PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapitalizm ile Komünizm arasındaki fark!

allpower
25 Şubat 2013, 23:38
“…Kapitalizm SADECE insanın insanı sömürmesidir. Komünizm ise insanın insanı YEMESİDİR!…” dvm.. (http://www.derindusunce.org/2011/05/10/komunizm-ile-yamyamlik-iliskisi/)
Kapitalizmin ne olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Komünizm de buysa eğer, ikisinin birbirinden hiç bir farkı yok. ikisi de birbirinden aşağılık.

Shrieker
25 Şubat 2013, 23:50
Serin hikaye birader

ferhatkars
25 Şubat 2013, 23:51
26 yasındayım... bunlardan hiç anlamam...
aleviyim ama sağcımıyım solcumuyum onu bile bilmiyorum...
bazen internetten bakarım aleviler sağcı mı solcu mu diye... sonra geri unuturum...
ben çevremde çalışkanlığım ile tanınırım... gerisi umrumda değil...

Sinan Er
25 Şubat 2013, 23:55
Hayırmı inşallah ???

haojin2005
25 Şubat 2013, 23:58
Hepsinden nefret ederim.Çünkü hepsi batının uydurması ve insanlar arasına fitne sokulması için kurgulanmış lanet olası ideolojiler.Ne yani kapitalizmle komünizm yokken dünyada insanlar yönetilemiyor muydu?

COQ
26 Şubat 2013, 00:02
Kapitalizmin ne olduğunu az çok hepimiz biliyoruz. Komünizm de buysa eğer, ikisinin birbirinden hiç bir farkı yok. ikisi de birbirinden aşağılık.
Alinti yaptiginiz yerin her iki terim için kullandigi tanim yanlis.
Yani bu kaynaga fazla güvenmeyin.
Kafasina göre takilip, felsefi bisey yazayim demis eleman ama içi bos.

Slayerrr
26 Şubat 2013, 00:05
Ne yani kapitalizmle komünizm yokken dünyada insanlar yönetilemiyor muydu?

Para olduğundan beri kapitalizm var yani yaklaşık 2700 yıldır.

COQ
26 Şubat 2013, 00:11
Ne yani kapitalizmle komünizm yokken dünyada insanlar yönetilemiyor muydu?
Sevgili Gökhan,
komünizm daha çok insanlarin yönetilmemesi ile ilgilenir.:wiinkk::)

tigermbz
26 Şubat 2013, 00:22
fenerbahçe-galatasaray ne ise bu da odur
siz birbirinizle didişesiniz diye vardır
basite indirgendiğinde hegelin tez- antitez-> sentez bulgusunun çok büyük çaplı laboratuvarının mahsülleridir bunlar

günümüzde çöktüğünden bir önemi kalmamakla birlikte kapitalizmin karşısına islam konuşlanmıştır artık
aslında islam, insanlar arası çatışmayı sevmez
lakin cia, bu sorunu el kaide gibi terör örgütlerini kurarak çözmüştür
tabi kapital coğrafyanın çocukları, dünyaya olan bağlılıkları gereği, ölmekten korktuğu için islam coğrafyasına bir ton fitne fesat yaymayı da ihmal etmez
işin en dip noktası: tamamı şeytanın elinden çıkan düzenler mi, yoksa İlahi nizammı? sorusunu sormaktır
erken yatacağım için direk mevzuya girdim, kusura bakmayın :)

haojin2005
26 Şubat 2013, 00:23
Para olduğundan beri kapitalizm var yani yaklaşık 2700 yıldır.
Zaten ondan öncesini kastettim ben ona bakarsan M.Ö 3050 yıllarından beridir faşizm var (bknz.Eski Mısır)

düzgünbaba
26 Şubat 2013, 00:44
günümüzde çöktüğünden bir önemi kalmamakla birlikte kapitalizmin karşısına islam konuşlanmıştır artık
tabi kapital coğrafyanın çocukları, dünyaya olan bağlılıkları gereği, ölmekten korktuğu için islam coğrafyasına bir ton fitne fesat yaymayı da ihmal etmez
işin en dip noktası: tamamı şeytanın elinden çıkan düzenler mi, yoksa İlahi nizammı? sorusunu sormaktır

Aşşağıdaki fotoğraflarda islamın kapitalizm karşısindaki konuşlanmış halini net olarak görebilirsiniz arkadaşlar.
saat kuleli devasa yapı komple HİLTON otelidir)

http://i.imgur.com/5wkOWPY.jpg

http://i.imgur.com/FL00bqa.jpg

tigermbz
26 Şubat 2013, 00:47
ne yani
hem batının sömürgesi hem de islam devleti olunabiliyor muymuş?
biri sizi fena kandırmış

İHTİYAR
26 Şubat 2013, 00:49
Öncelikle Server Tanilli'nin Uygarlık tarihi ile Devlet ve demokrasi isimli eserlerini okumanızı öneririm.
İnsanlık tarihini yaşadığı gelişmeleri toplumsal aşamaları ve ilişkileri bilmeden doğru tanımlamalar yapamayız.
Örneğin piston dediğimizde ateşleme zamanı dediğimizde aynı şeyden bahsetmiyorsak bir sonuca varamayız.

Herhangi bir sayfadan kopyala yapıştır yapmadan uzun yazılar yazmak isterim lakin 3-5 yüz post sonra çöpe gitmesi hepimizi üzer.
Ancak şundan da eminim bir çok forumdaşımız belli bir olgunlukta hakaret etmeden bu konuyu götürebiliriz umudundayım.
Yinede yönetim her an fuar standındaki telaşa rağmen ulaşıp müdehale edebilir. İzlemedeyim.

İyi akşamlar olsun.

Not: http://www.idefix.com/kitap/uygarlik-tarihi-server-tanilli/tanim.asp?sid=YLG6RIKA5T1TL35BJAUH

http://www.idefix.com/kitap/devlet-ve-demokrasi-server-tanilli/tanim.asp?sid=W8N32WGT6D0DFLZ3TXQ1

seigen
26 Şubat 2013, 01:02
ne yani
biri sizi fena kandırmış
Sizi kandırmış olmasınlar asıl?

Kapitalist güçlerle İslam'ın beşiğindeki devlet kol kola, sarmaş dolaş. Yazdığınıza iyi kapak olan bir resim olmuş.

düzgünbaba
26 Şubat 2013, 01:18
ne yani
biri sizi fena kandırmış

Asıl kandırılan bu durumda sen oluyorsun,ve kendin kandığın gibi burada taze beyinleride kandırmaya çalışıyorsun,ama artık minare çuvala sığmıyor arkadaş,mızrakta değil minare minare çaldığınız,anlayacağın yemiyor artık insanlar bunları adam mekkenin gölgesi misali hiltonu dikmişmi? dikmiş,neredeymiş islam dostları o sırada?kitap yakacam diyen papaz için bilenmekle meşguldüler atı alan üsküdarı geçivermiş.BİTTİ.....

OGUZHANKY
26 Şubat 2013, 01:21
Herkesin düşüncesine saygı duyarım ancak 21. yy da hâlâ belli ideolojilerin kalıplarına sıkışma isteği, olaylara tek perspektiften bakma zorunluluğu, dünyayı komünistler-faşistler, sağcılar-solcular vs. şeklinde iki kutuptan ibaret görmek sığlık ve geri kalmışlıktan başka birşey değil. Hiç birşey mutlak iyi veya mutlak kötü olamaz. Dolayısıyla hiçbir ideoloji körü körüne sahiplenilmemeli. Ama malesef ülkemizde bu çok yapılıyor.

serdar37100
26 Şubat 2013, 01:24
50 kuruşa su satıp 1 liraya işeten sistem kapitalizm :)

COQ
26 Şubat 2013, 01:25
Tigerim kaplanim,
düzgünbabanin astigi resimden sonra senin konumlanma lafinin bir degeri kalmamis gibi görünûyor.:)
Yeni kiblemiz Hilton oteli olmus.
Namazi hiltona dönüp kilacagiz artik.
Eh huri de var.
Paris Hilton.
Daha ne olsun?
http://images.fanpop.com/images/image_uploads/Paris-paris-hilton-214382_1024_768.jpg

allpower
26 Şubat 2013, 01:32
Yazar burada Kapitalizmin daha iyi bişey olduğunu vurguluyor sanki, birbirini yemektense köle olmak daha iyidir nede olsa.
Peki bunu neden yapıyor dersek;
Son zamanlarda, kendilerine anti kapitalist müslümanlar olarak adlandıran bir takım insanlar, İslam ile sosyalizmi ilişkilendiriyorlar. Hatta geçen 1 mayısta hükümeti hedef alan pankartlarla meydanlarda boy göstermişlerdi. (meydanlardaki, abdestli kapitalizm tezinden dolayı hükümetin taarruzlarına maruz kalmışlar galiba.)
yazar, kendince bu ilişkilendirmeyi olanaksız hala getiriyor.
abdestli kapitalizm olurmuş ama komünizm olmazmış.

Başka bir başlık altında konuyu daha detaylandırmış. buyrun okuyun (http://www.derindusunce.org/2011/05/17/bir-et-parcasi-olarak-komunist-insanin-kiymeti/). Bunlar doğruysa eğer, hangi neden hafifletir bunu yada geçerli kılar.

haojin2005
26 Şubat 2013, 01:33
Sevgili Gökhan,
komünizm daha çok insanlarin yönetilmemesi ile ilgilenir.:wiinkk::)
Yanlış kelime kullanmışım.Yönetim derken devlet yönetimi demek istemiştim :)

KUVVETMİRA
26 Şubat 2013, 01:37
müslüman ideolojisi elbette islamiyet eksenli olmalıdır.
bunun nesini tartışıyorsunuz?

h2rx
26 Şubat 2013, 01:51
Aşşağıdaki fotoğraflarda islamın kapitalizm karşısindaki konuşlanmış halini net olarak görebilirsiniz arkadaşlar.
saat kuleli devasa yapı komple HİLTON otelidir)

http://i.imgur.com/5wkOWPY.jpg

http://i.imgur.com/FL00bqa.jpg

haha cevap 10 numara

tiger kardes sendende bi kontra beklemekteyiz :cherry:

alp_tunay
26 Şubat 2013, 02:15
Müslümanlıkta kapitalizm, komünizm mi olurmuş...
Herşey allah adına yapılır...

Diğerleri kullar içindir...
Oralarını karıştırmayalım...
Bağdaşmayan oluşumlar... :cat:

COQ
26 Şubat 2013, 02:18
Yanlış kelime kullanmışım.Yönetim derken devlet yönetimi demek istemiştim :)
Yok aslinda yanlis degil.
Isin asli yanlis anlasilma.
Benim hep gülümseyerek okudugum mevzulardir bunlar.
Aslinda komünist devlet diye bir sey olmaz.
Komünizm devletin varligina karsi bir mevzudur.
Bu hep karistiriliyor.
He bir devlet olacak, hem komünizm.
Bu olmaz.
Gerçi anarsizim ile de karistiriliyor.
Isin özünü burda bir kaç satirla anlatmak da mümkün degil.
üstelik burasi yeri de degil.
Ama bir kaç satirla anlatmak gerekirse.
-Yönetilmek yok.
-Polis yok.
-Devlet yok.
-Sinir yok.
-Insan var.
Sadece insan.

Yazar burada Kapitalizmin daha iyi bişey olduğunu vurguluyor sanki, birbirini yemektense köle olmak daha iyidir nede olsa.
Peki bunu neden yapıyor dersek;
Son zamanlarda, kendilerine anti kapitalist müslümanlar olarak adlandıran bir takım insanlar, İslam ile sosyalizmi ilişkilendiriyorlar. Hatta geçen 1 mayısta hükümeti hedef alan pankartlarla meydanlarda boy göstermişlerdi. (meydanlardaki, abdestli kapitalizm tezinden dolayı hükümetin taarruzlarına maruz kalmışlar galiba.)
yazar, kendince bu ilişkilendirmeyi olanaksız hala getiriyor.
abdestli kapitalizm olurmuş ama komünizm olmazmış.

Başka bir başlık altında konuyu daha detaylandırmış. buyrun okuyun (http://www.derindusunce.org/2011/05/17/bir-et-parcasi-olarak-komunist-insanin-kiymeti/). Bunlar doğruysa eğer, hangi neden hafifletir bunu yada geçerli kılar.

Yine bir kavram kargasasi ve yine içi bos bir tanimlama.
Yazar burada antikapitalizm nanesine komünist yaftasini yapistiriyor.
Yani bir insan dindar ya da degil, kapitalist degilse,
komünisttir yargisina variyor.
Halbuki abdestli kapitalizm frekansindan yola çikan insanlar asla komünist degiller.
Üstelik haksiz da degiller.
Yani gayet gerçekçi bir gayeyle yola çikiyorlar.
Ve bana göre gayeleri islama gayet uygun.
Bu fraksiyonu komünizme yamamaya çalismak tilki taktigidir.
Muhtemelen Hz. Muhammed sag olsaydi, bu insanlarla omuz omuza savasiyor olurdu.

Ben detayli yazmaya çalisiyorum ama derdim asil mevzuyu anlatmak degil.
Derdim kavram kargasasinin insani ne denli yaniltabilecegini anlatmak.

Yani kelimelerle oynayip, insanlari baska kanallara sürüklüyorlar.
Hükümetin,
öcalan serefsizi ile degil de,
imrali ile görüsmesi gibi.
Bir kelime neleri degistiriyor.

Seyrekbiyikli asabi sahsiyet çikip,

"öcalan'la görüsüyoruz, teslim olduk, pkk ile savasi kaybettik.
Baska çaremiz yok"
dese,
ne yaparsiniz?
Ortalik ayaga kalkar degil mi?
Ama onun yerine;
"akan kan dursun,
analar aglamasin,
imrali ile görüsüyoruz"
deyince ne oluyor?
Vatandastan tik yok.
Kelime oyunu böyle birseydir.

Mevcut gerçegi gerçek cumlelerle anlatir, tarihe gömülürsünüz.
Ya da kelimelerle oynar, tarihe geçersiniz.

MotorKafa
26 Şubat 2013, 02:51
Komünist düşünce yapısını destekleyen birisiyimdir aslında.
Ama açık ve net olarak söyleyebilirim ki, komünistim diye bağıran höyküren insanlar kapitale sahip olduğunda ortada ne komünizm kalıyor ne anarşizm.
Bunu en yakınım sayılacak birinden gördüğüm için yazıyorum.
Bugün o güce ben de sahip olsam bu düşüncem belki tamamen değişecek, ve kapitalizmin en büyük destekçilerinden biri olacağım... Kim bilir ?

fenerbahçe-galatasaray ne ise bu da odur
siz birbirinizle didişesiniz diye vardır
basite indirgendiğinde hegelin tez- antitez-> sentez bulgusunun çok büyük çaplı laboratuvarının mahsülleridir bunlar

Düzgünbaba en baba cevabı vermiş ama benim de değinmek istediğim bir nokta var.
İslamiyeti yaymak için yapılan savaşlar neyin nesi oluyor peki tiger abim ?

Nisa74: O hâlde, dünya hayatını ahiret hayatı karşılığında satanlar, Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, biz ona büyük bir mükâfat vereceğiz.
Kaynak: Diyanet İşleri.

yürekçe
26 Şubat 2013, 03:08
gülümsedim...
zamanında buradan söz ermiştim; bu tip konulara yazmayacağım diye...
çünkü motosiklet adına çok sevdiğim bir şahsiyetle siyasi olarak tartışıp kalplerini kırıyor olmamızdı.

biz ne zaman adam oluruz bilemem ama;
" bizim en büyük hatamız, karşı düşüncenin en büyük doğrusundan daha doğrudur " mantığını bıraktığımız zaman, bu işte büyük yol almış olabileceğimizi tahmin ediyorum.

yani, lafını söyleyen bizdense; ne söylerse doğrudur yanlışı ile geldiğimiz bu safha, mutlaka o laf söyleyen merciiden bir çıkar içindedir.

aaa, aklıma bir hikaye geldi;

adamın biri oldukça inançlı ve bir namaz sonrasında şeytanı boğazından yakalıyor ve onu öldürmeye çalışıyor.
şeytan zor nefes alarak; beni bırak sana her gün koca bir altın getireyim, diyor ve yeminlerle adamı ikna ediyor.
bir vakit şeytan sürekli altın getiriyor, adam mutlu ve zengin....
bir vakit sonra şeytan altın getirmeyi bırakıyor,
adam tekrar şeytanı bir yerde kıstırıp yakalıyor ve boğazını tüm gücüyle sıktığı halde şeytan gülümsüyor, ve diyor ki;
senin artık bana gücün geçmez, çünkü o ilk yakaladığında beni imanınla esir etmiştin, oysa şimdi nefsin için beni zorluyorsun. nefsinin gücü bana yetmez deyip kurtulup gidiyor...

bu güne uyarlarsak;

çanakkale bir iman zaferidir
imralı ise nefsin mağlubiyeti...

COQ
26 Şubat 2013, 03:27
çanakkale bir iman zaferidir
imralı ise nefsin mağlubiyeti...
Satirlarca yazsak, su iki satirin anlattigini anlatmak mümkün degil.
Yüregine saglik.

yürekçe
26 Şubat 2013, 03:42
Satirlarca yazsak, su iki satirin anlattigini anlatmak mümkün degil.
Yüregine saglik.

"Seyrekbiyikli asabi sahsiyet çikip,

"öcalan'la görüsüyoruz, teslim olduk, pkk ile savasi kaybettik.
Baska çaremiz yok"
dese,
ne yaparsiniz?
Ortalik ayaga kalkar degil mi?
Ama onun yerine;
"akan kan dursun,
analar aglamasin,
imrali ile görüsüyoruz"
deyince ne oluyor?
Vatandastan tik yok.
Kelime oyunu böyle birseydir.

Mevcut gerçegi gerçek cumlelerle anlatir, tarihe gömülürsünüz.
Ya da kelimelerle oynar, tarihe geçersiniz. "

satırlarınızın oldukça faydası oldu, ben de üstüne katkı yapayım demiştim İlkay Abi :)

( siz kelimelerle oynamak deyince, aklıma Süleyman Demirel'in bir miting konuşması geldi :

Yazın biz Bulgaristan'dan elektrik alacağız!!!
Kışın onlar bize elektrik satacak!!!!

Ortalıkta bir alkış, bir kıyametti ki....
tv den dinlerken iki arkadaş birbirimize baktık; o bakışmayı hiç unutamam... kendimi uzaylı gibi hissetmiştim.
bir tek ben mi gerçeği anlamıştım Rabbim
X Men ben miydim?
belki ya Süpermen...

Hakkatten yahu, avrupanın süper kahraman adamı gerçekten süper ama,
bizim Koçero dağda yalnız gezen ve üstüne eşkiyalık yapıştırılan;
Oysa ki;

Bir bağlama, bir uçkur
Üç telli bir zımbırtıdır Koçero!!!
( Hasan Hüseyin )

Belki de; her kahraman bir suçludur
suçluların hayallerini yıktığı için?

Mesela Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; en azından Anadolu'nun maddi ve manevi parçalanmasını önlediği için :bounce:

Benli
26 Şubat 2013, 09:57
Birisi ideoloji üretir ! , diğeri buna uyar ! veya birisi bela üretir ! , diğeri bela satar !!!

tigermbz
26 Şubat 2013, 10:59
ortaokuldaydık yanılmıyorsam. israilin filistinlilere yaptığı zulümlerin resimlerine bakarak "bir gün kudüsü geri almalıyız" şeklinde bir laf etmiştim
bir arkadaş ise "ondan önce kabe yi kurtarmalıyız" dediğinde "haklısın" diye cevap vermiştim, o zaman hilton oteli de yoktu oralarda
1. dünya savaşı islam coğrafyasını parçaladığında, aralarından küresel emperyalizme kafa tutan ve onları yenen tek millet olarak sadece biz çıkabildik
arap coğrafyasının ise tamamı sömürge devlet haline geldi.
anlayacağınız bu gün "bizler islam devletiyiz" argümanıyla yola çıkan bu ülkeler batı emperyalizminin kuklası olduğundan, islam devleti olma iddiaları koca bir yalan ve dahi münafıklık olduğu kadar, bunların tavırlarının islama maledilmeye kalkılması da o derece ahmaklıktır

bizler kabeye tapmayız, mekkeye ibadet etmeyiz, dinimiz amerikan köpeği olmuş suudların tekelinde de değildir, oralı olduğu için kimseye de ihtimam göstermeyiz
biz sadece Allaha tapar, onun emirlerine itaat ederiz
Allahın emri olduğu için namaz kılarken yönümüzü kabeye döneriz
ben Türkiyeden Kabeye yöneldiğimde araya abdesthane giriyor olabilir bir noktada
şimdi ben ona mı yönelmiş oldum?
saçmalamayın
tabiki o rezalete(kabenin etrafının çevrilmesi durumu) göz yumuyoruz olarak algılamamalısınız bunu
İlahi bağlılık, maddeleştirilebilecek bir şey değildir
onu maddeleştirmeye kalktığınızda putperestliğin sapağına girmiş olursunuz
bu gün hristiyanlığın ve museviliğin düştüğü durum da budur. islamın da düşürlmeye çalışıldığı durum da budur.
adına "şirk" deniyor ve kaynağı şeytandır
o yüzden Allahtan gelmeyen her ideolojinin içinde şeytanın ektiği tohumlardan mevcuttur

Kuranı Kerimden rastgele bir ayet seçtiğinizde (for example motorkafa) içerisinde nefret varmış gibi görünebilir
buyrukların tümüne hakim olduğunuzda ise farklı bir manzarayla karşılaşırsınız
bunu anlamak için Kuranın tamamını sağlam kafayla okumak lazımdır
nisa suresinin sadece 74. ayetine bakarak hüküm vermemek, 75. ayete de bakarak

75. Size ne oluyor da, Allah yolunda ve, “Ey Rabbimiz! Bizleri halkı zalim olan şu memleketten çıkar,
katından bize bir dost ver, bize katından bir yardımcı ver” diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı
erkekler, kadınlar ve çocukların uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?

perspektifi genişletmek lazım
Kuran, koca bir derya. anlamak uğruna ömür sarfedilse kafi gelmez zannediyorum
her ayeti tekrar okuduğumda başka ufuklar açılıyor zihnimde
"ben bunları yaşadım", "bunlar da aklımdan geçtiydi" diyorum
mucize diyorlar
ulan şu koca kainatı yaratmış olan sendeki en derin sırrı bilemez mi yani?
bu işlere bir miktar mesai harcamış biri olarak söylüyorum
mücadeleyi şöyle anladım: yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın, çıkaran olursa da onlarla savaşın

şimdi asıl konuya dönelim
her şey aslına rücu eder
o sebepten kominizm, kapitalizme bozunmuştur
ve bu anlayışın hedef tahtasına İslam oturtulmuştur
çünkü şeytanın ideolojisinin temel hedefi İlahi nizmadır
dün Musa' nın karşısına firavun olarak çıkmıştır
bu gün İslamın karşısındaki siyonist anlayış ile onun hizmetkarı batı toplumları ve dahi o toplumların sömürgeciliğinde İslamın amacından uzaklaşmış, kandırılmış kitleler...

Erhan Erdil
26 Şubat 2013, 11:06
Forum Kuralı: 1.2.18