Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

R25 Motor için Ekipman Önerisi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    R25 2023
    Merhabalar,
    R25 motor kullanıcısıyım, bu yaz yeni bir ekipman seti oluşturmayı planlıyorum. Rüzgar ve su geçirmeyen yazlık mont, eldiven ve pantolon önerilerinizi alabilir miyim? Ekipmanları motor yükselteceğim zamanda kullanmak istiyorum bu sebeple kaliteli olması önceliğimdir. Boyum 1.78, kilom 64. Mevcut ekipmanlarını kullanan ve memnun olan herhangi birisi varsa, bilgilendirilmek isterim. İlginiz için teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Ben de bunu anlamıyorum. Hadi rüzgar geçirmeyen tamam da, neden su geçirmeyen yazlık mont arıyorsunuz? Amazonlarda yaşamıyorsanız yazın yağmura yakalanma oranınız %1 bilemedin %2

Öncelikle bir mont yağmura, suya dayanıklı veya geçirmez ise o mont yazın eziyete döner. Ki böyle bir seçenek yok gibi bir şey. Bundan vazgeçin. Başka bir konuda da soruldu, böyle bir endişeniz varsa çantanızda hafif bir yağmurluk taşırsınız, olur biter.

Aynı argümanlar eldiven ve pantolon için de geçerli.

Mont olarak şurada konuşuluyor.
    https://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/216746-motosiklet-montu-tavsiye.html

Yazlık pantolon olarak riderdenim ürünleri var.
    https://riderdenim.com/

Eldiven konusu derya deniz. Bütçenize göre her yerde bulursunuz.
    espresso ve Khaira bunu beğendiler.

Khaira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Bir montun su geçirmemesi "denier" değeri yani dokuma sıklığıyla orantılı. Denier değeri ne kadar yüksekse, su geçirgenliği o kadar düşük oluyor ama mont bir o kadar hava geçirmez ve rahatsız bir şeye dönüşüyor (Goretex-Hydratex gibi teknolojiler hariç). Yazlık montta su geçirmezlik aramayın, Punctum'un dediği gibi çantanızda katlanır cep boyutuna gelen yağmurluklardan taşıyabilirsiniz.

Bu arada benim anlamadığım konu da motora göre giyinmek Hepsi 2 teker değil mi arkadaş, scooter'dan düşünce daha mı az hasar alıyoruz? Yüksek korumalı ekipman bakıyorsanız önceliğiniz ekipmanların sadece sürtünme bölgelerinde değil her bölgesinde yanmaz kumaş bulunsun. Riderdenim pantolonları ne kadar güzel ve rahat olsa da maalesef sadece sürtünme bölgelerinde ek destek kullanılıyor, kalan bölgeler denim kumaş olarak geçiyor. Pantolon için Tech90 bakabilirsiniz belki.

Yine iyi koruma istiyorsanız eldiveniniz bilekli uzun eldivenlerden olabilir. Alpinestars SP serisine bakabilirsiniz.

Mont eldiven pantolon demişsiniz ama bir de ayakkabı var Urban dediğimiz şehir içi ayakkabılar pek fazla bilek koruması sunmuyor. Uzun bilek destekli yarış botlarından bakabilirsiniz. Bu tarz olanları kullanmadığım veya ilgilenmediğim için marka model öneremeyeceğim.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    symphony200
    Alıntı HIFZI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    R25 motor kullanıcısıyım, bu yaz yeni bir ekipman seti oluşturmayı planlıyorum. Rüzgar ve su geçirmeyen yazlık mont, eldiven ve pantolon önerilerinizi alabilir miyim? Ekipmanları motor yükselteceğim zamanda kullanmak istiyorum bu sebeple kaliteli olması önceliğimdir. Boyum 1.78, kilom 64. Mevcut ekipmanlarını kullanan ve memnun olan herhangi birisi varsa, bilgilendirilmek isterim. İlginiz için teşekkür ederim.
    Markasini modelini siz butcenize gore secersiniz. Deneyerek yapmaniz lazim bu isi. Ozellikle kask konusunda kafa yapisi da onemli.

Benim nacizene tavsiyem sunlar:
    -yazlik ve kislik montunuz ayri olsun.
    -yszlik ve kislik bot ayri olsun. Botta cok kaliteli tam korumali saglam bir model alin.
    -yazlik ve kislik pantolon da ayri olsun.
    Ben yazin yazlik riderdenim kullaniyorum. Kisin ise kislik korumali cordura pantolonun termal icligini cikarip, kotun ustune giyiyorum. Gidecegim yerde cikarmasi kolay oluyor.

-iste eldiveni, buffi vvs derken terminator gibi full ekipman dizmeniz lazim.

Trafikte cok sık denk geliyorum kafada en pahali kask, sirtta mont ya var ya yok geri kalani Hak getire..

unutnayin iyk kask olmenisi engeller, iyi mont pantol bot eldiven sakat kalmanizi engeller.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    R25 2023
    Merhaba, Ankara'da yazın ortasında bile yağmur yağdığı oluyor hatta şu aralar hava güzel olsada geçen hafta sel bastı. Pantolon için sorun değilde mont için zaten fermuarlı hava alıkları oluyor. Yağmurluk taşıyorum zaten ama yinede sormak istedim.

Venom'un bazı montları güzel, hava geçirmiyor.

Teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:40 ----------

Cevabınız için teşekkür ederim hocam, çok faydası oldu. Yazlık ve kışlık ekipmanın ayrı olması daha doğru.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:48 ----------

Teşekkür ederim. Ekipmanı daha çok 300-500 km uzun yola göre seçiyorum. Tech90'ı bilmiyordum, onada bakacağım.

Punctum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB750 Hornet / Kanuni Seha 150
    Alıntı HIFZI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba, Ankara'da yazın ortasında bile yağmur yağdığı oluyor hatta şu aralar hava güzel olsada geçen hafta sel bastı. Pantolon için sorun değilde mont için zaten fermuarlı hava alıkları oluyor. Yağmurluk taşıyorum zaten ama yinede sormak istedim.
    Ben de Ankara'da yaşıyorum. Burada yazın yağmur yağma ihtimali %1. Bu dönem ise ilkbahar aylarının sürprizlere açık zamanı. Kırk İkindiler derler. Bizim için referans değil. Sizin için en ideali yazlık mont+yağmurluk ikilisi.
    espresso bunu beğendi.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Vstrom DL650 XT
    Motora göre ekipman olmaz denmiş, doğru denmiş.
    Ben xmax aldığımda henüz cahilken motora göre ekipman alınıyor sanıyordum kafama giymeye bir yarım kask alırım fıtı fıtı şehir içinde işe gidip gelirim sanıyordum, motoru aldım ehliyet kursuna yazıldım, ehliyet kursundakiler sağolsunlar güzel yönlendirdiler, bir de okul arkadaşlarımdan motorcu gruptaki arkadaşlar yönnlendirdiler, kardeşim yıllarıdır motor kullanır zaten, ekipman almaya onunla gittik, hasapaşadaki dükkanları gezip ne lazımsa aldırdı bana, hatta uzun bot aldırdı BMW sürüp dünyayı gezen amcalar gibi giydirdi beni. Ama bu son 5-6 yılda iki kez kaza yaptım ikisinde de ekipmanlarım kurtardı beni, hatta son kazamda dizlerimin çarpıp kırdığı yerleri görünce riderdenim pantalonun diz korumaları işe yarıyormuş dedim.

Sakın tam ekipman giyinmeyi ihmal etmeyin, bütçeye göre hepsinden olsun, en pahalısından kask ve mont havalı görünür ama ayak bileklerini ve kaval kemiğini koruyan uzun bot da çok önemli, ayak bilekleri kırılınca ameliyatı saatler sürüyor sonra eskisi gibi olma ihtimali de yüksek değil.

Ekipmanda yazlık kışlık da önemli. ben kışlık montun üzerine bile kışın yağmurluk giyiyorum yağmura yakalanırsam, onun sı geçirmemesi yalnızca yağmur başladığında en yakın benzincide durana kadar iş görür, ağır yağmurda kollarından yaksından giren su bile ıslatır. yazlık mont zaten fileli, yağmurluk çantada, yakalanırsam giyerim.

botlarım tek aldım, yazın ayaklarım sıcakta çok rahatsız olmaz gençken yaz sıcağında metalci gençlik şeklinde şort altında bile postalla gezmeye alışık olduğum için rahatım, hem de uzun bot iyisinden, yıllarca eskimedi, artık sıkıldım yenisini alayım diyorum ama eskimeden de alınmaz ki deyip devam ediyorum. kışın ayaklarım kuru ve sıcak kalıyor yazın güvenli ve rahatım, sanırım gore-tex malzeme yazın da rahat ettiriyor.

Riderdenim bora modeli pantalon da kışık olarak geçiyor ama yazın da çok terletmiyor. iki kere kaza yaptım ikisinde de sağlam kaldı ve beni korudu. yine pantalon alacağım zama yazlık alacağım ama önceliğim kışın ve baharda üşümemek.

Geçen pazar günü scooterdan vitesli motora geçtiğim için hakimiyet eğitimi aldım, mayıs ayı bahar olmasına rağmen öğlene kadar çok soğuktu, kışlık mont içliği takılı halde çıkmıştım sabah iyi ki öyle yapmışım. Yazlık mont istanbul ikliminde haziran-agustos arası 3 ay giydiğim bir şey, geri kalan zamanda kışlık giyiyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler