Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Marmara'nın Güneyi: Kapıdağ ,Kuş Gölü, Ulubat Gölü, İznik Gezisi(19-22 Eylül)

Motovento
    REKLAM ALANI
    adm12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda msx 125. SYM sympony 200i
    19 Eylül Sabahı Daha güneş doğmadan,sokaklar uyanmadan yola düşüyorum. Yola çıkmak için en güzel saatlerdir benim için.
    Eskihisar feribotuna bindiğimde saat 07:00'ye yaklaşıyordu. Aklımda kaba taslak çizdiğim rotam var.
    GEZİ ROTASI

Bu günkü amacım mümkün mertebe Marmara'nın kıyısını takip ederek Erdek'e kadar yol almak. Hava bulutlu, yağmur ihtimali var.

Feribottan çıktıktan sonra Yalova yolunda yoğun bir trafik var, malum bayram bayram tatili başladı. Trafikten kurtulup Çınarcık
    yoluna girdiğimde karşılaştığım manzara yolun keyifli olacağının sinyallerini veriyordu.

Önümde bomboş ve virajlı bir yol uzanıp gidiyor. İlerledikçe dağ ve orman manzarasına denizde ekleniyor. Mavi yeşil ve gri tonlarda
    bir yolculuk sürüyor sık sık durup fotoğraf çekiyorum.

Çınarcıktan sonra Esenköy'e ulaşıyorum. Çay molası verip rotama göz gezdiriyorum.

Bundan sonra Gemliği görene kadar durmadan yol alıyorum.Sürüşten çok keyif alıyorum. Bir çok noktada fotoğraflık manzara görsem de
    durmak içimden gelmiyor, devam ediyorum.

(GEMLİK)
    Gemliği Uzaktan izlemekle yetiniyor, sonra içinden geçip yola devam ediyorum. Gemlik'te durma gereği hissetmiyorum.
    Doğrusu yolun kendisi ulaşılan yerden daha güzel.

Orman içinden devam eden ve yer yer oldukça daralan ve bozulan yoldan ilerledikten sonra Mudanya karşıma çıkıveriyor.
    Hani" Senki bu yoldan geldin al sana mükafat"der gibi

Yolumun Üzerindeki Mudanya'da bir süre mola verip sokaklarını geziyorum.

(Bu sokaklardaki tarihi renkli evler mübadele öncesi Rumlardan kalma)

(1922'de Mudanya Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı ev. Müzeye dönüştürülmüş.)
    Mudanya dan çok merak ettiğim zeytin yağı ile meşhur Trilye'ye doğru yol alıyorum.
    Öğle saatlerinde Trilye'te ulaşıyorum. Yemek yeyip dinlendikten sonra önce sahili sonra Tarih kokan
    sokaklarını dolaşıyorum.

(TRİLYE)

Trilye'nin dar ve eski sokaklarında bir çok tarihi ev, kilise ve cami bulunmakta. Buradaki
    evler Mübadele öncesi Rumlardan kalma.

(TAŞ MEKTEP)

Bu tarihi gezintiden sonra yüksekçe bir tepe üzerindeki Çamlıkahve de deniz manzarası eşliğinde çay içip
    yola koyuluyorum.

Bundan sonra Karacabey üzerinden geçip Erdek'e kadar benzin molası dışında durmadan devam ediyorum.
    Akşam altı gibi Erdek'e varıyorum. Kalacağım öğretmen evine motoru ve eşyaları bırakıp kendimi sahile atıyorum.

Oturup gün batımını izliyorum. Güneş tamamen yitip karanlık çökene kadar neredeyse kıpırdamıyorum. Bu gün batımı
    seremonisi bütün yorgunluğumu alıyor.

Ertesi gün hazırlanıp yola düştüğümde saat 9'u geçiyordu. Niyette Kapıdağ yarım adasının çevresini tamamen dolaşmak var.
    Aslında bir ada olan Kapıdağ zaman içerisinde dalga biriktirmeleri sonucu karayla birleşip yarım ada özelliği kazanmıştır.
    Yarım ada çevresi gezisine ocaklar sahiline uğramakla başlıyorum sabah saatlerinde oldukça tenha.

Yola devam ediyorum beklentilerimin ötesinde bir yol, harika manzaralar eşliğinde yolculuğun keyfini çıkarıyorum. Hava
    bulutlu ve nemli bir kaç damla yağmur atıştırıyor fakat devamı gelmiyor. Sık sık durup fotoğraf çekiyorum.

Kıyı boyunca uzanan bu kıvrımlı yolun neredeyse her virajında karşıma çıkan muhteşem koyları,
    falezleri, köyleri ara ara durup fotoğraflıyorum. Durup izledikçe içimden şiir gibi, şarkı gibi yol diyorum.

Öğle saatlerinde sıcaklık iyice attığı zaman harika bir plaj ile karşılaşınca iki saate yakın yüzüyorum.

(Ormanlı Köyü Plajı)
    Buradan Ayrılıp Ballıpınar Köyüne doğru yola düşüyorum. 13 km boyunca toprak bir yol var son derece yavaş ilerliyorum.

Yol üzerinde iklim gibi dış etkenler tarafından yarılmış granit bloku gözüme çarpıyor. Coğrafyacı olmam hasebiyle dikkatimi çekiyor.

13 km sonra toprak yol bittiğinde karşılaştığım manzara muhteşem oldu. Uzunca bir zaman durup izliyorum. Geçtiğim köylerin en güzeli.

Köyün içine inip köy kahvesine gidiyorum. Köylüler çay ikram ediyorlar epey bir süre muhabbet ediyoruz. Çok sıcak kanlı insanlar.
    Muhabbet esnasında köyün zeytin,kiraz, kırmızı soğan tarımı ve balıkçılık gibi ekonomik faaliyetleri olduğunu öğreniyorum.

Köylülerden Kirazlı Manastırının yerini öğrenip köyün içinden dağa doğru 6 km yol katedip manastır kalıntılarına ulaşıyorum.

Eski bir tapınak üzerine inşa edilmiş olduğu bilinen bu Ortodoks kilisesi 1922 yılına kadar Rumlar tarafından kullanılmıştır.

Kirazlı manastırından sonra tekrardan yola düşüyorum bol virajlı manzaralı yol boyunca ilerleyip Bandırma tarafından Erdek'e dönüyorum.

Erdek'e dönüşte yol üzerinde Kyzikos antik dönemden kalma kent kalıntılarını görmeye gidiyorum. Kazı alanı tamamlanmış değil bir kısmı
    hala toprak altında. Kalıntılara bakılırsa oldukça görkemli olduğu anlaşılıyor. Kazı esnasında özensizlikten bir çok parçayı kırmışlar.

Otele toz toprak içinde döndüğümde saat akşam altıya geliyordu. Bir günümü Yarım adanın çevresine ayırmış oldum. Bu yol aklımda kazınacak yollardan biri oldu.
    Ertesi Sabah saat 7 civarı Erdek'ten Ayrılıyorum. Yolumun üzerinde Gölü Milli Parkı parkı var. Bir çok kuş için burası göç zamanlarında uğradı yerdir. Görevliden Kuleye çıkıp kuşlara bakıyorum. Görevlinin verdiği dürbünü Fotoğraf makinesinin objektifine yapıştırıp zoom amaçlı kullanıyorum.

Kuş Gölünden ayrılıp Ulubat Gölüne doğru yola koyuluyorum. Karacabay-Bursa arasındaki yolda Gölyazı tabelasını görünce ana yoldan ayrılıp göl yazı köyüne varıyorum.

Ulubat kıyısında Taihi Romaya kadar uzanan bu köyde balıkçılık ve zeytincilik yapılmaktadır. Köyün etrafında Roma dönemine ait hala görülmektedir.

Köyün girişinde heybetli bir anıt ağaç var(Yaklaşık 750 yaşında) ismi Ağlayan Çınar, Çınarın altında çay bahçesinde çay içip sonra köyü dolaşıyorum.

Daha sonra kün içini dolaşıyorum.Bir çok tarihi ev hala ayakta.

Balıkçılk temel geçim kaynağı. Gölde tutulan balıklar kıyıya çıkarıldıktan sonra hemen satılıyor.

Köyün etrafını dolaşıp fotoğraf çektikten sonra buradan ayrılıyorum.

Gölyazı dan ayrılıp İznik'e doğru yola düşüyorum. Bursa'dan Orhangazi yönün de Bir süre ana yolu kullanıyorum. İznik gölüne ulaştıktan sonra gölün güneyinde köylerin içinden geçen yolu kullanıyorum.Bu yolda önce zeytinlikler karşılıyor sonra köyler sonra göl manzaralı yol beni Akşama doğru İznik'e ulaştırıyor.

İznik her haliyle tarih kokan bir şehir. şehrin etrafını saran surların bir kısmı hala mevcut. Hangi sokağa girerseniz Muhakkak tarihi bir cami, hamam,türbe, çini fırını gibi eserler ile karşılaştırırsınız.
    Hem Roma hemde Osmanlı dönemine ait bir çok tarihi eser var. Akşam karanlık çökmeden bir iki saatlik vaktim var. Fotoğraf makinemi alıp sokakları dolaşıp fotoğraflıyorum.

(Yeşil cami gittiğimde restorasyon çalışmaları vardı)

(İznik Müzesinde Roma dönemine ait eserler)

Ayasofya Cami

(Roma Tiyatrosu çalışma olduğu için alana girilmiyor.)
    O kadar çok tarihi yer var ki fotoğraf çekmeyi bırakıyorum. Son olarak İznik göl kıyısına inip gün batımı eşliğinde çay içip günlük gezi faslını bitiriyorum.

Ertesi gün saat 9 gibi tekrardan yola çıkıyorum. bu sefer İznik gölünün kuzeyindeki yolu kullanarak Orhangazi'ye doğru
    yol alıyorum. Yol üzerinde Keramet kaplıcası var oraya uğrayıp iki saat kadar yüzüyorum.

Keramet kaplıcalarından çıkan sular yol kenarında şelale şeklinde dökülüyor.

Kaplıcalardan ayrıldıktan sonra pek durmuyorum. Orhangazi- Yalova üzerinden geçerek tekrardan feribotla Eskihisar'a geçiyorum.
    Bir geziyi de bu şekilde bitirmiş oldum.

Bu gezide 4 günde toplamda 710 km yol yaptım. Gezi boyunca mümkün olduğunca ana yolların dışına çıktım, Gördüğüm her şeyden öte yolun kendisi gezinin en güzel kısmıydı.Bir çok yerde sadece fotoğraf çekip geçmedim orayı teneffüs ettim. Çok mola verip hem dinlendim hem manzara izledim.
    hattoi, Levent, mehmetenis ve 30 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Güzel bir gezi olmuş Paylaşım için teşekkürler.
    adm12 bunu beğendi.
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Çok güzel..

Bu kadar yolu tek başına çektin öyle mi?

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    çok güzel yolları tercih etmişsiniz, tebrik ederim
    adm12 bunu beğendi.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    Harika bir paylaşım olmuş, güzel yerleri gezmişsin, gezini çok beğendim kazasız sürüşler dilerim, Eskişehirden selamlar. . .
    adm12 bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gezi çok güzel olmuş.Mudanya eskisi gibi güzel değil.Araç sayıları azımsanamayacak kadar çok ve yolları daracık bildiğiniz felç.Tirilye benim daha çok hoşuma gidiyor.

Motosikleti
    tek başıma keyfini çıkardım diyeyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:52 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:49 ----------

Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel..

Bu kadar yolu tek başına çektin öyle mi?
    Tek başıma keyfini çıkardım diyeyim.

06Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Gsxr 600 K4
    Güzel bir gezi olmuş eline koluna sağlık o kadar da resim yüklemişsin tesekkürler.
    adm12 bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel yolları tercih etmişsiniz, tebrik ederim
    Teşekkür ederim

Güzel gezi olmuş o ılıcaya bende giderdim eskiden şuandaki işletmesinden dolayı gitmiyorum.

Motosikleti
    Alıntı mesut hoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Harika bir paylaşım olmuş, güzel yerleri gezmişsin, gezini çok beğendim kazasız sürüşler dilerim, Eskişehirden selamlar. . .
    Aleykümselam. Teşekkür ederim.

Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gezi çok güzel olmuş.Mudanya eskisi gibi güzel değil.Araç sayıları azımsanamayacak kadar çok ve yolları daracık bildiğiniz felç.Tirilye benim daha çok hoşuma gidiyor.
    Hangi şehre gitti isem merkezleri çok sıkışık. Plansızlık kendini zamanla gösteriyor. Yerel yönetimler gerçekten bilgisiz. Trilye yi çok sevdim.

Alıntı Djhaylaz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel gezi olmuş o ılıcaya bende giderdim eskiden şuandaki işletmesinden dolayı gitmiyorum.
    Teşekkür ederim. Ilıca turizm bakanlığına geçmiş tesis yapılacakmış yakında

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Tek kelime ile harika.. Biz ülkemizi tanımadan yurt dışı turlar düşünür olmuşuz.. Buram buram tarih ve genel kültür dolu bir tur.. Rotayı ve notları not alıyorum..

Teşekkürler.
    mehmetenis ve adm12 bunu beğendiler.

search16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GTS Evo 250 - Hero Hunk 150
    Çok güzel ve keyifli ve bir o kadarda yorucu bir rota. Bir çok kez geçtiğim güzergahlar. Kirazlı manastırının yolu dediğiniz dibi, fakat değer. Size rota üzerinde atladığınız bir görülmesi gereken yeri yazayım. Fırsatınız olursa özellikle baharda görün burayı. Karacabeyde longozlar var diğer bir adı subasar ormanları. İçerisinde yabani atlar, çok çeşitli kuş ve canlı türleri mevcut. Mayıs haziran aylarında nilüfer çiçekleri suyun üzerine çıkıyor. Netten karacabey longozları diye aratırsan zaten detaylı bilgiye ulaşırsın. Keyifli geziler.
    mehmetenis ve adm12 bunu beğendiler.
    Önemli olan beygir değil, beygirin nekar yediği.

fusuy364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    harika bir rota ve gezi, dolu dolu geçmiş, helal olsun, fotoğraflar da çok güzel , verdiğin bilgiler de, eline tekerine sağlık
    adm12 bunu beğendi.

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw S1000 RR HP4 & Aprilia Sr150 2T
    Bugün kü geziden de resimleriniz var mı acaba
    adm12 bunu beğendi.
    Herkes hakettiğini yaşar.

Motosikleti
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tek kelime ile harika.. Biz ülkemizi tanımadan yurt dışı turlar düşünür olmuşuz.. Buram buram tarih ve genel kültür dolu bir tur.. Rotayı ve notları not alıyorum..
    Teşekkürler.
    Gözlerimizi uzaklara diktiğimizde en yakınımızdaki güzel yerleri kaçıyoruz. 100-200 km çevremizde bile görmediğimiz güzellikler var. Notların işinize yaraması dileği ile...

Alıntı search16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel ve keyifli ve bir o kadarda yorucu bir rota. Bir çok kez geçtiğim güzergahlar. Kirazlı manastırının yolu dediğiniz dibi, fakat değer. Size rota üzerinde atladığınız bir görülmesi gereken yeri yazayım. Fırsatınız olursa özellikle baharda görün burayı. Karacabeyde longozlar var diğer bir adı subasar ormanları. İçerisinde yabani atlar, çok çeşitli kuş ve canlı türleri mevcut. Mayıs haziran aylarında nilüfer çiçekleri suyun üzerine çıkıyor. Netten karacabey longozları diye aratırsan zaten detaylı bilgiye ulaşırsın. Keyifli geziler.
    Nasipse güneye doğru bir yolculukta muhakkak uğrayacağım. Verdiğiniz bilgiden ötürü teşekkür ediyorum.

Alıntı fusuy364 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    harika bir rota ve gezi, dolu dolu geçmiş, helal olsun, fotoğraflar da çok güzel , verdiğin bilgiler de, eline tekerine sağlık
    Çok teşekkür ediyorum. Ben Dilovası'ndayım umarım bir gün Sakarya taraflarında karşılaşırız.

Alıntı Potenza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün kü geziden de resimleriniz var mı acaba
    Öncelikle sizinle tanıştığım için çok memnunum. Ayrıca sis farlarınız cok iyi ben şimdi scootere nasıl böyle birşeyler yapabilirim diye düşünüyorum.
    Bu gün bir arkadaş ziyareti için Kandıra ya gelmiştim. Maceralı olsun diye biraz uzattım doğrusu pek fotoğraf çekmedim.Tek mola vermiştim buda orada ki fotoğraf. Fotoğrafta beyazlar biraz patlamış.
    mehmetenis bunu beğendi.

Benim de turlamayı düşündüğüm bir güzergah, paylaşımınız yararlı oldu, teşekkürler..
    adm12 bunu beğendi.

hakan_czy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 600 S
    eline koluna sağlık güzel bir gezi olmuş.inşallah bir arada trakya yaparız
    adm12 bunu beğendi.

S6453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-09 Tracer
    Dostum çok güzel bir rota oluşturmuşsun. Fotoğraflarda çok güzel. Emeğine sağlık

Motosikleti
    Alıntı DusenAdam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de turlamayı düşündüğüm bir güzergah, paylaşımınız yararlı oldu, teşekkürler..
    Ben teşekkür ederim. Kesinlikle tavsiye ederim.

Alıntı hakan_czy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline koluna sağlık güzel bir gezi olmuş.inşallah bir arada trakya yaparız
    Teşekkür ederim. Vallahi harika olur. İlk fırsatta yapalım.

Alıntı S6453 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum çok güzel bir rota oluşturmuşsun. Fotoğraflarda çok güzel. Emeğine sağlık
    Teşekkür ederim.
    DusenAdam bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)