PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cup yağ soğutma hakkında yardım

CyberShooter
16 Nisan 2016, 16:46
Merhaba arkadaşlar kendi projem de cup motoru kullancam motor düşük vites yüksek devir çalışcak bu yüzden baya ısınır gibime geliyor bu nedenle biraz araştırma yaptım yağ soğutma sistemi gmrdüm fotodaki gibi bu sistemi alıp motora taksak sistemin hacmi kadar daha yağ ekleyip motora birde radyatör e fan taksak pc fanı üç tane yan yana ısınmayı azaltabilirmiyiz?

http://i.hizliresim.com/1vWjNY.jpg (http://hizliresim.com/1vWjNY)

snappy x
17 Nisan 2016, 22:32
tr100a adında bir abimiz vardı onun motorundada yağ soğutma vardı bir danış istersen,yada konuyu görünce yazar

Mengu16
17 Nisan 2016, 22:38
Yağ soğutma takacaksan fana gerek yok. Cup motorda yağını aşırı ısıtacak güç yok zaten o yüzden fan olmadan sadece yağ soğutma ile buz gibi çalışır.

tr100a
17 Nisan 2016, 23:28
ben bir zamanlar meraklanmıştım gerçekten yararlıda youtube de videosu var radyatöre 60 santigrat giren yağ 40 santigrat çıkıyor çok iyi bir değer fan koymaya gerek yok fazla yağ koymana gerek yok 900 gram alıyor sen 1 lt koydumu yetecek bende meraklanıp singapurdan getirtim o sırada 500 cc scooter aldım ve soğutucuyu takmaya uğraşmadım cub um kenarda kaldı soğutucu radyatör hala elimde kullanılmamış bir şekilde duruyor

bunun aynısı siyah monajını gösteriyor
https://www.youtube.com/watch?v=oeJBueAXf_g

CyberShooter
18 Nisan 2016, 21:40
ben bir zamanlar meraklanmıştım gerçekten yararlıda youtube de videosu var radyatöre 60 santigrat giren yağ 40 santigrat çıkıyor çok iyi bir değer fan koymaya gerek yok fazla yağ koymana gerek yok 900 gram alıyor sen 1 lt koydumu yetecek bende meraklanıp singapurdan getirtim o sırada 500 cc scooter aldım ve soğutucuyu takmaya uğraşmadım cub um kenarda kaldı soğutucu radyatör hala elimde kullanılmamış bir şekilde duruyor

bunun aynısı siyah monajını gösteriyor
https://www.youtube.com/watch?v=oeJBueAXf_g

Cevaplar ınız çok teşekkür ediyorum bugun honda yetkili servisi ndeki usta abime sordum projemden bahsettim gerek olmaz dedi ama bnde aradayım şuan aslında vazgeçme ihtimalim ağır basıyor sebebi projemi tamamiyle kendim finanse edittiğim için birde öğrenci olunca gereksiz bi masrfamış gibi geliyo alixpress de en ucuzunu yaklaşık 50 dolara buldum pahalı geldi bana biraz

Long_way
17 Mart 2021, 01:15
Merhaba arkadaşlar kendi projem de cup motoru kullancam motor düşük vites yüksek devir çalışcak bu yüzden baya ısınır gibime geliyor bu nedenle biraz araştırma yaptım yağ soğutma sistemi gmrdüm fotodaki gibi bu sistemi alıp motora taksak sistemin hacmi kadar daha yağ ekleyip motora birde radyatör e fan taksak pc fanı üç tane yan yana ısınmayı azaltabilirmiyiz?

http://i.hizliresim.com/1vWjNY.jpg (http://hizliresim.com/1vWjNY)

Ben cup motoruma bu resimdeki radyatörü parçalarıyla beraber birebir aynısını taktım çokta güzel oldu 20 derece hava sıcaklığında motor yağı sıcaklığı 85 dereceyi geçmedi yolda giderken durunca biraz 90 a geldi yani motoru belli bir sıcaklıkta tutuyor ve performans çekiş hiç düşmüyor birde yağ değişim km si uzuyormu onu denemedim daha yeni olduğu için ama eminimki yağ değişimi aralığıda uzayacak

Nikkfurie
17 Mart 2021, 02:23
Yağ radyatörünü ekledikden sonra yağ basıncını ölçtünüz mü ? standart yağ pompasının debisi yeterli gelmezse yağı soğutayım derken düşen basınç nedeniyle daha ciddi problemler yaşamazsınız inslh.

oldcockroach
17 Mart 2021, 10:03
Yağ radyatörünü ekledikden sonra yağ basıncını ölçtünüz mü ? standart yağ pompasının debisi yeterli gelmezse yağı soğutayım derken düşen basınç nedeniyle daha ciddi problemler yaşamazsınız inslh.

Bu işlemi yağ filtresiz filtresiz motorlara yapıyorlar daha çok cbr 125 e yaptıklarını gördüm.

Long_way
17 Mart 2021, 10:29

Şimdi şöyle birşey var cup motorlarda yağ her yeri yağlayıp soğutuyor enson eksoz Subap egzantrigik milini yağlayıp çıkıyor arada radyatör var ordan tekrar geri dönüyor yani yağ zaten yagliyacagi yerleri yagliyo motor yatık olduğu için radyatörü takmadan önce dönüş hortumunu açık bıraktım ağzını bı kaba koydum motoru çalıştırdım rolantide yağ radyatör boşken radyatörü doldurup kısa sürede borudan geldi o yüzden sistem önce motoru yağlıyor tam çıkışta radyatöre giriyor yağ zararı olsa motorun performansı artmaz birde hiç performans düşmüyor önceden biraz yol gidince performans düşüyordu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:27 ----------

[QUOTE=Long_way;4619341]Şimdi şöyle birşey var cup motorlarda yağ her yeri yağlayıp soğutuyor enson eksoz Subap egzantrigik milini yağlayıp çıkıyor arada radyatör var ordan tekrar geri dönüyor yani yağ zaten yagliyacagi yerleri yagliyo motor yatık olduğu için radyatörü takmadan önce dönüş hortumunu açık bıraktım ağzını bı kaba koydum motoru çalıştırdım rolantide yağ radyatör boşken radyatörü doldurup kısa sürede borudan geldi o yüzden sistem önce motoru yağlıyor tam çıkışta radyatöre giriyor yağ zararı olsa motorun performansı artmaz birde hiç performans düşmüyor önceden biraz yol gidince performans düşüyordu önceden radyatörü takmadan önce...

Long_way
17 Aralık 2022, 12:10
Selamlar îyi günler daha öncede cup motoruna yağ radyatörü takmıştım burda anlatmıştım birşey farkettim bunu sizlerle paylaşmak istiyorum yağ radyatörü taktığım günden itibaren motor birdaha subap ayarı bozulmadı sürekli kontrol ediyorum subap ayarını ve halen yaptığım ayarda duruyor ve hiç değişmedi birde yağ uzun süre dayanıyor yani hiç değiştirmesem yağı değiştirmem o derece yani yağın viskositesi çok çok az bozuluyor yağ nerdeyse ölmüyor demekki gerçekten yağ soğutucu radyatörün motora büyük faydası varmış uzun yolda yapılabilir performans çekiş hiç düşmüyor istediğin kadar kullan şehir içi şehir dışı ve eskiden yağ radyatörü yokken çok ısınınca eksozdan çiğ benzin kokusu gelirdi şimdi yok sanki motor su soğutmalı gibi neredeyse...

Yns80
08 Mart 2023, 00:28
Bende honda innova var bu yağ soğutucu taksam nasil olur randiman alabilirmiyim

arican
07 Nisan 2023, 18:53
CUB motoru çok güzel soğutması olan bir motor. Hiçbir şeye gerek yok bence.

hakan1969
07 Nisan 2023, 19:24

Açıklama bu....

İlave olarak, yağ filtresinin geçirgenlik oranının bile çok önemli olduğunu düşünürsek, yağın dolaşımına böylesi bir müdahale özellikle yüksek devirde yetersiz yağlamaya sebep olabilir. Basıncı ölçmek ve aynı debiyi yakalamak şart..

Bu arada şeklen beziyor, dişi tutuyor diye ne arabanıza ne motorunuza herhangi bir farklı filtre takmayın arkadaşlar...