PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açılır Kapanır Plakalık Olayını Bi Konuşalım

sysroot
06 Mayıs 2013, 08:25
Tüm değerli MT üyeleri Merhaba

Bu konuyu gene 2-3 sene önce ben açmıştım yanlış hatırlamıyorsam.

http://image5.sahibinden.com/photos/85/45/86/578545866rd.jpg

Bu resimdeki plakalığı 2 senedir kullanıyorum , manual olarak vida gevşetip sıkmak suretiyle katlanabiliyor.Uzun yolda kapatıyorum gazlıyorum , yalan söylemeye gerek yok , şehiriçindede bunu kullanmam gerek.
Bunların elektronik olanları yurtdışında mevcut zaten.

Konumuza gelelim ; bu plakalığı , bu tarz katlanır plakaları veya genel anlamda otomatik katlanan plaka nasıl yapabiliriz ?
Eskiden şöyle bir sistemden bahsetmişlerdi , 2 adet tel ve 1 yay entegre ediliyor kullanıcının yayı çekip bırakması gibi bişeyler ile yönetilebiliyordu yarı manual olarak.Bende bu tarz birşey soruyorum.

En basit haliyle bir kullanıcı bunu nasıl yapabilir , hali hazırda katlanır plakalığımda varken buna nasıl yay bağlarım nasıl tel falan o sistemi yaparım, yada başka bir öneriniz varmıdır.

Konunun insani , hukuki , vicdani hiçbir boyutunu konuşmaya niyetim yok , seven sevmeyen cahilce bulan olabilir tercih meselesi.
Herkese saygılar.

toomuchcc
06 Mayıs 2013, 09:06
Bazı şeyler paylaşılmaz. Bunu burda böyle dillendirerek anlatırsan bu böyle yayılır da yayılır trafik ekiplerinin özel ilgi alanına girmeye başlar ondan sonra 'yardımlaşma' maksadıyla açılmış olan konu bizlere ekstra külfet olarak geri döner. Gerek yok böyle şeylere, bence.

Eagle7
06 Mayıs 2013, 17:56
açıkcası ben şu otomatik plaka olayını merak ediyorum

http://www.dailymotion.com/video/xkr8r8_motosiklet-plaka-katlama-aparaty_auto#.UYe2u7WeMS0

phradrel
06 Mayıs 2013, 17:59
buna cevap vermek suça teşvik etmek olur :)

Sinan Er
06 Mayıs 2013, 18:06
Aslında bu basit bir düzenek. Yasal olmadığı için sana bununla ilgili herhangibir fikir vermeyi uygun bulmuyorum. Sen nekadar iyi niyetli olsanda kanunlar niyete bakmaz.

muhittinKaplan
06 Mayıs 2013, 18:44
merhaba arkadaşlar.

http://www.youtube.com/watch?v=vko_cH0t1Ec

Konuyu Yanlış yere Açmış Olabilirim. Adam Bunu Nasıl Yapmış. RC servo mu Kullanmış. :pl:

MBHoro
06 Mayıs 2013, 19:27
merhaba arkadaşlar.
http://www.youtube.com/watch?v=vko_cH0t1Ec

Konuyu Yanlış yere Açmış Olabilirim. Adam Bunu Nasıl Yapmış. RC servo mu Kullanmış. :pl:

devre kartının üzerinde entegre var o kodlanarak servo belirli süreler çalıştırılıyor. aslında mantığı çok basit yazsan yazsan en fazla 20 satır kod lazım

amaninmb
06 Mayıs 2013, 22:27
:) aaaaa aynı uzaktan kumandalı arabanın (RC) motoru gibi sağ sol yapıp aşağı yukarı yapar gibi. servo motor bkn: aliexpress . Birde bu RC lerin benzinlileri var onlardan alacam bir gün :)
Aslında bizim amca oğlundada fıtık varda , neyse gerçi fıtık , kaynımdada var.
iki Türk bir alman bir ingiliz yolda çıkmışlar , hepsi Düşmüş ölmüş Bir Türk'ler sağ kalmış :)
pic-c ile yapılabilir.

muhittinKaplan
09 Mayıs 2013, 23:07
devre kartının üzerinde entegre var o kodlanarak servo belirli süreler çalıştırılıyor. aslında mantığı çok basit yazsan yazsan en fazla 20 satır kod lazım
gerenk yok. servo tester denilen aletler var.

Eagle7
10 Mayıs 2013, 11:35
bunların hazır satıldığı bir yer var mı?

Mengu16
10 Mayıs 2013, 11:38
Geçenlerde gördüm bir paketçi arkadaş, dolap kapağı menteşelerinden katlanır plakalık yapmış, menteşe yaylı olduğundan sadece açık ve kapalı konumda duruyo yolda zıplayıp durmaz plaka.

Eagle7
10 Mayıs 2013, 11:50
bu üstteki videoda gidonun orda sanki bir tuş var adam ona basınca plaka katlanıyor o sistemi nereden nasıl buluruz

Syanur
10 Mayıs 2013, 11:56
Konu "manuel" olarak nasıl yaparız diye açılmış ama görünen o ki merak genelde elektronik sistemler üzerine :)

Kapı menteşesi iyiymiş, ona bir de sert tel yada çucuk gibi bişey bağlayıp diğer ucunu da elimizle uzanabileceğimiz, arka yolcu ayaklıklarının oraya tutturursak olur gibi...

cem_bloodz
25 Ekim 2013, 12:13
peki bu katlanır plakalık dediğimiz şeyi ybrye monte etmek için arka çamurluğu söküyomuyuz?

cenkito
25 Ekim 2013, 12:43
Konu "manuel" olarak nasıl yaparız diye açılmış ama görünen o ki merak genelde elektronik sistemler üzerine :)

Kapı menteşesi iyiymiş, ona bir de sert tel yada çucuk gibi bişey bağlayıp diğer ucunu da elimizle uzanabileceğimiz, arka yolcu ayaklıklarının oraya tutturursak olur gibi...

vitesli bisikletlerin vites değiştirme kolları tam bu işe yarar bence. ac kapa olarak :cat:

peki bu katlanır plakalık dediğimiz şeyi ybrye monte etmek için arka çamurluğu söküyomuyuz?

plakanın katlanabilmesi için arkasının bos olması lazım

sırtı çamurlukta olursa varken gariban plaka nereye gidecek :silent:

cem_bloodz
25 Ekim 2013, 15:27
plakanın katlanabilmesi için arkasının bos olması lazım

sırtı çamurlukta olursa varken gariban plaka nereye gidecek :silent:

abi anlatamadım ben demek istediğimi :mrgreen: orjinal arka çamurluğu(sinyalleri tutan parça falan dahil) arka kuyruğun hizasında kessem eski çamurluğa vidalasam olur mu yani

cenkito
25 Ekim 2013, 16:07
olur tabi
o sekil yaparsan olur

Sinan Aksu
25 Ekim 2013, 16:34
Tam otomatik düşünürsen İnternette bulabilirsin,

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-motosiklet-honda-yamaha-suzuki-kawasaki-uyumlu-elektrikli-plakalik-120607709/detay/

dockerengin
25 Ekim 2013, 16:43

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-motosiklet-honda-yamaha-suzuki-kawasaki-uyumlu-elektrikli-plakalik-120607709/detay/

Çok pahalıymış. Bence servo motor kullanıp elektroniğe girmenin anlamı yok. Centiko'nun dediği gibi basit bir şekilde yapılabilir.

sysroot
25 Ekim 2013, 17:12
Konu hortlamış sahibi geldi hemen )))
Evet bencede pahalıymış , ayrıca merak edenlere yurtdışında "motorcycle plate hide away,"motorized plate hide","bike plate hide" gibi benzer terimlerle karşınıza çıkar.Elektronik pek değişmiyor yurtdışında genelde fiyatlar hep aynı yani bunun gibi pahalı, hangi siteden getirmişler ucuzmu esasında merak ettim aslında neyse.

Centiko'nun bahsettiği şekilde nasıl oluyor az anlatırmısınız ?

bilginozi
25 Ekim 2013, 17:54
bunların hepsi sadece bir servo ile çalışıyor.

sysroot
26 Ekim 2013, 11:23
Bir ara sanayiye gidecem ve araştıracam şu olayı , yaylı menteşelerle falan nasıl yapılır nolur bir fikir alıcam )Bisiklet vites kolu ile ne anlatmak istediniz hala anlamadım çalışma şeklini bilmiyorum çünkü.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

İtme ve çekmeyi tek bir vites kolundanmı yapıcaz, yapıcaksak nasıl hiç hatırlamıorumki o vites şeysini , bi vites kolu bide tel gidiodu.O zaman yaysız olucak doğrumu ?

Dolap Menteşelerindenmi Vites kolundanmı nasıl daha iyi olur ? Kafam karıştı gene ))

cenkito
26 Ekim 2013, 11:57
yayı menteseye yada yanına takacaksın. normalde acık olacak, görünür olacak

sen vites kolundan teli çektirip yayı sıkıstırp, plakayı kapatacaksın, kolu bırakınca yay tekrar plakayı acacak

felix_bjk1903
26 Ekim 2013, 12:02
O değil de, şu fotoğraftaki plakalıkları kaça satıyorlar acaba?

cenkito
26 Ekim 2013, 12:23
http://www.sahibinden.com/search.php?b[search_text]=katlan%C4%B1r%20plakal%C4%B1k

40 liradan baslıyo resimdeki

felix_bjk1903
26 Ekim 2013, 12:28
Fazla bir maliyeti yok bunun, biz de yapalım bari :)

sysroot
26 Ekim 2013, 13:06
Benim katlanır plakalığım varda , hangi menteşeyi alıcam nasıl monte edicem bu işlerden pek çakmamki.

felix_bjk1903
26 Ekim 2013, 13:23
İçinde şema gibi bişey yok mu monte etmek için

tr_select
26 Ekim 2013, 13:53
Bazıları bilir.. Eski RR motorumda uygulamıştım katlanır plakalık muhabbetini. Ufak pistonlu bir motor kullanmıştık biz gerçi. Servo motorlar (Güçlüleri kg bazında) hem yetersiz hemde uçuk fiyatlara satıldığı için hiç gerek yok. Bulaşmayın...

Şubat-mart gibi tekrar girişeceğiz bu işe, yeni motorumuzda... Projeyi, yazılımı vs vs vs her şeyi konu açarak anlatırım.

Maaliyet, işçilik sizden olmak kaydıyla 100TL tutuyor. 130km gibi bir süratte katlanabiliyordu bizim tasarladığımız sistem :pl:

Bilirsiniz belki, motor güçsüz olduğunda yetersiz kalıyor rüzgar kuvvetine karşı ve kapatamıyor plakayı. Haliyle dişliler gidiyor...
Bu yüzden düzgün bir aktarma oranı ve motorun güçlü olması şartttır.

sysroot
26 Ekim 2013, 14:54
Üstad heyecanla bekliyoruz o zaman konunu ))

asa11
11 Mart 2014, 14:17
Ne oldu arkadaşlar hala yapan yok mu ?

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-aksesuar-tuning-motosiklet-katlanir-plakalik-suzuki-kawasaki-hyosung-yamaha-fz6-fazer-honda-156754373/detay

Bu ürünü aldımı ek olarak ne gerekir bize maliyet ne olur?

gugukk
11 Mart 2014, 14:45

Hergün köprü geçen birisi için bir kaç ayda fiyatını telafi eder :P

Sinan Aksu
11 Mart 2014, 14:55
Hergün köprü geçen birisi için bir kaç ayda fiyatını telafi eder :P

Ortalama 3 ay :P
Ama azıcık elektrik bilgisi olan bi insan, bunu çok daha ucuza kendisi yapabilir :)

aslan557
06 Ağustos 2015, 14:25
Ne oldu yahu konu guncel kalmali biseyler yapmaliyiz bu konuda

Shamy
06 Ağustos 2015, 15:50
Adminler nerede? Olur olmaz konularda boy gosterip , mesajlari silip konulari kitleyen, banlama cezasi veren adminler yasal olarak suc teskil eden bir konuyu, turkiyenin en buyuk motosiklet forumunda alelen goz onunde olmasina ragmen es geciyorlar.

Ya akil mantik yokmu sizde? Plaka kapatmak nedir? Yasal bir zorunluluktur plakanin surekli gorunur olmasi ustelik onemsiz eften puften bir zorunlulukta degil cok onemli bir zirunluluktur.

Plakanin gorunmesini kim istemez? Hirsizlar, ugursuzlar, kanunsuz is yapan yada suc isleyenler istemez. Siz insanlara ornek olacaginiza plaka kapiyorsunuz, dusunun bir otomobil yada bir motosiklet plakasiz, geldi esinize cogunuza ananiza kardesinize carpti gitti yaraladi oldurdu, yada cinsel tacizde bulundu , ne dusunursunuz? Kimse kusura bakmasin ben 20 yillik motorcuyum yarim milyon km uzerinde yol yaptim. 17 tane motosikletim oldu. Hic birinde plakaligi sokmedim, plakayi kivirmadim, alta takmadim, katlanir yapmadim, kucuk plaka yada baska sekil plaka takmadim. Motodikletlerimde son 10 yildir 600cc uzeri genelde spor motosikletler. Litrelik motosikletlerimde oldu.

Ben kanuna kurala uyan insanim. Ayni sekilde motoru ne olursa olsun plakayi gostermeyen adam benim gozumde ittir kopuktur, potansiyel tacizcidir. Hirsizdir. İlk gordugum yerde ihbar ederim. İnsallah su bulusmalardan birine katilirimda bak ozaman neler oluyor plakaci arkadaslari nasil ihbar ediyorum , fotolarini cekip gozunuzun onunde ihbar edicem.

Plaka saklayacak kadar neden korkuyorsunuz anlamadim. Bu kadar adi insanlarmisiniz?