PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : böyle ithalatçı ve distribütörler olmaz olsun !!

Sayfa : [1] 2

celikat
17 Mayıs 2013, 17:50
japon'ya da geçen yılki enflasyon oranının %33 olduğunu bir sohbet esnasında öğrenince gidip bir sene önceki japon yeni kuru ile bu seneki japon yeni kurlarına baktım.

geçen sene 1.1.2012 itibarı ile japon yeni 2.4609 iken bugün itibarı ile 1.8041 olduğu gördüm. yani geçen seneye göre yaklaşık %27 değer kaybetmiş japon yeni.

şimdi gelelim sadede.

japonya'da üretilen motorların fiyatlarında bir değişiklik olmadığı gibi artış bile olmuş. ee hani nerede %27 lik kayıp? ithalatçı ve distribütörler yen değer kazandı motor fiyatları o yüzden arttı dememişler miydi geçtiğimiz yıllarda? ee şimdi yen düşmüş durumda ama fiyatlar hala yükselişte, bu nasıl iştir?

şu anda 40 bin liraya satılan motorun 30 bin liraya düşmesi gerekmiyor mu mantıken? benim bilmediğim başka bişey mi var yoksa bunlar tüketici nasılsa bu fiyatlara alıştı bunları kertebildiğimiz kadar kertelim mi diyorlar acaba?

erro
17 Mayıs 2013, 17:52
atma recep din kardeşiyiz...nerde %33 enflasyon..

http://www.indexmundi.com/g/g.aspx?c=ja&v=71

http://3.bp.blogspot.com/-B_ew3JkTpsk/UVBYzLGCJfI/AAAAAAAAAMs/ZyT28JlgIgE/s1600/521542_512284598834999_332430803_n.jpg

TanImsIz
17 Mayıs 2013, 17:54
400 lük Burgman a 26.000 isteyen azmanlar aklıma geldi şimdi. Merak ettiğim, bu paraya satabilceklerine inandılarmı. Yada bu fiyata hic sattılarmı

celikat
17 Mayıs 2013, 17:55
yen tl karşısında %27 değer kaybetmiş, peki bunun adı nedir acaba? söylersen tüm forum olarak aydınlanmış oluruz.

erro
17 Mayıs 2013, 18:04
yen tl karşısında %27 değer kaybetmiş, peki bunun adı nedir acaba? söylersen tüm forum olarak aydınlanmış oluruz.

tüm forumu aydınlatmaya yetecek bilgi seni gram ışıtmaz üstad...onun için gerek görmüyorum...:)
japanya da %33 enflasyon olduğunu söyleyen ve buna inanan arkadaşlarınızla durumu güzelce irdeleyebilirsiniz...

celikat
17 Mayıs 2013, 18:10
tüm forumu aydınlatmaya yetecek bilgi seni gram ışıtmaz üstad...onun için gerek görmüyorum...:)
japanya da %33 enflasyon olduğunu söyleyen ve buna inanan arkadaşlarınızla durumu güzelce irdeleyebilirsiniz...

japonya'daki enflasyondan kime ne? burası ekonomi forumu mu? ayrıca yen değer kaybetmiş mi, kaybetmiş. bu kayba rağmen motor fiyatları aynı mı hatta yükselmiş mi, evet. bunun hakkında söyleyeceğin bişey varsa söyle, başlığı kirletme.

turkish39
17 Mayıs 2013, 18:11
Gene kavga çıkacak.Çıkmadan yorumumu yapayım.Türkiyede bu yemez.Bişeyin fiyatı artarsa artar.Düşerse gene artar.

htmetin
17 Mayıs 2013, 18:15
Yen değer kaybettiyse japonda aptal değilki. Onlarda da zam denen bir kavram vardır 100 yelik motour yapar sana 150 yen olduda bitti maşallah.

celikat
17 Mayıs 2013, 18:15
Gene kavga çıkacak.Çıkmadan yorumumu yapayım.Türkiyede bu yemez.Bişeyin fiyatı artarsa artar.Düşerse gene artar.

kavga çıkacak bişey yok. ben zaten kavgacı bir insan değilim. insanlar konu ile ilgili bişeyler yazarlarsa bizde iyi kötü işin sebebini öğrenmiş oluruz.

pistolpitt
17 Mayıs 2013, 18:17
japonya ve yuzde 33 enflasyon :silent: adamlar yıllardır eksi enflasyonda, yeni yeni artıya geçtiler. Onun dışında doğrudur, japon yenini ucuzlatıp japonlar uluslararası piyasada daha ucuza mal satarak rekabet gücünü artırmak istemekteler, buna da özellikle almanya ve abd fazlasıyla cırlamaktadır. Son 1 yılda yaklaşık euro karşısında japon yeni yuzde 20 ye yakın değer kaybetmiş, japon malları ucuzlamış.

turkish39
17 Mayıs 2013, 18:18
Ben yıllardır öğrenemedim bunun sebebini.Öğrenebileceğimi de sanmıyorum.Yıllardır gördüğüm bu.Fiyat düşüşleri hiç bi zaman yansımaz.Ama fiyat artışının dedikodusu bile hemen yansır.Bir Türk geleneği olsa gerek.Bunun enfilasyonla,ekonomiyle kılla tüyle ilgisi yok,tamamen Türk milletinin çakallığı:queen:

hello_moto
17 Mayıs 2013, 18:21
Gerçek olan :
YEN TL karşısında değer kaybetmiş.
Japonya da %33 enflasyon yok.

Bir kaç varsayım üzerine bu kadar laf herhalde: Türkiye ye gelen Japon motorların satış fiyatının Yen üzerindne olduğunu varsayıyorsunuz ?
Satıcıların fiyatlarını Yen üzerinden arttırmadıklarını varsayıyorsunuz ?

Bunlar eğer doğru ise, neden fiyat düşürmediler? Soru bu herhalde... ?

Cevap da neden düşürsünler olurdu. Bu fiyata satabiliyorsam...?

Ya da varsayımlar yanlış olabilir. Örneğin Honda nın çoğu modeli (hepsi mi emin değilim) EUR üzerinden geliyor Türkiye' ye...

Kawasaki fiyatları EUR ile. Büyük ihtimal o da EUR aldığı için öyle fiyat veriyor. YEN alsa idi YEN diye fiyatlardı.

Durum bu şekilde.

daparadoks
17 Mayıs 2013, 18:25
Örneğin Honda: Satışlar dolar üstünden gerçekleşiyor. Üretim nerede? çinde brezilyada vs. yen nerede kullanılıyor bu durumda japonya honda ofislerinde çalışan personelin maaşını öderken. Bence yen'in değeri bu durumu etkilemez.

turkish39
17 Mayıs 2013, 18:28
Hiç bi para biriminin düşüşü etkilemez.Fiyatların düşeceğinimi sanıyosunuz.

pistolpitt
17 Mayıs 2013, 18:28
bu konu üzerine suzukinin fiyat listesine baktım. Çok iyi hatırlıyorum aylar öncesinden baktığımda fiyatları yen cinsinden yazıyorlardı ben de onun hesabına üşenip sayfayı kapıyordum, şimdi herşey TL, tam bir suzuki.tr klasiği :pl:

draggy
17 Mayıs 2013, 18:29

Bunun adı enflasyon değildir, devlet eli ile yapıldıysa devalüasyondur..

Enflasyon olsa idi Dolar 1 haftada 1.45 ten 1.85 e çıktığında bizde neden enflasyon olarak anılmadı..

celikat
17 Mayıs 2013, 18:29
Gerçek olan :
YEN TL karşısında değer kaybetmiş.
Japonya da %33 enflasyon yok.

Bir kaç varsayım üzerine bu kadar laf herhalde: Türkiye ye gelen Japon motorların satış fiyatının Yen üzerindne olduğunu varsayıyorsunuz ?
Satıcıların fiyatlarını Yen üzerinden arttırmadıklarını varsayıyorsunuz ?

Bunlar eğer doğru ise, neden fiyat düşürmediler? Soru bu herhalde... ?

Cevap da neden düşürsünler olurdu. Bu fiyata satabiliyorsam...?

Ya da varsayımlar yanlış olabilir. Örneğin Honda nın çoğu modeli (hepsi mi emin değilim) EUR üzerinden geliyor Türkiye' ye...

Kawasaki fiyatları EUR ile. Büyük ihtimal o da EUR aldığı için öyle fiyat veriyor. YEN alsa idi YEN diye fiyatlardı.

Durum bu şekilde.

eur satış olması neyi değiştirir? yen tl karşısında değer kaybettide eur karşısında değer mi kazandı?

swath
17 Mayıs 2013, 18:31
Enflasyon dedikçe domates aklıma geliyor, konuya odaklanamıyorum :)

Hani bizde enflasyon nedeni her devirde domates biber patlıcandır ya,

acaba japonlarda mı böyle ölçmeye başladı dedim bir an.

Enflasyon nedeni hiç bir zaman, vergilerdeki ve akaryakıt, doğalgaz, elektrik gibi temel üretim girdilerinin zamlanması olmadı.

HEle hele merkez bankalarının faiz oranlarıyla oynayarak doğal bir şekilde enflasyonu piyasayı denetleme enstrümanı olarak kullanması hiç bir haber bülteninde konu olmadı...

Siz japonlar demişsinizde ... işte nereden nereye gitti aklım...

celikat
17 Mayıs 2013, 18:31
Örneğin Honda: Satışlar dolar üstünden gerçekleşiyor. Üretim nerede? çinde brezilyada vs. yen nerede kullanılıyor bu durumda japonya honda ofislerinde çalışan personelin maaşını öderken. Bence yen'in değeri bu durumu etkilemez.

hayabusa'sı, 1000rr'ı, gixxer'ı, zx-10'u çin'de veya brezilya'da mı üretiliyor?

F54
17 Mayıs 2013, 18:35
ben o zaman gidip bi yeni kasa R1 alayım nede olsa %27 ucuzlamış:cherry:

John Abruzzi
17 Mayıs 2013, 18:43
senin kuzenin bir ton para verip ninja almamışmıydı ? derdini kuzenine söyle sana istediğiin motoru alsın.

aksoyy
17 Mayıs 2013, 18:44
Bunlar asparagas haberler hayabusa %27 ucuzlasa forumdaki manşetler şu şekilde olurdu

- Hayabusanın malzemeden çalmışlar ucuza maal etmek için süspansiyonun tekini sökmüşler gibi...:cyclopsan

celikat
17 Mayıs 2013, 19:08
senin kuzenin bir ton para verip ninja almamışmıydı ? derdini kuzenine söyle sana istediğiin motoru alsın.

aldı ve yazık etti verdiği o paraya.

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:13
Birisi bu arkadaşa temel ekonomi dersi versin arkadaşlar :D hesapları kest yen düştü fiyatlar niye düşmüyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

aldı ve yazık etti verdiği o paraya.

Ya hocam kusura bakmada sen kimsin de koskoca firmanın ürettiği birşeye sallıyorsun direk yazık etti mantığıyla ne iş yaparsın sıfatın nedir bir insan bir ürünü eleştirebilir ancak senin yaptığın eleştiriyi yapabilmek ancak etik olarak ondan daha iyi bir şey üreten insanlar için geçerlidir o yüzden sana cahil ithamında bulundum söyle başarını beni utandır geçen açtığın başlık saçmasapan,ağır konuşmam kimseye ama cahilsin birşey bildiğin yok.Kawasakinin ninja modeli o sınıfta öncü sayılabilecek bir motor en iyi demem çünkü herkesin talebi farklıdır ancak sen sanki o motora düşük kalite bir çin üretimi motor muamelesi yapıyorsun.Ninjaya laf atıyorsun sen neye biniyorsun veya neyi beğeniyorsun bir söylede anlayalım.Veya bu başlığı açma amacın ne kısacası senin genel olarak sıkıntın veya derdin ne söyle cevabını verelim sonra sen yoluna biz yolumuza.Diyosun adam gibi cevap vericeksen ver yoksa bak işine diye öyle bir şey yok sen burada gelip saçma ve gerçekdışı şeyler konuşuyosun biz de cevabını veriyoruz.Şimdi bu sorduklarıma cevap verebiliyorsan ver bakalım.

TAYFUNBORA
17 Mayıs 2013, 19:14
Japonya'da %33 enflasyon çıkmadı.Yanlış bilgi.

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:16

Abi yazdığı hiçbir şey doğru değil zaten,geçen bir başlık açtı kawasaki ninjayı öyle bir anlatıyor ki sana zahmet üşenmessen aç oku böyle bir şey olamaz yani.

KeaSH-07
17 Mayıs 2013, 19:20
ninja 250yi kötüleyen eleman açmış yine konuyu :D
iyi tartışmalar bu konuda adminler tarafından kapatılır :D

celikat
17 Mayıs 2013, 19:22
Birisi bu arkadaşa temel ekonomi dersi versin arkadaşlar :D hesapları kest yen düştü fiyatlar niye düşmüyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:08 ----------

Ya hocam kusura bakmada sen kimsin de koskoca firmanın ürettiği birşeye sallıyorsun direk yazık etti mantığıyla ne iş yaparsın sıfatın nedir bir insan bir ürünü eleştirebilir ancak senin yaptığın eleştiriyi yapabilmek ancak etik olarak ondan daha iyi bir şey üreten insanlar için geçerlidir o yüzden sana cahil ithamında bulundum söyle başarını beni utandır geçen açtığın başlık saçmasapan,ağır konuşmam kimseye ama cahilsin birşey bildiğin yok.Kawasakinin ninja modeli o sınıfta öncü sayılabilecek bir motor en iyi demem çünkü herkesin talebi farklıdır ancak sen sanki o motora düşük kalite bir çin üretimi motor muamelesi yapıyorsun.Ninjaya laf atıyorsun sen neye biniyorsun veya neyi beğeniyorsun bir söylede anlayalım.Veya bu başlığı açma amacın ne kısacası senin genel olarak sıkıntın veya derdin ne söyle cevabını verelim sonra sen yoluna biz yolumuza.Diyosun adam gibi cevap vericeksen ver yoksa bak işine diye öyle bir şey yok sen burada gelip saçma ve gerçekdışı şeyler konuşuyosun biz de cevabını veriyoruz.Şimdi bu sorduklarıma cevap verebiliyorsan ver bakalım.

benim kim olduğumdan size ne? sizin gibi bir forum kullanıcısıyım eni sonu. ne iş yaptığım da kimseyi ilgilendiren bir konu değil. senin felsefene göre bişey üretmiyorsak o zaman eleştiri de yapamıyoruz yani? ooo ne güzel bir felsefen varmış öyle? bu durumda bu foruma ihtiyaç yok, kapatalım gitsin, zira hiç birimiz motor üretmiyoruz burada, bu durumda motorla ilgili konuşmanın manası yok. o zaman herkes yaptığı iş ile ilgili yazsın, ne de güzel olur değil mi? ben ninja 250 yi beğenmedim. beğenmek zorundamıyım? bunu da forum kuralları içersinde yazdıktan sonra size ne ya da kime ne?

var mı başka soracağın bişey? yoksa konumuza geri dönelim zira burada ninja 250 tartışması yok.

takendy
17 Mayıs 2013, 19:22
Çözmediğimiz bi global ekonomi kalmıştı, o da tamam inşallah...

celikat
17 Mayıs 2013, 19:26

bu bilgi yanlış olabilir ama zaten yanlış olması önem arzetmiyor. neticede yen değer kaybetmiş ve motor fiyatları ucuzlamamış. ana konu bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

ninja 250yi kötüleyen eleman açmış yine konuyu :D
iyi tartışmalar bu konuda adminler tarafından kapatılır :D

ninja 250 yi eleştirmeyi engelleyen bir kanun mu var acaba bilmediğimiz?

blamir
17 Mayıs 2013, 19:29
Bu adamları yöneticiler paraylamı tutuyor ne yapıyor. Forumda aktifliği çoğaltmak için yapılıyorsa forumun kalitesini düşürüyorsunuz bilginize. İnanın farklı forumlara daha fazla vaktimi ayırmaya başladım.

celikat
17 Mayıs 2013, 19:29
Abi yazdığı hiçbir şey doğru değil zaten,geçen bir başlık açtı kawasaki ninjayı öyle bir anlatıyor ki sana zahmet üşenmessen aç oku böyle bir şey olamaz yani.

bu kadar kötü bir genelleme görmedim ve duymadım hayatımda. neye göre hiç bir yazdığımın doğru olmadığını söylüyorsunuz? ya da şöyle sorayım, kendi yazdıklarınızın değeri kaç para eder?

KeaSH-07
17 Mayıs 2013, 19:30
bu bilgi yanlış olabilir ama zaten yanlış olması önem arzetmiyor. neticede yen değer kaybetmiş ve motor fiyatları ucuzlamamış. ana konu bu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:24 ----------

ninja 250 yi eleştirmeyi engelleyen bir kanun mu var acaba bilmediğimiz?
saygılar sonsuz :D
bu adam gider iyi eğlenceler :D

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:31
benim kim olduğumdan size ne? sizin gibi bir forum kullanıcısıyım eni sonu. ne iş yaptığım da kimseyi ilgilendiren bir konu değil. senin felsefene göre bişey üretmiyorsak o zaman eleştiri de yapamıyoruz yani? ooo ne güzel bir felsefen varmış öyle? bu durumda bu foruma ihtiyaç yok, kapatalım gitsin, zira hiç birimiz motor üretmiyoruz burada, bu durumda motorla ilgili konuşmanın manası yok. o zaman herkes yaptığı iş ile ilgili yazsın, ne de güzel olur değil mi? ben ninja 250 yi beğenmedim. beğenmek zorundamıyım? bunu da forum kuralları içersinde yazdıktan sonra size ne ya da kime ne?

var mı başka soracağın bişey? yoksa konumuza geri dönelim zira burada ninja 250 tartışması yok.

Bak şimdi iyi oku yazdığımı normal eleştiri yapılır diyorum sana açtığın başlığı iyi oku samuraymı ninjamı diye girmişsin sen ordan direk tutarsız sallama yoluna başlamışsın daha ilk cümleden.Hayır efendim adabıyla eleştiri yapıldığında burda herkes eşit konumda ama sınırı geçiyorsa bir insan onun birşeylerden üstün olduğunu kanıtlaması gerekir veya savunduğu tezi karşı tezlerle desteklemesi.Konuya dönelim peki açtığın bu başlıkta,diğeride yanlış daha doğrusu sen ve senin fikirlerin yanlış.Burda herkes uslubuyla birçok konuda konuşuyor ve anlaşıyor farkında değilsin galiba ama geçen başlıkta bütün forum seninle dalga geçti bende dahil bunu başaran sayılı insan var onlardan biri oldun tebrik ederim.Hadi bu başlıktaki sorunuda açıklayım.Bir para birimi değer kaybetse de bir ürün farklı farklı parçalardan meydana gelir ve o para birimi değişse de o ürünlerin fiyatlarının artıp,artmadığı önemli kaldı ki artık global ekonomide ürün maliyeti ucuzlasa bile fiyat düşürme pek tercih edilmez,sadece fiyat artışı olmaz veya çok az seviyelerde olur.Bu iş altın,gümüş veya para birimi gibi yürümüyor biraz açıp gazete ve dergilerdeki ekonomi sayfası okursanız anlarsınız.

celikat
17 Mayıs 2013, 19:31
Bu adamları yöneticiler paraylamı tutuyor ne yapıyor. Forumda aktifliği çoğaltmak için yapılıyorsa forumun kalitesini düşürüyorsunuz bilginize. İnanın farklı forumlara daha fazla vaktimi ayırmaya başladım.

evet aylık bağladılar bana. çok değil ama olsun, akmasa damlar hesabı. hey allahı'm milletin amacı üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. kaliteli forum senin istediğin başlıkları görmeyi arzuladığın forum mu?

c3nk
17 Mayıs 2013, 19:32
fakat kaçırdığımız bi nokta var yen değer kaybedince acaba üretici firmalar fiyatlarına zam yapmadılar mı japonyada?

celikat
17 Mayıs 2013, 19:34
Bak şimdi iyi oku yazdığımı normal eleştiri yapılır diyorum sana açtığın başlığı iyi oku samuraymı ninjamı diye girmişsin sen ordan direk tutarsız sallama yoluna başlamışsın daha ilk cümleden.Hayır efendim adabıyla eleştiri yapıldığında burda herkes eşit konumda ama sınırı geçiyorsa bir insan onun birşeylerden üstün olduğunu kanıtlaması gerekir veya savunduğu tezi karşı tezlerle desteklemesi.Konuya dönelim peki açtığın bu başlıkta,diğeride yanlış daha doğrusu sen ve senin fikirlerin yanlış.Burda herkes uslubuyla birçok konuda konuşuyor ve anlaşıyor farkında değilsin galiba ama geçen başlıkta bütün forum seninle dalga geçti bende dahil bunu başaran sayılı insan var onlardan biri oldun tebrik ederim.Hadi bu başlıktaki sorunuda açıklayım.Bir para birimi değer kaybetse de bir ürün farklı farklı parçalardan meydana gelir ve o para birimi değişse de o ürünlerin fiyatlarının artıp,artmadığı önemli kaldı ki artık global ekonomide ürün maliyeti ucuzlasa bile fiyat düşürme pek tercih edilmez,sadece fiyat artışı olmaz veya çok az seviyelerde olur.Bu iş altın,gümüş veya para birimi gibi yürümüyor biraz açıp gazete ve dergilerdeki ekonomi sayfası okursanız anlarsınız.

arkadaşım o konu kapandı ve gitti. artık arasan da bulamazsın. neyin derdindesin çözemedim lakin herkesin kendi mizacı var ve ona göre konu açabiliyor. bende o şekilde açtım, bunu büyütmenin anlamı yok ki?

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:35
fakat kaçırdığımız bi nokta var yen değer kaybedince acaba üretici firmalar fiyatlarına zam yapmadılar mı japonyada?

Bilmiyorum ama yapmaları gerekli.Piyasa genelde dolarla yürüdüğü için kendi paralarıyla daha az iş yapabilecekleri için zam yapmak zorundalar.Yapmadılarsa cepten yeme modeli güdüp müşteri kaçırmak istememişlerdir.

celikat
17 Mayıs 2013, 19:36

işte onu bilmiyorum mesela. öyle de olabilir ama yen %30 a yakın değer kaybetmiş durumda ve geçen seneden beri fiyatlar aynı. tamam bir anda %30 düşmesin fiyat ancak hiç mi düşmez ben bunu anlamaya çalışıyorum.

ayrıca konu ile ilgili mesaj attığınız için teşekkür ederim.

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:38
arkadaşım o konu kapandı ve gitti. artık arasan da bulamazsın. neyin derdindesin çözemedim lakin herkesin kendi mizacı var ve ona göre konu açabiliyor. bende o şekilde açtım, bunu büyütmenin anlamı yok ki?

Peki arkadaşım sen haklısın istediğin gibi davran.Ancak forum kurallarını bir kere oku oldu mu ? Hani savunuyorsun ya önleyen kural mı var diye.Var arkadaşım keyfine konu açamıyorsun başka emsalleri varken muhtemelen de bu başlık kitlenicek.

celikat
17 Mayıs 2013, 19:40
Peki arkadaşım sen haklısın istediğin gibi davran.Ancak forum kurallarını bir kere oku oldu mu ? Hani savunuyorsun ya önleyen kural mı var diye.Var arkadaşım keyfine konu açamıyorsun başka emsalleri varken muhtemelen de bu başlık kitlenicek.

bu başlık kilitlenirse de benim değil sizler yüzünden kilitlenir. açtığım konu oldukça mantıklı ve tartışılması gereken bir konu. ha tüketici ben soyulmayı seviyorum diyorsa o kendilerinin bileceği iş. önyargılarımızı bırakıp mantıkla hareket edersek bundan herkes faydalanır.

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:51
bu başlık kilitlenirse de benim değil sizler yüzünden kilitlenir. açtığım konu oldukça mantıklı ve tartışılması gereken bir konu. ha tüketici ben soyulmayı seviyorum diyorsa o kendilerinin bileceği iş.

Cidden merak ettiğini düşünerek sorunu son derecede detaylı cevaplıyorum.Şimdi bir ürün ürettik iyi,güzel,hoş veya çirkin önce kişinin onu almaya karar vermesi lazım neyse beğendi almaya niyeti var fiyatını görüyor.O fiyatla satılıyor seneye ise para düşer artar ama etkinin durumu belli olmaz firmanın stoğundaki mal,yeni alım durumu,para biriminin dünyayı yöneten dolar karşısında durumu herşey etkiler.Birde satış taktikleri var önceki alan adamdan daha ucuza verirse o malın değer kaybı onun eleştirisi gibi olaylardan imaj kaybı diye bir olay var.Dengesiz fiyat marka kalitesini ve tüketiceyi kaçırır.Motosiklet dışında hangi elektronik,giyim veya aracın önceki senesinde daha ucuz olduğunu gördünüz ? Sadece elde kalan araç ucuzlar.Yeni gelen her zaman daha pahalı gelir.Burda yapılan zam ise japon para birimi eğer değer kaybettiyse kullandığı parçaları almak içinde daha çok para ödücek ve böylece zam yapması gerekicek marka dengesini ve aynı kar marjını yakalamak için.İsterse zam yapmayabilir müşteriyi ve fiyat dengesini bozmamak için ama çok az marka öyle bir yola gider.Enflasyon düşmüş,yen değer kaybetmiş bu tip şeyler kısa sürede fiyat dengesini değiştirmez o adamların ürettiği motorların parçaları zaten o para düşmeden alınmıştır ve üstünden de gani gani para kazanmışlardır.Bu durumu irdeliyorsanız hemen hemen herşeyi irdemeleniz lazım zira dünya zengin şirketler listesi bu sayede kabarık oluyor.Sen ondan talep ettiğin sürece o sana minikte olsa büyükte olsa zamlarla her sene yeni birşeyler getirir.En kötü aynı fiyata satar ama adamdan toplu alım yapmadığın sürece o fiyat hiç bir zaman aşağı doğru yürümez çünkü satıcınında maliyetleri her sene artıyor.

Garip
17 Mayıs 2013, 19:51
Süper paylaşım

Bilgi için teşekkürler

celikat
17 Mayıs 2013, 19:54
Cidden merak ettiğini düşünerek sorunu son derecede detaylı cevaplıyorum.Şimdi bir ürün ürettik iyi,güzel,hoş veya çirkin önce kişinin onu almaya karar vermesi lazım neyse beğendi almaya niyeti var fiyatını görüyor.O fiyatla satılıyor seneye ise para düşer artar ama etkinin durumu belli olmaz firmanın stoğundaki mal,yeni alım durumu,para biriminin dünyayı yöneten dolar karşısında durumu herşey etkiler.Birde satış taktikleri var önceki alan adamdan daha ucuza verirse o malın değer kaybı onun eleştirisi gibi olaylardan imaj kaybı diye bir olay var.Dengesiz fiyat marka kalitesini ve tüketiceyi kaçırır.Motosiklet dışında hangi elektronik,giyim veya aracın önceki senesinde daha ucuz olduğunu gördünüz ? Sadece elde kalan araç ucuzlar.Yeni gelen her zaman daha pahalı gelir.Burda yapılan zam ise japon para birimi eğer değer kaybettiyse kullandığı parçaları almak içinde daha çok para ödücek ve böylece zam yapması gerekicek marka dengesini ve aynı kar marjını yakalamak için.İsterse zam yapmayabilir müşteriyi ve fiyat dengesini bozmamak için ama çok az marka öyle bir yola gider.Enflasyon düşmüş,yen değer kaybetmiş bu tip şeyler kısa sürede fiyat dengesini değiştirmez o adamların ürettiği motorların parçaları zaten o para düşmeden alınmıştır ve üstünden de gani gani para kazanmışlardır.Bu durumu irdeliyorsanız hemen hemen herşeyi irdemeleniz lazım zira dünya zengin şirketler listesi bu sayede kabarık oluyor.Sen ondan talep ettiğin sürece o sana minikte olsa büyükte olsa zamlarla her sene yeni birşeyler getirir.En kötü aynı fiyata satar ama adamdan toplu alım yapmadığın sürece o fiyat hiç bir zaman aşağı doğru yürümez çünkü satıcınında maliyetleri her sene artıyor.

tamam bende hemen düşsün fiyatlar demiyorum ama en ufak bir düşüş olmadığı gibi artış var. benim anlamadığım budur.

Green Arrow
17 Mayıs 2013, 19:58
tamam bende hemen düşsün fiyatlar demiyorum ama en ufak bir düşüş olmadığı gibi artış var. benim anlamadığım budur.

Dünya böyle işliyor arkadaşım yapabileceğimiz bir şey yok.Birde şöyle bak dünyada bizdeki kadar olmasada artık doğalgaz,elektrik ve benzin fiyatı günden güne artıyor.Birseyselde küçük meblalar ama fabrikalardaki masrafı düşünmek lazım.Çinde bile artık işçi maaşları 5 10 sene evvele göre neredeyse 2 3 katı.Yani kısaca sürekli birşeyler artıyor,o sene içinde birşeylerden kazansa da üretici onu hep kendi cebine koyuyor.İşin komik olan boyutu herşeyin fiyatının artmasına rağmen satışların daha da artması o yüzden indirim beklemek imkansızı aramak gibi birşey.

Thomas
17 Mayıs 2013, 20:38
Troll bile olsa dogru soyluyor.

%30 olmasa da belli bir kayip oldu ama fiyatlarin aksine artmasi gercekten cok ilginc.

GP500-1st
17 Mayıs 2013, 20:39
90'lardan sonra japon yeni çok değerlenince japon arabaları Amerika(asıl pazarları) ve avrupada rekabet güçlerini yitirmişti, elektronik eşyalarda da benzer durum yaşandı.

Ama daha sonra üetimlerini başka ülkelere kaydırarak bunu tölere ettiler sanırım.. Şimdi de kurdaki düşüş zamlarıda katarsak %05-06 bir düşüş direk japonya üretimli kawasaki suzuki'ler de mantıken olusabilir, ama bu satıcının daha fazla karj marjından vazgeçmesi demek..

genelde az iş yapıp çok kazanmak daha makbul olduğundan ve hali hazırda Japonlar yinede pazarın hakimi olduklarından bize yansıması beyhude bir beklenti..

He işi araştırıp, teyit ettikten sonra bu sene alacağın japonya üretimli motoru almassın tekpi koyarak o ayrı... ama doğru tepki de budur...

acemi60
17 Mayıs 2013, 21:09
Şimdi şöyle oluyor; Hani şu "böyle motor olmaz olsun" marka motor varya. Şimdi o motoru üreten japonların morali bozulmuş. Biz böyle motoru nasıl ürettik diye üzülmüşler. O sinir bozukluğuyla Japon yeni de kendini kaybetmiş. Fakat Japon motorlar Türkiye'ye gelince bizim doğal güzelliklerimizi görüp morali yerine gelmiş. Moral yerine gelince de fiyatlar da ona göre yükselmiş.
Ben ne diyorum yahu. İyice saçma oldu galiba.
"Böyle cevap olmaz olsun" :)

abdullah_03
17 Mayıs 2013, 21:11
enflasyon arttığı zaman fiyat anında artar ama enflasyon küçük miktarlarda düşerse fiyatlar değişmez enflasyon biraz çok düşerse fiyatların düşmesi zaman alır ama tam gerektiği gibi düşmez hatta bazen hiç düşmez :)

hello_moto
17 Mayıs 2013, 21:29
İnsanlar hiç bilmedikleri konularda bu kadar kolay hüküm vermemeli.