Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

[Ankara - MT]

Motovento
    REKLAM ALANI
    KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    tdm sıralı 2
    "laubalilikten hoşlanmam, ciddiyeti severim, disipline hayranım!.."

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    erro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Len ne alakası var, üstün mü dedim ben, aynı sınıfta değiller hani ona müteakip yazdım. Sen dedin ya millet fazer yerine bunu tercih ediyor diye. Yani uzun yola yönelik yapılmış bir motor. Gerek aerodinamiği gerek süspansiyonları, selesi ve gidonu/oturuş poz. felan. Zaten 900cc V2 motor ile daha sakin karakterli bir sürüş sunuyor, hafiften daha torka yönelik. Böyle uzun yolcu adam hızlanayım diye habire +10.000 d/d leri görmek istemez sonuçta. Kısacası kullanıcı profiline yönelik farklılıklar var, üstünlük var demiyorum yani .

Bir de fatik abinin dediği güç olayı normal çünkü birisi 600cc diğeri 900cc
    cc olayını gözardı ediyorum, iş gelip torka mı dayanıyo temel olarak...ben son vites 6000-7000 giderken vites düşürmeden gazı açınca musallat olan amelelerden sıyrılayım istiyorum...motorum ve ben mutlu olayım istiyorum...fazer bunu vermez mi teknik özellikleri itibariyle...yani çok fazla bi ivme değil de araçtakilerin "yok lan peşinden gitmeye değmez başedemeyiz tadında" bi ivme...

Motosikleti
    xt 600
    Alıntı erro adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cc olayını gözardı ediyorum, iş gelip torka mı dayanıyo temel olarak...ben son vites 6000-7000 giderken vites düşürmeden gazı açınca musallat olan amelelerden sıyrılayım istiyorum...motorum ve ben mutlu olayım istiyorum...fazer bunu vermez mi teknik özellikleri itibariyle...yani çok fazla bi ivme değil de araçtakilerin "yok lan peşinden gitmeye değmez başedemeyiz tadında" bi ivme...
    al la istatistinkçi;

erro bunu beğendi.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster

olay z 750 de yauv

Motosikleti
    xt 600
    bize söylenmez bu laf, xt600'cüyüz gardaş

http://www.youtube.com/watch?v=YY5vCIn2jhU#t=1m55s

unalx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fzr6
    Ankara MT uzun bir aradan sonra selam herkese..
    yokluğumda fazere çamur atanlar olmuş...:-))
    Erhan sen onlara bakma yolda ne var ne yok hepsini süpürür fazer . istersen 2 vitesde hiç vites değiştirmeden şehir içinde dolaşabilirsin.
    veya aniden gazlayıp çok kısa bir sürede 150-200 e çıkabilirsin. Ama imkanın varsa deneyip görmen..
    kolay gelsin...
    erro bunu beğendi.
    (The value of life can be measured by how many times your soul has been deeply stirred. © Soichiro Honda)

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Ulem sıralı 2 silindirmiş yav, karıştırdım valla fatik reyiz affetsin.

2 sini de sürmedim ama tahminim bahsi geçen 2 motor ile de anlatmaya çalıştığın olayı rahatlıkla yapabilirsin. 2 sinin de gücü, torku bahsettiğin durum için fazlasıyla yeterli gelecektir. TDM yi bir ara yakından görürsen Fazer ile belki çook uzak akraba olmadıklarını ama aralarında ciddi farklar olduğunu görürsün diye düşünüyorum ve;

Yolun açık olsun evlat, binmediğim motorlar hakkında çok da bilgi veriyormuş gibi konuşmak istemiyorum daha fazla (zaten 2si de ilgi alanıma çok girmiyor)
    erro bunu beğendi.
    #sürenadam

Soykan67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1100GS
    Bence sen CC olayına çok takma, asıl mevzu tork. Burada Fazer'a bok attık diye laf ettiniz ama Erhan Abi'nin istediği vites düşürmeden gaza açıp uzaklaşmak isteğine Fazer yanıt vermez pek. 4 silindir 600 cc diye her şeyi yapacak diye bir şey yok. Fazer'ın motoru sonuçta ss motoru, her devirde güçlü bir ivme vermez.

TDM900 hakkında pek bilgim yok fakat TDM 850'yi zamanında araştırmıştım ve gerçekten çok torklu bir makine olduğundan, kesinlike acemi motoru olmadığından ve 600'lük SS motorlarla kapışacak güçte olduğundan bahsediyorlardı. Sonuçta bu da TDM 900. Bence Fazer'dan daha fazla zevk verir. Sen ve motorunda mutlu mesut yol alırsınız her zaman.

TDM, XT660, TA.. Sen bunlara odaklan bence.
    ANGARAJ

Motosikleti
    250 cc custom
    @syanur hava filtresini sormuştun. yola çıkartıp deneme fırsatım olmadı ama sesi beni tatmin etti
    http://www.youtube.com/watch?v=aeo47...ature=youtu.be
    [B]Çoğunlukla şarkılar İstanbul'u anlatır; çünkü Ankara anlatılmaz yaşanır...[/B]

Motosikleti
    -None-
    Forumda ciddi bir Fazer karşıtı kampanya var
    Olumlu veya olumsuz; bildiğini sananlardan çok kullananların görüşleri daha önemli olmalı
    Fazer hiçte cılız güçsüz ezik bir motor değil gaz tepkisi fazlasıyla yeterli (hatta korkutucu düzeye ulaşabilen) bir motosiklet
    Benim gibi deneyimsiz sürücüler için bile şehir içinde ve dışında maksimum hakimiyet ile rahatlıkla kullanabilir
    Hele bir de abs oldu mu tadından yenmez
    Bana göre olumsuz olabilecek tek özelliği yakıt sarfiyatı ama her daim agresif kullanmadıktan sonra o bile ihmal edilebilir.
    Selamlar...
    nezih77 bunu beğendi.

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı _Boreas_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @syanur hava filtresini sormuştun. yola çıkartıp deneme fırsatım olmadı ama sesi beni tatmin etti
    http://www.youtube.com/watch?v=aeo47...ature=youtu.be
    İzlemiştim videoyu, yanlız dikkat et o pervane fırlayıp da "final destination" yaşamayasın sonra Sesi güzel, bir de yakından bakarız bitince
    #sürenadam

Motosikleti
    250 cc custom
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İzlemiştim videoyu, yanlız dikkat et o pervane fırlayıp da "final destination" yaşamayasın sonra Sesi güzel, bir de yakından bakarız bitince
    emin ol pervane motordan sağlam
    herşey iyi güzelde led sinyal taktım röle az akım çektiği için sallamıyomu napıyosa artık sabit yanıyo sinyaller naparız nası düzeltiriz ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:52 ----------

http://inciswf.com/15kisiyesaldirdimlan.swf gülmek isteyene birebir
    [B]Çoğunlukla şarkılar İstanbul'u anlatır; çünkü Ankara anlatılmaz yaşanır...[/B]

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Bizim motor da 7000 zaten max. tork verdiği devir olduğundan her türlü uzarsın. Fazer 10000 de veriyor max torku, dolayısıyla belki ER6 nın ivmelenmesi o aralıkta daha iyi olacaktır ama hız arttıkça da ER6 nın nefesi kesilirken sen Fazer la uzamaya daha devam ediyor olursun. Bizim alette 6.vites biraz ekonomi ve son hız için koyulmuş bir vites, zaten 5 viteste göstergeyi bitiriyor gibi oluyorsun

Fazer gücünü üst devirde veriyor, insanların bu motoru bu kadar övmesini ya da aynı şekilde yermesini enteresan buluyorum. Yani tipini sevmezsin, ne bileyim oturma pozisyonunu sevmezsin, aynı Fatih in dediği gibi bana karaktersiz geliyor dersin, sonuçta racing motorlu touring kılıklı ve düz oturuş pozisyonlu bir motor tam olarak bir sınıfa ait değil, bu sınıfların hepsinden ortak özellikler barındırıyor, dolayısıyla TDM ye touring anlamında çakmasını kimse beklememeli bence de. Bir kere siklet farkları var, TDM iki silindir ama o cc farkı torku beraberinde getiriyor ve uzun yolda bence daha rahat gider, pazar günü Yunusla Atilla Abinin oraya giderken, basıyosun ondan yakıyosun falan dedi de, ben de olm en fazla 7000-8000 devir gördüm daha da fazla basmadım dediğim de hadi ya ben 4500 devirde gidiyodum o sırada dedi Hacim farkı ve tork böyle bişi işte. Eğer güç istiyorsan deviri artıracaksın Fazer da bu kadar basit, biz 7000 devirde gidiyosak sen 10000 devirde gideceksin o kadar yani, bunda bu kadar büyütecek bişi yok bence. İlla düşük devirde daha çok gitsin diyosan hacmi daha büyük daha torklu makinalara bakarsın, Fazer alıp da ulan bu alet gitmiyo diyene haass..r denir, ben Ünal ın motoru Gölbaşının orda denediğimde 120 ye çıkmıştım sakin sakin, yumuşak yumuşak gittim yolda, Okan Abi ye artçı olup da altıma kaçırdığımda devir göstergesi 10000 in altına inmiyordu, tabii ilk iki viteste gördüm bunu, sonra gözlerimi kapatmışım Yani istediğinde her türlü uzar ama 6. viteste uzama da 5. viteste uza ne farkedecek ki, yok illa vites düşürmeyecem diyosan o zaman ya ER6 tarzı bir alet alacaksın, ya da hacmi biraz daha yüksek ve torklu TDM gibi aletlere bakacan
    Alıntı Satharian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda ciddi bir Fazer karşıtı kampanya var
    Olumlu veya olumsuz; bildiğini sananlardan çok kullananların görüşleri daha önemli olmalı
    Fazer hiçte cılız güçsüz ezik bir motor değil gaz tepkisi fazlasıyla yeterli (hatta korkutucu düzeye ulaşabilen) bir motosiklet
    Benim gibi deneyimsiz sürücüler için bile şehir içinde ve dışında maksimum hakimiyet ile rahatlıkla kullanabilir
    Hele bir de abs oldu mu tadından yenmez
    Bana göre olumsuz olabilecek tek özelliği yakıt sarfiyatı ama her daim agresif kullanmadıktan sonra o bile ihmal edilebilir.
    Selamlar...
    Dediğim gibi Fazer gitmiyor diyen adam Hayabusa ya da 1000 lik racing falan kullanan adamdır heralde Ben uzun süre kullanmadım ama milletin yerden yere vurma sebebi gaz kolunun açma kapama düğmesi gibi çalışması yani sonuna kadar açıp devir yükselticeksin ki alet gitsin, o zaman da racing gibi gidiyor ve millet çok yırtıcı diyor, öbür türlü de düşük devirde gitmiyor ve millet bu ne biçim motor diyor, yani benim motor geçmişim yok sayılır daha yeni başladık, öyle motordan falan da anlayan bi adam değilim ama sen gidip de kendi elinle ve hür iradenle 60-62 nm max. torkunu 10000 devir de veren, max 98 beygir gücünü de 11500-12000 devir aralığında veren bir makina alıp da ulan bu düşük devirlerde gitmiyo beeeee dersen ben bile sana gülerim Olay tamamen kişinin motordan beklentisiyle alakalı, bir de bence daha önce dediğim gibi Fazer ın tam olarak bir sınıfa ait olmamasından kaynaklanıyor, yani touring değil ama o yola da geliyor, racing değil ama yüksek devirlerde de racing gibi. Her işi biraz yapıyor ama bir işi çok iyi yapmıyor, öyle olunca da vur abalıya Şahsi kanaatim ne fazer ın ne de kendi motorum canım benim koçum benim ER6 nın çok çok büyütülecek motorlar olmadığı, bunu şu anlamda söylüyorum yani mükemmel aletler, ne istiyosan var arkadaş, dünyada bir numara bunlar diyecek kadar, yoksa benim gibi adama ER6 da Fazer da ömürboyu yeter de artar bile, daha iyisinde, daha mükemmelinde gözüm yok, ne zaman daha çok param olur, ne zaman tecrübem belli bir seviyeye gelir, o zaman belki daha büyük hacimli motorları da denerim ama 300 gibi hızları görme meraklısı değilsen her türlü 600 lük motor insanı yeterince tatmin ediyor ben bunu öğrendim şu kısacık ER6 tecrübemde
    Soykan67, erro ve Satharian bunu beğendiler.
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Wozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 ADV - HND XR650R
    Alıntı unalx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Erhan sen onlara bakma yolda ne var ne yok hepsini süpürür fazer . istersen 2 vitesde hiç vites değiştirmeden şehir içinde dolaşabilirsin.
    veya aniden gazlayıp çok kısa bir sürede 150-200 e çıkabilirsin. Ama imkanın varsa deneyip görmen..
    kolay gelsin...
    Hoşgeldin Ünal nerelerdeydin yaw fazer'ın farlardaki asabiyet gitmişti sen yokken
    Keep your bike in good repair: motorcycle boots are not comfortable for walking.

Wozy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 990 ADV - HND XR650R
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...05705576/detay
    şimdi sizlere sorum şu böyle enjeksiyonlu motorlarda yakıt hava karışımını neyin ayarlıyor böyle after-market egzoz takınca ekstradan bi "power commander" gibi ek bir yakıy beyni takılması gerekmezmi sormamın nedeni baktığım motosikletlerde(mesala KTM 990 gibi) ilanlarda egzozun map'i atılmıştır diyor. Tamam bunu anladım ama hiç birşey yapmadan direk takılan egzozlarda ne gibi dezavantajlar oluşuyor? Benim motosiklet karbüratörlü olduğu için egzozun yerine bahçe hortumu bile taksam çok etkilemez diye düşünüyorum. Bilenlerden bilgi lazım aydınlatın bu cahili biraz
    Keep your bike in good repair: motorcycle boots are not comfortable for walking.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı Wozy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...05705576/detay
    şimdi sizlere sorum şu böyle enjeksiyonlu motorlarda yakıt hava karışımını neyin ayarlıyor böyle after-market egzoz takınca ekstradan bi "power commander" gibi ek bir yakıy beyni takılması gerekmezmi sormamın nedeni baktığım motosikletlerde(mesala KTM 990 gibi) ilanlarda egzozun map'i atılmıştır diyor. Tamam bunu anladım ama hiç birşey yapmadan direk takılan egzozlarda ne gibi dezavantajlar oluşuyor? Benim motosiklet karbüratörlü olduğu için egzozun yerine bahçe hortumu bile taksam çok etkilemez diye düşünüyorum. Bilenlerden bilgi lazım aydınlatın bu cahili biraz

slip on exhoust mu ne diyolar benim bildiğim ona bu tür bir ayar gerekmiyo...bilmiyo da olabilirm...ben senden cahilim...

Bulent78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 600f Hornet
    Benim bildigim kadariyla, sadece egzoz takildiginda ses disinda ciddi bir fark olmuyor, dolayisiyla sadece, susturucu kismini degistirdiginde motorun sesi degisiyor ama hava yakit pek degismediginden performans ile alakali bir gelisme olmuyor, senin de ekstra birsey yapmana gerek kalmiyor, ama komple headers dan egzoz dedikleri, yani motor blogundan cikistan itibaren degistirirsen o zaman ayarlama yapman gerekiyor, bu da milletin egzoz taktim 5 beygir aldim dedikleri hikaye iste, yani biraz performans artisi sagliyor ama oyle 10-15 beygir gibi rakamlar hayal, uydurma bence.
    ANGARAJ
    Whatever it is, it's better in the wind.
    Only a biker knows why a dog sticks his head out of a car window.

Motosikleti
    tracer 900
    Alıntı unalx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kolay gelsin...
    abi nerelerdesin ya...forumlarda görmek istediğimiz mesajlar bunlar...

Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Ben bildiğim kadar söyleyeyim, yanlışım var ise bilen düzeltsin lütfen.

PowerCommender denilen aletler(orjinal beynin yerini mi alıyor yoksa yanına mı takılıyor emin değilim) beynin yazılımını değiştirip motorun güç/devir grafiğini yeniden oluşturuyor. Tabi ateşlemeyi, yakıtı ve hava artışını vs,vs, değiştirerek gücün artmasını(totalde gücü azaltan bir p.c. görmedim) sağlıyorlar.

Aynı ayarları beynin yazılımı ile oynayarak da yapabiliyorsun ama galiba p.c. ürünleri ile daha sağlıklı ve daha fazla güç elde etmek mümkün. Ki o sebepten kullanılıyor diye tahmin ediyorum. Yoksa günümüz arabalarında sadece beyin yazılımı güncellenerek +20~50 hp güç elde ediliyor.(bazı iddialara göre de alt devirlerde daha fazla tork+güç oluştuğu için sakin kullanımlarda yakıt tüketimi bile düşüyormuş, agresif kullanımlarda ise eskisinden daha fazla artıyormuş...)

Egzoz değişikliği ise biraz karmaşık bir durum. Çoğu kişi sadece egzoz değiştirerek güç arttığını düşünüyor. Ancak perf. egzozları orjinallere göre daha fazla egzoz gazının daha hızlı bir şekilde boşaltılmasına sebebiyet verdiği için ve motordaki geri basıncı düşürdüğü için motorun orjinal ayarları ile tam örtüşmüyor. Enjeksiyonlu motorlarda beyin orjinal egzozun kapasitesine göre yakıt ve hava karışımını ayarlayacak şekilde hazırlanmıştır. Motorun içindeki tahliye edilecek ve yenilenecek yakıt her devirde farklıdır. Egzoz değişikliği ile bu yazılımın doğru bir şekilde güncellenmesi gerekiyor sadece(yada P.C. takarsınız, oradan ayar yapabilirsiniz). Bu şekilde hem egzozdan hem de yakıttan en verimli şekilde yararlanılıyor(ancak nasıl yazılım güncellendiğini detaylı olarak bilmiyorum, bir cihaz bağlanıyormuş ve çok kolay diyorlar).

Fakat genelde perf. egzozları egzoz tahliyesini hızlandırdığı için hiç bir ayar yapılmasa da yüksek devirlerde motor daha kolay fazla güç sağlamayı başarabiliyor.Yani hiç bir ayar yapılmasa da son süratte bir artış olduğu yada motorun daha çabuk devirlenebildiği gözlemleniyor "genelde". Ancak yazılımın yeniden yapılması daha sağlıklı kesinlikle.

Karbüratörler de de genel olarak aynı şey geçerli. Eğer egzoz sistemini değiştirirseniz, hava/yakıt karışımını ve hatta main ve pilot jet ayarlarını yeniden düzenlemeniz gerekir. Aksi taktirde bahçe hortumu takılmış bir shadow alt devirlerde aşırı çekiş kaybı yaşayacaktır Hava/yakıt oransızlığından motor gereğinden fazla da ısınabilir mesela.

Kısaca özetlersek, enjeksiyonlu olsun yada olmasın, egzoz sisteminde yapılan değişikliklere paralel olarak besleme sisteminde de güncelleme yapılması gerekmektedir. Motorun ürettiği güç egzoz ve (özellikle)besleme sisteminin verimliliğine aşırı derecede bağlıdır. O yüzden bu işlerin "taktım-çıkardım, güç arttı" denilecek kadar basit bir mühendisliği olmadığını düşünüyorum

(Not: Akrepoviçin sitesindeydi galiba, komple sistem takılmış 1000RR dan son devirde +3~4 hp güç elde edildiği gösteriliyordu. Adamların savunduğu şey, tüm devirlerde daha yüksek güç ve tork sağladıkları. Hani zaten üretici markalar da size 10-15 güç katıyoruz demiyorlar. Ancak genelde perf. egzolarının alt devirlere hiç yada negatif etkisi olduğunu gözlemledim)
    #sürenadam

Taylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR
    Benim egzoz slip on olmasına rağmen hem tork hem güç olarak artısı görünüyor, (price altındaki bölümden dyno grafiklerini ineceleyebilirsiniz) :
    http://www.yoshimura-rd.com/ps-2477-...n-slip-on.aspx

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 6 kullanıcı var. (0 üye ve 6 misafir)

Bu Konudaki Etiketler