PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ateizm ve Otizm arasındaki yakın akrabalık

Sayfa : 1 [2] 3 4

tigermbz
22 Nisan 2013, 23:32
o zaman soralım genel anlamda dinden mi bahsedeceğiz yoksa islam özelinde mi red nedenlerimizi sıralayacağız? ayrıca tüm argümanlarımızı, neden sonuç ilişkilerini irdelerken günümüzden mi örnekler vereceğiz, geçmişimizi karıştıracak mıyız? zira über ecdadımızın iyi tarafları somut kötü taraflarını bilip bilmeden konuşmayalım. coğrafi bir sınırlamamız olacak mı?
hayır seviyeyi yükseltmek için gerekli sınırları belirlersen ona göre belki faydalı bir tartışma ortamı yakalayabiliriz. bu konuda ciddiyim.
ha bu arada beyininde allah bölgesi olmayan muhtemel bir otistik olarak her söylediğini anlamayabilirim ona göre cümle kurarsak benim için daha iyi olur:P kapiş?

işin espritüel kısmı bir tarafa cidden dini yoğun bir şekilde incelediğini farz edip soruyorum: her sorgulama macerası insanı dine mi götürmelidir?

ısrarla anlatmak isteğim şu: din(İslam), insanlara ve onların yaptıklarına indirgenemez
Kuranda bunun işareti şudur:

Hakka suresi
Bismillah
43. (O), âlemlerin Rabbi tarafından indirilmiştir.
44. Eğer (Peygamber) bize atfen bazı sözler uydurmuş olsaydı,
45. . Elbette onu kıskıvrak yakalardık.
46. Sonra onun can damarını koparırdık (onu yaşatmazdık).
47. Hiçbiriniz buna mâni de olamazdınız.

osmanlı örneği, sen inanmıyor olsan veya hiç olmamış olsa bile(ama inanıyorum ki olmuştur, çünkü böyle bir dine inanan bir insanın mutlak surette yapması gereken budur) olması gereken tavrı örneklemek babından verildi

otizm zihinsel bir hastalık, ateizmi bunun içine katmayalım ve ayrı tutalım artık

ve evet, inanıyorum ki mantıklı her sorgulama bizi bir yaratıcıya, yaratıcıya olan iman da yeterince kurcalandığında İslama götürecektir insanı

platipus
23 Nisan 2013, 00:01
ısrarla anlatmak isteğim şu: din(İslam), insanlara ve onların yaptıklarına indirgenemez
Kuranda bunun işareti şudur:

osmanlı örneği, sen inanmıyor olsan veya hiç olmamış olsa bile(ama inanıyorum ki olmuştur, çünkü böyle bir dine inanan bir insanın mutlak surette yapması gereken budur) olması gereken tavrı örneklemek babından verildi

otizm zihinsel bir hastalık, ateizmi bunun içine katmayalım ve ayrı tutalım artık

ve evet, inanıyorum ki mantıklı her sorgulama bizi bir yaratıcıya, yaratıcıya olan iman da yeterince kurcalandığında İslama götürecektir insanı

o zaman inanmayı insan özelinde tartışmamak gerektiğinde mutabıksak ve dindar olduğunu iddia edip veya her şeyi dine bağlayıp saçmalayanları kapsam dışı bırakırsak bu başlık altında tartışmak yersiz olur. yani dingilin birisi sosyolog kimliğiyle bilimi de kendine yontarak saçmalamış. kendince otistikleri ve ateistleri yola getireceğine inanıyor.

o zaman benim bu sorgulama konusundaki fikrimi de söyleyeyim ve en azından bu başlık altında kendi adıma konuyu kapatayım. şöyle ki eğer din kılavuzluğunda sorgulama yapıyorsanız zaten yaradan kavramı dışına çıkmanız mümkün değildir. ancak hadi bir cesaret deyip varoluşu tümden sorgularsanız -kendi sorgulamalarım ışığında söylüyorum- dinin yanından bile geçmeyeceğimizi düşünüyorum. çünkü bana göre din insan zekasıyla,zaman, coğrafya ve mevcut bilgilerle sınırlı bir olgudur ama evren, varoluş henüz bizim mevcut bilgilerimizle çözebileceğimiz bir olgu değil, bunu bile fark eden insan inanmaz zaten.

hello_moto
23 Nisan 2013, 00:04
Bilimsel açıdan bakılırsa konu şöyle (her şeyde olduğu gibi burada da çarpıtma var. Kendine yontma da denebilir tabii... )

Otistikler üzerine (halen tartışmalı) bir istatistik yapılmış. Otism ile ataistlik arasında istatistiki bir bağlantı olabilir diyor.

Bütün bilim adamları filan onaylamamış. Hatta çalışma tartışmalı. Ateistler otisik mi diye de bir terse çalışma da yok.

İsteyen düzgün bir şekilde okuyabilir : http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2039690/Atheism-autism-Controversial-new-study-points-link-two.html

Aslında yabacılar da bunun bir manipülasyon olabileceğini söylüyorlar.

Yani öyle hemen sahiplenilecek bir konu da değil.

Bu tür konular ve tartışmalar kimseye bir şey kazandırmadığı halde her hafta bir konu açılıyor.

Bu bilgi paylaşımından çok, insanların özellikle damarına basma gibi...

Bunu okumak kime ne kazandırdı acaba ?

tigermbz
23 Nisan 2013, 00:14
ama evren, varoluş henüz bizim mevcut bilgilerimizle çözebileceğimiz bir olgu değil, bunu bile fark eden insan inanmaz zaten.
aksine, bu sebepten bir yaratıcı olmalıdır
takdir edersin ki İslamı münferit tavırların dışında bir İlahi nizam olarak kabul edersek, bu güne kadar insanlığın iyilik adına elde ettiği tüm kabulleri kapsayan bir mükemmel insan profiliyle karşılaşırız
çalmayacak, yalan söylemeyecek, haksız yere öldürmeyecek, hayvanın bile üzerinde hakkı olduğunu bilecek, kimseye yan gözle bakmayacak, iyilik ve adalet için savaşacak vs.. bir isan profilinden bahsediyoruz
açın Kuranı okuyun kardeşler, başka bir anlatım veya tarif bulursanız inanmayıverirsiniz olur biter
haşa ben yazmadım, menfaatim yok okumanızda
sadece okudum ve kanaat getirdim ki bir insan bu inandıkları (haşa) yalan bile olsa, güzel bir insan olarak yaşayıp gidecek bu dünyadan, hiç bir kaybı yok
ama ya haklıysa?
şimdi söyleyin
böyle bir yolu seçmekten daha mantıklı bir yol mu var?

platipus
23 Nisan 2013, 00:26
iyilik ve adalet için savaşacak vs..
öncelikle konunun şurasına kendimce açıklık getireyim, günümüz dünyasında iyilik ve adalet için savaşılmaz. birilerinin çıkarları veya hemen her şeyden zarar gören aşırı hassas din için savaşılır.
kalan kısma gelir isek bence tüm saydığın şeylere korkmadan, herhangi bir ödül veya ceza beklentisi olmadan da sahip olunabilir. çünkü insan düşünebilir ve düşünceleri bunların yii olduğunu söylerse ne ala. ha içgüdüleriyle hareket edenleri din de ahlak da zaptedemiyor onu zaten biliyoruz. illaki bir kılavuza ihtiyaç olmasa gerek. ha elbetteki kabul ediyorum senin gördüğün şekliyle görülse din de çok fonksiyonel. ama görüyoruz ki mevcut durumda çok sıkıntılar var. ben bunu biraz da sosyalizme benzetiyorum. teoride mükemmel, eşitlik, adalet vs. ama uygulamada felaket. insan fıtratına mı aykırı nedir?
sonuç olarak benim nacizane fikrime göre düşünebilen insan ister bir klavuzla ister kendi kendine doğru yolu elbet bulur ve ilerler. ama geri kalanlar içgüdüleri ağır basanlara hiç bir şey fayda etmez.
zaten sorun da burada inanan bu tipleri ateist olarak yaftalar inanmayan yobaz. ama kimseden değildir. aynı benim amerikan askerini inanan senin inanmayan olarak yaftalaman gibi.
konuyu başlıkla bağdaştırarak bitirecek olursak bir arkadaşın dediği gibi "otizmliler bazen bizden şanslı, en azından şu dünyanın saçmalıklarından uzaklar."

tigermbz
23 Nisan 2013, 00:36
sonuç olarak benim nacizane fikrime göre düşünebilen insan ister bir klavuzla ister kendi kendine doğru yolu elbet bulur ve ilerler. ama geri kalanlar içgüdüleri ağır basanlara hiç bir şey fayda etmez.

insan topluluğu, kendi başına doğruyu ve adaleti bulamaz
bulabiliyor olsaydı bu günkü dünya böyle olmazdı
halen yaşıyorsak, kör topal bir adalet sistemi bile varsa bir yerlerde, İlahi buyrukların kırıntılarıdır onlar
yoksa çoktan yoketmiştik birbirimizi
her topluluğun genel geçer iyilik-kötülük kavramlarının benzer olması, hepsinin bir kaynaktan beslendiğinin ispatıdır

ytcksl
23 Nisan 2013, 00:45
evet kesinlikle haklisin. atesitlerin hepsi otistik. bu baslik icin seni tebrik ediyorum. +10 sevap puani kazandin. nebe suresi 31-32-33-34 de anlatilan cennete gidersin insallah.

burdurlu1988
23 Nisan 2013, 00:53
2 evim,güzel mesleğim,3. motorumualmak üzereyim bunların dışında iyi bir eş ve çocuğum var.
allaha şükür etmiyorum bunlar için çünkü ateistim.Eğerki tanru varsa eminim cennete alır beni çünkü kimseyede kötülüğüm olmadı.Hayatım düzgün.Eğer yoksada çokda bir şey kaybetmiyorum.
Tanrıya inananlar çok saldırgan bir yaklaşım içindeler inanmayanlara karşı.Sizce inandığınız tanrı bu aldırganlıgınızı öte tarafta ödüllendiricekmi??????
Gayleri taşlarla,feministleri döverler dünyadaki bütün asvaşları din için çıkarırlar.Din için milyonları yakarlar.Sonrada ateizm kötü derler.
Ben ateistim varim kötü olim.

ah be kardeş bilmediğin birşey var. o da dünyaya geliş gayemiz. Bak YARADAN Kur'ân-ı Kerîm'de ne demiş yarattıklarına zariyat suresi 57. ayette yazıyor. araştır kardeş dünyaya geliş nedenimizi öğrenmiş olursun. iman edersin inşallah. hadi selametle..

COQ
23 Nisan 2013, 00:55
ah be kardeş bilmediğin birşey var. o da dünyaya geliş gayemiz. Bak YARADAN Kur'ân-ı Kerîm'de ne demiş yarattıklarına zariyat suresi 57. ayette yazıyor. araştır kardeş dünyaya geliş nedenimizi öğrenmiş olursun. iman edersin inşallah. hadi selametle..
56 olmasin o?:P

Mengu16
23 Nisan 2013, 00:57
insan topluluğu, kendi başına doğruyu ve adaleti bulamaz
bulabiliyor olsaydı bu günkü dünya böyle olmazdı
halen yaşıyorsak, kör topal bir adalet sistemi bile varsa bir yerlerde, İlahi buyrukların kırıntılarıdır onlar
yoksa çoktan yoketmiştik birbirimizi
her topluluğun genel geçer iyilik-kötülük kavramlarının benzer olması, hepsinin bir kaynaktan beslendiğinin ispatıdır
Abi peki laik bir devlet gerekli değilmidir ? Suriyede esad giderse kendini müslüman sanan bilmemnenin ordusu iktidara gelirse çok mu müslüman olacaklar ? Zorlamayla insanları müslümandan çok kendilerine benzetirler anca diye düşünüyorum. Bu bilmemnenin ordusunun bizdeki destekçileri de senin savlarına göre müslüman olmuyor ayrıca.

astorojna
23 Nisan 2013, 00:59
aldığın nefesi bile iade ediyorsan o canı seve seve vereceksin. inanmak veya inanmamak kişinin kendi bileceği iştir. kimse inanmak zorunda değildir. ataisti karşına al konuş oda kendince geçerli sayfalarca neden bulur. ama unutmamak lazım ak koyunun yaptığını kara koyun çekmiyor herkes kendi ayağından sallanır.

tigermbz
23 Nisan 2013, 01:00
Arkadaslar, yemisim otizmini ateizmini dinciligi.
Su an çok daha önemli bir meselemiz var.
Ufuk kim????

bir an platipustan mı bahsediyor diye düşünmedim değil, sonra olamaz dedim
seni de düşündüm ama yorum yazmamıştın, sen de olamazdın
e ben de olmadığıma göre ufuk inkaya nikli arkadaş olabilir dedim :)

http://www.youtube.com/watch?v=0WkSjKqzCYE

yürekçe
23 Nisan 2013, 01:05
müdahil olmak zor, müdahil olmamak ayrı bir zor...

1- ateizm, Allah inancına karşı değil, hristiyanlığa karşı çıkmış bir akımdır. Ama bazı aklıevveller bunu Anti-Allah diye savunuyor.
kelime bir şekilde anlamını değiştirmiş olabilir.
2- ortada "ben" kendim için yeterli bir delilim. 3-5 yıl öncesine kadar oldukça muhafazakar bir ailenin inançsız çocuğuydum. ilkokula gitmeden 5. sınıfta kendi kendine okuma yazma öğrenen, 6 yaşında şiir yazmaya başlayan, 7 yaşında ( ilkokul 1 ) roman yazmaya başlayan bir velettim. benden 3 yaş büyük abim sayesinde onun ilkokul 1. sınıftan itibaren tüm ders kitaplarını ezberlemiştim. ilkokul 3 te dünya çocuk klasiklerini okumuş ve mollier'in Cimri oyununu oynamıştım. vs vs vs bunları övünmek için söylemiyorum, algıda seçicilik merkezimin beynimde nasıl çalıştığını anlatmak için söylüyorum. sonra ortaokulda ve lisede ve üniversitede kendi başına hala olup olomadığını ( Allah'ın ) araştıran ve bunun için diyanetin pek çok kitaplarını, nurcu ve süleymancıların da talebelerine verdikleri kitapları, sızıntı dergisi dahil bir sürü şeyi okudum. ama inanmıyordum.

sonra bir gün, elime ( onca zaman istememe rağmen o zamana denk geldi. dünyalarca kitap oku ama ana klavuzu okuma. salaklık resmen :) ) Kur'an-ı Kerim geçti...
okudum, okudum...
Ne oldu da beynimde, korteksler mi yoksa bilmem ne mi Allah inancıma sebep oldu benim?

Allah'ın olmadığına dair bir tek kanıt yok bence. her şey tesaadüftür diyenlere şunu diyebilirim;

tesaadüf manasını bile Allah'ın yarattığı beyin yarattı.

inanamayanı da bir süre dünyada nasiplendirip sonra hesaba çekeceğini söyleyen Allah varken, inanmayana ceza kesmek veya yargılamak da benim haddim değil :)

saçma sapan bir yazı bence.
yazandan hesabı Allah sorsun.

haaa, 2 şey diyecem;
1- iskandinav bilim adamları ne zamandan beri diş fırçası açılarını, deterjanları bırakıp bu işlere kafa yormuş?
2- türk - kürt ayrımından sonra geçenlerde bir tartışma proğramı vardı
- islamcı kürtler
-laik kürtler
(!)

kendime, delil benim...
bakalım daha neler uyduracaklar :)

tigermbz
23 Nisan 2013, 01:10
Bu bilmemnenin ordusunun bizdeki destekçileri de senin savlarına göre müslüman olmuyor ayrıca.

e kardeşim, haçlının gazıyla para karşılığında insan öldüren tetikçiler ve bile bile buna yardım edenlerden mi bahsediyoruz
maide 51 ile furkan 52 ye bak istersen
"bu amerika çok güçlü abi, ne diyorsa yapalım" diyen adam profili(münafık) ise maide 52 de anlatılana iyi uyuyor
var hesabını sen yap :)

platipus
23 Nisan 2013, 01:11
bir an platipustan mı bahsediyor diye düşünmedim değil,

inançsızsız ya illa yaftalanacaz :P neyseki bu seferlik yırttık.

burdurlu1988
23 Nisan 2013, 01:12

56. ayet olacak:) Allah razı olsun coq kardeşim

dreamkiller
23 Nisan 2013, 01:20
Abi ateist yada deist.. Bu nedir ya.. Hadi diyelim ki oyleler boyle bir aciklamanin tek bir sebebi olabilir.. O da ANGARALI ABILER DUYSUN SESIMI BENDE SIZDENIM!!! Allah nasil biliyorsa oyle yapsin..

-ZERO-
23 Nisan 2013, 02:02
aslında imkan olsa da şu ateizm ve dinler konusunda medeni bir münazara yapılsaydı keşke. ama at gözlüğü takmış olanlar kesin buna da karşı çıkardı

ReiZzZ
23 Nisan 2013, 02:37
2 evim,güzel mesleğim,3. motorumualmak üzereyim bunların dışında iyi bir eş ve çocuğum var.
allaha şükür etmiyorum bunlar için çünkü ateistim.Eğerki tanru varsa eminim cennete alır beni çünkü kimseyede kötülüğüm olmadı.Hayatım düzgün.Eğer yoksada çokda bir şey kaybetmiyorum.
Tanrıya inananlar çok saldırgan bir yaklaşım içindeler inanmayanlara karşı.Sizce inandığınız tanrı bu aldırganlıgınızı öte tarafta ödüllendiricekmi??????
Gayleri taşlarla,feministleri döverler dünyadaki bütün asvaşları din için çıkarırlar.Din için milyonları yakarlar.Sonrada ateizm kötü derler.
Ben ateistim varim kötü olim.

inanıp inanmamanizla mal varlığınız arasında bir bağlantı yok ne kadar çalışırsan o kadar kazanırsın inananlar demek çok genel bir yargı gerçek bir müslüman bu söylediklerinizi yapmaz islam hoşgörü dinidir diğer dinlerin inananlari ya da müslüman olduğunu iddia edenler için birsey söyleyemem ama gerçek müslümanlar için bu böyledir

NoMotorNoCry
23 Nisan 2013, 12:06
3 yaşındaki kızım geçenlerde müthiş sorusunu patlattı."Baba insanlar neyden yapılır?".Hem de 1 kere değil 3-5 kere değişik zamanlarda sordu bu soruyu.İşte varlığının farkına varıp varlığını sorgulamasının ilk adımı bu.O küçücük beyninde neler yaşıyo.Neleri sorguluyo?İnsanoğlunun binlerce yıldır sorguladığını o şimdiden sormaya başladı.İnsanın yapı maddesi dokular , dokuların yapı maddesi hücreler , hücrelerin yapı maddesi moleküller , moleküllerin yapı maddesi atomlar , atomların yapı maddesi proton , nötron ve elektronlar , nötronların yapı maddesi kuarklar , kuarkların yapı maddesi atom altı parçacıklar , tanrı parçacığı.İşte cern labaratuvarında gözlemlemeye çalışılan atom altı parçacıklar.Adamlar iki tane nötronu çarpıştırdı , ortaya öyle devasa veriler çıktı ki bu verileri işleyebilmek için bütün dünyada binlerce işlemcili süper bilgisayarlar aylardır bu verileri işlemeye çalışıyo.Atom altı parçacıklar , atom altının altının altının ....... parçacıkları.Sonsuza giden büyük bilinmeyenler.Varlığını ispatlıyamıyoruz ki onu inceleyelim.Tanrı parçacığı denen şeyin var olduğunu ispatıyamıyoruz daha.Atom altı parçacıklar milyonlarca sayıda olabilir.Sürekli artan bilinmeyenlere doğru yolculuk yapıyoruz.Ne kadar kurcalarsak , ne kadar derine inersek o kadar karmaşıklık ve sayısız bilinmeyen çıkıyo karşımıza.İşte dünyadaki binlerce bilim adamı şu an Cern labaratuvarlarında deneyler yaparak benim 3 yaşındaki kızımın sorduğu soruya cevap bulabilmek için yıllardır uğraşıyo.Ama cevap basit.Kur'an daki tek bir ayet cevabı vermiş."Allah insanı bir kan pıhtısından yaratmıştır."Allah insanları ve evreni öyle bir yaratmış ki biz anlamak konusunda daha yolun çoooook başındayız.İnsanlar sanıyo ki tanrı parçacığını bulunca tanrıyı da bulucaz.Aslında onun gibi ne kadar çok sayıda atom altı parçacık ve bunlarının da altındaki parçacıklar olduğunu bir bilsek aklımızın alamıyacağını çoktan anlardık.

banro
23 Nisan 2013, 12:29
Hep laf konuşuluyor da genele bakılmıyor. İslam hoşgörü dini diyoruz ama insanlar ayrı mezhepten diye koyun gibi boğazlanıyor,her yıl onbinlerce Müslüman diğer Müslümanlarca öldürülüyor, İslam akıl mantık dinidir diyoruz, bilimsel gelişmede öne çıkan İslam ülkesi yok ortalarda, Yıldız teknik üniversitesinin muhterem profları İslami bisiklet peşinde koşuşturuyor.Müslümanlar hiçbirşeyden çekmedi şu din pazarlayıcısı bezirganlardan çektiği kadar.

drtayfun
23 Nisan 2013, 12:31
http://www.internethaber.com/ateist-sayisi-1-milyari-asti-486428h.htm
Sayıları da çokmuş bayaa, Bu kadar kusurlu adam zor düzeltilir, neredeyse Müslümanlar kadar. Nüfusa oranları da aşağıda. Aksilik şu ki, neredeyse hepsi her türlü indexde bizden çok çok yukardalar, onları doğru yola döndürmek zor olacak, önce bir onları yakalamamız lazım nasıl olacaksa ?? Yüreğir'den başlasın o hocaefendi en iyisi :D

1. isveç %46–85
2. vietnam %81
3. danimarka %43–80
4. norveç %31–72
5. japonya %64–65
6. çek cumhuriyeti %54–61
7. finlandiya %28–60
8. fransa %43–54
9. güney kore %30–52
10. estonya %49
11. almanya %41–49
12. rusya %24–48
13. macaristan %32–46
14. hollanda %39–44
15. britanya %31–44
16. belçika %42–43
17. bulgaristan %34–40
18. slovenya %35–38
19. israil %15–37
20. kanada %19–30
21. letonya %20–29
22. slovakya %10–28
23. isviçre %17–27
24. avusturya %18–26
25. avustralya %24–25
26. tayvan %24
27. ispanya %15–24
28. izlanda %16–23
29. yeni zelanda %20–22

NoMotorNoCry
23 Nisan 2013, 12:55
http://www.internethaber.com/ateist-sayisi-1-milyari-asti-486428h.htm
Sayıları da çokmuş bayaa, Bu kadar kusurlu adam zor düzeltilir, neredeyse Müslümanlar kadar. Nüfusa oranları da aşağıda. Aksilik şu ki, neredeyse hepsi her türlü indexde bizden çok çok yukardalar, onları doğru yola döndürmek zor olacak, önce bir onları yakalamamız lazım nasıl olacaksa ?? Yüreğir'den başlasın o hocaefendi en iyisi :D

1. isveç %46–85
2. vietnam %81
3. danimarka %43–80
4. norveç %31–72
5. japonya %64–65
7. finlandiya %28–60
8. fransa %43–54
9. güney kore %30–52
10. estonya %49
11. almanya %41–49
12. rusya %24–48
13. macaristan %32–46
14. hollanda %39–44
15. britanya %31–44
16. belçika %42–43
17. bulgaristan %34–40
18. slovenya %35–38
19. israil %15–37
20. kanada %19–30
21. letonya %20–29
22. slovakya %10–28
23. isviçre %17–27
24. avusturya %18–26
25. avustralya %24–25
26. tayvan %24
27. ispanya %15–24
28. izlanda %16–23
29. yeni zelanda %20–22

Hangi endekste üstünlermiş?Kimi yakalamamız gerekiyomuş?Ne diyosun sen yahu?Dünyayı sömürmekte mi üstünler , ortadoğuya asker çıkarıp milyonlarca insanı öldürme endeksinde mi üstünler?Daha geçen gün 46 tane müslüman mynmarda yakıldı.Sizin ateist , tanrıya inanmayan budist rahipleriniz tarafından.Avrupalı ülkeler gelişmişmiş , onları yakalayamazmışız , onlar araba üretebiliyomuş , biz üretemiyomuşuz.Tamam o zaman hemen yarın avrupayı geçme yarışına başlıyalım.Nasıl yapıcaz bunu.Önce güçlü silahlar icat edip onları alt edicez.Bir dünya savaşı çıkarıp avrupa ve amerikayı yerle bir edicez.Onların birinci dünya savaşında Osmanlıyı 66 parçaya böldüğü gibi biz de onları 166 parçaya bölücez.Arkasından dünyanın her yerine donanmalarımızı yollayarak kolonileşmedik toprak parçası bırakmıyacaz.Oradaki yerli halkı kılıçtan geçirip hakimiyetimiz altına alıcaz.Onların sağlam olanlarını gemilere doldurup kendi ülkelerimize getirip köle yapıcaz.Kolonileştiğimiz topraklarda ne kadar kaynak varsa sömürüp sıkıp taşın suyunu çıkarıcaz.Petrol , altın , gümüş ne varsa kökünü kazıyacaz.Bütün dünya hammaddesini ve enerji kaynaklarını elimizde bulundurup üretimde rakipsiz olucaz.Hammadde ve enerji kaynaklarımızın bolluğu sayesinde en ucuza üretimi biz yapıcaz.Diğerlerinin hammadde ve enerji kaynaklarını elimizde bulundurduğumuzdan onlar sadece biz müsade ettiğimiz kadar üretim yapabilecek ve asla bizimle rekabet edemeyecek.Biz zenginleştikçe onlar bizle rekabet edemeyip fakirleştikçe fakirleşecek.Onlar fakirleştikçe biz onlara yüksek faizle borç para vericez.Onlar tabiki borcunu ödeyemiyecek.Battıkça batacaklar.Onlar battıkça biz daha çok borç vericez.Daha fazla kendimize borçlandırıcaz.Daha fazla faiz yükü altında ezdikçe ezicez.

Bu mu gelişmişlik endeksi.Bu mu üstünlük endeksi.Kalsın bi kenarda.Siz gelişmiş olun ama ben geri kalmış olarak devam etmeye kararlıyım.Kitapsız olup dünyayı sömürüp cehenneme çevirmektense inançlı olup yaradılanı yaradanda ötürü severim daha iyi.

acayüp
23 Nisan 2013, 13:08
Ateıstlerı zıhınsel engellı gıbı gıstermek , dınlerı 1-0 one gecırır .
Bundan kımın ne ckarı olabılır.
Hala kendı dogrusunun nedenlerını anlasılır ve ıkna edıcı sekılde anlatmak yerıne , baskasının dogrularına saldırmak ıcgudusu asılamadı gıttı.

drtayfun
23 Nisan 2013, 13:54
Hangi endekste üstünlermiş?
Siz gelişmiş olun ama ben geri kalmış olarak devam etmeye kararlıyım.Kitapsız olup dünyayı sömürüp cehenneme çevirmektense inançlı olup yaratılanı yaratandan ötürü severim daha iyi.
Sevgili arkadaşım, takma adını bile o beğenmediğin-hakaret ettiğin yabancıların dillerinden seçmişsin, onların kültürüne merakın-hayranlığın olmasa böyle yapmazdın değil mi? Biraz kendimizle barışık olmaktan zarar gelmez. Birbirimizi mutsuz ettiğimizi kabul etmeden düzeltme imkanı da bulamayız.

banro
23 Nisan 2013, 15:39
Hangi endekste üstünlermiş?Kimi yakalamamız gerekiyomuş?Ne diyosun sen yahu?Dünyayı sömürmekte mi üstünler , ortadoğuya asker çıkarıp milyonlarca insanı öldürme endeksinde mi üstünler?Daha geçen gün 46 tane müslüman mynmarda yakıldı.Sizin ateist , tanrıya inanmayan budist rahipleriniz tarafından.Avrupalı ülkeler gelişmişmiş , onları yakalayamazmışız , onlar araba üretebiliyomuş , biz üretemiyomuşuz.Tamam o zaman hemen yarın avrupayı geçme yarışına başlıyalım.Nasıl yapıcaz bunu.Önce güçlü silahlar icat edip onları alt edicez.Bir dünya savaşı çıkarıp avrupa ve amerikayı yerle bir edicez.Onların birinci dünya savaşında Osmanlıyı 66 parçaya böldüğü gibi biz de onları 166 parçaya bölücez.Arkasından dünyanın her yerine donanmalarımızı yollayarak kolonileşmedik toprak parçası bırakmıyacaz.Oradaki yerli halkı kılıçtan geçirip hakimiyetimiz altına alıcaz.Onların sağlam olanlarını gemilere doldurup kendi ülkelerimize getirip köle yapıcaz.Kolonileştiğimiz topraklarda ne kadar kaynak varsa sömürüp sıkıp taşın suyunu çıkarıcaz.Petrol , altın , gümüş ne varsa kökünü kazıyacaz.Bütün dünya hammaddesini ve enerji kaynaklarını elimizde bulundurup üretimde rakipsiz olucaz.Hammadde ve enerji kaynaklarımızın bolluğu sayesinde en ucuza üretimi biz yapıcaz.Diğerlerinin hammadde ve enerji kaynaklarını elimizde bulundurduğumuzdan onlar sadece biz müsade ettiğimiz kadar üretim yapabilecek ve asla bizimle rekabet edemeyecek.Biz zenginleştikçe onlar bizle rekabet edemeyip fakirleştikçe fakirleşecek.Onlar fakirleştikçe biz onlara yüksek faizle borç para vericez.Onlar tabiki borcunu ödeyemiyecek.Battıkça batacaklar.Onlar battıkça biz daha çok borç vericez.Daha fazla kendimize borçlandırıcaz.Daha fazla faiz yükü altında ezdikçe ezicez.

Bu mu gelişmişlik endeksi.Bu mu üstünlük endeksi.Kalsın bi kenarda.Siz gelişmiş olun ama ben geri kalmış olarak devam etmeye kararlıyım.Kitapsız olup dünyayı sömürüp cehenneme çevirmektense inançlı olup yaradılanı yaradanda ötürü severim daha iyi.

Atıp tutma iyi güzel de senin ""akıncıların"" bir zaman ne işle meşguldü??? Eğer kendini savunamayacak kadar aciz olursan her gelen bir tane patlatır. İslam Dünyasının şimdiki hali budur.Gelen geçen tokadı patlatıyor. Bilimde teknolojide bu kadar geri kalırsan, üretim diye taklit veya patentli üretim dışında birşeyin yok ise, içindeki farklılıklara hoşgörü göstermiyorsan, eğitime gereken önemi vermiyor isen yerlerde sürünmek kader oluyor. İşin din ile iman ile ilgisi yok, çalışmakla, düşünmekle, araştırmakla ilgisi var.

acayüp
23 Nisan 2013, 17:19

Burada anlattıklarını yapanlar dınsızde degıl kıtapsızda degıl. Yahudılerde hrıstıyanlarda dınıne bızden daha baglı ve o yapılanları onlarda dın adına yaptılar .

emocan
23 Nisan 2013, 18:06
* bütün amiplerde atesitmiş .
* yapılan bir araştırmaya göre bütün farelerin ateist oldukları dinle imanla alakaları olmadıkları tespit edilmiş.
* amerikalı bilim adamları sivrisineklerin tanrıya ve dolyısıyla allaha inanmadıklarını tespit etmişler.
* isveçli bilim adamları yaptıkları araştırmada hiçbir hayvanın bir tanrıya inanmadığını tespit etmişler.

ıspatı var mı ? yok benim uydurmam .

ama gözlemlerime göre hiçbir bitki ve hayvan hatta insan dışında hiçbir canlı tanrıya inanmıyor .
bu durumda tanrıya inanma ihtiyacı insan beyninin bir bug ı olabilir mi ?
ölümsüz olmadığını kabullenememe. bu dünyada kötülerin varolduğunu ve bu dünyada verilmeyen cezaların yanına kar kaldığını kabul edememe .
kundakta ölen bebelerin hiçbirzaman cennete gitmeycekelerini kabul edememe.
askerlikte şehit diye bir kavram olmadığını haçlı seferlerinde ölen hristiyan askerlerin de şehit olduğuna hristiyan dinine göre cennete gideceğine ölen müslüman askerlerin de şehit olduğuna ve cennete gideceğine ve aslında ikisinin de cennete gitmeyeceğine inanamama ve cennet diye biryerin aslında var olmadığına inanamama olabilir mi ?

http://www.youtube.com/user/GreenerNautilus

acemi60
23 Nisan 2013, 19:10
Ateist insanların otistiklerle benzer yapıda olduğu yönünde açıklama yapan kişiyi televizyonda bende izledim. Otistiklerin islami değerlere sahip olmaları yönünde bir eğitim verdiklerini de açıklamıştı. Kendisi bir kültür merkezinin yöneticisi idi sanıyorum. Görüşünü de yabancı bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmaya dayandırmıştı. Söz konusu bilimsel araştırmaya şöyle bir göz attım. Orada ateistlerin otistik oldukları değil, otistiklerin ateistlere benzer bir düşünsel çerçeve içinde hayatlarını sürdürmeye daha yatkın oldukları gibi ifadeler vardı.
Sonuç : Aklı başında hiçbir insan hangi dine yada felsefi yapıya sahip olursa olsun kendisi gibi olmayanlara hakaret etmez. Ortalığı karıştırmak hevesi ile yanıp tutuşanların hevesleri de kursaklarında kalır.

düzgünbaba
23 Nisan 2013, 20:06
Böyle saçma sapan ve cahilce bir söylemi ciddiye alıp konu açılması,
Din ile hastalık arasındaki mantıksızlık kadar,hatta belki dahada fazla mantıksız ve aptalca.

DEISIS
23 Nisan 2013, 20:17
Din akli bir meseledir.

Lakin herhangi bir dini "kabul" akıl işi değildir ki:silent:

Kabul etmek/ iman etmek kalp işidir.

Bu yüzden dil ile ikrar KALP ile tasdik denir.

Bu yüzden dinde zorlama yoktur. Tasdik işi kalbindir çünkü.

Aklı havlu atmış ama kalbi hayır diyen bir çok insan var.

Birini görürüz tek kelime etmemiş olsak bile sevmedim

yada sevdim deriz mesela , bu kalbin işidir.

Ee bu otistik çocuklara hangisini vermeye çalışıyorlar?

Dinlerin mantık ksımını mı "kabullenme/iman" kısmını mı?

Eagle7
23 Nisan 2013, 20:22
Herkes kendi düşüncesini anlatırken karşı tarafı kırmayı, aşağılamayı bırakana kadar :

Bismillahirrahmanirrahim.

Kul yâ eyyühel kâfirûne lâ â'büdü mâ tâ'büdûne ve lâ entüm âbidûne mâ â'büd ve lâ ene âbidün mâ abedtüm ve lâ entüm âbidûne mâ â'büd leküm diniküm veliye diyn.

Kâfirun Sûresinin Anlamı (Manası)

« De ki: Ey kafirler, ben sizin tapmakta olduğunuz putlara tapmam. Siz de benim mâ'buduma tapanlardan değilsiniz. Ve ben sizin taptıklarınıza asla tapıcı olmadım. Siz de benim mâ'buduma tapıcılardan değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana. »

laylow
23 Nisan 2013, 20:40
Aslında saldırganlık dinlerdende değil,bu saldırganlık eğilimi insanın doğasında var normal karşılıyorum.Dinler insanlardaki saldırganlıgı törpüledği kadar Ahlaki öğretilerle,bir yandanda saldırganlıgı azdırabiliyor.Yöneticler dini kullnarak insanları yönlendiriyor.
Ben Ateistim dinlere inanmıyorum bu bir gerçek.Ama ben demiyorumki bir tanrı yok bir yaratan yok.Elbetteki kendi inancım var hernekadar ispatlıyamasakda tanrının varlıgını genede insan inanmak istiyor birşeylere.
Bir diğer gerçekte ateistlerin hiç savaş çıkarmaması :)
ve son gerçekte bir tanrı düşününki 3 tane peygamber yollasın ve bunun sonucunda dünyada öylebir karmaşa yaşansınki 2000 yıl boyunca insanlar birbirini öldürsün.Şimdi böyle bir tanrı olabilirmi?
Mantıgım derki tanrı mükemmeldir ve bir tane peygamber yollar ve böyle bir akıl karışıklıgına izin vermez.
Eğerki şeytanada inanıyorsak anca şeytanın aklına gelebilicek bir durum yaşanıyor dünya üzerinde.İnsanlar inanç için birbirlerni öldürüyorlar ve tahamülsüzlük hat safhada.Tanrı böyle birşey istemezdi bana göre.

Bunlar benim düşüncelerim.

Emreerol
23 Nisan 2013, 21:28
Tamam dini kullanarak oy alıyorsun, iş veriyorsun, yol açıyorsun, yol kapatıyorsun, koltuk sahibi oluyorsun, kendini pazarlıyorsun ama bu nasıl bir açıklamadır. Dini ağzına bu kadar sakız eden mahlukattır günahkar(!) ateistten daha günahkar olan. Dinden imandan çıkarırlar adamı.

Shrieker
23 Nisan 2013, 21:38
BU ATAYİZLER DE ÇOK PİS YAV !!!!!11BİR!!!1BİR1! (http://www.kazete.com.tr/haber_Yine-yeni-bir-NC-vakasi!_20136.aspx)

COQ
23 Nisan 2013, 21:45
1. isveç %46–85
2. vietnam %81
3. danimarka %43–80
4. norveç %31–72
5. japonya %64–65
7. finlandiya %28–60
8. fransa %43–54
9. güney kore %30–52
10. estonya %49
11. almanya %41–49
12. rusya %24–48
13. macaristan %32–46
14. hollanda %39–44
15. britanya %31–44
16. belçika %42–43
17. bulgaristan %34–40
18. slovenya %35–38
19. israil %15–37
20. kanada %19–30
21. letonya %20–29
22. slovakya %10–28
23. isviçre %17–27
24. avusturya %18–26
25. avustralya %24–25
26. tayvan %24
27. ispanya %15–24
28. izlanda %16–23
29. yeni zelanda %20–22
Ben bu rakamlari oldukça düsük buldum.
Bana göre dünyada yasayan insanlarin %90 dan fazlasi ateist.
Fakat bu rakamlar gösteriyor ki ya itiraf etmekten çekiniyorlar,
ya da ateist olduklarindan kendilerinin bile haberi yok.

tigermbz
23 Nisan 2013, 21:55
pireye kızıp yorgan yakmayın, akıllı olun :)

Nisa suresi
Bismillah
49. Kendilerini temize çıkaranlara ne dersin! Hayır, Allah dilediğini temize çıkarır ve hiç kimse kıl payı kadar haksızlık görmez.
50. Bak, nasıl da Allah üzerine yalan uyduruyorlar; apaçık bir günah olarak bu (onlara) yeter!

ilkerabi
24 Nisan 2013, 00:17
Gene getirip mevzuyu zurnanın son deliğine bırakmışsınız.

Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle yaşamın ilk 2 yılında ortaya çıkar. Otistik çocuklar genelde öğrenme zorluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir kısmında farklı seviyelerde zeka geriliği görülse de, zeka seviyeleri normal otistik çocuklar da vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, Otistik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta ortak bir zorluk çekerler
Bkz:
http://www.otizm.org/?page_id=316

Modern mahkemeler ceza verirken kişiye bakar: REŞİT ve Mümeyyiz mi diye..
Yaniiiiiii 18 yaşından büyük mü ve aklını düzgün kullanabiliyor mu diye..

İmanın şartlarında da; islamın şartlarında da aklı kullanmak diye bir kavram geçmez (Bkz Diyanet kaynakları) demek ki hocaların aklına uyacağız, kabul edeceğiz ya da red edeceğiz.
Başkasının aklıyla yaptığımız işten sorumlu olur muyuz?
Yolda giderken önünüze çıkan adam mı kaçmadığı için sorumludur yoksa frene basmayı akıl edemeyen siz mi?

Aklını kullanmayanlar için de
Kaya, "Otistik çocukların beyinlerinde inanç alanı olmadığı için Allah'a inanmayı bilmiyorlar" dedi. şeklindeki bir önermenin doğru ve bilimsel olmasının önemi yoktur.

Benim gibi insanların hemen soracağı soru şudur:
''İnananlar; beyinlerinde bir bölge(!) olduğu için mi inanıyorlar? olacaktır!
O zaman kaya isimli kişinin inanmayanların beynindeki eksik olan kısmı da ortaya koyması gerekir !!!!! Önermesi her iki yönde de yürümelidir.

Peki o zaman peygamber olduğunu falan iddia eden delileri nereye koyacağız? Yukardaki önermeyi ortaya atan kişi rahatlıkla bu delilerde ''beynin inanç bölümünün''(!) fazla gelişmiş olduğunu iddia edebilir! Hatta kendini peygamber sanan deliyi biz ''normal'' akıllılardan üstün bile görebilir.

İnsan; beyninin yarısı sonradan alınsa bile yaşamını normal olarak sürdürebilmektedir. Sadece beynin çaprazlama kullandığı organları tekrar kullanabilmek için zaman gerektiği anlaşılmıştır.
Felç (beyin damarlarının bir şekilde tıkanarak bir bölümünün işlevsiz kalması) geçiren hastaların da dini inançlarında bir değişim olduğu şimdiye kadar gözlemlenmemiştir. Yani felç olan bir kimse sonradan ateist olmamıştır!

Trafik kazası geçirip sonradan otistik olan kimseye de rastlanmamıştır!
veee...
Yaptığı genellemeler kendini bağlar, ateistlerin de otistik veya durgun zekalı olduğu şeklindeki ters önermesi doğru değildir; ateistler içinde dahi'ler de vardır..
Bence;
Bu vatandaşın söylediklerini zerre kadar ciddiye almamamız gerekir...
(kafam şişti!) gibi basit bir tanımlamayı bile anlamakta güçlük çeken bu çocukları çok soyut kavramlarla zorlayıp ''dindar'' hale getirmeye çalışmanın o çocuklara düpedüz eziyet olacağına inanıyorum! Bu dernek başkanı derhal istifa ettirilip çocuklar bunların elinden kurtarılmalıdır.

düzgünbaba
24 Nisan 2013, 00:58
pireye kızıp yorgan yakmayın, akıllı olun :)
Nisa suresi
Bismillah
49. Kendilerini temize çıkaranlara ne dersin! Hayır, Allah dilediğini temize çıkarır ve hiç kimse kıl payı kadar haksızlık görmez.
50. Bak, nasıl da Allah üzerine yalan uyduruyorlar; apaçık bir günah olarak bu (onlara) yeter!

azıcıkta değişiklik olsun dedim..

ahzab:53-54

Maşşallah,
"ey inananlar! peygamberin evlerine, yemeğe çağrılmaksızın vakitli vakitsiz girmeyin; fakat davet edilirseniz girin ve yemeyi yiyince dağılın. sohbet etmek için de gidip oturmayın. bu haliniz peygamberi üzüyor, o da size bir şey söylemeye çekiniyordu. allah gerçeği söylemekten çekinmez. peygamber eşlerinden bir şey isteyeceğinizde onu perde arkasından isteyin. bu sayede sizin kalplerinizde onların kalplerde daha temiz kalır. allah'ın peygamberini üzmeniz ve o'ndan sonra eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. çünkü bu allah katında büyük bir günahtır."

ayse ana!miz da bos durur mu, yapistirmis cevabi.

ahzab suresinin 51. ayeti indikten sonra ayşe aynen şöyle diyor.“görüyorum ki,”, “senin allah’ın yalnız senin şeyinin keyfi için koşturuyor.” (kaynak: buhari, tefsir/7; tecrid, hadis/1721; müslim, rıda/49,50-hadis/1464; ibni mace, nikah/57-hadis/200; ahmet ibn-i hanbel, 6/134, 158, 261)

.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:32 ----------

bunada bakıverin
https://www.facebook.com/photo.php?v=167571490073910&set=vb.423975384353022&type=2&theater

.

alp_tunay
24 Nisan 2013, 01:09

ahzab suresinin 51. ayeti indikten sonra ayşe aynen şöyle diyor.“görüyorum ki,”, “senin allah’ın yalnız senin şeyinin keyfi için koşturuyor.” (kaynak: buhari, tefsir/7; tecrid, hadis/1721; müslim, rıda/49,50-hadis/1464; ibni mace, nikah/57-hadis/200; ahmet ibn-i hanbel, 6/134, 158, 261)

.

Bu iiyiydi.... :queen:

seigen
24 Nisan 2013, 01:37
http://www.ntvmsnbc.com/id/25437493/

Bu saçma yazıya cevap bile vermemek lazım da, otistik çocuklar üzerinden yine rant peşinde oldukları için aklı başında bir vakıf güzelce cevaplamış.

yürekçe
24 Nisan 2013, 03:19
azıcıkta değişiklik olsun dedim..

Maşşallah,
"ey inananlar! peygamberin evlerine, yemeğe çağrılmaksızın vakitli vakitsiz girmeyin; fakat davet edilirseniz girin ve yemeyi yiyince dağılın. sohbet etmek için de gidip oturmayın. bu haliniz peygamberi üzüyor, o da size bir şey söylemeye çekiniyordu. allah gerçeği söylemekten çekinmez. peygamber eşlerinden bir şey isteyeceğinizde onu perde arkasından isteyin. bu sayede sizin kalplerinizde onların kalplerde daha temiz kalır. allah'ın peygamberini üzmeniz ve o'ndan sonra eşlerini nikahlamanız asla caiz değildir. çünkü bu allah katında büyük bir günahtır."

.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:32 ----------

bunada bakıverin
https://www.facebook.com/photo.php?v=167571490073910&set=vb.423975384353022&type=2&theater

.

bir de ayşe hanımı götürüp peygamberimizin ayak ucuna gömmüşler değil mi?

kaynaklardan birinde bir sorun var ama ne?
Allah olmadığı kesin, Kitapları da kesnin, peygamberi kesin..
Doğruyu elbette Allah bilir...

yok yoook, Allah Hz. Muhammed'e gerçekten peygamber sabrı vermiş!!!

ytcksl
24 Nisan 2013, 08:03
insanoglu nasil oldugunu anlayamadigi herseye tanrinin isi demistir. tabi bilim ilerliyor, belki herseyi degil fakat daha cok sey biliyoruz evren, dunya ve insan hakkinda. bilim gitgide buyurken, bilinmeyenlerin tanrisi yavas yavas kuculuyor.
agac yasken egilir biliyorsunuz bunu. musluman bir ulkede dogdunuz, cocukluktan bu yasiniza kadar beyniniz allah ile dolduruldu, 5 vakit ezan dinlediniz. bazi seyleri kabullenememenizi anliyorum.
isin asli dinlerin el ile tutulur bir kanitinin olmamasi. butun kanitlar yoruma dayali. bilim teleskop ile olcum yapiyor, buna bagli olarak evrenin genisledigini soyluyor. hoooop kuran tasfirleri degisiyor, "biz evreni genisletiriz" oluyor.
bu gercekleri gormenizi engelleyen sey, beyninizin cok iyi yikanmis olmasi. uykudan uyanin, kurani acin, bir kez daha okuyun.

yürekçe
24 Nisan 2013, 08:49
insanoglu nasil oldugunu anlayamadigi herseye tanrinin isi demistir. tabi bilim ilerliyor, belki herseyi degil fakat daha cok sey biliyoruz evren, dunya ve insan hakkinda. bilim gitgide buyurken, bilinmeyenlerin tanrisi yavas yavas kuculuyor.
agac yasken egilir biliyorsunuz bunu. musluman bir ulkede dogdunuz, cocukluktan bu yasiniza kadar beyniniz allah ile dolduruldu, 5 vakit ezan dinlediniz. bazi seyleri kabullenememenizi anliyorum.
isin asli dinlerin el ile tutulur bir kanitinin olmamasi. butun kanitlar yoruma dayali. bilim teleskop ile olcum yapiyor, buna bagli olarak evrenin genisledigini soyluyor. hoooop kuran tasfirleri degisiyor, "biz evreni genisletiriz" oluyor.
bu gercekleri gormenizi engelleyen sey, beyninizin cok iyi yikanmis olmasi. uykudan uyanin, kurani acin, bir kez daha okuyun.

evet, hep birlikte okuyalım :)

tigermbz
24 Nisan 2013, 09:43

[/COLOR]bunada bakıverin

hep diyoruz, ayetin birine bakar ötekine bakmazsınız
halbu ki aynı ahzab suresinin 3. ayetinde

4. Allah, hiçbir adamın içine iki kalp koymamıştır. Kendilerine zıhâr yaptığınız eşlerinizi de anneleriniz yapmamıştır. Yine evlatlıklarınızı da öz çocuklarınız (gibi) kılmamıştır. Bu, sizin ağızlarınızla söylediğiniz (fakat gerçekliği olmayan) sözünüzdür. Allah ise gerçeği söyler ve doğru yola iletir.

ve 6. ayetinde de

Bismillah
6. Peygamber, mü’minlere kendi canlarından daha önce gelir. Onun eşleri de mü’minlerin analarıdır. Aralarında akrabalık bağı olanlar, Allah’ın Kitab’ına göre, (miras konusunda) birbirleri için (diğer) mü’minlerden ve muhacirlerden daha önceliklidirler. Ancak dostlarınıza bir iyilik yapmanız başka. Bu (hüküm) Kitap’ta yazılıdır.

hadisler ise peygamberimizin söylediklerine denir, diğer insanların söylediklerine değil
ve Kuran dışındaki hiç bir emir bizi bağlamaz!
bu insan denen şey, hiç değişmiyor biliyor musunuz?
ve Kuran da hep nokta atışıyla bu tespitleri bildiriyor
Al-i İmran suresinde şöyle der mesela:

Bismillah
7. O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.
------
78. Onlardan (Kitap ehlinden) bir grup var ki, Kitab’dan olmadığı hâlde Kitab’dan sanasınız diye (okudukları) Kitap’tanmış gibi dillerini eğip bükerler ve, “Bu, Allah katındandır” derler. Hâlbuki o,
Allah katından değildir. Bile bile Allah’a karşı yalan söylerler.

itiraf edemeseniz de bu daha iyiydi demi, ha alp?

videoya gelelim
yer afganistan
Cocain İntelligence Agency yani cia, dünya uyuşturucu hammaddesi piyasasının %90 ına kadarını karşılayan afganistanda cirit atar, çok sıkı fıkıdırlar yönetimle
çocukların aklı din adı altında çelinir, çünkü halkın bu yönde hassasiyeti var
taliban, afganistanda yönetimi ele geçirdiğinde afganistanda uyuşturucu hammaddesi üreticileri idam edildiğinden, hammadde üretim oranı %90 lardan % 5 lere kadar gerileyince zamanın abd başkanı bush un önüne afganistan işgal planı konuldu.
ama bahane lazımdı. şansa bak ki 11 eylül saldırıları geldi peşine ve usame bin ladin afganistana kaçtı
sonrası malum... taliban devrilip yerine kukla karzai yönetimi kuruldu
hatta bilmem ne dergisi yılın ek seksi erkeği seçti karzai yi; ne güzel istanbul demi :)

aynı afganların bir kısmı bugün suriyede kürsel sermayenin tetikçiliğini yapıyor; çeçen, libyalı ve diğer özel operasyon şirketlerindeki mücahit(!) kardeşleriyle
evet canım, varsa başka soru(nun) alalım

scooboy
24 Nisan 2013, 10:24
Ah hep bu büyük güçler. Halbuki islamla yönetilen ülkeler şu emperyalist ülkeler olmasa ne güzel yaşatacaklar dinimizi değilmi?
Bu emperyalist ülkelerin şahına yamanan adama tapanlar sizin olayınız ne?
Kabede şeytan taşlarsınız, ama dünyadaki şeytanın ortadaoğu ortağına(Eş başkanına) laf söyletmezsiniz.

tigermbz
24 Nisan 2013, 10:36
Ah hep bu büyük güçler. Halbuki islamla yönetilen ülkeler şu emperyalist ülkeler olmasa ne güzel yaşatacaklar dinimizi değilmi?
İslamla yönetilen bir ülke yok arkadaşım
diğer kısmı ilgilendirmediği için alıntı yapmadım, onu da arka kapıdan kaçanlar cevaplasın :)

alp_tunay
24 Nisan 2013, 12:39
Bismillah
7. O, sana Kitab’ı indirendir. Onun (Kur’an’ın) bazı âyetleri muhkemdir, onlar kitabın anasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde bir eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onun olmadık yorumlarını yapmak için müteşabih âyetlerinin ardına düşerler. Oysa onun gerçek manasını ancak Allah bilir. İlimde derinleşmiş olanlar, “Ona inandık, hepsi Rabbimiz katındandır” derler. (Bu inceliği) ancak akıl sahipleri düşünüp anlar.

Şimdi ayetleri tarışacak ne vasfımız ne de yetkimiz var...
Ama anlaşılmayan bişey var...
Madem gerçek anlamını Allah biliyor o zaman kullarına indirdiği kitabında neden anlaşılmaz bir konu olur....
Burda sanırım yorum hatası var... :cat:

tigermbz
24 Nisan 2013, 13:48
din perspektifinden baktığımızda imtihanın olduğu bir dünyada her şey açık seçik olsa idi ,imtihanın bir manası olmazdı değil mi?

Bismillah
14. Onlar, kendilerine bilgi geldikten sonra, aralarındaki kıskançlık yüzünden ayrılığa düştüler. Eğer (azabın) belli bir süreye kadar (ertelenmesi ile ilgili olarak) Rabbinden bir söz geçmiş olmasaydı, aralarında hemen hüküm verilirdi. Onlardan sonra Kitab’a mirasçı kılınanlar da, onun hakkında derin bir şüphe içindedirler.

iki adam sınava girer, biri 100 alır öteki 0
aralarındaki fark, çalışmak ve kafayı çalıştırmaktan doğar
ve başarı çalışanın hakkıdır

alp_tunay
24 Nisan 2013, 13:55
din perspektifinden baktığımızda imtihanın olduğu bir dünyada her şey açık seçik olsa idi ,imtihanın bir manası olmazdı değil mi?

iki adam sınava girer, biri 100 alır öteki 0
aralarındaki fark, çalışmak ve kafayı çalıştırmaktan doğar
ve başarı çalışanın hakkıdır
Konumuza dönecek olursak o zaman bu araştırmayı yapanların boş işlerle uğraştığının kanıtı oluyor....
Önemli olan kafayı çalıştırabilmekse.... :wiinkk:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=364051037032379&set=a.150965871674231.24998.150922601678558&type=1&theater

Link açılmassa yazıyı buraya koyuyorum..
Arada güzel laflar söylüyor bu adam.... :)

Otizm
tedavi edilebilen bir çocuk hastalığı
ama,
sosyolog kılığında bir sığırın
insana dönüştürülmesi için
henüz bir tedavi bulunamadı!

Metin Uca