Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

ilk uzun yol gezim istanbul -sakarya karasu kocaali ilk tecrübe ilk hatalar

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    01.02.haziran yani cumartesi pazar günü haftalık izinim hafta sonuna denk geldi fırsatı kaçırmadım ve ilk kez kimilerine göre kısa olsada benim ilk uzun yol gezimdir. aynı zamanda uzun yolda + otoban tecrübesi 2.5 aylık honda cbr 250 r sürücüsü olarak bundan 2.5 ay önce motosikleti ilk aldığımda 2 metre dahi gidemez iken. 2.5 ay gibi kısa bir zamanda şuan 3300 km de allaha bin şükürler olsunki herşey iyi gidiyor.
    yola çıkarken tereddütlerim vardı birincisi ilk kez ve tek başıma yol bilmiyorum iz bilmiyorum çok şükür yanlış yollara girmeden gidip geldim.gidiş 250 geliş 250 km toplamda 500 km yol katettim.
    uzun yol + otobanda gitmek ilginç bir histi istanbulun trafiğinden bomboş yollara akıp gitmek istanbulu geride bırakmak azda olsa stres attırdı otobandan sakaryaya yaklaştıkça yüzümde tebessüm oluştu.
    tek bir kez mola verdim otobanda mc donalds varya köprü üstünde yemek yeme yeri var hatta orda durdum. bacaklarım uyuşmuştu zor haraket ettim motosikletten inince. sizdede bu uyuşmalar oluyormu?
    ikincisi sağ ayağım bilekten aynı zamanda sağ ayağımın üst tarafı olan sağ kasıkta ağrı oluştu. sizdede oluyormu? yoksa motosiklette yanlış pozisyondamı oturuyorum da sadece sağ ayağım kasıkla beraber ağrıdı başka hiç bir yerimde ağrı sızı yok çünkü.

yüksek hızda otobanda giderken kamyon tır ve otobüsler hafif savuruyordu. daha önceki yazılarda arkadaşların gezilerinde girdikleri türbalansı söylediklerinde türbülansın ne olduğunu bile bilmezken her kamyonda türbülans yemek acayip bir duygu.

hatalarım oldu buda çok şükür kazasız bir şekilde atlattım. ve tecrübe edindim. hatam şu idi:

arada dip gaz giderken en sol şeritte ilerlerken en sol şeridin sol tarafında durmamak gerektiğini öğrendim .çünkü rüzgar öyle bi savuruyorki yeri geliyor nerdeyse bariyerlere yaklaştırıyordu beni. hele birde hafif virajlı yollarda yüksek hızda ilerlerken en sol şeridin solundan gittimde bi baktımki iyice giriyom bariyere. hemen şeridin sağ tarafında sürmeye başladım motosikleti. tabii sürekli sol şeritte gitmedim otobanda iken orta şeridi kullandım sürekli. sadece hız yapmak istediğimde en sola geçip her 10 saniyede bir arkayıda kollamak kaydıyla sürüş yaptım.

ikinci hatam en sol şeritte son hız giderken önümdeki otomobile baya bir yaklaştım. yol istedim peşpeşe kornalar çaldım sellektör yaptım ya beni görmedi yada sallamadı.
    baktımki iyice yaklaştım gazı yavaşça kesmek yerine ikimizde en sol şeritte gidiyoruz tabii otomobil yol vermeyince sağından otomobili solladım. neredeyse o hızda panik yapıp otomobile dokunmadım ama dokunucağım korkusunu bariyerle otomobil arasında tahminen 1.5 metre veya 2 metre mesafe genişliğinde solladım. hayatıma mal olabilirdi en ufak bir temasta ... durum oki sollamak için adam zaten en solda gidiyor yolda vermiyor siz olsanız napardınız? sağından mı sollayıp makasa girermiydiniz ?
    ben ölümcül bir hata yaptım sanırım. bu bana ders oldu. hemen kendimi toparladım çünkü motosiklet kullanırken gergin stresli sinirli olmak hatalar zincirini çoğaltıcağını bildiğimden güldüm stresten ki moralim düzelsin diye düzeldide. ama bu anı unutamayacağım bir ders çıkardım.

üçüncü ders (hata değil) yeri geliyor otobanda yol 2 şeride düşüyor 2 şeride düştüğü zamanda tırlar kamyonlar her iki şeridide işgal ediyor. sağ şeritteki tır kendi önündeki kamyonu geçmek için arkadaki biz motosiklet sürücülerini tınlamadığı için sola kırıyor.hızımda tabii normal olarak o tırların ani haraketlerini kestirebildğim kadarıyla 120 km hızdan 80 70e kadar düşürdüm ve gayette güzel frenleme ve durma ile yoluma devam ettim. durum oki yol daraldığı zaman özellikle kamyonların en sol şeridi dahi işgal etmeleri. 3 veya 2 şeritli otobanlı yollarda buna daha fazla dikkat ediyorum ilk tecrübem olmasına rağmen.
    bana uzun yol tecrübelerinizi yaptığınız hataları varsa paylaşırsanız bizede ders olur.sonuçta honda bize güvenli sürüş eğitiminde uzunyol ile ilgili bir ders vermedi sadece güvenli sürüş eğitimini aldık. teşekkürler..
    ve bir kaç kare resim.

Uploaded with ImageShack.us

tezer, eyz ve [Turan] bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    makasa girmek yanlış birşey ama sol şeritteki araba yol vermiyorsa yapılabilir dikkatlice sağını solunu kollayarak.. bence..
    barodi bunu beğendi.

Ramazan Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW GS 1200 / Honda Africa Twin dct1000L- VESPA LX
    zaman la tecrübelerin artacak ve çook daha güzel gezilere imza atacaksın...
    barodi bunu beğendi.

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    ikinci hatam en sol şeritte son hız giderken önümdeki otomobile baya bir yaklaştım. yol istedim peşpeşe kornalar çaldım sellektör yaptım ya beni görmedi yada sallamadı.
    baktımki iyice yaklaştım gazı yavaşça kesmek yerine ikimizde en sol şeritte gidiyoruz tabii otomobil yol vermeyince sağından değil SOLUNDAN yazıcaktım yanlışlıkla sağından yazmışım otomobili solladım. neredeyse o hızda panik yapıp otomobile dokunmadım ama dokunucağım korkusunu bariyerle otomobil arasında tahminen 1.5 metre veya 2 metre mesafe genişliğinde solladım. hayatıma mal olabilirdi en ufak bir temasta ... durum oki sollamak için adam zaten en solda gidiyor yolda vermiyor siz olsanız napardınız? sağından mı sollayıp makasa girermiydiniz ?
    ben ölümcül bir hata yaptım sanırım. bu bana ders oldu. hemen kendimi toparladım çünkü motosiklet kullanırken gergin stresli sinirli olmak hatalar zincirini çoğaltıcağını bildiğimden güldüm stresten ki moralim düzelsin diye düzeldide. ama bu anı unutamayacağım bir ders çıkardım.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hayırlı olsun orhan...
    zincirlerini kırmışsın

Kazasız sürüşlerinin devamını dilerim kardeşim....
    barodi bunu beğendi.

güzel gezi olmuş belli insan çok tecrübe kazanıyor uzun yollarda.
    barodi bunu beğendi.

albaywolf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Fizy 125
    Zaten tecrübe hayatta yaptığın hatalarla yediğin kazıkların toplamıdır. Kontrollü bir şekilde sağdan geçmen daha güvenli olurdu bence. Kazasız sürüşler
    barodi bunu beğendi.

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Oh ne güzel mis gibi gidip gelmişsin kazasız belasız. Devamını da bekleriz. Şerit kullanma ve şeritteki uygun konum ile ilgili alttaki videoda güzel bir örnek var. İstifade edebilirsin... kolay gelsin...

http://www.youtube.com/watch?v=KL_wMvMQWzY

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)