PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karadenizli bir lazın kürte mektubu....

Sayfa : [1] 2

Samet Ağır
08 Nisan 2013, 07:50
KARADENİZLİ BİR LAZ’IN KÜRT’E MEKTUBU..

Karadenizliyim!
Lazca konuşma merakım hiç olmadı.
Ana dilde lazca isteğim olmadığı gibi.
Karadeniz diye adlandırılan topraklarda hep gurbeti yaşadım.
Bazen inşaatçı oldum, bazen hamal.
Bazen yurt dışına göç eden emekçi.
Bazen milletvekili, bazen mühendis.
Patika yollarla doludur yaşadığım yer. Keçi yolu diye tabir edilen
yolları hiç keleş ile dolaşmadım.
Pusu atmadım askere, polise.
Senin gibi açlığı iyi bilirim. Beraber yüklendik ülkenin en ağır yükünü.
Emekçileri oynadık nesiller boyu.

Sen susuzluktan yakınırken ben sellerin sürüklediği molozlar arasında kaybettiklerimin cesetlerini aradım.
Senin adın sınır kaçakçılığıyla anılırken, ben yasa dışı silah
kaçakçısı olarak tanındım.
Silah ürettim evimin ahırında, namlu taktım oyuncak silahlara.
Sen Irak, Suriye topraklarında gezinirken ben de Gürcistan
topraklarına uzanmışım ara sıra.
Bazıları bizi çok özdeş kabul eder.
Lazlar Kürt’ün deniz görmüşüdür der bilirsin.
Benziyor muyuz gerçekten?
Hem de çok, hem de hiç!
Benziyoruz; sen karnı burnunda anne adaylarını kızak ile hastanelere
taşırken ben sırtımda taşıyorum.
Benzemez miyiz?
Ülkenin en ağır işlerini beraber sırtlandık.
Sen beton dökerken ben duvarcılık yapıyordum. Sen duvar örerken ben demir döşüyordum.
Sen park simsarlığı yaparken ben gazinoları haraca bağlıyordum.
Benzemez miyiz?
Senin çocukların ile benim çocuklarımın kaderi de aynı, aynı
hastalıklardan kırılırlar, aynı hastalıklardan sakat kalırlar, aynı
eğitimsizlikten mağdur olurlar.
Benzemez miyiz hiç?
Sana ulaşma konusunda devletin nasıl geç kaldığını iddia ediyorsan
benim de farkım yok bilesin.
Devleti hep jandarma diye bilir yörem insanı.
Sizdeki gibi.
Benzemez miyiz?
Aynı gelenek yüzünden silahına sarılıp binleri öldürdük namus anlayışı gereği.
Silaha merakımız, silahı yaşamın parçası görme anlayışımız hep aynı.
Benzemez miyiz?
Çok benziyoruz çok.
Kürtler, Lazların deniz görmemişidir!
Ne kadar doğru değil mi?

HİÇ BENZEMİYORUZ ASLINDA HEM DE HİÇ!

Ana dil hiç sorun olmadı benim için, bahane de olmadı.
Kültürel haklar gerekçesi ile hiç cana kıymadım ben.
Hiç pusu atıp mayın döşemedim körpe delikanlılara, yiğitlere. vatan
için görev yapanlara.
Hiç işyeri yakmadım.
Hiç kepenk kapatmadım insanların yüzüne.
Hiç yollara düşüp caniliği, canileri savunmadım.
Hiç Mehmetçik ile puştu bir tutmadım, yakıştıramadım vicdanıma.
Hiç benzemiyoruz hiç!
Çanakkale’de ben de öldüm.
Yetmedi Pontus çeteleri ile mücadelede öldüm.
Ruslara karşı öldüm.
Yetmedi Kore’de öldüm, Kıbrıs’ta öldüm.
Bunu iğrenç ayrılıkçılık anlayışına kılıf uydurmak için malzeme konusu yapmadım.
Nereden bilebilirim ki Çanakkale’de ölen atalarımın şimdilerde yapmaya çalışacağım ayrılıkçılığa anlayış gösterebileceklerini ki!
Zafere ulaşmak için her yol mübah demedim, diyemedim.
Çocuklarımı sokaklarda taş atsınlar, barikat kursunlar diye yollamadım.
Bayrakları çiğnesinler, Milli Marşı söylemesinler diye öğütlemedim.
Hiç bir zaman Lazlığımı Türklüğümün önünde görmedim.
Ben dağa çıkmadım.
Ülke ülke dolaşıp vahvahlarımı anlatmadım.
Bir oğlumu dağa bir oğlumu üniversiteye birini askere yollamadım.
Devlete vergiden kaçıp eşkiyaya haraç vermedim. Ekmeğine yağ sürmedim.
Gece dağda gündüz kurumda olmadım. Hastaneleri basmadım, okulları yakmadım, şantiyeleri havaya uçurmadım..

Çünkü ben yediğim ekmeğe ihanet etmedim..Bizim için tek bayrak, tek dil, tek vatan...

ALINTIDIR!!!

MotorKafa
08 Nisan 2013, 08:47
Abi kusura bakma ama bu alıntıda "ayrımcılık nasıl yapılır?" ın en güzel örneği verilmiş.
Özellikle de başlığıyla.

cool113
08 Nisan 2013, 09:14
şu anda en büyük ayrımcılığı hükümet yapıyor.

otopsici
08 Nisan 2013, 10:07
biraz bekleyip konu salyası akanların provakasyonuna uğramazsa yorum yapacam
hele önce bi gelip salyalarını akıtsınlar

NoMotorNoCry
08 Nisan 2013, 11:29

Sen konunun içine etmişsin , zıçmış batırmışsın.Şimdi kimin salya akıtmasını kastettiğini merak ettim doğrusu.

dreamwalker
08 Nisan 2013, 11:43
gereksiz bir başlık.polemik yaratacak bir konu.gerek varmı şimdi motorsiklet forumunda böyle tartışmaların ? siyaset politikacıların işi !!! çoğu art niyetlerin ekmeğine yağ sürecek bir konu..bazı seyleri hortlatmanın sırasımı şimdi !!!

HB76
08 Nisan 2013, 12:25
gereksiz bir başlık.polemik yaratacak bir konu.gerek varmı şimdi motorsiklet forumunda böyle tartışmaların ? siyaset politikacıların işi !!! çoğu art niyetlerin ekmeğine yağ sürecek bir konu..bazı seyleri hortlatmanın sırasımı şimdi !!!

tabi canım ne gerek var bu konuların konuşulmasına, bırakın bunları siyasetçiler halkı uyuta uyuta konuşsun değilmi?
biz uyuyalım, barış desinler, özgürlük desinler, masum isteklermiş gibi göstersinler.

halkın diken üstünde olduğunun farkında mısınız? küçücük bir kıvılcımın nelere yol açabileceğinin farkında mısınız?
birilerinin uşaklığını yapıp bizi ne hale getirdiler, daha ne hale geleceğiz...

evoren
08 Nisan 2013, 12:54
Bu konular icin farkli forumlar var..

CrosseR
08 Nisan 2013, 12:58
Abi kusura bakma ama bu alıntıda "ayrımcılık nasıl yapılır?" ın en güzel örneği verilmiş.
Özellikle de başlığıyla.

Kendini türk milletinden ayrıran,o ayrımı yaratan zaten kürtlerin kendileri,kürt anadilimiz olsun,kürt bayrağımız olsun,kürt bıdısı olsun.. Türk dersin üstüne alınmaz,kürt dersin ayrım yaptı olur. Alıntıda tam buna değiniyor; ''madem öyle kökenlerimize ayrılıyoruz,al işte ozaman bende Laz'ım,aynı mokun laciverti durumundayız da sen neyin derdindesin ?'' kıvamında bir metin olmuş..

dreamwalker
08 Nisan 2013, 13:09
herkez herseyin farkında zaten ayrımda halkta başlıyor yada başlatılıyor ... farkındaysan bu kimin işine yarıyor? siyasetçilerin..... bu tarz ayrımlar körüklendiği sürece halk zarar görüyor..madem halk diken üstündeyse ne diye kıvılcım oluşturuyor ? ne diye diye kıvılcım oluşturanlara prim veriyor ? bu gemi halkların bütünlüğüyle yürümeyecekmi? sen yada ben ayrıma başlarsak kim karlı cıkacak bundan ? siyasi oyunlar siyasetçilerin bu ülkeyi yöneten grubun işi... bu yada şu parti olması önemli degil hepsi aynı.. halkı kuzu kuzu yönetmek, bilinçsiz ,sürü piskolojisine uyan , sorgulamayan bir toplum oluşturma derdindeler.provokasyonlara gelmeyin arkadaşlar !!! bu ülke bu mantıkla giderse suriye,afganistan,ırak tan farkımız olmayacak.bunu anlayamıyomusunuz ? biz halen ayrımlarla yaşıyoruz.türk,kürt,laz,cerkez etnik köken ne olursa olsun kendi iç savaşımızla nereye kadar gideceğiz ? allah korusun iç savaş kimin işine yarar ? bu kin bu öfke silinmeli zihinlerden.siyasetçiler bulaşmasa,oyunlara gelinmezse halk kendi arasında anlaşıyor zaten.her bireyin zaten hertür etnik kökenden arkadaşı yokmu ? bu ülke hepimize yeter...yeterki boş yere galyana gelmeyelim yazık.siyaset politikacıların işi derken zaten halk ekmek kavgasında siyasete gerek yok...siyasi olmak ayrım gerektirir.herkezin kendi düşüncesi vardır elbet ama bir diğerini etkilemediği ve ona zarar vermediği sürece..bu gemi birsekilde yürümek zorunda yoksa aksini düşünmek istemiyorum.....

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Kendini türk milletinden ayrıran,o ayrımı yaratan zaten kürtlerin kendileri,kürt anadilimiz olsun,kürt bayrağımız olsun,kürt bıdısı olsun.. Türk dersin üstüne alınmaz,kürt dersin ayrım yaptı olur. Alıntıda tam buna değiniyor; ''madem öyle kökenlerimize ayrılıyoruz,al işte ozaman bende Laz'ım,aynı mokun laciverti durumundayız da sen neyin derdindesin ?'' kıvamında bir metin olmuş..

bu ayrımı yapan devletin kendisi halen türk kürt laz diyorsunuz..bu politika devletin yanlış politikası....sen eger birine dilini yasak edersen zamanında bazı artniyetli kişilerin ekmeğine yağ sürersin.yatırım yapmazsan ,fabrika kurmazsan ,istihtam yaratmazsan,egitim yönünden fakir bırakırsan,bir insan aç kalırsa dağa çıkar.yanlış yollarada sevk edilir..yeterki bahanesi olsun..bunun farkına vardı bu devlet ama cok geç oldu bunu temizlemek yıllar alacak...pompalanan milliyetçi ruh işte sonuç ortada sadece türk degil kürtler içinde gecerli....bu ayrım var oldugu sürece bu ülke biryere gitmez.sonumuz suriye gibi olmaz insallah..

CrosseR
08 Nisan 2013, 13:38
Aynı şeyleri söylemeye çalışıyorum..

otopsici
08 Nisan 2013, 14:12
Sen konunun içine etmişsin , zıçmış batırmışsın.Şimdi kimin salya akıtmasını kastettiğini merak ettim doğrusu.

aynen bundan bahsediyorum
bu arada merak içerisindeyim
aynı başlığı ben açsam en az 10 tane bordo klavyeli
"niye böyle başlık açmasına izin veriyorsunuz" diye çemkirirdi
şimdi kendileriyle aynı paralellikte başlık açılınca sus pus olmuş

Samet kardeşim konu "başlığı" dışında tartışılabilecek bir konu
ama burası yeri değil inşallah bir gün bir araya gelirsek
detaylı konuşuruz

CrosseR
08 Nisan 2013, 14:36
Salyalarını akıtsınlar yorum yapacam bekleyin,samet kardeş biz sonra konuşuruz falan.. Niye sanki konu sana özel açılmış gibi davranıyorsunki.

clemenze
08 Nisan 2013, 14:39
Allah herkesi birbiri için yaratmış.

Ama kim kimin için belli değil!!

Mustafa TOPALOĞLU:cherry:

(Samet abi ne gereği vardı be abicim)

musakka
08 Nisan 2013, 16:24
Gayet yerinde olmuş, durumu olduğu gibi yansıtan bir yazı.
Arkadaşın dediği ayrımcılığı göremedim yazıda.
Ayrıca şimdi yazardımda şey olsunda yazarım tarzı yazılar çok komik ve çocukça.

Ercument
08 Nisan 2013, 16:29
Tüm forum sizin değerli yorumlarınızı heyacanla bekliyor.
http://www.yurtgazetesi.com.tr/images/haberler/kendini_bir_sey_zanneden_ama_caktirmayan_adam_h315 63.jpg

KUVVETMİRA
08 Nisan 2013, 17:09
döyüş mü var?

phradrel
08 Nisan 2013, 17:11
laz kardeşime sesleniyorum. 1980 fatsa cumhuriyetini hatırla. hatırla ki içindeki devrimciyi uyandır. hatırla ki böyle saçma şeyler yazarak zekana, kimliğine hakaret ettirme ;)

DEISIS
08 Nisan 2013, 17:40
http://f1304.hizliresim.com/18/8/lwd61.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

http://f1304.hizliresim.com/18/8/lwd7m.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

"Selam olsun!!" bizi birbirimize bağlayan "Üstünlük ırk ile değil takva iledir" ilkesinden ayırıp,

etnik kökeni onun yerine koyanlara!!

Sepetçioğlu
08 Nisan 2013, 18:37
Birlikte insan gibi yaşayamadıktan sonra aynı anadan olsak ne yazar!
Adam gibi yaşadıktan sonra yedi kat yabancı olsak ne yazar!

haojin2005
08 Nisan 2013, 19:26
Tamam yazı güzel de...
Alexandre Dumas'ın bir sözü var.
"Tüm genellemeler tehlikelidir hatta bu genelleme bile".
Her Kürt terörist değildir,her Türk de vatansever değildir.
Adam Kürt olabilir ama ailesinden birçok şehit vardır.Kendisi de bu vatan için çalışmıştır.
Bilemezsiniz...
Bence bu ülke Türk,Kürt,Laz ve diğerleri demeden bir bütündür.
Ama bu vatanı bölmeye çalışanlar,benim gözümde insan değildir!

NoMotorNoCry
08 Nisan 2013, 20:05
Tamam yazı güzel de...
Alexandre Dumas'ın bir sözü var.
"Tüm genellemeler tehlikelidir hatta bu genelleme bile".
Her Kürt terörist değildir,her Türk de vatansever değildir.
Adam Kürt olabilir ama ailesinden birçok şehit vardır.Kendisi de bu vatan için çalışmıştır.
Bilemezsiniz...
Bence bu ülke Türk,Kürt,Laz ve diğerleri demeden bir bütündür.
Ama bu vatanı bölmeye çalışanlar,benim gözümde insan değildir!

Yalnız şöyle bi durum var , bu ülkede kürtlerden başka askere pusu kuran , arkadan vuran , bebek katleden , devlet malına zarar veren , milletin arabasını yakan , belediye otobüsüne molotof atıp genç bir kızı yakan şerefsiz yok.Bütün adilikler kürtlerden çıkıyo nedense.Gevur olsa yapmaz.

sercan2667
08 Nisan 2013, 20:06
Sizce bu yazılanların doğrulu mu tartışılmalı
Yoksa bu konunun açılmasının gereksiz olduğu mu ?

acayüp
08 Nisan 2013, 20:22
Ben ne lazım ne kürdüm. Bu yazıyı okuyunca al birini vur ötekine etkisi yarattı. Ne olucak şimdi.

Yada bak ben ne güzel asimile oldum gel inat etme sende ol. Huzurlu huzurlu yaşayalım. Ne gerek var aslını inkar etmeyip kökenini savunmanın. Maden Türk memleketteyiz Türk gibi yaşayıp rahatımıza baklım. ???

Mesela. Böylede anlamlandırılamazmı. Nede olsa herkesin herşeyi kendi x inin keyfine göre yorumladığı ve herkesin haklı olduğu bir melekette yaşamıyormuyuz.

Motosiklet. (sadece siteyle alakalı bir kelime de olsa geçsin )

tigermbz
08 Nisan 2013, 20:56
Ne gerek var aslını inkar etmeyip kökenini savunmanın

kökenini savunmak?
bu kadar basit yani mevzu
aslında ortada sadece kendi anane gelenek ve göreneklerine göre yaşamaya çalışanlar vardı da ülkenin kalanı buna mani oldu öyle mi?
bütün problem de böyle başladı ha
aferin, hep pekiyi

baysamin
08 Nisan 2013, 20:59
İsabetli yazılmış bir yazı olmuş genel olarak Karadeniz insanının düşüncesidir ben değilim diyenler olabilir azınlıkları kale almıyorum. Bu yazıya ayrımcılık, ırkcılıktır falan filan gibi şeylerde yazılmıştır hiç bir yorumu okumadan yazıyorum.

Samet Ağır kardeşim bir insan profesör olabilir, gün görmemiş cahilde olabilir, bir insan çok yüksek ahlaka sahip olabilir, çok karaktersizde olabilir buna karşılık APTALLIK hiç birini gözetmez adam profesör olabilir ama APTALDIR. Demek istediğim yolun yoldur APTALLARINDA ne dediği önemli değildir. Bir insan ne kadar bilgili veya cahil olursa olsun APTAL olduğu sürece geleceğin yobaz karanlık beyinleri yetiştireceklerdir.

haojin2005
08 Nisan 2013, 21:14
Yalnız şöyle bi durum var , bu ülkede kürtlerden başka askere pusu kuran , arkadan vuran , bebek katleden , devlet malına zarar veren , milletin arabasını yakan , belediye otobüsüne molotof atıp genç bir kızı yakan şerefsiz yok.Bütün adilikler kürtlerden çıkıyo nedense.Gevur olsa yapmaz.
Maalesef ki öyle zaten ben kürtleri savunmadım ancak orda kimisi de diyor Allah devlete,millete,askere zeval vermesin.
Şimdi bu adamla o o.ç.lar bir mi.

Benli
08 Nisan 2013, 23:20
laz kardeşime sesleniyorum. 1980 fatsa cumhuriyetini hatırla. hatırla ki içindeki devrimciyi uyandır. hatırla ki böyle saçma şeyler yazarak zekana, kimliğine hakaret ettirme ;) Bilmiyorum ! , bunu organize olarakmı yapıyorsunuz fakat bilinçli olarak ortalığı karıştırıp yönlendirmeye çalıştığınızı bu forumun yarısı kesin biliyordur !!!.

erays
08 Nisan 2013, 23:50
Kürt ve Pkk ayrımının anlaşıldığı gün Türkiye gelişmeye "başlayacaktır".
Bu yazıda pkk ve laz tasviri yapılmış..
yersiz, gereksiz, amacının dışında olan bir konu.
çünkü burası "www.motosiklet.net"

ReiZzZ
08 Nisan 2013, 23:52

nasıl ayıracağız ki adama düzgün giyruz 2 gün sonra konu açılıyor adam pkk yandaşı alnında yazmıyorki ne ... olduğu

erays
08 Nisan 2013, 23:59
Kastım bu değil, genel olarak Kürtler pkk anlamında konuşuluyor, anlaşılıyor. Bunu aşmamız ve ayrımına varmamız gerekiyor.
Kaldı ki ne bokun yandaşı olursa olsunlar, bir adım daha öteye gidemez öyle tipler.

chemical
09 Nisan 2013, 00:08
Laz la kürtü karşılaştırmak bile başlı başına kötü bir durum ak la kara gibi bişey. Karadenizde fındık çaydan başka ne var sanayimi var fabirka mı var ne var lafa gelince doğuya yatırım yapılmıyo karadenizemi yapıldı? Efendim doğuda yol yok karadenize daha yeni yapıldı elektriği olmayan köyler vardı ama o halk neden isyan etmedi dağa çıkmadı paşa paşa vergisini ödedi kaçak elektrik su vs kullanmadı kaçakçılık yapmadı? Neden en çok türk milliyetçisi karadenizden çıkıyor? Bir laza sen türkmüsün desen adamı döverler hakaretmi ediyosun diye bu asimile olmak değildir ekmek yediği kaba lazlar sı.maz. Laz lazcadan önce resmi dilini Türkçeyi öğrenir inat etmez anadilim diye sonra isterse öğreniz ki çoğu laz lazca bilmez. Ha bu anadilini kimse öğrenmesin değil isteyen herkes öğrenmekte özgür kürtçe kursları açıldı ne oldu hangisi açık şuan kim gidiyor kimse lafta işte... Bunların derdi belli anadil vs vs değil daha akşam haberlerinde terörist değil isyancı dediler yumuşata yumuşata bir hal oldu. Türk milliyetçisi olmak şuç oldu. Baksan ülkenin yarısı kürt başka adam yok demokrasiyse demokrasi 75 milyonun olsun olsun kaç milyonu kürt? Kalanlar bu durumdan rahatsız azınlığa göre anayasa yapıyor adamlar. Atatürkün de dediği gibi bu vatanı kurarken canını kanını veren herkes türk tür. Türk olmak neden zorunuza gidiyor?

alp_tunay
09 Nisan 2013, 00:12
Pkk -laz tasviri yapılmamış...
Gayet açık anlatılmış...

nasıl ayıracağız ki adama düzgün giyruz 2 gün sonra konu açılıyor adam pkk yandaşı alnında yazmıyorki ne ... olduğu
Düne kadar alakaları yoktu...
Taa ki süreç meselesi başlayana kadar....

Bu pkk denen itler neyin davasını güdüyorlar?...
Kürtlerin sorunlarını çözmeyemi uğraşıyorlar başka sebepleri varmı....

Son zamanlarda diğer etnik kökenleri gaza getirme çalışmaları başladı....
Yok kürdün deniz görmüşü lazdır gibi...
Ne salakça bir söz....
Gidin bir sorun bakalım karadenizde öylemisiniz diye...
:)

ScaLa
09 Nisan 2013, 00:47
Arkadaş memlekette burnu b*ka batmamış, temiz kalmış bi Allah'ın kulu kalmamış demek. Zaten siyasilere bakacak olursak, verilen rakamlar ülkede Türk kalmadığını gösteriyor. Sen lazsın, sen çerkez, sen rum, sen kürt, sen a, sen b, sen c'sin. Nerede bu ülkeye adını veren Türk halkı? Devir Türk olma da, ne olursan ol devri oldu heralde. Çünkü öyle bir aşılandı ki milletime, bu Türk ırkı ne kötüymüş yahu yapmadığı zulm kalmamış, hatta 40 tane ırkın yaşadığı yere bile kendi adını vermişler utanmadan, tu kaka pis denir oldu heralde. Yakında sokakta Türk olmak suç olacak. Ezildiğini iddia eden diğer topluluklar, illegal olarak güç sahibiyken; zulm edici Türkler her zaman birbirine düşürülmüş, illegal güce karşı milleti savunanlar terörist sayılmış, yasaklarla, yasalarla ezilmiş, susturulmuş. Neden? Çünkü Türk diğerlerini ezer. Bu tamamiyle bölücü zihniyetinin su yüzüne çıkıp, kendini göstermesidir. Siz birbirini kıran iki karşıt kürt topluluğu gördünüz mü? Göremezsiniz. Peki Türk? Her zaman, heryerde. Asıl zulm eden kim? Kim eziliyor? Kim birbirine düşürülüyor? Kimin hakkı savunulmuyor? Bunların hepsini Allah'a şükür biliyoruz da, burada ifade edemeyiz. Ve şu sıralar bu işi, dinde ırk, dil ayrımı yoktur, şeklinde topluma zerk etmeye çalışıyorlar. Bunu da Hz.Muhammed (s.a.v) zamanındaki çatışma ve savaşlara bakarak, hangi durumlar için geçerli olduğunu görebiliriz. Milletimiz okumaktan acizken, araştırmaktan acizken bu durumlarda olmamız zor değil. Tarih yine kendini tekrarlayacak. 5 ayda yapılan bir bina bile 5dk'da yıkılıyor, 15 senede yokluklarla kurulan ülkem 10 senede yıkılamadı, hala uyanamadık. Uyanınca çok geç olacak, uyanınca görecez ki ülke 10 parça olmuş. Sömürgenin dibiyiz. Bir hadis-i şerifte efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki : insanlar yaşarken uyumaktadırlar, öldükleri zaman uyanırlar. Yani dünya hayatının değersizliği, ahiret hayatı için yapılması gerekenler ölünce çok iyi anlaşılır da iş işten geçmiş olur denir ve şu dua eklenir, Allah cümlemize yaşarken uyanmayı nasip etsin. Bu durum ülkemizin durumunu da çok iyi anlatır, şu an ülkece yaşıyoruz sanıyoruz ama uyuyoruz. Ölünce uyanacaz da iş işten geçecek. İnşallah öyle olmaz.

CrosseR
09 Nisan 2013, 01:12

Site ''www.motosiklet.net'' ama burasıda konu dışı,yani motosiklet muhabbetleri dışında konuların konuşulabileceği bölüm.
Ülkenin anasını ağlatan bir konu yersiz ve gereksiz olacakta yerli ve gerekli olan konu nedir ozaman?
Aman tartışmayalım,aman ağzımızı açmayalım,aman dokunmayalımda ortalıkta apo pkk biji buji diye cirit atsınlar.
Aman etrafa sarmasınlarda mitingte istedikleri iğrençliği sergilesinler.
Kürt ve pkk ayrımı zaten anlaşılmış birşeydir.
Kürtlerin genelinin pkk sempatizanı olduğunu ve pkk nın kürtlerden oluştuğunu söylemekle,kürtler=pkk=terörist diye genellemek aynı şey değildir.

acayüp
09 Nisan 2013, 01:44
kökenini savunmak?
bu kadar basit yani mevzu
aslında ortada sadece kendi anane gelenek ve göreneklerine göre yaşamaya çalışanlar vardı da ülkenin kalanı buna mani oldu öyle mi?
bütün problem de böyle başladı ha
aferin, hep pekiyi
Burda yazdıklarımı kendi düşümcem olmadığını olaya bakış açısı katmak olduğunu anlamayacak kadar saftirik değilsindir umarım.
Tribüne oynamak sadece seni tatmin eder. Ne benden eksiltir ne sana kazandırır. Önce şu tribüncülüğü bırak (naçizane tavsiyem)
İnsanlara not verebilecek mertebedemisin. Karşında ilk okul çocuğu yok notlarını çoluk çombalağa sakla. Sevgili kardeşim. Benden sana iş çıkmaz.

Şu yazıda Türk , kürt , laz, ve pkk alınmış aşure gibi karıştırılmış. Birileride bu yazıyı klavuz edinmişcesine yazıyor.
Ne gazcı milletiz .
Önce sapla samanı ayırıp sonra fikir beyan etmek taraftarıyım.

Ayrıca kandırılıan cahil bilinçsiz kürt halkı var . Bilinçlendireydin bunca zamandır. Okul yaptık yıktılar öğretmen verdik öldürdüler işinide bir tarafa bırakarak . Acitasyondan devlet politikası olmaz. Bunların arkasına sığınıp boş bırakırsan al buyur sonuç ortada. Pkk dediğin 30 sene kaldı 45 sene . Yetmedimi. Hadi mossadı da çık kaldı 30 sene. 30 senede ülkesini yeniden kurup dünya devi olmuş ülkeler var sen daha toplumunu biliçlendirme , eğitme işinin altından kalkamamışsın. tüm bunların temelinde devletin boş bırakmışlığından başka ne var ki ??? İşim kolay tarafı , israile , masona , locaya , pkk ya bok atmak. Hazır bahane varken üstüne yatmak değildirde nedir.

Lucas
09 Nisan 2013, 01:54
Dünyadaki en basit üç şey;
Başınızı yastığa koyup uyumak,
Tv izlemek,
Klavyenin tuşlarına basmaktır.

Bu üçünü de en iyi yapan toplumlar arasında ilk sırada geldiğimize göre, saat 00:54, yatın gayrı :)

otopsici
09 Nisan 2013, 07:22
DİĞER SALAKÇA YORUMLARA CEVAP BİLE YAZMA GEREĞİ DUYMUYORUM

öyle bir durum yok canım benim
seni kandırmışlar bu ülkede polise askere pusu kurup öldüren
gidip maraşta sivasta çorumda katliyam yapan
bebekleri bacaklarından ikiye ayırıpta halen mecliste olan bir sürü türk sayarım
hatta bak daha bir ay önce Sinop ta öğretmen evini talan ettiler
geçen sene başbakanın korumasını rizede öldürdüler
hele polisle çatışmalarını saymıyorum
burada asker polis yapıyorsunuz ama 60 tl lik ceza için
hepinizin polise küfrettiğini okudum
az biraz dürüst olun
bize karşı değil kendinize karşı

hatta şöyle bişey yapalım

oku belki ufkun gelişir (http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=209340)

http://www.demokrathaber.net/images/haberler/mit_maras_katliamini_okkes_kenger_organize_etti_h8 424.jpg

http://www.medyalens.com/wp-content/uploads/2012/04/mit.jpg

başka kanıt istermisin yayınlayayım mı
gerçi anlayana sivrisinek saz

ŞİMDİ BORDO KLAVYELİLER BİRAZ YORUM YAPIN DA ARKADAŞLARLA HEP BİRLİKTE GÜLELİM

Benli
09 Nisan 2013, 09:13
Özgür Kürdistan'da sorunların başında hala hizipçilik gelmektedir.Bununla bağlantılı olan “brakujî”'nin yaraları da henüz tam olarak sarılmamış.Kardeş kavgası filli olarak bitmişse de hizipçilik kaynaklı dar bir siyaset anlayışı halen hakim durumda.bundan ötürüde tam profesyonel bir yönetim kurulmuş değil.Özgür Kürdistan'da ki bazı temel sorunları şu başlıklar altında toplayabiliriz.

• Kürdistan Parlamentosu başta olmak üzere hükümet organlarının tam olarak aktif çalışmamaları.
• Hizipçiliğin devlet dairlerinde yarattığı aksaklıklar.
• Özgür Kürdistan merkezli Kürt Medyasının tarafsızlık sorunu ve ulusal bilinç geliştirme konusundaki zayıflıkları.
• Kürdistanlılık duygusu algılayışındaki eksiklikler.
• Eğitim sistemindeki boşluklar,sıkıntılar.
• Kürt dilinin layığı ile sahiplenmemesi ve yabancı kültürlere olan özenti.
• Alfabe sorunu
• Kürt kültürel üretiminde ki(albüm,kitap,tiyatro,sinema) kalite eksikliği ve standartsızlık
• Modern izim sorunu
• Şehirleşmedeki gerilik
• Özellikle gençler de ki yozlaşma
• Türk ve yabancı şirketlerin Kürdistan ekonomisinde ki dengesiz ve kontrolsüz hâkimiyetleri
• Kaçakçılık, vergi adaletsizliği, yolsuzluk gibi sorunlar.

Serhad B. RÊNAS

ALINTIDIR.

Olcay Avşar
09 Nisan 2013, 10:01
Böyle yapmanız, PKK veya diğer örgütlerle hiçbir işi olmayan Kürt'leri DTP nin ve PKK nın kucağına itmekten başka hiçbir işe yaramaz.

Unutmayın ki MHP de CHP de özellikle AKP de , DTP nin çok çok daha fazlası Kürt milletvekilleri var.

Daha önce de söyledim, Marksist-Leninist-Kominist PKK asla benim Müslüman Kürt kardeşlerimin temsilcisi olamaz.

Ama siz milliyetçilik yapacağım, facebookda vatan kurtaracağım diye bütün Kürtleri terörist yaparsanız bu işin içinden çıkamayız.

Unutmayın ki Kürt halkı asla bu ülkeden ayrılmak bölünmek istemiyor, bu ülke eğer bölünecekse bu kesinlikle faşistler sayesinde olacaktır.

Hem Türk faşistleri, hemde Kürt faşistleri.

Yapmanız gereken tek bir şey var; EMPATİ

emresk
09 Nisan 2013, 10:31
Helal olsun ya 2 saniye düşünmeden neyin nereye varacağını bilip bilmeden yazan yazmış. KÜRT kökenli biri olarak çoğunuzdan TÜRKÜM ULAN!
Sizin bu yaptığınız provakasyondan başka birşey değil. Ya gerçekten aptalsınız ya da Türkiye'yi gram sevmiyorsunuz. Ne yaptığınızın farkında değilsiniz yahu. Bu ülkenin en büyük sıkıntısı bu! Sağcısı solcusu çıkar, alevisi-sunnisi çıkar,kürtü lazı çıkar. Bunların hepsinin amacı aynı konusu farklı. Niye bu kadar ayrılmaya müsaitiz anlamıyorum neden içinizde bu kadar bütünleşmeye yönelik ADAM yok. Pkk dan tiksinen bi kürt olarak allahtan sizin gibi provakatörlerin cümlelerini duymadan neyin ne olduğunu öğrenmişim de pkk yandaşı değilim. Ama emin olun bu cümleleri veya sözleri duyan eğitimsiz bi kürt kendini en koyu pkk sempatizanı olarak bulur. Tebrik ediyorum valla terör sürecine ve Türkiye'ye çok büyük yararlar sağladın

tigermbz
09 Nisan 2013, 10:34
bizim kürt sorunumuz yok
siyonist odakların bizi bölme sorunu var
meselenin temeline bu kavramı oturtmadığınız her fikir çökecektir

eğer sorunu tanımlamaya buradan başlarsanız, bu sizi, bir çok kabinesinde mason bakanların işgal ettiği bir ülkenin yönetiminin istemli devlet politikaları, bu politikaların yabancı ajanlara ve askeri güçlere izin vermesi, bölgede yabancı gizli servis operasyonları, bu operasyonların halk tabanında karşılıklı çatışmalara dönmesi ve bu çatışmaların bugün iç savaş çıkarabilecek tehlikede ırkçı yaklaşımları ortaya çıkarması mevzusunu bir "çorap söküğü" nispetinde kolay tanımlarsınız
ve bu da sizi ortak düşmanın varlığına götürecektir ki, afrikadaki rumba-samba kabilesi bile olayın ayırdına vardığında bizim cenahta bulacaktır kendini

o yüzden ilkokul çocuğu diyerek bazınızı hakettiğinden daha fazla övmüş olmamıza kızmayınız
biz elbette tribünlere oynuyoruz. derdimiz insanlara işin gerçeği diye bildiğimiz tarafını anlatmak
yoksa kendisi boyunun ölçüsünü almışların yancılığını gütmek davamız yoktur, değil mi acayüp? :acayüp:

acayüp
09 Nisan 2013, 11:12
bizim kürt sorunumuz yok

eğer sorunu tanımlamaya buradan başlarsanız, bu sizi, bir çok kabinesinde mason bakanların işgal ettiği bir ülkenin yönetiminin istemli devlet politikaları, bu politikaların yabancı ajanlara ve askeri güçlere izin vermesi, bölgede yabancı gizli servis operasyonları, bu operasyonların halk tabanında karşılıklı çatışmalara dönmesi ve bu çatışmaların bugün iç savaş çıkarabilecek tehlikede ırkçı yaklaşımları ortaya çıkarması mevzusunu bir "çorap söküğü" nispetinde kolay tanımlarsınız
ve bu da sizi ortak düşmanın varlığına götürecektir ki, afrikadaki rumba-samba kabilesi bile olayın ayırdına vardığında bizim cenahta bulacaktır kendini

o yüzden ilkokul çocuğu diyerek bazınızı hakettiğinden daha fazla övmüş olmamıza kızmayınız
biz elbette tribünlere oynuyoruz. derdimiz insanlara işin gerçeği diye bildiğimiz tarafını anlatmak
yoksa kendisi boyunun ölçüsünü almışların yancılığını gütmek davamız yoktur, değil mi acayüp? :acayüp:

Daha önce yazdığım gibi
Nede olsa herkesin herşeyi kendi X inin keyfine göre yorumladığı ve herkesin haklı olduğu bir melekette yaşamıyormuyuz.

KUVVETMİRA
09 Nisan 2013, 11:34
söylesem tiger kızar, sussam gönül razı değil :)

Tsubasa
09 Nisan 2013, 11:40
gereksiz - sin...

tigermbz
09 Nisan 2013, 11:43
söylesem tiger kızar, sussam gönül razı değil :)
sanki takıntı olmuşçasına her mevzuyu dış güçlerin işine bağlayıp aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan ben de bezdim
ama bu, işin içyüzünün öyle olduğu gerçeğini değiştirmiyor

otopsici
09 Nisan 2013, 11:45
bizim kürt sorunumuz yok

tigercan haklısın seninde dediğin gibi bu ülkede KÜRT sorunu yok
gerizekalıların kendilerinden başka herkesi aşağılama sorunu var

aksoyy
09 Nisan 2013, 11:51
pkk içinde sadece kürtler yokki, ingilizinden tut alman,fransız vatandaşlar var. Ben şırnak da görev yaptığımda bizzat şahit oldum. Bende Laz'ım ama kürtleri kötülemiyorum en azından "Kürt" adı altında kötülemiyorum çünki bu bir genelleme illaki aralarında kanı bozuklar var, ama bu kürt olduğundan dolayı değil kanı bozuk olduğundan dolayı. Doğudaki insanlar.

KUVVETMİRA
09 Nisan 2013, 12:02
sanki takıntı olmuşçasına her mevzuyu dış güçlerin işine bağlayıp aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan ben de bezdim
ama bu, işin içyüzünün öyle olduğu gerçeğini değiştirmiyor

bu işin bir yüzü.
mevzu özgürlükse buna kastedenin yahudi, amerikalı ya da türkiye vatandaşı ve dahi yöneticisi olması sadece bir teferruattır.
yahudiler bunu büyük israil idealleri için yapar, küresel şirketler köleleştirerek zenginleşmek için, birileri iktidar için...
diğerlerinin haklarını gaspetmek ve sömürmek suretiyle tatmin araçları oluşturmak insanlık tarihi boyunca varolagelmiş bir zulüm.
bunun ne ilk ne de tek örneği dış mihraklar diye bahsettiğimiz malum odaklar.
bizdeki bi kısım cemiyetin de bana göre gayet yerel kaynaklı hayatı zindan eden hastalıklı özlemleri, takıntıları, korkuları, hayranlıkları ve bu yönde icraatleri olmuştur, oluyor, olacak gibi.
yok saymak olmaz.

sözkonusu metne gelirsek;

gelmesek daha iyi :)

GaCCaLL
09 Nisan 2013, 12:27
bu işin bir yüzü.
mevzu özgürlükse buna kastedenin yahudi, amerikalı ya da türkiye vatandaşı ve dahi yöneticisi olması sadece bir teferruattır.
yahudiler bunu büyük israil idealleri için yapar, küresel şirketler köleleştirerek zenginleşmek için, birileri iktidar için...
diğerlerinin haklarını gaspetmek ve sömürmek suretiyle tatmin araçları oluşturmak insanlık tarihi boyunca varolagelmiş bir zulüm.
bunun ne ilk ne de tek örneği dış mihraklar diye bahsettiğimiz malum odaklar.
bizdeki bi kısım cemiyetin de bana göre gayet yerel kaynaklı hayatı zindan eden hastalıklı özlemleri, takıntıları, korkuları, hayranlıkları ve bu yönde icraatleri olmuştur, oluyor, olacak gibi.
yok saymak olmaz.

sözkonusu metne gelirsek;

gelmesek daha iyi :)

Ama böyle gösterip vermemek olmuyor be abi :salut: