Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Temmuz' da Rotamız İran

Motovento
    REKLAM ALANI
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı SinanAksu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Prensip gereği şarap olmayan memlekete geziye gitmiyorum Erhan, yoksa ayıpsın
    Gelişmeleri takip edeceğim.
    hacı ayıpsın senin için özel çözümümüz var; evlerde kaçak olan azeri vodka ve şarapları geçiyorum (bu şans işi) ama iran da tek olan, isfahan da kadınların başı açık gezebildiği ve şarabın olduğu bi ermeni mahallesi var yeni julfa mahallesi..sınırdan 1600 km uzaklıkta sadece new julfa diye geçiyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:19 ----------

Alıntı sezaiurus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş öncelikle cesaretizi tebrik ediyorum. Nacizane tavsiyem temmuz ayında iran çok sıcak olacaktır. Triptik kalktı beynelminel ehliyet ise bizimkilerin para koparmak için uydurması. Üç seneden beri alıyorum. Hiçkimse sormadı. Aynı bütçeyle rusyanın karadeniz sahillerini veya kırım ı gezebilirsiniz. Yeme içme konaknama çok ucuz. Eğlence desen alası var. Dil problemi de yaşamazsınız. Ayrıca istanbul dan Odessa ya feribot var 250 dolar yeme içme dahil.Lastiklere patlamaya karşı Rİde On diye bişey sıktırdık 60 liraya çok memnunkaldık.Bilmediğin şehirlere girip çıkmak çok zaman alıyor. Bu yüzden navigasyon şart.HUROB marka intercom almıştım geçen sene tanesi 50 dolara malolmuştu. Ben fazla yer kapladığı için yağmurluk zincir spreyi dışışnda bişey almıyorum. Elbiseler kirlenince pazardan yenisini almak daha mantıklı geliyo bana.Evden işe çıkar gibi çıkıyorum.Bİz bu sene iki kişi Belarus Letonya yapıcaz gidiş karadan geliş feribotla toplam yol 6000 km 3000 dolar ayırdık.
    dediğin gibi aynı bütçeye başka rotalar olabilir. ama iran ın bize katacağı şeyler olacak..ukrayna yolu okuduğuma göre sürekli rüşvet için polislerin durduruduğu bi yer...yol arkadaşım daha önce amerika da kaldı...ben de avrupa da bi süre gezdim...onun için iran baya bi farklılık olacak bizim için...kıyafet için kullan at asker donu tshirtü düşünüyoruz..intercom baya faydalı olacak ama kaba lüks gibi

iran şehirleri çok büyük bi alana yayıldığı için şehir çok çok büyük ve kalabalık...o rezalet trafikte dediğin gibi navigasyon şart...

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:25 ----------

Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    errolar değil la mollalar iran'a. ne alıngan adamsın yav
    sayılı gün çabuk geçmiş gelmişsin yine yepisyeni avatarınla...gezimize bekleriz seni de
    Sinan Aksu bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim de niyetim var. Ya Portekiz'e doğru ya da Tayland'a doğru süreceğim kısmet olursa. Doğu ve batı arasında gidip geliyorum, iyice hesaplamalarımı yapıp karar vereceğim bakalım. Yolunuz açık olsun...
    erro bunu beğendi.

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    usta çöllerde bizim içinde hız yapın kum tepelerini aşın tehlikeli, sıcak filan ama zevkli olucağı ve çok şey katacağı kesin
    erro bunu beğendi.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de niyetim var. Ya Portekiz'e doğru ya da Tayland'a doğru süreceğim kısmet olursa. Doğu ve batı arasında gidip geliyorum, iyice hesaplamalarımı yapıp karar vereceğim bakalım. Yolunuz açık olsun...
    batı görmediysen önce batıya git derim..yok bi kaç kere gördüysen sana sürüş tecrübesi dışında çok bişey katacağını düşünmüyorum...

inzell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Batıyı daha çok tecrübe için istiyorum, asıl olay doğuda kesinlikle. Hayırlısı bakalım...
    erro bunu beğendi.

clemenze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Zaruri ihtiyaçlar olmadan aralıksız 15 saat motosiklet kullanabildiğimden tur iştahımı kabartıyor, zamanımda var ama Ramazan işi bozuyor. Yoksa rota bahane. R1 ile dünya turuna çıkmış elemanların yazılarını okuyunca Fazer'a gülenlere selam ederim.

Yanlız İsfaha'ı görmeden gelirsen ayıp etmiş olursun haberin olsun

metci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 250R
    Şimdiden iyi yolculuklar, sakın vazgeçmeyin
    Ama şöyle arşivlik bir gezi raporu tutulması lazım gelince,öyle 5-10 resim paklamaz...
    Rota çok fantastik çünkü...
    erro bunu beğendi.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı clemenze adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaruri ihtiyaçlar olmadan aralıksız 15 saat motosiklet kullanabildiğimden tur iştahımı kabartıyor, zamanımda var ama Ramazan işi bozuyor. Yoksa rota bahane. R1 ile dünya turuna çıkmış elemanların yazılarını okuyunca Fazer'a gülenlere selam ederim.

Yanlız İsfaha'ı görmeden gelirsen ayıp etmiş olursun haberin olsun
    bu tur için fazrdan daha uygun motorlar var elbet...ama şimdi motor değiştirip ne arıza çıkaracağını bilmediğim motor yerine ne bakımının ne zaman yapıldığını bildiğim tanıdığım motorumla çıkmayı tercih etttim..motor değiştirme macerasına giremem şimdi...önceki sayfadaki eleman açıp bi kaç bişey okusa sıkıntı olmayacağını görür. İran yolları içinde bizim rotamız genellikle otoban...diğer yollar ise güzel asfalt..bi sıkıntı çıkacağını düşünmüyorum...

isfahana uğramamak olmaz elbette oraya kadar gitmişken...

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:30 ----------

Alıntı inzell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Batıyı daha çok tecrübe için istiyorum, asıl olay doğuda kesinlikle. Hayırlısı bakalım...
    batının yollar daha güvenli, ama maliyeti de çok yüksek...camping alanları bile yüksek maliyetli..her nekadar benzin ucuz olsa da yüksek km li rotalar ve gemi geçişi, otoban geçişi varsa külfet oluyo maliyet olarak...ama yurtdışı tecrübesi için bence de öncelik avrupa olmalı ister motorsuz ister motorlu
    inzell bunu beğendi.

Ahmet Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Subaru Xv
    Kazasız belasız gidip gelin.
    500px.com/importantphotogalleryblogspot

Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Öncelikli olarak motorlara ve kaska takılı kaliteli kameralarla çekilmiş videolar istiyoruz

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikli olarak motorlara ve kaska takılı kaliteli kameralarla çekilmiş videolar istiyoruz
    yanımıza kamera almayacaz herhalde..
    yani kendimize ait bi kamera yok, başkasının eşyasını da yük edip bi de ona kafa yormak istemiyom valla

İzmir İl Temsilcisi CEM. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 600 Ve Wr 125 R
    eylül civarı olsa bende gelebilirdim

Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanımıza kamera almayacaz herhalde..
    yani kendimize ait bi kamera yok, başkasının eşyasını da yük edip bi de ona kafa yormak istemiyom valla
    Ama şimdi insan kaç kere böle bir geziye çıkabilir ki bence her türlü kayıt altına alınmalı
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

hakanerdogan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DL1000A
    Konuyu açanın yol arkadaşı nasipse ben olacağım, herkese tek tek değerli yorumları için, özellikle de İran'da vakit geçirmiş arkadaşların yorumları teşekkür ediyorum zira epey üstüme alındım.

Bu toz pembe bir gezi değil evvela Erhan Abi ile de bu durumu epey konuştuk. Aç kalınabilir, pis kokma ihtimalimiz epey fazla, canımıza gelmeyeceği müddetçe de bir aksilik yaşanması epey olası fakat avantaj şu ki Türkiye'ye yakın bir coğrafya Allah'tan.

Okuduğum, daha doğrusu okuduğumuz, gezi yazılarından çıkan sonuç Tahran problem. Orta doğudaki en büyük şehirden bahsediyoruz (İstanbul'dan büyük) orada motosiklet sürmek çılgınlık olur zaten, İstanbul'u bilmeyen birisi için bile İstanbul'da araç kullanmak cidden zor ki hele Tahran... Olmaz
    Zaten şahsım adına konuşayım gittiğim bir ülkede metropolden zevk almam zor, metropolün belli görülecek noktaları vardır, oraları görüp çıkmak lazım. Beni bu rotada asıl çeken nokta Tebriz, Hazar Kıyısı ve İsfahan. Bu noktalar da görece daha rahat, keyifli olacak gibi gözüküyor.

Gelelim yazılanlardan, değerli tavsiyelerden aklımda kalan noktalardaki fikirlerime;

1)Ramazan Ayı Olması: Valla yapacak bişey yok. Bazen anlatacak hikayeler böyle durumlardan doğar Onu bi göze alarak koyduk kafaya.

2)Sıcak Konusu:Valla epey sıcak olacağı doğru Hazar Kıyısından sonra Erhan Abi yine suyla soğutulan, radyatörlü bir motorla gidiyor hiç yoktan, ben hava soğutmalı bir motorla katılacağım Şehirlerarası yollarda hızla seyrederken bi nebze durum katlanılabilir fakat şehir içinde bir kaç dakikadan sonrası imkansız, ben de hak veriyorum Zaten benim crew dur-kalk olayına pek uygun değil, hele Tahran'da falan, abovv. Taxi doğrudan.

3)Sınıra Kadar Ulaşım: Bu nokta bizim için çok önemli, Ankara'dan Gürbulak 1200 kilometre ve bu benim için 80 litre Türk benzini yani 400 TL, Erhan Abi için ise 300-350 TL demek cari fiyatlar ile, toplamda 700 TL desek, bu fiyatın altında bir şekilde sınıra yahut yakın bir yere ulaşmamız gerekli, yapamazsak, çaresiz kalırsak kendisiyle bu durumu hiç konuşmadık. Lakin planım aylar evvelden araştırıp bi şekilde o bölgeye giden, motorları ve aynı zamanda bizi de taşıyabilecek bir TIR bulmak. Hatta Ankara'da nerede buluruz bilen eden varsa beklerim. Trene motoru yüklerken-indirirken ve giderken de sıkıntı çıkacağını sanmıyorum büyük bir kamyondan motosiklet indirilişini gördüm illa ki etrafta bi kaç Allah dostu buluruz herhalde

4)Benzin Kalitesi: Motosikletimin manuelinde yazan ifadeyi kopyalayıp yapıştırıyorum;

Use only unleaded gasoline of at least 87 pump octane ( ) method or 91 octane or higher rated by the
    research method.

Ben karbüratörlüyüm. Fazer için ise manueli min. 91 oktan diyor.

5)Olası Arıza:
    Valla yapacak bişey yok olur mu olur, ben ön arka olacak şekilde iki lastik alıp, birer birer taşısak kafi kanaatindeyim, yani bi tane 120-70-17 bi tane de 180-55-17 alsak, ikimize yeter sanırım. Küçük patlaklarda sprey iş yapar fakat lastik yarılabilir de. Bir levye, anahtar ve pompanın olduğu yerde (sabun-sünger de olsa fena olmaz) kendim yapabilirim. Yedek sibop da almalı aklıma gelmişken
    Zincirimize iyi bakacaz toz toprağın içinde, parça tedarikli arıza olursa da yapacak bişey yok bekleyeceğiz

Neden İran ikimizin de kafasına yattı, o toprakların geçmişi ile ilgili epey şeyler okuyunca insan merak etmiyor değil, belki de ikimizin ortak bi merak noktası olabilir, hatta gönül ister ki Nişabur'a kadar gidelim, Feridüddin Attar'ı, Ömer Hayyam'ı görelim. Hemen ilersinde İran'ın, Şiiler'in kutsalı, Hz. Muhammed S.A.V.'ın bir kaç nesil sonrasından torunu İmam Rıza'yı Meşhed'de görelim, yine Meşhed'de Firdevsi Türbesine gidelim, dönüşte Hazar kıyısından gelelim çok isterim ama Erhan Abi ne der bilmiyorum

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı hakanerdogan adlı üyeden alıntı Mesajı göster

hatta gönül ister ki Nişabur'a kadar gidelim, Feridüddin Attar'ı, Ömer Hayyam'ı görelim. Hemen ilersinde İran'ın, Şiiler'in kutsalı, Hz. Muhammed S.A.V.'ın bir kaç nesil sonrasından torunu İmam Rıza'yı Meşhed'de görelim, yine Meşhed'de Firdevsi Türbesine gidelim, dönüşte Hazar kıyısından gelelim çok isterim ama Erhan Abi ne der bilmiyorum
    o kadar vaktim ve takatim olsa ermenistan gürcistan üzerinden türkiye'ye giriş yapamayı ya da shiraz ve yezd e kadar gitmeyi tercih ederim. ne nişabur ne de meşhed içimde kalır gitmezsem

xismailaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Voge 525 DSX
    Vay arkadaş, biz de Karadeniz turunuza yancı oluruz diye plan yapıyorduk. Hello Afrika seminerinden sonra planlar uluslarası dönmeye başlamış sanırsam :D

Allah kolaylık versin. Hanginiz blog sitesi açacak? Anlık paylaşım istiyoruz!
    erro bunu beğendi.

Ahmanamra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XT 125 R 2006
    Ne mutlu size . Allah tekerinizi düz bastırsın ne diyelim . Kazasız belasız gider gelirsiniz inş.
    erro bunu beğendi.

Redmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 500
    İşte motorcu ruhu budur

Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Seve seve okudum tüm yazılanları, çok heyecanlı. Rota çok çılgınca seçilmiş, cesaret ister bence -ramazanda- iyi eğlenceler şimdiden
    erro bunu beğendi.

Motosikleti
    x-city
    erro, ozelden ıletişim bilgilerimi yazdim. tanısalım derim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)