Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

[Ankara - MT]

Motovento
    REKLAM ALANI
    gt06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    m yok malesef....
    Tamam beyler kavga etmeyin....

Ninya ve watercoloUrs: Dostlarım motorumu alınca benden sıkılacaksınız. Herdaim buluşma tekliflerini ben yapacağım.

niceman: Kusura bakmayasın seni iyi ağırlayamadık Ankarada. umarım bidahaki sefere bu ayıbımızı telafi ederiz.

Bu arada 8 temmuz sınavına girenler kimler?

ben denizciler cad. de Anafartalar Anadolu tic. lisesinde gireceğim. varmı orada girecek kimse?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    ankara'da deprem olsa kimse döşeğinden kalkmaz be.
    May the Force be with McLaren Mercedes

ugurozvar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar sabah işi olmayan arkadaşlar varmı........

ninya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    yarın saat 11 de bahceli deneme lisesinde sınava giricem sordum 1 ay sonraya tahmınen kaparız ehlıyetı.

gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    ana, ehliyet yok muydu Ninya

just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Arkadaşlar, diğer siteden dostlarımızla emoktan sonra bu haftada bir gezi organize edelim dedik... :+1:

Buyrun PAZAR günü Rotamız katılmak isteyenleride bekleriz...

Gordion'a gidelim... ;)

MÜZE GİRİŞİ TAM 5 YTL, ÖĞRENCİ ÜCRETSİZ!

Gidiş Haymana üzerinden, dönüş Eskişehir yolundan...

[color=red]Buluşma saati: 09:00, 09:30'da teker döner
    Buluşma yeri:Eskişehir Yolu Opet/Cafe's

Kimler var kimler? :o

Gelenler:

- burakara13
    - bartugkaya
    - pascalnenc
    - amadeus
    - doziz

"bir ihtimal daha var o da gelmek mi dersin" diyenler

- just_life
    - flynaked

belkiciler

- dragrider
    - sadi
    - 2move

"yalan dünya her şey boş, hancı sarhoş, yolcu sarhoş" diyenler:

- tenere
    - b_bullseye
    - biox
    - dae666

not: Havayol (Salih) arkadaşımızı artçı alabilecek olan var mı?

Nerede bu Gordion?

Gordion'da ne mi var?

frigya krallığı'nın başkenti, ünlü gordion şehrinin kalıntıları; ankara-eskişehir karayolunun yakınında, sakarya (sangarios) ve porsuk nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde, polatlı'nın 21 km. kuzeybatısında, ankara'dan 90 km. uzaklıkta, yassıhöyük köyündedir.

gordion' un tarihi m.ö. 3000 yılma (eski tunç çağı) kadar dayanmaktadır. asur, hitit (m.ö. 1950 - m.ö. 1180) ve frigya (m.ö. 900 -m.ö.620) nın önemli bir yerleşme yeri idi. frigya devletine başkentlik yapmıştır. gordios adlı (frig başkenti kurucusu) kralın adını almıştır. kral gordios tarafından bağlanan meşhur düğüm, büyük iskender tarafından m.ö. 333 yılında kışı geçirdiği gordion� da kesilmiştir.

gordion� da helenistik dönem büyük iskender�in burayı fethinden sonra (m.ö. 300-100) başlamıştır. sonra roma dönemi (m.ö. 1.- m.s.4. yy.), daha sonra selçuklu (m.s.11.-13. yy.) dönemi başlamıştır. bütün bu olaylar gordion� da 4000 yıl gibi kısa bir sürede olmuştur.

GORDİON MÜZESİ

1963 yılında bugün Yassıhöyük olarak tanınan 500 nüfusa sahip bir küçük köyün yanında kuruldu. Bugün Gordion Müzesi'nde kronolojik bir sergileme sunulmakta, her dönem karakteristik örneklerle temsil edilmektedir. Üç vitrinde Eski Tunç Devri eserleri, bunu takiben Kral Midas ile son bulan Erken Frig Dönemine ait eserler yer almaktadır. Bu eserler içinde Erken Demir Çağına ait el yapımı çanak-çömlekler, Erken Frig Çağına ait Demir aletler, tekstil üretim aletleri sergilenmektedir. Yeni sergi solonunda Panoramik vitrin içinde M.Ö. 700 yıllarına tarihlenen tahrip katına ait tipik bir yapı sergilenmektedir. Yeni salonun geri kalan kısmında M.Ö. 6 - M.S. 4. yüzyıla ait ithal edilmiş Yunan seramiği, Hellenistik Çağ ve Roma Dönemine ait malzemeler sergilenmektedir. Son bölümde ise ziyaretçiler Gordion�da ele geçen mühür ve sikke örneklerini izleme imkânı bulmaktadırlar.

MÜZENİN GELİŞİMİ

Son yıllarda Gordion Müzesi�nin ziyaretçi sayısındaki büyük artış, burada yeni düzenlemeler yapılmasını gündeme getirmiştir. Bu çalışmalar içinde 180 m2�lik yeni depo binası, 150m2'lik ek teşhir salonu, 30 m2'lik laboratuvar ve 35 m2�lik görüntü ile bilgilendirme salonu, 5000 m2'lik yeni açık hava teşhir alanı yapıların belli başlıları arasında sayılabilir.

Yeni kazılan alan Friglerin mobilya yapımında kullandıkları sedir, kokulu ardıç, şimşir, sarıçam, ceviz ve porsuk fidanları ile ağaçlandırılmıştır. Bu yeni alana nakledilen Roma mozaiği ve Galat Mezarı yapılan işlerin bir bölümü olarak sayılabilir.

FRİG TÜMÜLÜSLERİ

Gordion çevresi geniş bir alan üzerinde M.Ö.8. asrın son çeyreği ile, M.Ö. 6. asrın ortalarına kadar uzanan bir zaman dilimine tarihlenen çeşitli ölçülerdeki tümülüslerle kaplıdır. Tümülüsler Frig soyluları ve ileri gelen kişilerin mezarlarıdır. Bu tümülüslerin içinde 300 m. lik çapı, 55 m.lik yüksekliği ile "Midas Tümülüsü" olarak tanınanı muhteşem bir görüntüye sahiptir. Midas Tümülüsü'nün kazısı 1957 yılında gerçekleştirilmiş, 1960�li yılların başlarında Türk mühendisliğinin şaheseri beton destek konstrüksiyonunun tamamlanması sonucu halkın ziyaretine açılmıştır.

KAYABAŞI MOZAİĞİ

1989 yılında Polatlı İlçesi, Kayabaşı Köyü�nde temel kazısı sırasında ortaya çıkarılan M.S. III. yüzyıla tarihlenen Roma Dönemi mozaiği, ev sahibi tarafından Anadolu Medeniyetleri Müzesi�ne bildirilmiş ve müze tarafından kazısı aynı yıl gerçekleştirilmiştir. Yer darlığı nedeniyle taşınamayan mozaik, 1999 yılında başarılı bir çalışma sonucunda Gordion Müzesi�nin yeni bahçesine taşınmış ve yarı kapalı bir mekân içinde monte edilmiştir. 6,60X7,70 m. ölçülerindeki mozaiğin merkezinde hayvan motifleri, çevrede ise geometrik bezemeler yer almaktadır. Konservasyon ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

GALAT MEZARI "Tümülüs O"

1954 yılında kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan mezar, daha sonra Gordion kazı ekibi tarafından ��O�� tümülüsü olarak adlandırıldı. Aradan geçen yarım yüzyıl sonunda anıt mezar insan ve doğanın tahribine uğradı. Kültür Bakanlığı�nın müdahalesi ile anıt eser yok olmaktan kurtarıldı. Müze uzmanları tarafından çeşitli çizimleri yapılan mezarın taş blokları numaralandırıldıktan sonra Gordion Müzesi'nin yeni bahçesine taşındı. Yakın zamanda yeniden inşa edilecek olan mezar, böylece insanlığın görüşüne sunulacaktır.

ANTİK GORDİON YERLEŞİMİ

Frigya Krallığı'nın başkenti, ünlü Gordion şehrinin kalıntıları; -Eskişehir karayolunun yakınında, Sakarya (Sangarios) ve Porsuk nehirlerinin birbirlerine yaklaştıkları yerde, Polatlı�nın 18 km. kuzeybatısındadır.

Alman ve Amerikan kazıları süresince buradan çıkan ve çeşitli yayınlarda tanıtılan buluntular, bu yerleşimin tarihini Erken Bronz Çağına (M.Ö. 3000) kadar götürür.

Gordion, M.Ö. 7. yüzyılın başlarında Kimmerler tarafından tahrip edilmesine rağmen, en parlak dönemlerini M.Ö. 750-700 tarihleri arasında yaşamıştır. Birçok buluntular ve yerleşimdeki tümülüsler 6. yüzyılın sonuna kadar devam eden bu işgali gözönüne serer. Yine de Gordion, Büyük İskender�in burayı yeniden onarıp bağımsızlığının kendilerine geri verilmesine kadar (M.Ö. 6. yüzyılın yarısından itibaren) Persler tarafından yönetilmiştir.

Kral Gordios tarafından bağlanan meşhur düğüm, Büyük İskender tarafından M.Ö. 333 yılında kışı geçirdiği Gordion�da kesilmiştir.

Gordion�da Helenistik dönem Büyük İskender�in burayı fethinden sonra (M.Ö. 300-100) başlamıştır. Sonra Roma Dönemi (M.Ö.1.� M.S.4. Yüzyıl), daha sonra Selçuklu (M.S.11.-13. Yüzyıl) dönemi başlamıştır. Bütün bu olaylar Gordion�da 4000 yıl gibi kısa bir sürede olmuştur.

GORDİON MÜZESİ

1.Teşhir Salonu
    2.Yeni Teşhir Salonu
    3.Frig Mozaiği
    4.İdare Bürosu
    5.Tuvalet
    6.Depo
    7.Laboratuvar
    8.Roma Mozaiği
    9.Galat Mezarı
    10.Konut (İkametgâh)
    11.Konut (İkametgâh)[/quote]
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

Motosikleti
    speederbike
    bu grup da memur gibin, sabahın köründe işbaşı...

ohyeah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 GS DAKAR
    eee tam gezi grubu bu...
    ben gecen hafta just life ve açıkyol ile beraber emok'a gittim gayet güzel geçti walla. Dediğim gibi bu grup ciddi ve organize iş yapıyo...
    aynı bizim gibi

just ben gelemicem abi , çok erken ve asfalt yollar çok haftaya başka bi gezide buluşuruz kardeş
    Bizim devlet idaresinde takip ettiğimiz prensipleri, gökten indiği sanılan kitapların dogmalarıyla asla bir tutulmamalıdır. Biz, ilhamlarımızı, gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz
    M.Kemal ATATÜRK

delitay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    artık yok.....
    yaw bu akşam tatile çıkıyorum. neden bi sonraki haftaya ayarlamadıkki???
    yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
    ve bir orman gibi kardeşcesine...

Motosikleti
    Aprilla Pegaso,Hyosung 250comet(satılık)
    Pazar sabah 10:30'dan sonra çevreyolunda İncek tarafında Hyosung'un test sürüşünde olacağız.Sonrasında da yakın mesafe bir gezi ve sucuk partisi olabilir.
    Ne dersin ohyeah?
    Müsait olan arkadaşları bekleriz.ninya pazar için program yaptıysan,haberleşelim.

gupilya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Truva 250 TR
    test sürüşü yapılacak yer olan "çevreyolu İncek çıkışı ile Gölbaşı-Konya yolu çıkışı"na nasıl gidilecek. Servis? motor?

YeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Daelim History 125 fişne rengi
    "Ninyaaa"
    bende deneme lisesinde girdim ama tırstığım için motorla gelmedim..
    1 tane açık renk mt vardı demek o senindi
    b. bina 4cü katta girdim geçtik gitti işte..
    Arkadaşlar ben staj yapmaya bodruma gidiyorum
    ve motora kapalı garaj buldum.. Umarım çalınmaz:(
    size resim çekip yollayamadım malesef, özür diliyorum ama
    eylülde ehliyetli birisi olarak bütün gezilerinize gelicem sözz...
    Uzunca bi süre nete giremiyeceğim...
    Sağlıcakla kalın...

Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    Alıntı gupilya adlı üyeden alıntı
    ana, ehliyet yok muydu Ninya

vardı abi kaybettim yenisini sınavla veriyolar )))))))

yoktu abi 2 senedir alıcam alıcam derken kısmet buguneymiş.

Alıntı YeK adlı üyeden alıntı
    "Ninyaaa"
    bende deneme lisesinde girdim ama tırstığım için motorla gelmedim..
    1 tane açık renk mt vardı demek o senindi
    b. bina 4cü katta girdim geçtik gitti işte..
    Arkadaşlar ben staj yapmaya bodruma gidiyorum
    ve motora kapalı garaj buldum.. Umarım çalınmaz:(
    size resim çekip yollayamadım malesef, özür diliyorum ama
    eylülde ehliyetli birisi olarak bütün gezilerinize gelicem sözz...
    Uzunca bi süre nete giremiyeceğim...
    Sağlıcakla kalın...
    yek gri mt benimdi bende b blok 4üncü kat 17 nolu sınıftaydım

Alıntı açıkyol adlı üyeden alıntı
    Pazar sabah 10:30'dan sonra çevreyolunda İncek tarafında Hyosung'un test sürüşünde olacağız.Sonrasında da yakın mesafe bir gezi ve sucuk partisi olabilir.
    Ne dersin ohyeah?
    Müsait olan arkadaşları bekleriz.ninya pazar için program yaptıysan,haberleşelim.

beyler bana uyar haberleşelim pazar tam nerede bulusacaksınız yazın oraya bende geleyim. Ben derimki Ahlatlıbel tesislerinde kapıda bulusalım ne dersiniz.. ne zaman organizasyon yapıyım desem kımseden ses cıkmıyo valla evde yapcam sucuk ekmek olayını ne bu ya uyanın hadi beyler...

Motosikleti
    speederbike
    ah ankara ah...

Prometheus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '14 BMW R1200GS
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı
    ah ankara ah...
    Katılıyorum
    Onur Yollarda
    Facebook: http://www.facebook.com/OnurYollarda
    YouTube: https://www.youtube.com/channel/UC1TqEwgGS4AHvdmULc9qoIQ

gt06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    m yok malesef....
    Ankara, Ankaraaaaa......
    güzel Ankara
    Seni görmek ister her bahtı karaaaaaaaaaaaaa......

Motosikleti
    sym joymax 250 z plus
    Sabah evde sucuk yumurta yapıp yedim piknikte yapacagımız mangal sucuk yerine üstünede bir bardak soguk su içtim.

just_life - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer
    Bu Ankaralı olupda gezilere gelmeyip Ahh çekenleri anlamıyorum.. Prometheus sen askersin hiç konuşma gelince senin içinde bir şeyler yapıcagız artık..

Bir önceki forumda bildirdiğimiz gezinin resimleri...

Haymana ya giderken 50. km'de verdiğimiz ilk moladan enstantaneler...

Ahan da size organizatörümüz burakaramız

bunlar da birkaç mola-foto

Cafe Gordion'un otoparkına çektik kuzucukları, yemek faslına geçerken de bi foto aldık...

Gelsin gözlemeler tostlarrrrr...

Organizatör Öncü Burakara, gözlemeye yumulmuş. Stile dikkat buyurunuz...

Bu gözlemenin dadına bakan son frigyalının hazin sonu. Bu fotoda aile reisinden arda kalanları görmektesiniz...

İşte bir aile dramı... Gözleme şişede durduğu gibi durmamış...

Aha bura da tümülüs. srf burayı görmek için bile gelinir buraya. yaklaşık 100 metrelik bir tüneli var ve tümülüsün tam göbeğinde tahtadan geçmeli bir şekilde inşa edilmiş mezar yer alıyor.

Şu tepenin ta göbeğine girdik çıktık sevgili seyirciler...

Burası da kazı alanı.

Enseye gel...

Diğer foto muhabirimiz Sinan...

Fotonun tam ortasındaki küçük yaratığa dikkat... Sincap fare tavşan kırması bişey. kazı alanında bunlardan onlarca var. fıldır fıldır geziyodu keratalar.

canı isteyen, merak eden okusun...

Ve dönüş yolundayız. Temelli civarlarında bir benzinlik. Tabiki çaylar sıcak. Ve tabiki tuvaletler leş kokulu

Neyse, Midas'ı, Gordios'u, Büyük İskender'i yâd ettik, ilk ikisine saygılarımızı sunduk, gezdik, dolaştık, yorulduk, döndük. Aha da kanıtı

Sabah buluştuk Kafes'te, yola çıkmadan önce Kafes hatırası

Haymana'dır, moladır, falandır, filandır, ve işte Gordion'dayız.

Bunlar dışında birkaç foto daha vardı fakat duplikasyon olmasın ve fuzuli dağ-taş sayfayı doldurmasın diyerekten onları eklemedim. fotolarımız 800x600'dür. umarım dizilişten, ebattan ve anlatımdan memnun kalmışsınızdır. Yiyin gaari..
    \'\'Sadece ileri gitme riskini alanlar, ne kadar ileri gidebileceğini öğrenir\'\'

Motosikleti
    speederbike
    gezi güzel de çok erken çıkıyorsunuz yola...

burakara13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ne demişler erken kalkan yol alır...

Bir arkadaşımızın erken dönemsi gerekiyordu, biz de rahat gezebilmek için biraz erken çıktık...

Ama öyle bir durum olmasa da erken çıkmayı tercih ederim ayrı... Yaz günü sabah serinde gitmek daha iyi oluyor...

gezmeyi çok isteyen sabah uykusundan azıcık fedakârlık yapabilirdi herhal...
    vardığım yer sınırlarımdır, özgürlüğüm yollarımdır...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 90 kullanıcı var. (0 üye ve 90 misafir)

Bu Konudaki Etiketler