PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet sürücülerinin en çok yaptığı hata

Sayfa : 1 [2]

yasdal
06 Mart 2015, 18:35
şerit çizgileri nerede düz? tepe çıkışlarında, virajlarda veya gidiş geliş iki şerit yollarda. buraları da genelde şehirler arası yollar olduğuna göre zaten trafik hızlı akacak ve araç trafiği seyrek olacak demektir. bu durumda araçları arkasından takip etmende sıkıntı olmaz. verdiğim örnek şehir içi trafiği içindi.

Köprüde ....

celikat
06 Mart 2015, 18:36
Köprüde ....

köprüde kimse ne düz çizgiyi ne de hız sınırını sallamıyor ki?

zapalka
06 Mart 2015, 18:42
ya aslında işin özeti şu; ülkemizde 4 tekerlekli araç sürücüleri de 2 tekerlekli araç sürücüleri de trafikte kurallara uygun olarak hareket etmiyor. o yüzden buradaki tartışmanın sonu yok,yani her iki taraf ta sürüş esnasında hatalı. biri motor sürücüsünün hatasını yazarken diğeri araç sürücüsünün hatasını yazacak. tartışmayı uzatmanın da alemi yok yani.

öpüşüp barışın bence:rendeer::rendeer:

Murat.K.
06 Mart 2015, 18:47
şerit çizgileri nerede düz? tepe çıkışlarında, virajlarda veya gidiş geliş iki şerit yollarda. buraları da genelde şehirler arası yollar olduğuna göre zaten trafik hızlı akacak ve araç trafiği seyrek olacak demektir. bu durumda araçları arkasından takip etmende sıkıntı olmaz.

verdiğim örnek şehir içi trafiği içindi.

ayrıca köprü üzerindeki düz çizgileri ve 50 km hız sınırını kimse sallamadığı için bizde trafik akış hızından %10-15 hızlı gidin diyoruz. herkes kurallara uysa böyle bir tavsiyeye de gerek zaten olmazdı.

öğreneceğin çok şey var.

bak bu şimdi olmadı.....

hem kurallardan bahsediyorsun hemde trafik kurallarını hiçe saymaktan bahsediyorsun. benim ne kadar bir şeyler öğrenmem gerekiyor ise seninde aynı şekilde öğrenmen gerekiyor. işimize geldiğinde kurallar diyip işimize gelmediğinde kuralları hiçe saymak ne seni nede bir başkasını (ben dahil) haklı çıkarmaz.

bu mesajın ile cidden (hakaret etmiyorum) saçmaladın şimdi...

köprü üzerinde kuralları kimse sallamıyor ve sallamamız lazım ise zaten bana bir şey demeye hakkınız yok ki! 2 tekeri sallamadım der çıkarım işin içinden! yok kuralları önemseyecek isek zaten haklıyım....

öpüşüp barışın bence:rendeer::rendeer:

ben kavga etmiyorum ki.. hayretler içierisinde kuralsızlığın ve hakaret eden adamın 2 teker üzerinde olamsından dolayı savunulmasını izliyorum.....

YouSuffer
06 Mart 2015, 18:47
Murat Bey, 17 yaşında scooter ile ölen genç fsm de kaza yapmadımı siz boğaz köprüsü diyorsunuz sürekli ben yanlış mı biliyorum?

Sanki Türkiyede trafik kurallarının herşeyi %100 işliyor gibi savunuyorsunuz bu ne hararettir anlamadım. Türkiye burası yahu arkadaşların söylediği gibi kullanılır ve güvenli sürüştür bu, sürekli saglamak saglamak diyorsunuz cidden 2 dakika sakinleşin ve önyargınızı kırıp bi yorumları okuyun. Kimse trollemek yada konuyu dağıtmak için uzun uzun yazmıyor bu forumun amacı tartışma bilgi paylaşımı. Buradan kapın bilgi çok önyargılı gözukuyor yorumlar.

Son olarak konuyu açtıgınızdan beri takip ediyorum, sağınızdaki motosiklet korna ve selektör yaptı demiştiniz el kol küfür ne ara girdi olaya? Biraz daha sakin ve abartmadan yorum yapın ve tekrar yorumları okuyun bence.

celikat
06 Mart 2015, 18:48
bak bu şimdi olmadı.....

hem kurallardan bahsediyorsun hemde trafik kurallarını hiçe saymaktan bahsediyorsun. benim ne kadar bir şeyler öğrenmem gerekiyor ise seninde aynı şekilde öğrenmen gerekiyor. işimize geldiğinde kurallar diyip işimize gelmediğinde kuralları hiçe saymak ne seni nede bir başkasını (ben dahil) haklı çıkarmaz.

bu mesajın ile cidden (hakaret etmiyorum) saçmaladın şimdi...

köprü üzerinde kuralları kimse sallamıyor ve sallamamız lazım ise zaten bana bir şey demeye hakkınız yok ki! 2 tekeri sallamadım der çıkarım işin içinden! yok kuralları önemseyecek isek zaten haklıyım....

trafik kurallarını hiçe sayan motosiklet sayısının onlarca katı sayıda olan araba, kamyon, otobüs, minibüs vb. araçlardır. maalesef ölmek istemiyorsan sende kuralları hiçe saymak durumundasın.

kapiş?

Murat.K.
06 Mart 2015, 19:30
Murat Bey, 17 yaşında scooter ile ölen genç fsm de kaza yapmadımı siz boğaz köprüsü diyorsunuz sürekli ben yanlış mı biliyorum?

Sanki Türkiyede trafik kurallarının herşeyi %100 işliyor gibi savunuyorsunuz bu ne hararettir anlamadım. Türkiye burası yahu arkadaşların söylediği gibi kullanılır ve güvenli sürüştür bu, sürekli saglamak saglamak diyorsunuz cidden 2 dakika sakinleşin ve önyargınızı kırıp bi yorumları okuyun. Kimse trollemek yada konuyu dağıtmak için uzun uzun yazmıyor bu forumun amacı tartışma bilgi paylaşımı. Buradan kapın bilgi çok önyargılı gözukuyor yorumlar.

Son olarak konuyu açtıgınızdan beri takip ediyorum, sağınızdaki motosiklet korna ve selektör yaptı demiştiniz el kol küfür ne ara girdi olaya? Biraz daha sakin ve abartmadan yorum yapın ve tekrar yorumları okuyun bence.

sevgili arkadaşım fiziki yapı olarak FSM ile Boğaz Köprüsü hemen hemen aynı. malum şerit genişliği bellidir.
Hakaret ve el kol hareketi kısmını konuyu açarken anlatma ihtiyacı duymamış idim. çünkü gerek yok idi. yazılan bazı şeyler yeterince açık olarak algılanır sanma hatasına düştüm bakınız

keşke yanaşsa idi zaten sağ sinyalimi vermiş idim, maksadım gişelerin orada durup oğlumu lavaboya götürmek idi. arkadaş gelse ve tabi birazda ters konuşsa arabadan çelik jopu alıp öyle ineceğim. esas maksadım gelsede yaptığı eşekliği anlatayım aslında.

yine bakınız

Sağ tarafımda emniyet şeridi vs yok o yüzden

yine bakınız

Yahu arkdaşlar emniyet şeridinin olmadığı yerde neden en sağdan zorluyorluyorsunuz?

buyrun iki köprüde orada duruyor. hatta 1nci köprü daha eskidir FSM ye oranla malum 70 lerde yapıldı... sedan bir aracın kapladığı alana ve sağda bariyerler ile araç arasında kalan mesafeye bakınız..

bu arada şöyle bir yorumum var:

Sen hata yapmasan bile ben hata yapabilirim! yolda bir şey görürüm (kedi, köpek, çukur, hayvan ölüsü vs) ondan kaçmak için nasıl olsa en solda isem hafifçe sola en sağda isem hafifçe sağa kırarım. Kırmam ile seni altıma almam bir olur!

bunları okuyan adam diyor ki sen arabana güvenip onu ezerim demişsin.. yahu bu cümleden sen onu mu anladın? tebrik ederim.

öbür adam diyor ki yol ver... yine aynı cümleyi hedef göstereceğim. 2 dakika geç gitsin. ya önüme bir şey çıkar kaçınma manevrası yaparsam o nereye kaçacak yanımdan geçerken?

illa buraya elini kolunu nasıl salladığını mı yazayım? o hareketi yaparken ne tür küfürler saydırılmış olabildiğini mi yazayım... adam yanımdan geçip giderken bile bana bakarak söylenmekte idi... ne dediğini duymadım ama iltifat etmediğini herkes tahmin ediyor...

öyle bir noktaya getirdiniz ki olayı neredeyse kask takıp motor üzerine çıkıp adamın hareketlerini takilt ederek video çekeceğim!

hepsini geçtimmmmmm

o kadar da alçalmam canım, kendimi mazur göstermek için yalana dolana başvurayım? kendime yakıştıramam!

ve ısrar ile dönüp dolaşıp aynı cümleleri yazıyorum.
köprü üzeri hız sınırı!
köprü üzeri sollama kuralları.....

her şey bir yana trafik kuralları benden yana! niye illa motor için kuralları esnetme çabası veriyorsunuz?

öbür taraftan minübüs caddesinde bir motorcu arkadaşı sürekli sıkıştıran jipten korumak için arabasını ikisinin arasına sokan motor uzaklaşana kadar kasıtlı olarak adamı bloke eden kişide benim....

anlamadığım nokta yukarıda kırmızı büyük harfler ile yazılmış... neden illa kuralsızlığı savunma ihtiyacı duyuyorsunuz????

farklı açıdan bakın. sizin başınıza gelse ne olacak?

2 tekerli bir dostumuz beni zorla katil edecek idi.

bu mesajdan insanlar vay sen onu ezecek miydin???? diye okuyorlar!!!

HAYIR ARKDAŞ ZORLA KATİL OLMAK İSTEMİYORUM! MOTORUN İLE ALTIMA GİRİP BANA KATİL DAMGASI YAPIŞTIRMA! HAYATIM İLE OYNAMA! AİLEMİN GELECEĞİ İLE OYNAMA!

Bunu söylemek suç mu???? endurocu heyecan yaşayacak 2 dakka erken gidecek diye benim hayatımı HANGİ HAKLA RİSKE atıyor!!!!!! dediğimizde kabahat oluyor...

BEN KATİL OLMAK İSTEMİYORUM! SİZ KURAL TANIMAYACAKSINIZ! SAĞDAN SOLDAN GEÇECEKSİNİZ!!!! TRAFİKTE 10% 15% DAHA HIZLI GİDECEKSİNİZ DİYE BENİM HAYATIM İLE GELECEĞİM İLE AİLEMİN HUZURU İLE OYNAMA HAKKINIZ YOK!!!!!!

Neyini anlamamakta ısrar ediyorsunuz! illa gebertecekseniz kendizi *iktrin gidin başka arabanın altına girin!!!! illa böyle açık açık mı yazayım?????????????

trafik kurallarını hiçe sayan motosiklet sayısının onlarca katı sayıda olan araba, kamyon, otobüs, minibüs vb. araçlardır. maalesef ölmek istemiyorsan sende kuralları hiçe saymak durumundasın.

kapiş?

sanada kapişine de!!! git başka adama öldürt kendini! başka araç şöförlerinin sağından solundan abuk subuk geç git onların başını yak! benim değil! vallahi forumdan bıktırdınız 2 dakikada!!!

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:13 ----------

tekrar tekrar aynı şeyleri yazmaktan bıktım. anlayışınız ortada benimde yaşadıklarım ortada. istediğiniz şekilde anlamakta ve yorumlamakta tabi ki özgürsünüz ama bu özgürlüğünüz sizi hatayı istediğiniz kadar savunsanızda HATALI OLMAYI HAKLI çıkarmayacaktır...

Tekrar belirtiyorum. 2-3 tane ZİBİDİ nin trafikte HAYATTA KALMA adına beni veya diğer insanları KATİL DURUMUNA düşürme hakkını vermiyor. nasıl bugün araba ile yollarda isem motor ile de yollarda olacağım. Sizin kafanızda olan Araç sürücüleri ile sıkıntılar yaşayacağımın farkındayım. Bana denk gelirseniz arkanızdan ceza makbuzunuz gelir o ayrı! nede olsa trafikte fahri trafik müfettişleri var!

Kendinizi 2 dakika için öldürtme hakkına da sahipsiniz, hata yapma hakkına da! Arkanızdan aileniz göz yaşı döker unutmayın.

Bu kadar şeyi siz hata yapmayın, saçma sapan şekilde kendinizi öldürtmeyin diye yazıp çizdim.

Şimdi nasıl istiyorsanız öyle sürün. ister kurallara uyun isterseniz bir arabanın altına girin.

selamet ile

celikat
06 Mart 2015, 19:33
sanada kapişine de!!! git başka adama öldürt kendini! başka araç şöförlerinin sağından solundan abuk subuk geç git onların başını yak! benim değil! vallahi forumdan bıktırdınız 2 dakikada!!!

28 yıldır motora binen birisi olarak hayatta kaldım ama benden sana tavsiye motorunu hemen sat çünkü bu kafa ile çok uzun yaşamazsın. geride öksüz çocuk bırakma.

bize trafik dersi de vermeye kalkma. buradaki herkes biliyor ki bu ülkede kimse kurallara uymuyor. bu durumda motor kullanan birisi olarak kurallara uyayım dersen haftasına dört kolluya bindirip yollarlar adamı. yok köprüymüş yok bilmemneymiş vaazları da verme. fatih köprüsünün üzerinden 233 km ile geçmiş adamım. bana hikaye anlatma.

ayrıca,

forumdan soğuduysan çıkıp gitmekte serbestsin, bu tip serzenişleri kaale almıyoruz burada.

kapiş?

BIYIKLI
06 Mart 2015, 19:54
Otomobil kullanan ve gönlü hep motorda kalan her sürücü, yol isteyen her motosiklet sürücüsüne yol verir önünü açmaktan keyif alır. Mesela geçen cumartesi otomobille fuara giderken kaç tane motordaşıma yol açtım büyük keyif aldım. Eğer motosikleti uzun süre kullanırsan, bir hevesle alanlardan değilsen ileride o kalın "Endurocuyu" anlayacaksın emin ol! Tabi birazda sakin ol, job, zigzag felan yakışmaz bir evlat babasına artık. :wiinkk:

tuna_tour
06 Mart 2015, 20:19
ayrıca eşinin çocuğunun yanında bir motorcu tarafından rencide edilip, akabinde şaplakları da ağzına ağzına yemek istemiyorsan motorcuya zulmetme azıcık kenara al arabanı vatandaş yoluna gitsin

mete_han
06 Mart 2015, 22:23
sağ tarafımdan geçmek için sürekli hamle yapıyor ama geçemiyor. Sağ tarafımda emniyet şeridi vs yok o yüzden yol vermeyi düşünmedim.

köprüyü az çok hepimiz biliriz ve bahse konu detayı anlamlandıramadım kafamda...yani senden yol isteyen bir motorcu seni neden bu kadar kızdırmış olabilir ki...tamam emniyet şeridi yok biliyorum ama motorcu o arayı buluyor sen şeridi ortaladığın sürece ne motorun aracına nede aracının motora bir tehlikesi yok...

bence böyle yaparak motorcuyu streslendirip hata yapmasına vesile olabilirsin...yolunda giden binlerce aracı düşündükce ve bunlara dokunmadan devam edebilme refleksini kazanmış birine senin yaptığın bu aşırı duyarlılık bence motorcu ruhuna kimliğine yakışmadı...doğu anladım değil mi...

1.köprüden bahsediyoruz...ve sen yolu ortalamayıp sağa daha fazla yanaşıp motorcunun geçmesine müsaade etmiyorsun...sence bu hayatın olağan akışı kuralına aykırı mı değil mi...tamam kurallar gereği araya dereye girmek yasak ve suç..her daim tehlikeli..keşke hepimiz diğer motorlu araclar gibi arac ve nizami şerit takibi yapsak ama bunu yapmıyoruz...bu özeleştiri..her türlü riski alıyoruz...ama seni katil edebilecek konu keşke daha elle tutulur net birşey olsaydı...bu başlığı açmana değecek birşey olsaydı...bir kasksız motorcuyu kask takmaya ikna etseydin..

ya da ne bileyim daha hayırlı birşey olsaydı...ama (muhtemelen) emniyet şeridi olmayan ama sağda epey bir boşluk olan yolda en sağa yanaşıp yol vermemek bir hüner değil...

ben arkandaki motorcu olsam inat etmem madem sağı kapattın soldan devam etmeyi tercih ederdim..onun seni sıkıştırmasınıda anlamıyorum..nedne ısrar etti...

bence diğer araclar gibi neden yapmıyorsun gardaşım deyip tipik bayan sürücüdür bu la deyip soldan devam edebilirdi...motorsu her daim paranoya halinde olmalıdır...öndeki aracın fantastik ani frenlerine bile hazırlıklı olmalıdır...ben hep öyle yapıyorum...Kainatın bana düşman olabileceğini varsayarak olası meteor düşmesini bile hesaplamak zorunda hissediyorum kendimi..herkes herşeyi her hareketi yapabilir diyorum...görünmezim diyorum...ben yokmuşum gibi davrananbilir bu atrafik diyorum...hep dikkat pür dikkat...

verdiğin mesaj hassasiyet güzel eyvallah ama yaptığın şeyi ya sen anlatamadın ya ben anlamadım...

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:16 ----------

size yemin ediyorum 2 ve 3.sayfadaki tartışmaları mesajımı yazdıktan sonra farkettim...genelde başı okurum ve sonu okurum...burada bir benmi ahmağım neden olaya farklı açıdna bakıyorum diyecekken gerekli cevapların verildiğini farkettim...kimseyi savunmuyorum ama yalnız olmadığımı bilmek güzel...demek ki doğru bildiğin şeyden şaşmayacaksın...son olarak aracında ailen varsa bu tarz atraksiyonlara hiç girmemelisin...bu şimdi aklıma geldi..aileni neden riske atıyorsun...adam ya psikopatsa...aracın içinde ailem var usta ne olur bıçak saplamamı diyeceksin ya da ateş etmemi diyeceksin veya her neyse işte...yani ailenin yanında dayak yeme ve bunu onların izlemesine olanak sağlama çok büyük bir hatadır...asıl risk budur...bir motorcuya yol vermemekten daha büyük bir risk de aileni istemeden de olsa bu tatsız olayların ortasında bırakabilme ihtimalidir...lütfen böyle şeyleri yalnızken yap...yani kedinin fareyle oynadığı gibi hayatın akışına müdahale etme..diğer yüzbünlerce arac gibi yolu ortala ve sağından veya solundan hangi (afbuyur) dallama geçecekse bırak geçsin...

KaanD
06 Mart 2015, 23:16
Tutmayın küçük enişteyi...:)

Ilk mesajınızda 'makas atma veya sollama imkanının olmadığı' bir yoldan bahsetmişsiniz.sonra ki bir mesajda makas=sollama anlamına gelen şeyler yazmışsın tutarlı ol. Bizim motosikletlerde R vites yok neyseki.

Böyle basit meseleyi çok fazla ve gereksiz büyütmüşsünüz yol verin geçsin geçebiliyorsa.bi şeyiniz eksilmez aksine bu tür önemsiz meselelerin başınıza iş açması engellenmiş olur. Bir başka deyişle hem siz rahat edersiniz hem motorcu kardeşim.

Çelik jopla inme konusuna gelince öyle hemen atlamayın arabadan çeker vururlar böyle bir durumda vuran kişi de meşru müdafaadan ceza almaz. Yasal Savunma (TCK 25/1):Bir kimsenin, kendisinin veya bir başkasının herhangi bir hakkına (can, mal, ırz) yönelen bir saldırıyı ortadan kaldırmak amacıyla, saldırıyı def etmek amacıyla, saldırı ile orantılı biçimde, saldırı sürerken, saldırıya verdiği karşılıktır.

Meşru müdafaa bir hukuka uygunluk sebebidir. Yani, meşru müdafaada bulunan bir kimsenin eylemi hukuka aykırı dahi olsa (saldırana uygun ve orantılı şekilde karşılık vererek saldırganı yaralama/etkisiz hale getirme) meşru müdafaada bulunan kimseye ceza verilemez.
Meşru müdafaa durumunda eğer savunma sınırı mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmişse, meşru müdafaada bulunan kişiye ceza verilemez. (TCK 27/son).

Izmire yolunuz düşerse cbr 250lere dikkat edin. Babam ruhsatlı tabancasını yanına almadan ekmek almaya bile gitmez ama siz Çelik jopla arabadan inmeden o tabancayı görme şansınız yok. Bana gelirsek,size göre çok gencim 1.83 boyunda yapılı biriyim. Kendimi savunmayı gayet iyi bilirim. Öyle 'kasıtlı' yol vermeyip sağa çek triplerine girerseniz aynen sağa çekip saygıyla selamlarım, tek kafaya bakar. Bu mesajı da öyle tehdit olsun kendimi öveyim diye de yazmadım ülkemizde benim gibi birçok delikanlı var. Size tavsiyem çok zıplamayın çocuğunuz var verin yolu geçelim.

Taner YILMAZ
07 Mart 2015, 00:17
Benim anladığım (yanlışta anlamış olabilirim.)
Makas atarak trafikte ilerlemeyi seven birisi kendisi yapamadığı için
trafikte kolay yol alabilecek motosikleti kıskanmış ve yol vermek istememiş.

Maalesef toplumumuzun en büyük sorunu budur.
Fesatız arkadaş. Kendimizin yapamadığı birşeyi başkası yapmayı kalkarsa engellemekte üstümüze yoktur.

KaanD
07 Mart 2015, 00:32
Ahahahaah Murat K kızmış özelden numara falan vermeye kalkmış aslanım, resmen aranıyor.tutmayın küçük enişteyi :)
Ön tekersin çok şekersin Murat

Not:kanıt mevcut

okan kartal
07 Mart 2015, 00:38
murat bey, atalarımızın bir tavsiyesi vardır,'' sinirliyken karar verme ve konuşma''

muhtemelen siz olayın sıcaklığıyla bu konuyu açtınız.bu yazıyı henüz sakinleşmemişken yazdınız.
zira yazdıklarınız büyük ölçüde DOĞRU, ancak USLUBUNUZ YANLIŞ.
yazdıklarınız '' TAVSİYE '' niteliğinde değilde '' HADDİNİZİ BİLİN '' tadında olmuş.
sizin niyetinizin bu olmadığına eminim ancak okuyan insana bu iyi niyetinizi pek yansıtamamışsınız.

sağlıcakla kalın

KaanD
07 Mart 2015, 00:47
murat bey, atalarımızın bir tavsiyesi vardır,'' sinirliyken karar verme ve konuşma''

muhtemelen siz olayın sıcaklığıyla bu konuyu açtınız.bu yazıyı henüz sakinleşmemişken yazdınız.
yazdıklarınız '' TAVSİYE '' niteliğinde değilde '' HADDİNİZİ BİLİN '' tadında olmuş.
sizin niyetinizin bu olmadığına eminim ancak okuyan insana bu iyi niyetinizi pek yansıtamamışsınız.
sağlıcakla kalın

Bana attığı özel mesajda arkadaşın niyeti gayet açık ama yapacak bişey yok hangi biriyle uğraşacaksın

Murat.K.
07 Mart 2015, 01:39
Bana attığı özel mesajda arkadaşın niyeti gayet açık ama yapacak bişey yok hangi biriyle uğraşacaksın

Açık tehdidiniz karşısında telefon numaramı ilettim. Sizler tehdit savurur iken babamın Silahı var haaaa yazarken normal mi oluyor

Laflarımı evirip çevirmeyi bitirdiniz şimdi de farklı yollara başvuruyorsunuz

Yapılan yorumlarının birazcığı bile HAKLI olsun Kalkıp özür dileyeceğim ben hata Yaptım diyeceğim ama konuyu farklı yerlerinizden yorumluyorsunuz elden ne gelir

Biride kalkmış eşimin yanımda ağzıma şaplak atılmasından bahsetmiş kendisine de numaramı gönderdim.

Merak eden başka arkadaşlarda varsa numaramı istemekten çekinmesin. Önce olayı bir kezde sözlü anlatırım sonra halen ağzıma şaplak atmak niyetinde ise fırsat tanırım.

Yorum yapmak ile edepsizlik yapmak arasında fark var. Okumayı anlamayı beceremeyen edepsizlik yoluna gitmiş. Bütün yazdıklarımı okuyun bir daha gelin halen anlamadıysanız arayın ben anlatayım.

Sokollu
07 Mart 2015, 01:58

sağlıcakla kalın

Arkadaşa katılıyorum. Olayı özetlemiş :cat:

Hayatımda hiç otomobil kullanmadım. Ama hiç gidip de bir adamın dibine girip, korna selektör yaparak taciz etmedim. Hele ki sıkışık trafikte.

Motosiklet 30cm.den geçebilir diye, araç sürücüsü 30.cm'lik mesafe bırakacak kadar yol vermek zorunda değil. Sıkışık trafikte korna selektör ara gaz üçlüsüyle kendine ambulans muamelesi yapılmasını beklemek bencilce. Bas kornaya bir kez, baktın yol vermiyor, yön değiştir ya da bekle. İki şeritte motorcunun geçeceği 3 tane ara var. Motosikletin pratik bir taşıma aracı olduğu gerçek, ama b*kunu çıkarıyoruz bazen.

Bu arada forumda ne kadar atarlı,giderli arkadaş varmış :bounce:

myagdi
07 Mart 2015, 01:59
En sinir olduğum 4 teker sürücüsü davranışı...

Yahu akşam saati köprü trafiği diyorsun, belli ki duruyorsun gidemiyorsun. Azıcık sola yanaş adam geçip gitsin. Ne kaybedersin?

Sen 3 şeritli yolda trafik tikaninca biraz öne geçmek için şerit aralarını hiç mi zorlamiyorsun?

Bu nasıl insanlık, çelik copla saldırmak hayalleri falan... inşallah karsilasmayiz, kazara yanından geçerken aynana dokunsak arabanla çarpıp öldürür, hatta inip cesedi falan tekmelersin sen.

Allah hepimizi senin gibilerden korusun.

Sado39
07 Mart 2015, 02:12
İnşallah bir gün sen ve ya senin gibi jop erkekleri sağlam bir taşa denk gelir de çoluğunun çocuğunun önünde nasıl perişan oluyor görürüz. O zaman yeni bir başlık açarsınız. Ben de keyifle okurum.

rs_guven
07 Mart 2015, 02:28
İnşallah bir gün sen ve ya senin gibi jop erkekleri sağlam bir taşa denk gelir de çoluğunun çocuğunun önünde nasıl perişan oluyor görürüz. O zaman yeni bir başlık açarsınız. Ben de keyifle okurum.

Senin joplu anın geldi aklıma. Allah kimseye yaşatmasın. :)
Konu nerelere varmış. Herkes de dövüşçü maşallah. Tek dayak yiyen benim herhalde. :)
İyilikten kimseye zarar gelmez. Bırakın vurmayı, kırmayı. Hoşgörmeye çalışın.

Taner YILMAZ
07 Mart 2015, 02:34
Geçen gün arkadaş sormuştu "fındık kabuğunu doldurmayan olaylar yüzünden kavga çıkar mı?" diye.

Bu konuyu göstereyim de görsün çıkarmıymış çıkmazmıymış :))

aadrenalin16
07 Mart 2015, 03:10
sorumuzu soralım başlık sahibine,

sende de motor olduğuna göre sıkışık trafikte arabaların arkasında trafiğin açılmasını mı bekliyorsun yoksa aralardan kendine yol açarak ilerlemeye mi çalışıyorsun?

birde çelik jop filan dedin, bir gün olurda beyaz bir busa görürsen ve dalaşmaya kalkarsan bil ki onda da muşta olma ihtimali var.

belkıde belınde sılah demı dostum?.bırıncı kopru yolunda butun motorcular sag serıdı kullnıır bunu herkes bılır.sanırım konu sahıbı trafıkte beklemekten sıkılmış,gıs akademiden egıtım alçağına gore motosıklet hayatındakı tecrübede ortada.

KaanD
07 Mart 2015, 10:27
Açık tehdidiniz karşısında telefon numaramı ilettim. Sizler tehdit savurur iken babamın Silahı var haaaa yazarken normal mi oluyor

Laflarımı evirip çevirmeyi bitirdiniz şimdi de farklı yollara başvuruyorsunuz

Yapılan yorumlarının birazcığı bile HAKLI olsun Kalkıp özür dileyeceğim ben hata Yaptım diyeceğim ama konuyu farklı yerlerinizden yorumluyorsunuz elden ne gelir

Biride kalkmış eşimin yanımda ağzıma şaplak atılmasından bahsetmiş kendisine de numaramı gönderdim.

Merak eden başka arkadaşlarda varsa numaramı istemekten çekinmesin. Önce olayı bir kezde sözlü anlatırım sonra halen ağzıma şaplak atmak niyetinde ise fırsat tanırım.

Yorum yapmak ile edepsizlik yapmak arasında fark var. Okumayı anlamayı beceremeyen edepsizlik yoluna gitmiş. Bütün yazdıklarımı okuyun bir daha gelin halen anlamadıysanız arayın ben anlatayım.

'Babamın silahı var haaa' demedim. Öyle her şeye Çelik jopum var diye atlamayın diye sizden terslerinin de olabileceğini hatırlattım.

Motorcu yanıma gelse niye yol vermiyosun dese Çelik jopla iniceksin hıy... Ne edebinden bahsediyorsun

Seko
07 Mart 2015, 10:30
Geçen hafta fuardaydım, ilk defa İstanbul'da motosiklet kullandım. Öncesinde bir başka başlık altında İstanbul'da yaşayan bazı arkadaşlarla orada da sağdan gitmeyeceğimi, bildiğim şekilde orta şeritten veya sağ şeritte sol tekerlek hizasında, yol müsaitse de iki şerit arasında ama kesinlikle en sağın dibine girmeden süreceğimi söylemiştim. Arkadaşların yapamazsın demelerine rağmen hayatımda gördüğüm en sıkışık trafikte bu şekilde sürdüm. Yenikapı'dan fuara giden yolda sorun yoktu ama dönüşte karıştırınca arkada Aksaray yönünden gelmek zorunda kaldık. Bu şekilde sürüş yapınca çok hızlı ilerleyemedim, çok takıldım ama kimseden küfür yemedim, kimse üzerime kırmadı, çekilmemi istemedi. Sadece bir yerde şerit çizgisinin ısrarla üzerine geçip arayı kapatan bir densizle biraz bağırıştık o kadar. Hatta ilk Wing Chun uygulamamı bu arkadaş üzerinde yapacaktım ama kısmet olmadı. Neyse, yol boyunca bir sürü motorcu arkadaşla karşılaştık. Bazı tespitlerimi izninizle yazmak istiyorum. Bir kere İstanbul'da motor kullananlar risk algılarını tamamen yitirmiş durumdalar. Yaptıkları sağdan veya aralardan geçişler hem gereksiz derecede hızlı, hem de saygısızca. Bu sürüş tarzınızla, sağdan ilerisinin kapalı olduğunu ve 10 metre sonra tekrar sola geçeceğinizi bile bile 5 -6 motor arkaya dalışlar yaparak otomobil sürücülerinden saygı görmeniz mümkün değil. Otomobil sürücülerinin birbirinin üzerine çıktığı bir ortamda bunu yaparsanız maalesef bu memleketteki motorcu algısını düzeltmemiz mümkün olmaz. Üstelik bahsettiğim kişilerin çoğu kasklı montlu, 250 cc ve üzeri motoru olan kişiler. Hele bir tane apaçi gördüm ki, o trafikte tam gaz, sürekli sağa sola kıvrılıp araçları teğet geçerek gidiyordu, motorcu olmama rağmen içimde adama karşı nefret oluştu. Birilerine vursa ve orada çıkıp onu bir güzel dövseler, oturur zevkle izlerdim. İstanbul'un birbirine plansızca bağlanmış berbat yolları yüzünden bu oluyor anlıyorum ama bu şekilde motor sürülmez arkadaşlar. Sizi izlerken ben utandım vallahi..

yasdal
07 Mart 2015, 10:55
Görülüyor ki arkadaşa tamam sen haklısın biz bütün forum mal mışız demeden konu kapanmayacak. Zira her cümleye bir cevabı var maşallah. Tartışma şekli kimi hatırlattı bilin :)

http://www.zaytung.com/fotos/tayyip(4).jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:33 ----------

Bu arada;

Konu farklı mecralara gitti diye söylüyorum; solun solundan veya sağın sağından giderken trafikten %10-15 süratli gittiğimizi söylemiştik. Tam duran trafikte emniyet şeridi varsa 50, yoksa 30 u geçmem. Bu arada arkamda biriken kurye veya apaçi cenahından acelesi olan arkadaşlar arada bir sıkıştırır. Yol verilebilecek gibiyse veririm, yok sıkışık bi alansa hiç sallamam 30-40 gitmeye devam ederim. Onun kafasındaki risk algısıyla benimki tutmayabilir. O istediği hızda gidebilir tabi ama bu benim de o riske ortak olmamı gerektirmez. Yani maganda magandadır. Motorcu da olsa, araba da kullansa. Bir iki kez yol verme imkanım olmayan yerde silme geçip el kol hareketi yapan zıpır arkadaşlara denk geldim. Sinirleniyoruz tabi ister istemez. Ama kendisine hayrı olmayan adamı durdurup eğitmeye ne benim vaktim var, ne de faydası olacağını sanıyorum. O yüzden sağdan soldan giden herkese apaçi demeden önce bi düşünmek lazım.

Siyah&Beyaz
07 Mart 2015, 11:21
Ben de hem araba hem motor kullaniyorum. Motorla Kopru gecerken en sagdaki boslugu kullanmanin risklerini biliyorum ancak arabalarin arkasinda sirada beklemenin veya serit aralarini kullanmanin risklerini de iyi biliyorum. Serit aralarini kullanmak en risklisi cunku ayna kullanma aliskanligi cogu araba surucusunde yok. Arabanin arkasinda beklemek belki en berbati, arkadan duramayan oldugunda tosttaki kasar olursunuz. Biraz kaza videolarini seyretmekte fayda var. Koprudeki en sag bosluk ise neredeyse her zaman yeterli gecis boslugu var. Tabii ani hareketlere karsi temkinli olmak ve yavas surmek kosuluyla. Bosluk birakmayan hangi araba surucusune rahatsizlik vermeden bir kez korna calsam sagolsunlar sola yanasip aciyorlar. Hatta cogu aynasindan gorup cok onceden aciyor. Cunku arabalarin kopru uzerinde solunda da epey genislik var. Ben araba kullandigim zaman bunun farkinda oldugum icin koridoru her zaman cokca aciyorum. Ama ozellikle motor kullanmadan bunu dusunebilen araba suruculerine de helal olsun diyor ve buyuk saygi duyuyorum.

Nikkfurie
07 Mart 2015, 11:43
murat k sen trafikteki ben bekliyorum motorcuda beklesin diyen psikolojisi bozuk otomobil kullanıcılarından birisin..

o motorcu 150 tane arabanın yanından o bahsettiğin şeritden geçip gelmiş sana takılmış,yapman gereken şerit içinde 10 cm sola geçmek..

ama yoook sen kağnı gibi gidiyorsun ya motorcuda aynısını yaşasın trafikde beklesin..

celikat
07 Mart 2015, 12:05
beyler geçtiğimiz aylarda bir video yayınlanmıştı haber sitelerinde. 19-20 yaşlarında birisi üzerinde şort mayo ile binanın damına çıkıyor, orada bir takım hareketler yaptıktan sonra balıklama aşağı atlıyordu. meğerse bonzai içmiş.

bence murat.k.'da da böyle bir durum söz konusu.

Onurhan D
07 Mart 2015, 13:04
Konu nerelere varmış, az sakin olun hiç gerek yok böyle şeylere.

hkn34
07 Mart 2015, 13:18
birincisi murat kardesım bu konunun en can alıcı noktası olan hata yaparak benı katıl yapıpta aılemın ve benım hayatımı mahvetme demenızden yola cıkarak sunu soylemek ıstıyorum duragan bır trafıkte arkanızda belıren ve sızı uyararak sızden cok az bır pay ısteyerek gecmek ısteyen bır ınsanı duruken nasıl altınıza alıp oldurebılırsınız merak ettım bu tutarsızlıklerından bırısı .

ıkıncı olarak trafık kuralları hakkında cogu verdıgınız bılgıler dogru olmasına ragmen kontrollu ve makul hızlarda aracların sagından veya solundan gecmek cok fazla bır rısk yaratmaz yeterkı bırbırını gecen suruculer bırbırlerınden haberdar olsun zaten bır arac surucusu kendısınden yol ısteyen bır araca kasıtlı bır sekılde sıkıstırıp yol vermıyorsa ben bunda art nıyet ararım kı sız boyle yapmıssınız zaten burada sıze yuklenen ınsanlarda bu hareketınızden rahatsız olup sıze tepkı verıyor. cunku bız ıstanbullular bu bahsettıgınız yolları cok ıyı bılıyor ve hergun kullandıgımöız ıcın sızın gıbı davranan suruculerıde cok ıyı bılıyoruz.

ucuncu olarak da sızı sınırlerıne hakım olamayan bır ınsan olarak tasvır edıyorum kafamda hakıkaten sızın ıcınızde potansıyel bır katıl var bence bana kızmayın ama acıl bır sekılde ofke kontrolu ıcın bır yetkılı kuruma muracat edın ben buardan sıze ve tum sıddet yanlısı ınsanlara buradan seslenıyorum trafıkte veya baska bır ortamda tanımadıgınız ınsanlarla lutfen agız munakasası bıle yapmayın boktan bır sebeple katıl olabılır ve ya ölebılırsınız , her ıkı durumdada hem ahıretınız hemde dunyanızı cehenneme cevırır ve gerıde bıraktıklarınızı cok kotu bır hayatla yanlız bır sekılde basbasa bırakırsınız.

lutfen bana kızmayın ama cogu tespıtınız dogru olmasına ragmen yanılıyorsunuz ( trafıkle ılgılı olarak ) bagzı durumlarda cogu kural kontrollu bır sekılde esnıyebılır ve hayat daha yasanılabılır hale gelır . bu hatalı sollama ve saglama konusunda haklısınız ama bırbırınden haberı olan gecıslerde bır kasıt yok ıse kolay kolay (makul hızlarda tabı) bır tehlke olmaz.

fedora
07 Mart 2015, 13:32
kurallarım arasındadır araçların sağından geçmemek. Demir cop meselesi biraz sıkıntı inip güzelce izah edilebilir durum diye düşünüyorum..

Erhan Erdil
07 Mart 2015, 16:10
Tartışma yeni konuda devam etmektedir.

http://www.motosiklet.net/forum/moto-sohbet/143364-motosiklet-suruculerinin-en-cok-yaptigi-hata-revize.html