PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ateizm ve Otizm arasındaki yakın akrabalık

Sayfa : [1] 2 3 4

NoMotorNoCry
22 Nisan 2013, 15:09
Atesitler Otistik oldukları için mi Allah'a inanmıyolar acaba :

'Bütün otistikler ateisttir'
Adana Otistik Çocuklar Sağlık ve Eğitim Derneği Başkanı Sosyolog Fehmi Kaya, bütün otistik çocukların ateist olduğunu belirtti.
Güncelleme:22 Nisan 2013 13:20
Kaya, "Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" dedi.

Kaya, otistik dünyaya gelen çocukların temel özelliğinin dış dünya ile iletişim kuramamaları olduğunu söyleyerek, "İletişim kurup konuşamadıkları, empati kuramadıkları için, sizi anlayamıyorlar, sizin davranışlarınıza anlam veremiyorlar. Böyle bir problem var" diye konuştu.

Kaya otistik çocukların, bir temel özelliğinin de, beyinlerinde inanç alanı, Allah alanı, gelişmemiş oturmamış olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Onun için ibadet etmeyi, Allah'a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu farkındalığın içinde bir, duyularının iyi gelişip karşısındakiyle empati kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Normal insanların yaptıklarını nenden yaptığını öğrenmesi gerekiyor. Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir."

Otistik çocukların farkında olmadan rahatsızlık nedeniyle doğuştan ateist olduğuna işaret eden Kaya, "Bunun farkında değiller. Araştırmalar doğal olarak otistik çocuklar ile ateistler arasında bir bağlantı var diyor.

Araştırmacılar ABD ve Kanada da, ateizmin, otizmin bir farklı versiyonu olduğunu söylüyor. Resmi bile tanımlayamayan çocukların Allah'ı tanımlamasını bekleyemeyiz. Otistik çocuğa yapılan terapi ile nesnelerin ne olduğunu fark ettirmemiz lazım. Bu da beyinde bulunan duyu alanlarına hükmederek yapmak gerekiyor" dedi.

Kaya, Yüreğir Belediyesi ile ortaklaşa çalışarak Kültür Evleri'nde otistik çocuklara ücretsiz terapi merkezleri açılacağını, burada otistik çocukları inançlı çocuklar haline getireceklerini sözlerine ekledi.

İHA

frantisec
22 Nisan 2013, 15:18
Melek onlar günahları yok...

alp_tunay
22 Nisan 2013, 15:40
Asıl bu şekilde açıklama yapan ateisttir...

Bu nasıl müslümanlıktır aklım almıyor :pr:

NoMotorNoCry
22 Nisan 2013, 15:43
Melek onlar günahları yok...

Doğrudur.Onlara dinimizde bir zorunluluk yoktur.Meczup diye geçer.Ancak yine de bilim adamları imkansızı kabul etmek istemezler.Onların beyinlerinde olmayan inanç merkezini bi şekilde harekete geçirmeye çalışıyolar.Ben takdir ettim doğrusu bu çalışmaları.

frantisec
22 Nisan 2013, 15:44
Konu değişik yönlere kayacak, işten döndüğümde gırtlak gırtlağa gelmiş olanlar olacak.

alp_tunay
22 Nisan 2013, 15:46
Motorsuz arkadaş ,
senin bu tezin de saçma...
Otistik kime denir?
Ateist kime denir?...

Önce bunların kelime anlamlarına baksaydın ya..

NoMotorNoCry
22 Nisan 2013, 15:49
Asıl bu şekilde açıklama yapan ateisttir...

Bu nasıl müslümanlıktır aklım almıyor :pr:

Hocam yazıyı net okumadınız galiba.Ateistliğin bir çeşit otizm olduğunu söyleyenler müslümanlar değil.Dikkat edersen amerika ve kanadadaki bilim adamlarından gelmiş bu açıklama.Zaten doğru bir bilgi olduğu ortada.Dinimizde bile meczuplara ibadet zorunluluğu yoktur.Binlerce yıldır onların inanca sahip olmadıkları bilinen bir gerçek.Çünkü onların normal insan gibi düşünme yetenekleri yok.Herkes onları bu yüzden hoş görür.Yaptıklarına ve davranışlarına hoşgörüyle yaklaşır.Yaşadıkları dünyanın farkında olmadan yaşıyolar.Nasıl ki böbrek hastalığı , kalp hastalığı gibi çeşit çeşit hastalıklar varsa beyindeki kusurlar da böyle hastalıktır.Bunda garipsenecek bir durum yok.

erro
22 Nisan 2013, 16:01
farkında değillerse nasıl ateist olunuyo anlamadım...ateizm bir tercihtir...ama bu adam sanki çocuklar kendileri ateizmi/otizmi tercih etmiş gibi konuşmuş kafasının aldığınca..dine göre de sorumlu/yükümlü değildirler...

Hangi ABD li ve kanadalı bilim adamlarının otizmin ateizmin farklı bir versiyonu olduğunu söylüyosa referans versin..öyle kaba etlerinden sallamak kolay...

sözü söyleyen fehmi kaya, neresine.....

NoMotorNoCry
22 Nisan 2013, 16:05
Motorsuz arkadaş ,
senin bu tezin de saçma...
Otistik kime denir?
Ateist kime denir?...

Önce bunların kelime anlamlarına baksaydın ya..

Bu benim görüşüm değil.Yazıyı dikkatli okursanız Amerikalı ve Kanadalı bilim adamlarının görüşü.Bu konu beni aşar.Ben uzmanı değilim.Bunu tartışabilmemiz için otizmin ne olduğunu bilmemiz lazım.Acaba otizm sadece doğuştan mı olur yoksa yaş ilerledikçe çevresel faktörler nedeniyle oluşabilen bir hastalık mı?Otizmin dereceleri var mıdır?Hafif otizm ağır otizm var mıdır?Acaba bi insan kendini çevreden soyutlayarak antisosyal bir kişilik sahibi olup otizm yolunda hızla ilerlerken beyninde oluşabilecek fizyolojik değişiklikler onun ateist olmasına neden olabilir mi?Bilim adamlarının tezi de bu zaten.Bi yanda tamamı ateist olan otizm denen hastalık.Diğer yandan ateist insanlar.Bilim adamlarının bunlar arasında bağlantı kurmasında ne sakınca var ben onu anlıyamadım.Bence gayet mantıklı.Belki de ateist olan insanlar normal insan gibi düşünme yeteneklerini kaybettikleri için ateist oluyolardır.İnançsızlıklarının temelinde otizm gibi bir hastalık yatıyo olabilir.Belki ileri düzeyde olmayan bu otizm durumu tedavi edilebilirse onlarda inanca kavuşabilirler.

platipus
22 Nisan 2013, 16:07
buna göre sonradan atesit olanlar da sonradan otistik olmuş oluyor herhalde.
adamın birisi yapılan çalışmaları kafasına göre yorumlar geri kalan da onu referans gösterir. al sana bilimsel dayanak, laf salatası bilimi. herkes bilim adamı.
bir de inanmayan kafadan meczup, he gülüm he.

BatuhanK
22 Nisan 2013, 16:26
bunu diyen bilim adamı kör oldu :D hadi ateistler yine iyisiniz otistik oldugunuzdan dolayı size cehennem yok :D

umurcan
22 Nisan 2013, 16:41
Saçma saçma işler. Bu insanları topluma kazandırmaya çalışmak yerine yine cemaat tayfasına yaranmaya yönelik hareketler peşindeler.

laylow
22 Nisan 2013, 16:49
2 evim,güzel mesleğim,3. motorumualmak üzereyim bunların dışında iyi bir eş ve çocuğum var.
allaha şükür etmiyorum bunlar için çünkü ateistim.Eğerki tanru varsa eminim cennete alır beni çünkü kimseyede kötülüğüm olmadı.Hayatım düzgün.Eğer yoksada çokda bir şey kaybetmiyorum.
Tanrıya inananlar çok saldırgan bir yaklaşım içindeler inanmayanlara karşı.Sizce inandığınız tanrı bu aldırganlıgınızı öte tarafta ödüllendiricekmi??????
Gayleri taşlarla,feministleri döverler dünyadaki bütün asvaşları din için çıkarırlar.Din için milyonları yakarlar.Sonrada ateizm kötü derler.
Ben ateistim varim kötü olim.

KUVVETMİRA
22 Nisan 2013, 17:04
inanç ve ahlakla ilgili eğilimlerin insan zihninde fabrika ayarı olarak var olduğunu iddia eden teoriler var.
kimileri bu eğilimlerin inanma ihtiyacı oluşturduğunu, ve bu ihtiyaçlar neticesinde yaratıcı kavramının uydurulduğunu, esas olanın maddenin devamlılığı olduğunu iddia eder (materyalist felsefe)
kimileri de insan fıtratında bulunan bu fabrika ayarını mesnevideki "ney'in sazlığı özlemesi" gibi yaratıcı tarafından koyulmuş bir "aslına özlem" hikmeti olarak değerlendirmiştir.

insanın bu eğilimi ve otizm arasında bir bağlantı olduğu iddia ediliyor da bizim alp_tunay niye celallendi onu anlamadım :P

umurcan
22 Nisan 2013, 17:08
Otizmlileri kimsenin sallamadığı ortada da; cemaate bağladığım mevzuu bu çıkartımı yapan ve uygulamayı yapmayı planlayan adam.
Yoksa çocukları düşünerek birşey yapıldıktan sonra benim için fark etmez, yeter ki onlar için olsun

KUVVETMİRA
22 Nisan 2013, 17:19
Otizmlileri kimsenin sallamadığı ortada da; cemaate bağladığım mevzuu bu çıkartımı yapan ve uygulamayı yapmayı planlayan adam.
Yoksa çocukları düşünerek birşey yapıldıktan sonra benim için fark etmez, yeter ki onlar için olsun

cemaat mevzusu biraz zorlama oldu. bütün dünyada konuşulan, tartışılan, hakkında makaleler yazılan bir mesele bu.

seigen
22 Nisan 2013, 17:32
Yazılan bilimsel makale de şu:
http://mindmodeling.org/cogsci2011/papers/0782/paper0782.pdf

Yine tam anlayamamış ve yanlış yorumlamışlar :pr:, tıpkı evrimi de anlayamayıp "maymundan mı geldik ehiehi" diye yorumlayanlar gibi.

Jubaa
22 Nisan 2013, 18:01
inanç ve ahlakla ilgili eğilimlerin insan zihninde fabrika ayarı olarak var olduğunu iddia eden teoriler var.
kimileri bu eğilimlerin inanma ihtiyacı oluşturduğunu, ve bu ihtiyaçlar neticesinde yaratıcı kavramının uydurulduğunu, esas olanın maddenin devamlılığı olduğunu iddia eder (materyalist felsefe)
kimileri de insan fıtratında bulunan bu fabrika ayarını mesnevideki "ney'in sazlığı özlemesi" gibi yaratıcı tarafından koyulmuş bir "aslına özlem" hikmeti olarak değerlendirmiştir.

insanın bu eğilimi ve otizm arasında bir bağlantı olduğu iddia ediliyor da bizim alp_tunay niye celallendi onu anlamadım :P

Fabrika cikisi bos+bos geliyoruz insanlar olarak.
Dogdugun andan itibaren olanlar herseyi etkiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ME2wmFunCjU

Rahatsiz edici ama ingilizce biliniyorsa kesin izlenmesi gereken bisey, demek istedigim daha acik anlasilir.

Bolu'lu Lynx
22 Nisan 2013, 18:19
2 evim,güzel mesleğim,3. motorumualmak üzereyim bunların dışında iyi bir eş ve çocuğum var.
allaha şükür etmiyorum bunlar için çünkü ateistim.Eğerki tanru varsa eminim cennete alır beni çünkü kimseyede kötülüğüm olmadı.Hayatım düzgün.Eğer yoksada çokda bir şey kaybetmiyorum.
Tanrıya inananlar çok saldırgan bir yaklaşım içindeler inanmayanlara karşı.Sizce inandığınız tanrı bu aldırganlıgınızı öte tarafta ödüllendiricekmi??????
Gayleri taşlarla,feministleri döverler dünyadaki bütün asvaşları din için çıkarırlar.Din için milyonları yakarlar.Sonrada ateizm kötü derler.

Helal olsun sana...Kabullenmediğin ALLAH mutlu etsin...Bu yolda devam et...
Umarım cennete gidersin...Savaşa ve tartışmaya gerek yok...Faydasız nede olsa...

phradrel
22 Nisan 2013, 18:23
bunu söyleyenlerin mantığıyla ateistler otistik oluyorlarsa o zaman en karlı çıkarım ateistlerin direk cennete gittiğidir. nasıl hakaret edeceklerini şaşırmaları bir yana otizmi hakaret olarak kullanmaları insanlıktan ne kadar nasiplendiklerini gösteriyor.

Mengu16
22 Nisan 2013, 18:32
Müslümanlar önce birbirini yemeyi, asmayı kesmeyi bıraksın sonra insan beynini anlamaya çalışsın. Doğuştan inanma güdümüz olduğu kadar sorgulama yetimiz de var. Kendileri birşeye inanıp onu uygulacaklarına kimse onlara engel olmadığı halde kendi içlerinde huzursuzluk çıkarıp isyan çıkarma, diğer insanları kendileri gibi davranmaya zorlama, cezalandırmanın yeri dünya olmadığı, yetkinin insanlarda olmadığı halde allah adına cinayet işlemeyi, tecavüzü, yaralamayı bi bıraksınlar önce. Bi tane gelişmiş müslüman ülke yok, anca millete otistik dersiniz. Ayrıca otistiklik geri zekalılık değildir hakaret anlamında kullanılıyorsa saçma olmuş.

frantisec
22 Nisan 2013, 18:41
Müslümanlar önce birbirini yemeyi, asmayı kesmeyi bıraksın sonra insan beynini anlamaya çalışsın. Doğuştan inanma güdümüz olduğu kadar sorgulama yetimiz de var. Ayrıca otistiklik geri zekalılık değildir hakaret anlamında kullanılıyorsa saçma olmuş.
BEĞENDİM bunu. :cat:

tigermbz
22 Nisan 2013, 18:45
merabayın :)

scooboy
22 Nisan 2013, 18:55
Ben sadece isviçreli bilim adamlarının dediğine inanırım. :P

Buradaki bir çok insan anası babası katolik veya budist olsaydı kendiside öyle olacaktı. Bunun farkındamı acaba?

hello_moto
22 Nisan 2013, 19:04

Otistiklere mi laf ? Ateist lere mi ? Hangisine haksızlık yapılmış oluyor bir daha düşünmek lazım.

Kendisin savunamayacak insanlara böyle laf etmek bize yakışır mı ?

Ayrıca, "inançlara saygı " denirken bunu TÜM inançlara duyulması gerekir. Bu da Adil olmanın şartıdır. Hatırlatmak istedim.

Ateist şöyle, ateist böyle derken nerede kaldı saygı ?

Sonra en hafif eleştiride bile millet kaplan kesiliyor.

alp_tunay
22 Nisan 2013, 19:29
Akillerinize sor, anlatsınlar sana.... :bounce:
Gayet açık yazdım..
Daha nasıl yazayım....

Eğilim ne?
Otizm ne?...
Arasında nasıl bir bağlantı kurulur....

Biraz akil le kurulur diyorsan şaşırmam... :wiinkk:

Ufuk İnkaya
22 Nisan 2013, 19:30
Hastalıkları bitti de inançları mı kaldı. Mal adam dolu ya nelerden rant yapmaya uğraşıyorlar.

Ateistlere otistik dersen onlarda senin dinine küfür etme hakkına sahiptir!

KUVVETMİRA
22 Nisan 2013, 19:39
Akillerinize sor, anlatsınlar sana.... :bounce:
Gayet açık yazdım..
Daha nasıl yazayım....

Eğilim ne?
Otizm ne?...
Arasında nasıl bir bağlantı kurulur....

Biraz akil le kurulur diyorsan şaşırmam... :wiinkk:

yardırdın gidiyon her zamanki kanaldan :mrgreen:

ortada bir iddia var;
adamın biri özetle demişkine;
"-beyinde inançlarla ilgili fonksiyonları yürüten bölge otistiklerde işlevsiz olduğundan insanlarda yaygın olarak görülen "bir yaratıcı" algısı otistiklerde yoktur."

kızgınsın anladım da konuyla ilgili ne diyon onu anlamadım :silent:

MBHoro
22 Nisan 2013, 19:45
şu forumda bir seçenek olsa motorla alakasız, saçma sapan konuları hiç görmesek...

John Abruzzi
22 Nisan 2013, 19:58
beyinde inançlarla ilgili fonksiyonları yürüten bölge otistiklerde işlevsiz olduğundan insanlarda yaygın olarak görülen "bir yaratıcı" algısı otistiklerde yoktur. otistiklerin beyninde bir tek inanç kısmında mı eksiklik var,otistlere bir yaratıcı algısı yüklemeye çalışanların aklında bir sorun var sanırsam.

KUVVETMİRA
22 Nisan 2013, 20:04
Fabrika cikisi bos+bos geliyoruz insanlar olarak.
Dogdugun andan itibaren olanlar herseyi etkiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=ME2wmFunCjU

Rahatsiz edici ama ingilizce biliniyorsa kesin izlenmesi gereken bisey, demek istedigim daha acik anlasilir.

bu konuda pek çok görüş var, öylesine kestirilip atılacak mesele değil.
fabrika verisi olarak bilgilerin kendisi değil lakin bu bilgilerin işlenmesiyle ilgili fıtri "yazılım"dan bahsediliyor.
pozitif bilimin değil de daha ziyade felsefenin konusu olduğundan bu pilav daha çoook su kaldırır.

tigermbz
22 Nisan 2013, 20:05
dolu dolu karşı tez olmayınca bir şey yazamıyorum

ama şuradan başlayalım:
insanlar, doğduklarında tam anlamıyla sıfır değildirler
bunun ispatı doğar doğmaz nefes almaları, beslenme ihtiyacı hissetmeleri, kalplerinin atması vb gibi davranışlar
yani bir "kernel" var ortada (çekirdek)
insan doğası aslında bu basit "kernel" etrafında şekilleniyor
ve onun ana komutu hayatta kalma içgüdüsü
ne kadar sofistike davranışlar gösterse de benliğe ilişkin tüm davranışlar bunun etrafında şekilleniyor
din, bunu nefs olarak anlatıyor
bir de madalyonun öteki yüzü var
gerekirse oraya da gireriz

-ZERO-
22 Nisan 2013, 20:32

içimden ne geciyorsa alayını anlatmıssın :) birsey yazmama gerek kalmamis

GorkeM
22 Nisan 2013, 20:38
Otistik insanlarımızın beyinlerinde Allah alanı (!) olmadığını belirtilmiş, bunu yazanın bir beyni var mı onu sorgulamak gerekiyor pek ala.
Otistik çocukları inançlı hale getirecekmiş? Sorarım nasıl yapacakmış. Din olgusunu anlatıp karar vermelerini mi bekleyecekmiş yoksa islam dinini empoze mi edecekmiş. Bence cevap açık ve net.
Ha zaten bu yazının ve paylaşımın amacı da apaçık belli ya...

[Turan]
22 Nisan 2013, 20:40
Anında görevden alınması lazım ama nerdee.

KUVVETMİRA
22 Nisan 2013, 20:43
forum dahilinde entelektüel bir münakaşa beklentimin beyhude olduğunu 1500. kere anladım.
umut işte :pale:

tigermbz
22 Nisan 2013, 20:45
yobazlığın dini hassasiyeti olanlara has olduğunu düşünüyorlar
öyle öğretildi bazılarına
sorgulama kapasiteleri oldu hepsinin, ama yapmadılar

polo34
22 Nisan 2013, 21:12
Fabrika ayarlari olarak fenerbahcelilikte hem fikirmiyiz? Ben kusura bakmayin mudahil olamayacagim, havamda degilim:)

Ufuk İnkaya
22 Nisan 2013, 21:14
"Onun için ibadet etmeyi, Allah'a inanmayı bilmiyorlar. Otistik çocuklara uygulanacak farklı terapi yöntemleriyle, çocukta farkındalık yaratmak gerekiyor. Bu farkındalığın içinde bir, duyularının iyi gelişip karşısındakiyle empati kurmayı öğrenmesi gerekiyor. Normal insanların yaptıklarını nenden yaptığını öğrenmesi gerekiyor. Bunun sonucu olarak da bir yaratan olduğunu insanların buna inanıp ibadet ettiğini anlaması, kavraması, içselleştirmesi gerekiyor. Böylece beyinlerinde inanç alanı oluşturulabilir."

Şuna bak ya şuna ALLAH demiş kendi inancına göre. Ulan mal şu cümlelerin de sen müslümansın diye onu da mı illa müslüman yapacaksın!!!

Yaratıcı olduğunu inandır yeter gerisi o hastalara kalmış

-ZERO-
22 Nisan 2013, 21:25
Bir insanın illa bir dine mensup olması mı gerekiyor?

35Alperen35
22 Nisan 2013, 21:35
Milletimizi anlayamıyorum gerçekten de bilimsel bir makaleyi evirip çevirip yayınlayanlar mı dersin yoksa din hakkında sadece babasının söyledikleriyle yetinip inandığı , uğruna öldüğü öldürdüğü kitabı ulan acaba burda ne var diye açıp bakmayanını mı dersin olmadı sözde hoşgörü dininde tercihleri farklı yönde olan bir adamı allahın adını ağzına alma şöyle yaparım böyle yaparım diye tehdid eden kroyu mu dersin?
Ben birşey diyemiyorum.
Aslında var söyleyeceğim hani eskilerimiz der ya ''Dünyanın çivisi çıkmış mübarek.''
Böyle önemli bir konuyu nerelere getirdiniz şaşıyorum arada kitap okusanız, çok uzun gelirse bi makale okusanız zaten adamları az çok anlıyacaksınız. İDDİA EDİYORUM!
Şu anda nasıl homoseksüellerin doğuştan olup olmama durumu gibi bu da çok araştırılan ve bu konuya gerçekten de hayatını bağlamış GERÇEK BİLİMADAMLARI tarafından tartışılıyor.
Hadi o zaman başlayalım. Şimdi bir tanrı hayal edin , mutlak iyi , mutlak adaletli , mutlak hoşgörülü ....
Bu sahneyi çok yaşadım. Sizinle bu konuyu dibine kadar tartışır dibine kadar konuşurum. Ne zaman şu mutlak doğrunun sizde olmayacağını anladığınız dur şu adamlar ne diyo diye dinlediğiniz zaman.
O zamana kadar ben yokum.
SELAMETLE.

M.balibey
22 Nisan 2013, 21:37
yazıyı başlarda saçma bulduğum için tamamını okumadım fakat bana göre kişinin kalben ve aklıyla inkar etmesi vardır birde aklı ermeyenler vardır şimdi bunları ne ateistlerle nede diğer dine mensup olanlarla aynı kefeye koyamazsın derler(yanlışta hatırlıyor olabilirim bu konu lise yıllarında geçmişti çünkü) öte yandan da kimin daha inançlı olduğunu hiç birimiz bilemeyiz

tigermbz
22 Nisan 2013, 21:45
Bir insanın illa bir dine mensup olması mı gerekiyor?

olayı dine mensubiyet olarak değil de "varoluşu sorgulamak" olarak anlamak gerek
hiç sorgulamamak insan doğasına ne kadar uygun hem?
aklı başındalık mevcutsa, yapmıyor olmanın sebebi nedir peki?
peki üstün bir gücün olduğunu ve ondan yaptıklarının hesabını soracağını düşünmeyen bir insandan ne kadar medeniyet bekleyebiliriz?
bir amerikalı askeri ele alalım
kendi ülkesinde yere dahi tükürmeyen, kırmızı ışıkta geçmeyen bir adam ırakta işgenceci ve tecavüzcü kesiliyor
neden?
kurallar, kurallar, kurallar...
ve onların yaptırım gücü
peki devletler üstü kuralları tanıyan bir adam ne yapardı?
"yaptığım her haksızlığın hesabı bana sorulacak" derdi
o sebepten Osmanlı ordusu sefere giderken yolda yediği üzümlerin dallarına para keseleri bıraktı

otistiklerdeki sorgulayamama kapasitesinin benzeşmek dışında aynı şeyler olduğunu düşünmüyorum bu arada

platipus
22 Nisan 2013, 22:32
olayı dine mensubiyet olarak değil de "varoluşu sorgulamak" olarak anlamak gerek
hiç sorgulamamak insan doğasına ne kadar uygun hem?
aklı başındalık mevcutsa, yapmıyor olmanın sebebi nedir peki?
peki üstün bir gücün olduğunu ve ondan yaptıklarının hesabını soracağını düşünmeyen bir insandan ne kadar medeniyet bekleyebiliriz?
kendi ülkesinde yere dahi tükürmeyen, kırmızı ışıkta geçmeyen bir adam ırakta işgenceci ve tecavüzcü kesiliyor
neden?
kurallar, kurallar, kurallar...
ve onların yaptırım gücü
o sebepten Osmanlı ordusu sefere giderken yolda yediği üzümlerin dallarına para keseleri bıraktı

otistiklerdeki sorgulayamama kapasitesinin benzeşmek dışında aynı şeyler olduğunu düşünmüyorum bu arada

cevaplar veya sorulara soruyla cevap verme kısmı benden olsun

hiç sorgulamamak insan doğasına ne kadar uygun hem? demişsin ateistlerin sorgulamadığını nerden çıkarıyorsun? ayrıca sorgulamakla insan sadece dine mi ulaşır? bilim nasıl gelişiyor sanıyorsun? higss bozonu falan?

peki üstün bir gücün olduğunu ve ondan yaptıklarının hesabını soracağını düşünmeyen bir insandan ne kadar medeniyet bekleyebiliriz? burada japonya örneğine bakabilirsin, ayrıca inanmak istemeseniz de insanlar bir güce inanmadan da ahlaklı olabiliyor. veya bir güce inandığını söyleyen ahlaksız sayısı da az sayılmaz

neden? sana göre o amerikalı asker neden atesit? bu bir önyargı değil mi? bence büyük ihtimalle hristiyan. yani bir güce tapıyor olma ihtimali yüksek.

o sebepten Osmanlı ordusu sefere giderken yolda yediği üzümlerin dallarına para keseleri bıraktı. peki o insanlar neden gittikleri yerde kadınlara tecavüz edip fethettikleri yerleri talan ederdi? elbetteki istisnai dönemler vardır. ama tecavüz gerçeği göz ardı edilemez. görmek istemesek de tarihin acı yönleri de var.

hadi atesitler alışkın da bu otistikleri bilerek veya bilmeyerek aşağılama çabası emine hanımdan öğrenildi sanırım.

tigermbz
22 Nisan 2013, 22:41
1-)veya bir güce inandığını söyleyen ahlaksız sayısı da az sayılmaz
2-)bir amerikalı askeri ele alalım, bence büyük ihtimalle hristiyan
3-)peki o insanlar neden gittikleri yerde kadınlara tecavüz edip fethettikleri yerleri talan ederdi

1-)olduğunu iddia edip te aslında olmayanlar
2-)1. şık ile aynı
3-)görmüş gibi konuşmayalım. bakın münferit olaylar olabilir (vardır demiyorum), ama genel manada yok öyle birşey. ecdad öyle olsaydı yeryüzündeki milliyetlerin yarısı yoktu bugün dünya yüzünde, mantıklı konuşalım

alp_tunay
22 Nisan 2013, 22:44
yardırdın gidiyon her zamanki kanaldan :mrgreen:

ortada bir iddia var;
adamın biri özetle demişkine;
"-beyinde inançlarla ilgili fonksiyonları yürüten bölge otistiklerde işlevsiz olduğundan insanlarda yaygın olarak görülen "bir yaratıcı" algısı otistiklerde yoktur."

kızgınsın anladım da konuyla ilgili ne diyon onu anlamadım :silent:
Len adam hasta...
Adını bile zor biliyor....
Hastalığını tedavi etti de Allaha inancı eksik mi kaldı....

Kısaca konuyla ilgili ossuruktan şeylerle uğraşan adamlar sürüsü.....
Bunları kaale almanız...

platipus
22 Nisan 2013, 22:51
1-)olduğunu iddia edip te aslında olmayanlar
2-)1. şık ile aynı
3-)görmüş gibi konuşmayalım. bakın münferit olaylar olabilir (vardır demiyorum), ama genel manada yok öyle birşey. ecdad öyle olsaydı yeryüzündeki milliyetlerin yarısı yoktu bugün dünya yüzünde, mantıklı konuşalım

aslında gene aynı yerde dönüp dolaşıyoruz. bir amerikalı askeri ele alırken de "görmüş gibi yapmak" fiilini hayata geçirmiş olmuyor muyuz? veya ateistlerin bir güce inanmadığı için medeni olmadığını düşünmek? inanmayanlara karşı ön yargılardan kurtulmadığın sürece seviyeli ve dolu dolu münazara ihtiyacını asla gideremezsin benden söylemesi.
ayrıca mantık bol yeter ki ecdadını veya çevrendekileri görmek istediğin gibi değil oldukları gibi kabullen.

Benli
22 Nisan 2013, 22:53
Sosyal etkileşim bozukluğu olan birine , başarısız da olsa , zorla "sosyal statü yükleme çalışmalarıda diyebiliriz bu haberciğe !.

tigermbz
22 Nisan 2013, 23:06
aslında gene aynı yerde dönüp dolaşıyoruz. bir amerikalı askeri ele alırken de "görmüş gibi yapmak" fiilini hayata geçirmiş olmuyor muyuz? veya ateistlerin bir güce inanmadığı için medeni olmadığını düşünmek? inanmayanlara karşı ön yargılardan kurtulmadığın sürece seviyeli ve dolu dolu münazara ihtiyacını asla gideremezsin benden söylemesi.
ayrıca mantık bol yeter ki ecdadını veya çevrendekileri görmek istediğin gibi değil oldukları gibi kabullen.

şuan yaptığın gibi yüzyıllar önce olmuş olaylar hakkında değil, mevcut olan ve gözlemlenen şeyler üzerinden konuşuyoruz. bırak ta emin olalım işin abd cihetinden
ilahi manada din(İslamdan bahsediyorum), insanlığın saadetini ister, kesin ve net. Kuranı defalarca okudum ve bunu anladım ben
din adına veya başka sebeple yeryüzünde bozgunculuk çıkaran hiç kimse aslında dine mensup değildir, inanmayan kitabına baksın
dini kabul etmeyebilirsiniz
ama bunun makul bir sebebi olmalı değil mi? (tercih hakkınızı değil, sebep sonuç cihetini sorguluyorum)
ama dinin kendisinden olmayan şeylerin din adı altında yapılıyor olması makul ve mantıklı bir sebep değil dini reddetmek için
işaret ettiğim halde, inatla işin o ayağına girmemeyi sorgulamak lazım iç dünyamızda :wiinkk:
varsa daha adamakıllı argümanlarınız ki muhtemelen kendi içimizde sorgulamasını yaptığımız mevzulardır, cevabını verebiliriz belki
seviye yükselir böylece

platipus
22 Nisan 2013, 23:18
şuan yaptığın gibi yüzyıllar önce olmuş olaylar hakkında değil, mevcut olan ve gözlemlenen şeyler üzerinden konuşuyoruz. bırak ta emin olalım işin abd cihetinden
ilahi manada din(İslamdan bahsediyorum), insanlığın saadetini ister, kesin ve net. Kuranı defalarca okudum ve bunu anladım ben
din adına veya başka sebeple yeryüzünde bozgunculuk çıkaran hiç kimse aslında dine mensup değildir, inanmayan kitabına baksın
dini kabul etmeyebilirsiniz
ama bunun makul bir sebebi olmalı değil mi? (tercih hakkınızı değil, sebep sonuç cihetini sorguluyorum)
ama dinin kendisinden olmayan şeylerin din adı altında yapılıyor olması makul ve mantıklı bir sebep değil dini reddetmek için
işaret ettiğim halde, inatla işin o ayağına girmemeyi sorgulamak lazım iç dünyamızda :wiinkk:
varsa daha adamakıllı argümanlarınız ki muhtemelen kendi içimizde sorgulamasını yaptığımız mevzulardır, cevabını verebiliriz belki
seviye yükselir böylece

o zaman soralım genel anlamda dinden mi bahsedeceğiz yoksa islam özelinde mi red nedenlerimizi sıralayacağız? ayrıca tüm argümanlarımızı, neden sonuç ilişkilerini irdelerken günümüzden mi örnekler vereceğiz, geçmişimizi karıştıracak mıyız? zira über ecdadımızın iyi tarafları somut kötü taraflarını bilip bilmeden konuşmayalım. coğrafi bir sınırlamamız olacak mı?
hayır seviyeyi yükseltmek için gerekli sınırları belirlersen ona göre belki faydalı bir tartışma ortamı yakalayabiliriz. bu konuda ciddiyim.
ha bu arada beyininde allah bölgesi olmayan muhtemel bir otistik olarak her söylediğini anlamayabilirim ona göre cümle kurarsak benim için daha iyi olur:P kapiş?

işin espritüel kısmı bir tarafa cidden dini yoğun bir şekilde incelediğini farz edip soruyorum: her sorgulama macerası insanı dine mi götürmelidir?