasında karşıdaki arabayı dönüş yapacak diye fark edebildim. 2.53 saniye de çığlık attı ve mesafe 50 m ye yakındı ve 2.54.ncü saniye kaza oldu. Yani toplam süre 1,5 ile 2 saniye. Bir şey yapmak o süratle bana imkansız gibi geldi.
    Bmw F650, Bmw R1150GS, Hyanax100, MCX150 Roadracer, Honda CBF 150

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    :( Çok ama çok üzücü.

Bende detaylıca baktım. Öncelikle ilk olarak solladığı aslında sağından hızlıca geçtiği gri arabayı geçerken hatalı bir geçiş yapıyor. Gidiş geliş yolda o arabanın yanından o kadar hızla geçmesi doğru değildi.

Arabayı geçerken sol eliyle arabaya işaret çekiyor "önümde çok yavaştın!" bak gördüm mü geçtim gidiyorum bir süre arka aynaya bakıyor olabilir ve çarpmadan 1 saniye önce sağ eline dikkat edin gazı açıyor, yani gri arabayı geçti arkasına baktı ve biraz daha arayı açabilmek için gazı açtı ve tam o sırada arabayı fark edince frene basmak için yarım saniyesi bile kalmamıştı...

Buradaki sorun kesinlikle ve kesinlikle aşırı hız! 160km hızla o şekilde bir yolda gitmek hiç akıl karı değil. Eğer saatte 90-110km hızlarda bile sadece yola odaklanarak sürüyor olsaydı durum farklı olabilirdi, belki ama belkiler gideni geri getirmiyor.

Bu kaza bize en azından şu dersleri veriyor olmalı:

-Motosikletimiz hızlı ve güçlü diye hızlı gitmemiz gerekmez
    -Gidiş gelişli ve kavşakları olan yollarda hız sınırlarına kesinlikle uymalı ve sollamalara dikkat etmeliyiz
    -Sabırlı olmalıyız! Her ne olursa olsun önümüzdeki araç yavaş gidiyor diye sinirlenip hatalı sollamalar ve gereksiz hızlanmalar yapmamalıyız
    -Ön görmeliyiz! kavşaklı bir yol varsa boş bile olsa mutlaka ve mutlaka yavaşlamalı olasıkları hep öngörebilmeliyiz.

Çıkarılacak daha çok ders var. Lütfen çok dikkatli ve akıllı sürüş yapalım.
    cousinecruis, Siyah&Beyaz ve Shrieker bunu beğendiler.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Görüldüğü gibi motosiklette yüksek hızda frene basmaya zaman kalmıyor, kalsa bile tutmuyor, hızlı gidiyorsanız pist haricinde işiniz şansa kalmış demektir. Araba kullananlar arasında, acemi, ruh hastası, geri zekalı, kafası meşgul, sinirli, aceleci, bunak vb. kişiler olduğunu unutmayınız ve videodaki rahmetli gibi bu kişilerin keyfine bırakmayınız kendinizi, yerine göre hızınızı ayarlayınız. Trafikte, dikkatsizlik, şımarıklık, soytarılık ve aşırı hızın sonu hüsrandır.
    Shrieker ve DoLPHiN2306 bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ölen öldükten sonra kimin haklı kimin haksız olduğu sadece savcı ve polisleri ilgilendirir. Yerde kavşağa yaklaşırken adam boyunda " slow" ( yavaşla yazıyor) . "Birisi yola çıkabilir dikkatli ol " diyor. Otomobil sürücüsü suçlu mu ? Evet suçlu. Ama motor o kadar hızlı gelmeseydi yaşıyor olabilirdi. Videonun özeti :Adam gibi kullanın şunu yoksa patlarsınız.
    Shrieker ve wolrath bunu beğendiler.

Motosikleti
    Honda CBR 125r
    2,51 de yoldaki "slow" 2.52 de sinyal veren aracı farkettim 2.54 de kaza oldu. Motorla o hızda trafikte seyredersen insan hayatı 2 saniye olur. 125cc bir motorumun olmasından çok memnunum. Hız sınırlarında gitse enfazla kaza yapardı canından olmazdı...

Pekbipicadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600 Hornet ( Geçmiş : Piaggio X9 250 ,)
    Motosiklet çok çabuk hızlanan bir alet insanların neden tehlikeli veya riskli yerlerde yavaşlamaya üşendiğini anlamak mümkün değil, bas kardeşim frene dur 2 saniye sonra aynı sürattesin zaten. Uzun süre ve sağlıklı olarak motor kullanmak için paranoyak olmak lazım bence , herşeyden kuşku duycan arkadaş, ama vaktin dolduysa kim nederse desin herşey bahane bence.
    DoLPHiN2306 bunu beğendi.
    Ben,keyfim ve kahya, her gün birimiz kullanıyoruz.

Baraza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Masaüstüme koydum telefonuma attım her evden çıkmadan önce ve gün içinde izleyeceğim.

manners - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cogumuz hem arac hemde motor sahibi, iki acidanda buyuk ders olacak kotu bir olay. surat en buyuk tehlike, o yuzden cruiser seviyorum. cunki isin suratle degil aldigin yolla, cruiser olumlu kaza orani sanmiyorum super motorlarin %10u bile olsun.
    supersport bir motoru gunluk surmek gercekten olmasi gerekenden fazla asiri ozveri istiyor. zerre hataya yer olmayan bir alet icin oyle olmasi gerekiyor. birine hiddetlensen sinirlensen bile o suratini ve suruculugunu cok etkileyebilir. yolda 100-120 ile giderken ya bu gun gunlerden neydi diye dusunmeye bile firsatin olmaz. pur dikkat surekli.
    seven arkadaslara saygim ve sevgim sonsuz ancak benim icin oynanacak kumar degil ssler.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Değil araba sürücünün motosikleti farketmemesi, motor sürücüsü bile arabayı zar zor farketmiş. Verdiği tepkiden belli.

Çıkarılacak sonuç, sadece izin verilen hızların 2-3 katı süratlerde seyretmeyelim, gerisi düzeliyor zaten.

Ne kural, ne eğitim ne başka bişey, öncelikle hızımızı kontrol etmedikten sonra hiçbişey kurtaramıyor durumu.

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    A2 direksiyon sınavını yeni kazandım daha motorsikletim yok videoyu eşim ile izledim suratıma ters ters baktı.

Motosikleti
    Honda CB 125E
    156km/h = 43 m/s yani saniyede motosiklet 43metre yol alıyor. İyi reflekslere sahip bir insanın bir tehlike hissettiğinde tepki vermesi 1sn. Tepkiyi verdikten sonra motorlu taşıtın en iyi fren dozajına ulaşması 1 sn. Yani bu hızlarda,engeli görüp daha yavaşlamaya başlamadan metrelerce yol alıyorsunuz. Lütfen bunu hep dikkate alalım.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Olayın özeti su aslında

mertekina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150
    kavşaklarda hızımızı düşürücez olay bu
    Mecnun bilseydi HONDA sevgisini
    Severmiydi LEYLA zillisini

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler