PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Değiştirirken Ara Gaz Vermessek Ne Olur ?

CooLeR
09 Nisan 2013, 21:51
Herkeze İyi Akşamlar Vites Değiştirirken Gazı Tamamen Kesip Ara Gaz Vermessek Vitesi Attıktan Sonra Normal Gaza Basarsak Herhangi Bir Sorun Yaratabilirmi Ne Zamandır Bu Sorunun Cevabını Arıyorum :pr:

canerol
09 Nisan 2013, 21:58
neden arıyorsun altında motor yokmu dene :)
eğer vites yükseltiyorsan amacımız hızlanmak olduğu için gazın kapanması bekle falan filan motor biraz yavaşlar vites yükselttiğinde gerekli hızda olmadğın için motor kerkinir :) :)
kısa süreli bişe olmaz ama bişeyleri aşındıracağı için uzun vadede bişeler olabilir.
vites düşürürkende dişli karşılığını daha rahat takkk diye ses duymak istemiyorsak ara gaz atmak lazım

reverse
09 Nisan 2013, 22:08
Şu aragaz olayını bir türlü çözebilmiş değilim. Hiç de yapmadım veya yapmaya çalışmadım.
Nedir bunun elzem olduğu konu onu da anlayamadım.
Lütfen birisi güzelcene izah edebilir mi zerre bir şey bilmeyen bana?...
Hem tam olarak ne işe yaradığını hem de tam olarak nasıl yapıldığını.
Trafikte giderken dur-kalk, fren-gaz, debriyaj çek-bırak bütün bunların arasında bir de aragaz mı çıktı başımıza.
Nedir bunun olayı?

seigen
09 Nisan 2013, 22:15
Debriyajı çektiğinde tekerlekle motor ayrılır. Tekerleğin hızı motorun hızından farklı olur. Vites değiştirdikten sonra ikisinin hızı birbirine yakınken debriyajı bırakarak tekrar motoru tekerleğe bağlamak gerekir. Bu yüzden vites azaltırken hafif gaz açılır, vites arttırırken gaz kapatılır.

reverse
09 Nisan 2013, 22:29
@seigen teşekkürler.
Bunu zaten yapıyormuşum.
Aragaz gibi konuşulunca daha farklı bir şey çağrıştırıyor sanki, ne bileyim hani 1. viteste kalk, debriyajı çek vitesi 2'ye at, debriyajı bırakmadan şöyle bir gaz ver, debriyajı bırak.::huuuh::
Olay anlattığın şeyse tamamdır.

canerol
09 Nisan 2013, 22:33
ara gaz vites düşürürken dişlilerin karşılığını daha rahat bulmasını sağladığı için yapıyoruz öteki türlü taakkk diye ses geliyor

CooLeR
09 Nisan 2013, 22:40
ara gaz vites düşürürken dişlilerin karşılığını daha rahat bulmasını sağladığı için yapıyoruz öteki türlü taakkk diye ses geliyor

Peki Bu Sesin Bir Zararı Varmıdır Motora Ben Yapmıyorum Bu Aragaz Olayını ? Birde 2. Vitesten Sonra Debriyajı Sıkarak Duruyorum ve Vitesi Boşa Atıyorum Buda Sorun Yaratırmı

cesur509
09 Nisan 2013, 22:54
Ara gazı vitesin daha sessiz ve rahat geçmesini sağlar. Yapmasak ne olur hiç bir şey olmaz .

Tropiksera
09 Nisan 2013, 22:58
Peki Bu Sesin Bir Zararı Varmıdır Motora Ben Yapmıyorum Bu Aragaz Olayını ? Birde 2. Vitesten Sonra Debriyajı Sıkarak Duruyorum ve Vitesi Boşa Atıyorum Buda Sorun Yaratırmı

debriyaja basarak durmak balataları sıyırmak demekdir ki hondanın debriyaj balataları pahalı ben 70 liraya aldım.orjinallari 40.0000km ye kadar gidiyor. bunları göz önünde bulundur.
durmak istiyorsan 5-10 km hızda durmaya yakın debriyaja basabilirsin.

Ara gaz olayına gelincesi biz neden ara gaz vererek vites yükseltip, vites düşürüyoruz hiç mantıksal düşünemiyorsunuz ?
tamam hadi vites yükseltirken ara gaz verilmeyebilir ama,
vites düşürken motor yüke biniyor buda çark başlarını yiyebilir, aşındırabilir. bu yüzden ara gaz vererek vites düşürüyoruz ki çarklar birbirine otursun.

CooLeR
09 Nisan 2013, 22:59
Ara gazı vitesin daha sessiz ve rahat geçmesini sağlar. Yapmasak ne olur hiç bir şey olmaz .

Teşekkür Ederim Valla Bir şey Olucak Diyerekten Vites Attırmıyordum 1.Vites 20 Km/H Devam Ediyordum Öğrendiğim İyi Oldu Teşekkür MT Ailesi

bardaktan
09 Nisan 2013, 23:41
Kamyon mu ara gaz verelim.?

takendy
09 Nisan 2013, 23:45
Vites geçişlerinde ara gaz vermek zevkine kalmış, ama ışıklarda mutlaka 5 kere ara gaz vermelisin :)

dreamkiller
10 Nisan 2013, 00:17
Ayip olur...

Ayrica yaglama ile alakali bir durumda soz konusuymus (tamamen uyduruyorum) o yuzden tavsiye ediyorlar..