PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkale 1915 filmini şiddetle tavsiye ederim. Kesin izleyin.

Sayfa : [1] 2 3

2move
23 Ekim 2012, 12:57
Arkadaşlar, dün gece Çanakkale 1915 e gittim, bu toprakların nasıl kazanıldığına dair en küçük bir fikri bile olmayan adamı ağlatır bu film.
Şehitlerin, gazilerin bu topraklar için nasıl canla başla savaştığını, ne şartlar da hayatta kaldığını anlatan muhteşem bir film.
Emeği geçenlere teşekkürü borç bilirim.
http://img.sinema.mynet.com/images/gallery/film/779583/canakkale-1915_2898541.jpg
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2012/06/26/fft99_mf2386215.Jpeg
Ruhları şad olsun..

Ramazan Can
23 Ekim 2012, 13:02
bende en kısa zamanda gideceğim...

Olcay Avşar
23 Ekim 2012, 17:01
İlkokul dan beri kafamıza sokulan taraflı resmi tarihin öğrettikleri haricinde birşey öğretmeyecekse gerek yok.

Mesela bu savaşın kurtuluş savaşımızla ilgisi olmadığını,

durup dururken değilde Almanya ile birlikte birinci dünya savaşında cephe olduğumuz için bu savaşın içine çekildiğimizi,

bu savaşta ordularımızın başında bir Alman Komutan olduğunu (adını tam hatırlamasamda liman van dersen gibi birşeydi),

1915 den sonra madem İstanbul kuşatılırken donanmalar Çanakkale den geçip de istanbul boğazına girecekti de ne diye yüzbinlerce gencimizi şehit verdiğimizi,

dahada bir sürü şey sayabilirim ama şimdilik aklıma bu kadarı geldi.

acayüp
23 Ekim 2012, 17:35
Bir hiç uğruna bile ölmüşlerse sırf giden canlara saygıdan bu film izlenir.

Bilinmeyen tarih bıdı bıdısı ile orada canla başla çabalayarak ölen insanların kaybolan canlarının değeri kıymeti düşürülücek sanmak ahmaklıktan başka birşey değil.

Ordunun başında şu varmışta almanmış. Kimin kisine ki bu. O kadar adam ölürken Alman konutanın hatırına ölmedi. Açlıkla sefaletle yok yere savaşmadı.

Binlere cana saygısızlığın lüzümu yok.

Bu mantıkla Sarıkamışta ölen onca insanda bir salaklık uğruna gitti belkide ama en azından saygıyı hakediyorlar. Hatta tartışması yersiz. (en azından yeri burası değil )

ZIPPIRMAN
23 Ekim 2012, 17:53
İlkokul dan beri kafamıza sokulan taraflı resmi tarihin öğrettikleri haricinde birşey öğretmeyecekse gerek yok.

durup dururken değilde Almanya ile birlikte birinci dünya savaşında cephe olduğumuz için bu savaşın içine çekildiğimizi,

bu savaşta ordularımızın başında bir Alman Komutan olduğunu (adını tam hatırlamasamda liman van dersen gibi birşeydi),

1915 den sonra madem İstanbul kuşatılırken donanmalar Çanakkale den geçip de istanbul boğazına girecekti de ne diye yüzbinlerce gencimizi şehit verdiğimizi,

Tarih bu Olcay,
kimbilir belkide 1915 ten sonra gelen köpekler köpekliklerini yapabilsin diyedir.
bugüne kadarda çekip getirebilirsin o nedenleri,bugunkiler pkk ile müzakere yapabilsinler diyede olabilir,
vahdettin kıçını kurtarmak için ingilize yanaşma olsun diyede olabilir,
ingilizin sömürgesi olmassak günahtır diyebilen zamane köpeği müftüler konuşabilsin diyede olabilir.
1915 te ATATÜRK gibi bir değer çıksın tarih sahnesine diyede olabilir.
Sebep herne olursa olsun Eyüp kardeşimin dediği gibi eğer kelle gözüyle bakılmıyorsa oradaki ŞEHİT lere saygılı olmak gerekir.

NoMotorNoCry
23 Ekim 2012, 18:16

Kurtuluş savaşını nasıl kazandık peki?Ülkede silah fabrikası mı vardı ki silah üretip düşmanla savaşalım.Sanayi devriminden sonra savaşların şekli değişti ve silah üreticisi , parayı ve silah üretimini elinde tutan savaş baronları masa başında satranç oynar gibi piyonlarını öne sürüp savaşların şeklini değiştirdi.İngiliz savaş baronları yunanlıları silahlandırarak üzerimize saldı.İki lokma ekmeğe muhtaç kalmış aslanı kuzuya boğdurtmaya çalıştılar.Ancak rus silah baronları bizde türkleri silahlandırırız diyerek satranca dahil oldu.Sonuçta türkler kazandı.Yunanlılar denize döküldü.Rusya da türkiyeyi ingilizlere yidirmeyerek ilerde kendine sakladı.Nitekim sscb'nin dağılışına kadar rusların sıcak denizlere açılma hayalleri önünde türkiye yutulacak bir lokma idi.Zaten kominist rusya açık açık türkiyeyi işgal etmekle defalarca tehdit etmişti.Ama önünde amerika gibi kominizm düşmanı bir süper güç vardı.Amerika türkiyeyi rusyaya yedirmedi.Türkiye de natoya dahil olarak amerikanın safında yer aldı.Soğuk savaş bitip kominizmin çöküşüyle türkiye de yer aldığı safın kazanmasıyla şu an ödülünü almakta.En büyük ödülü de antikoministliğin doruk noktasında yer alan muhafazakar kesim almakta.10 yıldır türkiyeyi yönetiyolar.

Açıkça görüldüğü gibi 1 nci ve 2 nci dünya savaşlarında türkiyenin ve dünyanın kaderini , silah baronlarının masabaşında oynadıkları satranç oyunu belirledi.Ancak bi gerçek vardı ki bütün bu oyunlar oynanırkeno bu asil milletin tek derdi bağımsızlığı , özgürlüğü , vatanı , bayrağı , namusu ve dinini savunmak için mucizevi bi şekilde mücadele ettiğidir.Kutsal değerleri uğruna canını seve seve verebilecek böyle asil bir millet daha dünyaya gelmemiştir.Çanakkale savaşında türklerin karşı koyduğu ordu dünyanın gördüğü en büyük orduydu.Bütün avrupa bi araya gelmiş çanakkaleyi geçmeye uğraştılar ama başaramadılar.Kurtuluş savaşı ise ayrı bi destandır.Dünyada gerilla savaşı ile kazanılan tek savaştır.İkincisi için vietnam savaşı derler ancak amerikanın o savaşı kaybetmesinin sebebi vietnamın sım ormanlarıymış.Orduyu hareket etmesi imkansız hale getiren sık ormanlar yüzünden kaybetmiş amerika.Gerçi çok isteselerdi iki tane atom bombasıyla o savaşı da kazanırlardı ama dünyanın tepkisinden korktular heralde.Sonuçta dünya türk milleti gibi vatanı uğruna savaşta canını seve seve verebilecek bi millet daha görmemiştir.Modern savaş tekniklerinde yardım almak için ordusuna alman subay katması da yadırganacak bişey değil.

motutku
23 Ekim 2012, 18:32
Tarih bu Olcay,
kimbilir belkide 1915 ten sonra gelen köpekler köpekliklerini yapabilsin diyedir.
bugüne kadarda çekip getirebilirsin o nedenleri,bugunkiler pkk ile müzakere yapabilsinler diyede olabilir,
vahdettin kıçını kurtarmak için ingilize yanaşma olsun diyede olabilir,
ingilizin sömürgesi olmassak günahtır diyebilen zamane köpeği müftüler konuşabilsin diyede olabilir.
1915 te ATATÜRK gibi bir değer çıksın tarih sahnesine diyede olabilir.
Sebep herne olursa olsun Eyüp kardeşimin dediği gibi eğer kelle gözüyle bakılmıyorsa oradaki ŞEHİT lere saygılı olmak gerekir.

.... ve ekilen tohumun mahsulleri başarılı bir şekilde alınmaya devam edilir ...

ZIPPIRMAN
23 Ekim 2012, 18:45
.... ve ekilen tohumun mahsulleri başarılı bir şekilde alınmaya devam edilir ...

Kendi aynanda bunu görebiliyorsun,
ne mutlu sana.

phradrel
23 Ekim 2012, 19:26
beyler uzunca bir tarih dersi olabilirdi ancak gereği yok. filme bakacak olursa arkadaş saf mısınız siz? nasıl bir düşüncedir bu! sırf orada ölen insanlar için bile gidilirmiş! bedava mı sokuyorlar sizi filme? siz bu filme gittikçe birileri para kazanacak. film de film olsa. sanatsal hiçbir yönü yok, yeni bir şey yok, bana katkısı yok. resimli milli tarih anlatısından başka bir şey değil. ölenlere saygı duyuyorsanız bugünkü ölümlere dur diyebilmeniz lazım. kaçımız diyebiliyoruz bunu?

NoMotorNoCry
23 Ekim 2012, 20:03
beyler uzunca bir tarih dersi olabilirdi ancak gereği yok. filme bakacak olursa arkadaş saf mısınız siz? nasıl bir düşüncedir bu! sırf orada ölen insanlar için bile gidilirmiş! bedava mı sokuyorlar sizi filme? siz bu filme gittikçe birileri para kazanacak. film de film olsa. sanatsal hiçbir yönü yok, yeni bir şey yok, bana katkısı yok. resimli milli tarih anlatısından başka bir şey değil. ölenlere saygı duyuyorsanız bugünkü ölümlere dur diyebilmeniz lazım. kaçımız diyebiliyoruz bunu?
İçin rahat olsun kardeşim.Bu film şu an zarar eden filmler sınıfında.Daha geçen gün filmin yapımcısı zarar ettiğinden bahsediyodu.Malesef recep ivediği geçemiyo böyle filmler.Almanlarla aynı safta savaşmamızın da çok yadırganacak bi durum olduğunu sanmıyorum.Peki ya almanlar yenseydi.O zaman Osmanlı şu anki amerikanın yerinde dünyanın süper gücü olacaktı.

2move
23 Ekim 2012, 20:17
Arkadaşlar, dün gece Çanakkale 1915 e gittim, bu toprakların nasıl kazanıldığına dair en küçük bir fikri bile olmayan adamı ağlatır bu film.

Ruhları şad olsun..
Sevgili OLCAY,
Konunun başında da yazdığım gibi,""bu toprakların nasıl kazanıldığına dair en küçük bir fikri bile olmayan adamı ağlatır bu film"" . Bence git..

MkD
23 Ekim 2012, 21:06
http://f1210.hizliresim.com/12/r/f70dg.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

ingilizlerin zehirli çivisi

Çanakkale Savaşı'nda ''çivi bombası'' kullanan İngilizler,Osmanlı bünyesinde tek bacaklı bir ordu oluşmasına neden oldu.

İngilizler, Türk askerleri için Kurtuluş savaşında özel ürettikleri zehirli çivilerle savaş suçu işlemiş! Tarihin en korkunç yöntemlerinden biri olan bu çiviler, uçaklar vasıtasıyla cephelere dağıtılmış.

Çanakkale'de zaten ayağında doğru dürüst çarık dahi olmayan binlerce mehmetçik, yukarıdan atıldığı zaman mutlaka bir tarafı dik kalan bu zehirli çivilere basarak kangren olmuş.

Bu çiviler dört taraflı olup,her bir kancasında zehir bulunmaktadır.Ayrıca her neşilde atılırsa atılsın,bir kenarı mutlaka ayağa saplanacak şekilde üretilmiştir.

Bu zehirli çiviler yüzünden 12 bin askerin bacağı testereyle kesilmiş ve ateşle dağlanmış olmasına rağmen Mehmetçik savaşmaya devam etmiştir.

COQ
23 Ekim 2012, 22:29

Tam aksine kurtulus savasimizla büyük ilgisi var.
Bakma sen kuruldugundan beri Rusya'yi komonizt zannedenlerin salladigi silah baronu palavralarina.:)
Aslinda
Çanakkale savasi bosa giden bir ugras degildir.
Ingilizler bogazi babalarinin hayrina geçmek istemiyorlardi.
Rusya o dönemde çarlik rusyasiydi ve her an bir ihtilal olabilme çalkantisi içerisindeydi.
Ingilizlerin aslinda bütün amaci çarlik rusyasina yardim götürüp devrimi engellemekti.
Çanakkale'yi geçememeleri bu yardimi ulastirmalarina engel oldu.
Bundan bize ne? diyenler olabilir.
Halbuki biz kurtulus savasini bu sayede kazandik.
Ingilizler rus çarina yardim edemeyince devrim oldu.
Devrim olunca biz kurtulus savasinda kullandigimiz silahlari Rusya'dan temin edebildik.
Yoksa siz bütün savaslarin kazma kürekle kazanildigini mi düsünüyordunuz?:)

Eger ingilizler Çanakkale'yi geçebilseydi çarlik rusyasi ayakta kalacakti.
Ingilizlerin yardimiyla ayakta kalan çarlik rusyasi, ingiliz,fransiz ve yunanlilarla savasan Türkiye'ye sizce yardim edermiydi?
Biz o kurtulus savasini kazanabilirmiydik?
Evet diyene bravo.:P

Ha belki Çanakkale'de savasirken, Mustafakemal bile bu gerçegi bilmiyordu.
Ya da biliyordu ve hesaplarini çoktan bunun üzerine yapmisti.
Ama gerçek ne olursa olsun, bu savas bosuna olmadi ve ölenler bosuna ölmedi.

Bugün Ege bölgesinde Yunanlilar,
marmara ve guneydoguda ingilizler,
guneydoguda ingilizler ve fransizlar,
doguda ermeniler yasiyor olacakti.
Muhtemelen biz Türklerde yasiyor olacaktik.
Atatürk ve silah arkadaslari buna müsaade etmedi.
Eh öyle olunca, bugünkü Atatürk düsmanlarinin neden çikintilik yaptiklarini anlamak için fazla zeki olmaya gerek yok.:wiinkk:
Babasi ingiliz ve fransiz olanlarin kral gibi yasadigini gördükçe, ana avrat küfrediyorlar Atatürk'e.
Ah su Atatürk yokmu?:)

Barış Şuşut
23 Ekim 2012, 22:37
çoğunuz duymuştur.. kararlılık gösterisi bilmemkaç deniz tatbikatı,,,
Kararlılık gösterisi... Çanakkale aslında kararlılık gösterisinin nirvanasıdır. Türk milletini karşınıza alırsanız başınıza neler gelebilirin somut anlatım tarzıdır..

Gallipoli adıyla yabancılar tarafından da çekilmişti.. oda çok ses getirmişti

İHTİYAR
23 Ekim 2012, 22:53
Yakın tarihimizde, bu topraklarda yaşayan insanlara ulus ve birey olduğunu, kul köle tebaa mürit olmadığını hatırlatan yegane hikayelerden birini daha tartışmaya açmış bulunuyoruz.
Zaten algıda manyaklaşmış bir halka KOOOO!!!! denilmekte.
Ne yazık ki ortada havlu atacak bir antrenör bile bulunmamaktadır.

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 10:11
Bakma sen kuruldugundan beri Rusya'yi komonizt zannedenlerin salladigi silah baronu palavralarina.:)
Aslinda
Rusya o dönemde çarlik rusyasiydi ve her an bir ihtilal olabilme çalkantisi içerisindeydi.
Ingilizlerin aslinda bütün amaci çarlik rusyasina yardim götürüp devrimi engellemekti.
Devrim olunca biz kurtulus savasinda kullandigimiz silahlari Rusya'dan temin edebildik.

Ingilizlerin yardimiyla ayakta kalan çarlik rusyasi, ingiliz,fransiz ve yunanlilarla savasan Türkiye'ye sizce yardim edermiydi?

Eh öyle olunca, bugünkü Atatürk düsmanlarinin neden çikintilik yaptiklarini anlamak için fazla zeki olmaya gerek yok.:wiinkk:
Babasi ingiliz ve fransiz olanlarin kral gibi yasadigini gördükçe, ana avrat küfrediyorlar Atatürk'e.

anlattıkların gerçeklikten izler taşımakla birlikte gayet farazi.
boğazı geçse devrim olmazdı, devrim olmasa şöyle olurdu, böyle olurdu.
propaganda temelli tarih yazanını gördük de olmamış olaylar temelli tarihi böyle kesin cümleler kurarak sunmak abesle iştigal olmuş.
atatürkçü olmadığımı 300 kere söyledim ama ne forumda ne de başka yerde mustafa kemal'e ana-avrat sövüldüğüne tanık olmadım, o sizin kemalist paranoyanız monşer.
babası ecnebi çocukların zenginliğine öykünüp soluğu fransa'da alanların kim olduğu malum :)

haojin2005
24 Ekim 2012, 12:04
Aslinda

Hocam söylediklerinizde haklısınız.Ancak Rusyanın da babasının hayrına bize yardım etmediği belli.Sırf İngiltere ve Fransa gibi güçlü devletlere komşu olmasın da nispeten güçsüz yeni kurulacak Türkiyeye komşu olmak için yardım ettiler.O yardım da bize Atatürkün büyük çabalarıyla gelmiş.

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 12:17
ortada bir gerçek var ki;
bu millet bunca akbabanın ortasında mustafa kemal komutanlığında şanlı bir mücadele vermiş ve memleketi "batı"nın kirli pençelerinden kurtarmıştır. sonrası bizim bugünlere kadar uzanan 90 yıllık başarısız medeniyet kurma hikayemiz.

COQ
24 Ekim 2012, 12:20
Hocam söylediklerinizde haklısınız.Ancak Rusyanın da babasının hayrına bize yardım etmediği belli.Sırf İngiltere ve Fransa gibi güçlü devletlere komşu olmasın da nispeten güçsüz yeni kurulacak Türkiyeye komşu olmak için yardım ettiler.O yardım da bize Atatürkün büyük çabalarıyla gelmiş.

Kimse kimseye babasinin hayrina yardim etmiyor tabi.
Rusya'nin derdinin bogazlarin kontrolu oldugu kurtulus savasi sonrasi mutarekelerde ortaya cikti zaten.
Rusya bogazlarin kontrolunun tamamen Turkiye'ye birakilmasi icin bastirirken,Ataturk tehlikeyi gormus ve Ingiltere ile birlikte hareket etmistir.
Sen bakma ust katinda yazan arkadasa.
Ataturkcu degil o....
Bu bizim en buyuk tesellimiz.:)

tigermbz
24 Ekim 2012, 12:58
ortada bir gerçek var ki;
bu millet bunca akbabanın ortasında mustafa kemal komutanlığında şanlı bir mücadele vermiş ve memleketi "batı"nın kirli pençelerinden kurtarmıştır. sonrası bizim bugünlere kadar uzanan 90 yıllık başarısız medeniyet kurma hikayemiz.

konunun seyri çok değişecek ama, bunca çabasına rağmen, bir kesimin Atatürke uzak yetişmesinin sebebi onun isminin arkasına saklanıp yapılanlar olmasın
ve dahi bugün din olgusunun arkasına saklanılarak yapılanların dine maledilmesi dolayısıyla dine düşmanlık güdülmesi yine benzer bir tuzak ama çok daha tehlikeli
başarısızlığımız bizden mi sonra, hırsızın hiç mi suçu yok?

cbr125cbr
24 Ekim 2012, 13:12
konunun seyri çok değişecek ama, bunca çabasına rağmen, bir kesimin Atatürke uzak yetişmesinin sebebi onun isminin arkasına saklanıp yapılanlar olmasın
ve dahi bugün din olgusunun arkasına saklanılarak yapılanların dine maledilmesi dolayısıyla dine düşmanlık güdülmesi yine benzer bir tuzak ama çok daha tehlikeli

Bence arada yanlış anlaşılan bir şey var, benim bildiğim çok çok az bir kesim din düşmanı, o kesim de dini hristiyan da olsa musevi ya da müslüman da olsa düşman, yani din olgusuna düşman, sizin burada kast ettiğiniz ya da algıladığınız Atatürkçü olanlar ise onlar dine düşman değil tam olarak dediğin şeye yani din olgusunun arkasına saklanılarak yapılanları yapanlara düşman. Yani dini alet edip insanları duygusal olarak sömürenlere. Kaldı ki din ile iç içe yaşayıp içeriğini bilmeden ya da anlamaya çalışmadan düşmanlık ahmaklıktan başka bir şey değil , oysa ki Atatürk e insanlar gayet uzak olabilir, yanlı yetiştirilmiş olabilir. Neyi niye yaptığını bilmiyor olabilir. İkisini mukayese edip ikisi de tehlikeli demek başka bir ironi.

VIA
24 Ekim 2012, 13:31
O kahraman askerler,1915'te emperyalist güçlere ve Dünyaya " ÇANAKKALE GEÇİLMEZ " mesajını verdi. Tabi nerden bileceklerdiki 90 küsür sene sonra "SATLIK BİR ÇANAKKALE" olacağını..

NoMotorNoCry
24 Ekim 2012, 13:40
Biz burda Atatürkçülüktü dindarlıktı birbirimizi yiyelim adamlar dünyayı sömürüyo.İstedikleri ülkenin topraklarına girip petrolünü altınını çalıyolar.Daha düne kadar bizim olan topraklardan petrolü çıkarıp bizim ülkemizden geçirip işleyip tekrar bize satıyolar.Kimse de hop birader napıyosun diyemiyo.Bi zamanlar birileri bişey demeye kalktı.Japonlar dedi ki ulan adamlar burnumuzun dibine gelmiş petrolü çıkarıp götürüyolar.Pearl Harbor baskınıyla amerikanın azına zıçtılar.Kamikazelerle jonilerin canına okudular ama iki tane atom bombası da onların canına okudu.Bu dünyayı atom bombası yönetiyo.Biz de millet olarak kara kara düşünelim , biz niye geri kaldık diye.Birileri suçu müslümanlığa atsın , o yüzden geri kaldık , atatürk sayesinde laik olduk ilerledik desin.Birileri de atatürkü suçlasın.Böyle birbirimizi yiyelim de gerçeklere gözümüzü kapatalım.Geri kalmışlığımızdaki suç dindarlıkta olsaydı şu an dünyanın en dinsiz yamyam milleti olan afrikalı kabileler en gelişmiş millet olurdu.

Ama bu kara günler de geçer.Ekonomisi , teknolojisi , sanayisi tamamen petrole bağımlı olan bu batı medeniyetleri , bir gün gelecek petrolü bulamıyacak ve o zaman biz de onların azına zıçacaz.Dünyada petrol rezervleri kısıtlı.En fazla 100 yıl dayanır.Zaten hızla yaşlanan nüfusları var.Bizimse genç ve dinamik bi toplumumuz var.Sonrası için şimdiden hazırlık yapıp yeni dünya için yerimizi sağlamlaştırmak gerekli.O devir eski zamanlardaki gibi göğüs göğüse çarpışmaların dönemi olacak.Bu işi en iyi yapan Türk milleti de o devirin lideri olacak.

Lucas
24 Ekim 2012, 14:10
Biz burda Atatürkçülüktü dindarlıktı birbirimizi yiyelim adamlar dünyayı sömürüyo.İstedikleri ülkenin topraklarına girip petrolünü altınını çalıyolar.Daha düne kadar bizim olan topraklardan petrolü çıkarıp bizim ülkemizden geçirip işleyip tekrar bize satıyolar.Kimse de hop birader napıyosun diyemiyo.Bi zamanlar birileri bişey demeye kalktı.Japonlar dedi ki ulan adamlar burnumuzun dibine gelmiş petrolü çıkarıp götürüyolar.Pearl Harbor baskınıyla amerikanın azına zıçtılar.Kamikazelerle jonilerin canına okudular ama iki tane atom bombası da onların canına okudu.Bu dünyayı atom bombası yönetiyo.Biz de millet olarak kara kara düşünelim , biz niye geri kaldık diye.Birileri suçu müslümanlığa atsın , o yüzden geri kaldık , atatürk sayesinde laik olduk ilerledik desin.Birileri de atatürkü suçlasın.Böyle birbirimizi yiyelim de gerçeklere gözümüzü kapatalım.Geri kalmışlığımızdaki suç dindarlıkta olsaydı şu an dünyanın en dinsiz yamyam milleti olan afrikalı kabileler en gelişmiş millet olurdu.

Ama bu kara günler de geçer.Ekonomisi , teknolojisi , sanayisi tamamen petrole bağımlı olan bu batı medeniyetleri , bir gün gelecek petrolü bulamıyacak ve o zaman biz de onların azına zıçacaz.Dünyada petrol rezervleri kısıtlı.En fazla 100 yıl dayanır.Zaten hızla yaşlanan nüfusları var.Bizimse genç ve dinamik bi toplumumuz var.Sonrası için şimdiden hazırlık yapıp yeni dünya için yerimizi sağlamlaştırmak gerekli.O devir eski zamanlardaki gibi göğüs göğüse çarpışmaların dönemi olacak.Bu işi en iyi yapan Türk milleti de o devirin lideri olacak.

Adamlar hidrojen ile bataryasini dolduran hidrojen yakitli, ama elektrik motorlu araba üretttiler. Havadaki oksijen ile deposundaki hidrojeni birlestirip elektrik uretip bataryasini doldurup, elektrikli motoruyla 500 km menzile gidebiliyor. Egzosundan bildigin icilebilir su cikiyor. Hemde kim? Hyundai, yani koreliler. Avrupali da hidrojen yakitli arac kullanmaya basladi bile. Elektrikli araclar ise keza oyle. Kisaca adamlarin alt yapisi da hazir ust yapisida. Biz hala kendi markamiz olan benzinli araba uretme derdindeyiz.

Atatürk konusuna gelince; bazen keske vatani kurtarmasaymis diyesim geliyor. Keske kurtarmasaydi, Fransiz olsaydiniz, Fransiz kalsaydiniz hep.

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 14:32

yahu arkadaş hep gizemli düşmanlar, mistik hikayeler mi arayacaksınız?
bin türlü kavga var dünyada.
mustafa kemal'in hayalini kurduğu memleket ve vatandaş profiline katılmadığım noktalar var. bugün de uzantıları devam eden, reddetiğim mustafa kemal uygulamaları var. bu bu kadar basit. ne diyem? yok mu diyem?
ne şanlı ecdadı, ne istiklal savaşını ne de mustafa kemal komutanlığını reddediyorum.
şuncacık cümlede özetlediğimiz duruşu idrak edemeyene yapacak bişey yok.

Atatürk konusuna gelince; bazen keske vatani kurtarmasaymis diyesim geliyor. Keske kurtarmasaydi, Fransiz olsaydiniz, Fransiz kalsaydiniz hep.

şiddetle reddettiğim bir diğer şey de şu kullandığın iğrenç argüman.
bir milletin varlığını, namusunu tek bir kişiye borçlu bilmesi ve bu itibarla ona dokunulmazlık bahşederek tüm dünya görüşünün merkezine onu oturtması hastalıklı bir düşüncedir.
cümlende geçen gizli küfürü şahsına iade ederim. anladın sen onu.

NoMotorNoCry
24 Ekim 2012, 14:36
Adamlar hidrojen ile bataryasini dolduran hidrojen yakitli, ama elektrik motorlu araba üretttiler. Havadaki oksijen ile deposundaki hidrojeni birlestirip elektrik uretip bataryasini doldurup, elektrikli motoruyla 500 km menzile gidebiliyor. Egzosundan bildigin icilebilir su cikiyor. Hemde kim? Hyundai, yani koreliler. Avrupali da hidrojen yakitli arac kullanmaya basladi bile. Elektrikli araclar ise keza oyle. Kisaca adamlarin alt yapisi da hazir ust yapisida. Biz hala kendi markamiz olan benzinli araba uretme derdindeyiz.

Kardeş hidrojenle çalışan araç var diyosun.İyi de hidrojen öyle petrol gibi yerden mi çıkıyo?Ya da güneşe boru hattı döşeyip ordan hidrojen elde edecek halimiz yok.Hidrojeni ben de elde ederim.Suya iki tane ters tüp koy , doğru akımı bi kutbunu bi tüpe , diğerini diğer tüpe gelecek şekilde ver suya.Tüpün birinde oksijen , diğerinde hidrojen birikir.Peki harcadığın elektrikle elde ettiğin hidrojenin vereceği enerji harcadığın elektriği karşılayacak mı?Peki elektriği nasıl üretiyosun?Şu an dünyada elektrik üretimin %80'i petrol ve petrol türevi karbon bazlı yakıtlardan üretiliyo.Elektirkli arabanı şarz etmek için elektrik kullancaksın.Yine %80 oranında petrol türevi yakıta ihtiyacın var.SOnuçta tüm kapılar petrole çıkıyo.Onun yerini tutacak henüz bir enerji kaynağı keşfedilmedi ve edilmeyecek.

Lucas
24 Ekim 2012, 14:46
mustafa kemal'in hayalini kurduğu memleket ve vatandaş profiline katılmadığım noktalar var. bugün de uzantıları devam eden, reddetiğim mustafa kemal uygulamaları var. bu bu kadar basit. ne diyem? yok mu diyem?
ne şanlı ecdadı, ne istiklal savaşını ne de mustafa kemal komutanlığını reddediyorum.

şiddetle reddettiğim bir diğer şey de şu kullandığın iğrenç argüman.
bir milletin varlığını, namusunu tek bir kişiye borçlu bilmesi ve bu itibarla ona dokunulmazlık bahşederek tüm dünya görüşünün merkezine onu oturtması hastalıklı bir düşüncedir.
cümlende geçen gizli küfürü şahsına iade ederim. anladın sen onu.

Bu milletin varligi, Ataturk'un onderligindeki ecdadimizin sayesindedir. Kabilelerin de lideri vardi, topluluklarinda, milletlerinde. Liderlik kavramini gececek olursak, bilirsin severim seni Fatibaba, her yazilani kendine edilmis kufur gibi algilayacak kadar salyalar akitip agzindan kufretme bana. Ben senin bana ettigin kufur herneyse sana iade etmiyorum, sevdiklerime kufretmem ben. Salyalarini silince haber ver, yeniden tartismaya baslayalim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:40 ----------

Kardeş hidrojenle çalışan araç var diyosun.İyi de hidrojen öyle petrol gibi yerden mi çıkıyo?Ya da güneşe boru hattı döşeyip ordan hidrojen elde edecek halimiz yok.Hidrojeni ben de elde ederim.Suya iki tane ters tüp koy , doğru akımı bi kutbunu bi tüpe , diğerini diğer tüpe gelecek şekilde ver suya.Tüpün birinde oksijen , diğerinde hidrojen birikir.Peki harcadığın elektrikle elde ettiğin hidrojenin vereceği enerji harcadığın elektriği karşılayacak mı?Peki elektriği nasıl üretiyosun?Şu an dünyada elektrik üretimin %80'i petrol ve petrol türevi karbon bazlı yakıtlardan üretiliyo.Elektirkli arabanı şarz etmek için elektrik kullancaksın.Yine %80 oranında petrol türevi yakıta ihtiyacın var.SOnuçta tüm kapılar petrole çıkıyo.Onun yerini tutacak henüz bir enerji kaynağı keşfedilmedi ve edilmeyecek.

Hocam iste bizi petrol diye kandirilarken, adamlar donusturulebilir, yenilenebilir enerji kaynaklarinin alt yapisini coktan olusturmaya basladilar bile. Atiyorum 1 birim Hidrojen elde etmek icin 1 litre fosil yakit gerekiyorsa, o uretilen 1 birim hidrojenle 100 km yol gidebiliyorsun. Hidrojen uretmek icin elektrik kullanilacaksa, adamlarin gunes enerji sistemleri, ruzgarli tribunleri vb.gibi bircok kaynaklari var. Ha derseniz ki yuzyillar sonra su icin savasacak toplumlar, orasini da iklimler belirler ve dolayisiyla rabbim bilir.

COQ
24 Ekim 2012, 15:21
Ne halde oldugumuz,
daha dogru deyisle
zavalliligimiz,NomotorNocry'in yazdiklarinda sakli aslinda.
Dunya uzerinde hüküm sürebilmenin ya da lider veya esit soz hakkina sahip olabilmemizin tek sarti, onlarin kaynaklarinin tükenip,geriye dönüs yasamalari.
Sonra biz hepsini dövüp dünyayi yönetecegiz!!!!
:pr:

Hani öyle bir dünyayi yönetsen ne olur, yönetmesen ne olur kismini geçtim,
baskalarinin felaketinden zafer çikaracak bir zihniyet, nasil bir sistemin ürünü olabilir?
Üstelik sanki o felaket, kendi felaketi olmayacakmis gibi bir inanç da var.:)

Bugün var olanin üstüne bir de biz koyalim,yenisini,iyisini yapalim yok,
yikilmalarini bekleyelim, sonra vururuz zihniyeti var.
Düsene bir tekme de biz atip,bununla gurur duyacagiz.

Kimse merak etmesin, bizim bu kafada oldugumuzu tüm dünya biliyor.
Biliyorki,
Japonya'ya iki teknolojik atom bombasi sallayan amerika,
bize beyzbol sopasini gösteriyor.:P

alp_tunay
24 Ekim 2012, 15:48

.
Sendeki bu Atatürk rahatsızlığı nerden geliyor bilmiyorum ama,
Daha çook rahatsız olucaksın...
Verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü de özür dilemeyeceğiz aksine mutlu olacağız... :bounce:

tigermbz
24 Ekim 2012, 15:55

bu uygulamalar acep safi ondan mı geldi yoksa sonradan mı çıktı ortaya? o kadar inceledim, çıkamadım işin içinden
o devirleri yaşamak lazımdı, anlamanın başka yolu yok.

bir şey çok karmaşıksa ve de dayatılıyorsa altında bir hinlik ve onun arkasında bir hinoğlu muhakkak vardır
ne diyem? olana yok mu diyem?

alp_tunay
24 Ekim 2012, 16:02

Dostlu düşmanlı 500.000 şehit verilen bir savaş hakında bu şekilde yorum yapman çok çirkin...
Yakışmıyor...
Sen biraz daha araştır... Boşa o kadar şehit verilmediğini BELKİ anlarsın.... :farao:

Sana tavsiyem Çanakkaleye bir gezi yap... Bak bakalım görüşleirnde değişiklik olacak mı?....

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:59 ----------

Ayrıca şu Mustafa Kemal yazıp duran arkadaşa tavsiyem olsun....
Özel isimlerin baş harfleri BÜYÜK yazılır....
Bu kişi devlet adamıysa İSMİ ve SOY İSMİ ile hitab edilir...
Mustafa Kemal ATATÜRK yazmak rahatsız ediyorsa konudan uzak kalabilirsin... :cat:

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 16:21
Bu milletin varligi, Ataturk'un onderligindeki ecdadimizin sayesindedir. Kabilelerin de lideri vardi, topluluklarinda, milletlerinde. Liderlik kavramini gececek olursak, bilirsin severim seni Fatibaba, her yazilani kendine edilmis kufur gibi algilayacak kadar salyalar akitip agzindan kufretme bana. Ben senin bana ettigin kufur herneyse sana iade etmiyorum, sevdiklerime kufretmem ben. Salyalarini silince haber ver, yeniden tartismaya baslayalim.[COLOR="Silver"]

fikrimizi meşrebimizce dile getiriyoruz. takıntılı adamla, hastalıklı kafayla, lafının nereye gittiğini bilmeyenle arkadaşlığım olmaz erdem.
lafımın neresine itiraz ettiğin bile meçhul. yobazlık, diktatörlük, medeniyet, küfür, fikir gibi kavramların manalarını tekrar tekrar oku. dön gel buraları bi daha oku, olmadı bi daha oku. bana ilişme.

Raphae1
24 Ekim 2012, 16:29
polemiğe girmemek için sadece konu başlığına yorum yapacağım. Turgut ÖZAKMAN'ın diriliş kitabını okudum ve çok beğendim. Kitaptan filme uyarlanmış olduğu için mutlaka izlemek istiyorum.
Ayrıca bu kitabı okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 16:43
bu topraklar için savaşanlar muasır medeniyet seviyesi için mi, özgürce "şapka" giyebilmek için mi yoksa dini, namusu, hürriyeti için mi savaşıyorlardı a yiğitler?
işte mustafa kemal'e itirazımız bu noktada;
o; bu şanlı mücadelede bu millete komutanlık etti
ve fakat aynı zamanda
bir milletin tarihine, kültürüne, değerlerine sırtını dönerek yerine bu batıdan devşirilmiş topal medeniyeti dikti.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:39 ----------

Ayrıca şu Mustafa Kemal yazıp duran arkadaşa tavsiyem olsun....
Özel isimlerin baş harfleri BÜYÜK yazılır....
Bu kişi devlet adamıysa İSMİ ve SOY İSMİ ile hitab edilir...
Mustafa Kemal ATATÜRK yazmak rahatsız ediyorsa konudan uzak kalabilirsin... :cat:

türkçem iyidir, ikaz gerektiren bir durum yok ortada.
ha gönlün olacaksa Mustafa Kemal ATATÜRK de yazarım.
peki sen takıntılarından sıyrılıp ne dediğimle ilgilenebilecek misin?

alp_tunay
24 Ekim 2012, 17:09
]

türkçem iyidir, ikaz gerektiren bir durum yok ortada.
ha gönlün olacaksa Mustafa Kemal ATATÜRK de yazarım.
peki sen takıntılarından sıyrılıp ne dediğimle ilgilenebilecek misin?
Türkçenin iyi olduğuna şüphem yok...
Kasıt olduğunu bildiğim için bu tavrım...
hala da yapmaya devam ediyorsun....
Bu şekilde mi muhatap alıp ne dediğinle ilgileneyim?...

Hem ilgilensem ne olacak?...
Bir tane elle tutulur somut bir şey varmı ki dediklerinde...

NoMotorNoCry
24 Ekim 2012, 17:33
Ne halde oldugumuz,
daha dogru deyisle
zavalliligimiz,NomotorNocry'in yazdiklarinda sakli aslinda.
Dunya uzerinde hüküm sürebilmenin ya da lider veya esit soz hakkina sahip olabilmemizin tek sarti, onlarin kaynaklarinin tükenip,geriye dönüs yasamalari.
Sonra biz hepsini dövüp dünyayi yönetecegiz!!!!
:pr:

Hani öyle bir dünyayi yönetsen ne olur, yönetmesen ne olur kismini geçtim,
baskalarinin felaketinden zafer çikaracak bir zihniyet, nasil bir sistemin ürünü olabilir?
Üstelik sanki o felaket, kendi felaketi olmayacakmis gibi bir inanç da var.:)

Bugün var olanin üstüne bir de biz koyalim,yenisini,iyisini yapalim yok,
yikilmalarini bekleyelim, sonra vururuz zihniyeti var.
Düsene bir tekme de biz atip,bununla gurur duyacagiz.

Kimse merak etmesin, bizim bu kafada oldugumuzu tüm dünya biliyor.
Biliyorki,
Japonya'ya iki teknolojik atom bombasi sallayan amerika,
bize beyzbol sopasini gösteriyor.:P

Cehaletin doruk noktasının yaşayan en büyük timsali coq.Bişey bilmiyosan öğren.Şu an bilim adamları diğer gezegenlerde yaşam izi ararken baktıkları ilk şey atmosferleridir.Ancak hepsinin atmosferinde karbondioksit oranı çok fazla ve oksijen oranı düşük olduğundan yaşam imkanı sıfır.Bi zamanlar bizim gezegenimiz de aynı durumdaymış.Atmosferde düşük oranda oksijen ve yüksek oranda karbondioksit varmış.Ancak bi mucize olmuş ve mavi-yeşil algler diye bi canlı türü çıkmış ortaya.Bu canlı türü atmosferdeki karbondioksidi alıp oksijene çevirmeye başlamış.Bu sayede atmosferdeki karbondioksit oranı düşerek oksijen artmış.İşte dünyada yaşamın oluşabilmesi için atmosfer bu şekilde temizlenmiş.Atmosferi temizleyen bu karbon bazlı canlılar da zamanla ölüp toprağın altında hapsedilmişler.Yani Allah dünyayı canlılara ev sahipliği yapması için bu şekilde hazırlamış.Mavi yeşil algler ve diğer bitki türleri CO^2(karbondioksit)'in C(karbon)'unu bünyelerinde hapsedip O(Oksijen)'i atmosfere salmış.

İşte o toprağa hapsedilmiş olan karbon , karbon bazlı yakıtlar dediğimiz petrolün ta kendisidir.Ama dünyamızın milyonlarca yılda oluşturduğu o petrolü sizin şakşakçılığını yaptığınız gerizekalı şerefsiz batı medeniyetleri son 100 yılda topraktan çıkarıp , içten yanmalı motorlarda karbon(C) ve oksijenin(O) yanmasını sağlayarak tekrar atmosfere karbonmonoksit(CO) ve karbondioksit(CO^2) olarak geri dönüşünü sağlamıştır.Böylece bitkiler tarafından milyonlarca yıldır süren atmosferin karbondioksitten arındırlması süreci tersine işlemeye başlamış ve son yüzyılda atmosferimizin içine etmeyi başarmışız.Karbondioksit gazı atmosferde sera etkisi yaparak küresel ısınmaya yol açmıştır.Eğer böyle devam edersek yakında bütün dünya çölleşecek ve atmosfer canlı barındıramayıcak hale gelecektir.

Evet Coq cahili , ilerde nasıl bir dünya bekliyosun bilmiyorum ama , heralde böyle bi dünyada yaşamak istemezsin.Dünyanın geleceği hiç de parlak değil.Ya bu dünyada petrol rezervleri tükenecek ya da biz atmosferi tüketeceğiz.

ilkerabi
24 Ekim 2012, 17:34
b
ve fakat aynı zamanda
bir milletin tarihine, kültürüne, değerlerine sırtını dönerek yerine bu batıdan devşirilmiş topal medeniyeti dikti.

Ezberletme papağanlar yapılanları her zaman küçümseyecek!... Ne tarihi ne kültürü beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?
Okuma yazma biliyorsan bile ATATÜRK e borçlusun..
Okuma yazma bilen sayısı o yıllarda yüzde 1.buçuk bile değildi, türkçeyi kaldırıp yerine ingilizceyi mi getirdiler? Senin o kültür dediğin zaten çoktan tarihin çöplüğünde kaybolmuş bir zamandır. İsmet paşa olmasaydı naaaaah bulurdunuz kadir gecesi ziyaret edecek hırka_i şerifi...

Tarihine kıçını dönenler; metro inşaatında çıkan tarihe çanak çömlek çıktı diyenlerdir, sanatın içine tükürenler, heykelllere saldıranlar bu gün ortalarda geziyor!

Papağanları ezberletenler bile osmanlıca okuma-yazmayı bilmez. Cep telefonu elinde ''nbr'' yazıyorsun, divan edebiyatı zaten size para verseler gene de kalkıp öğrenmezsiniz. Bellemişiniz bir resmi tarih resmi tarih... Başka tarih varsa İşgalciler geldi diye kerhanede karı boyayanların tarihi var! Yok rusya yardım etmişmiş, ne ilgisi var Çanakkale ile?

Türk'ün ingiliz ve arkasında yunan'a, fransız'a, italyan'a attığı tokadı küçümseyen adam ya ahmaktır ya da hain!

KUVVETMİRA
24 Ekim 2012, 18:15
Ezberletme papağanlar yapılanları her zaman küçümseyecek!... Ne tarihi ne kültürü beeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee?
Okuma yazma biliyorsan bile ATATÜRK e borçlusun..
Okuma yazma bilen sayısı o yıllarda yüzde 1.buçuk bile değildi, türkçeyi kaldırıp yerine ingilizceyi mi getirdiler? Senin o kültür dediğin zaten çoktan tarihin çöplüğünde kaybolmuş bir zamandır. İsmet paşa olmasaydı naaaaah bulurdunuz kadir gecesi ziyaret edecek hırka_i şerifi...

Tarihine kıçını dönenler; metro inşaatında çıkan tarihe çanak çömlek çıktı diyenlerdir, sanatın içine tükürenler, heykelllere saldıranlar bu gün ortalarda geziyor!

Papağanları ezberletenler bile osmanlıca okuma-yazmayı bilmez. Cep telefonu elinde ''nbr'' yazıyorsun, divan edebiyatı zaten size para verseler gene de kalkıp öğrenmezsiniz. Bellemişiniz bir resmi tarih resmi tarih... Başka tarih varsa İşgalciler geldi diye kerhanede karı boyayanların tarihi var! Yok rusya yardım etmişmiş, ne ilgisi var Çanakkale ile?

Türk'ün ingiliz ve arkasında yunan'a, fransız'a, italyan'a attığı tokadı küçümseyen adam ya ahmaktır ya da hain!

ben ne diyorum sen ne kusuyorsun!
yazdıklarımı tekrar tekrar ve tekrar okuyunuz.

haojin2005
24 Ekim 2012, 18:43
Öyle bir zamandayız ki bazıları tarafından düşman gemisiyle kaçan padişah kahraman,günlerce uyumayıp ordumuzu yöneten ATATÜRK bazıları tarafından hain ilan edilir oldu.

htmetin
24 Ekim 2012, 19:18
Benim dedem Çanakkale şehidi.

Ben hep bu bilinçle ve gururla büyüdüm.

lycantrophic
24 Ekim 2012, 19:21
Film berbat bir film bu arada, seyredip de beğenenlerin sinema nedir ne değildir hiç haberi yok heralde.

ilkerabi
24 Ekim 2012, 19:27
Benim bişi kustuğum yok, hazmedemeyenler kusuyor! Köprünün altından akan sular geri çevrilmez artık. Vatan olmadan NAMUS da DİN de olmaz ama bunu anlayacak kafa nerde? Bedavadan VATANI bulmuşsunuz şapkasını beğenmiyorsunuz!

tigermbz
24 Ekim 2012, 19:57
haci sen sigarayı bıraktıydın demi
bu aralar neden asabi bu diyorum

MkD
24 Ekim 2012, 20:00
dünyanın dört bir yanına yayılan atatürk ile alakalı eser, anıtlardan yalnız biri
hollanda
http://g1210.hizliresim.com/12/s/f825c.jpg (http://bit.ly/c25MCx)

türkiyede ise halen atatürk öyleydi, böyleydi tartışmaları devam
yazık

padişahı, padişahlığı yere göğe sığdıramayan zihniyeti anlamak mümkün değil
adamların genlerinden kaynaklanıyor sanırsam illa öpmek istiyorlar padişahın orasını

hale bak;
http://www.ensonhaber.com/mehmetcik-anitina-cirkin-saldiri-2012-10-14.html

Khutuck
24 Ekim 2012, 20:32
http://tr.wikipedia.org/wiki/Çanakkale_Savaşı

Okumak iyidir. En altta metinde kullanılan kaynaklar da bulunuyor, savaş üzerine internette bulabileceğiniz en tarafsız ve kapsamlı yazılardan biri.

ZIPPIRMAN
24 Ekim 2012, 21:59
Kuyruk acıları var normaldir...
Babaları belki ingiliz fransız olsun isterlerdi,kendi seçimleri.
geçenlerde bir konuda ingilize hizmet köpekliktir dediğimde bu arkadaşlardan biri karşı çıkmıştı
şimdi daha iyi anlaşılıyor))

D-Rat
25 Ekim 2012, 00:17
Amerikali'lar kicikirik 2. dunya savasini evirip cevirip pisirip onumuze koyarken, biz koca bir destan Kurtulus Savasi'nin daha adam gibi filmini yapamadik... 1453'e ayirdiginiz butcenin yarisini suna ayirsaydiniz ya...

COQ
25 Ekim 2012, 01:33
Tarih dedigimiz mevzu enteresandir aslinda.
Fakat bizim milli egitimin gaz verme içerikli tarih bilinci asiladigi nesil olayin içerigine bakmaz.
Gerçi bu sadece bizim milli egitimin sorunu degildir.
Hemen hemen dünyanin heryerinde bu gazlama vardir.
Fransizlarin tek kursun atmadan Paris'i Almanlara teslim etmelerine bile bahaneleri vardir.
Tarihi eserler zarar görmesin.:)
Bazi insanlar ise detaylari merak eder.
Bazilarina ise ideolojik olarak bu detaylar dayatilir.
Mesela sapka,kilik kiyafet mevzulari gibi.
Görünüste üzerinde bile durulmayacak ayrintilardir ama mevzu ideolojik olunca üzerinde durmak sarttir.
Oradan harf devrimine geçilir.
Latin alfabesi kabul edilince kuran okuyamayan,bu nedenle dinsiz nesiller yetistirilmistir falan.
Sanki kuran okuyunca dinli olunuyor.
Sanirsiniz ki Türk tarihi fesle baslamistir ve Türk milletinin tamami çatir çatir arapça konusur ve okur.
Bu nedenle süper müslümandir ve Atatürk bunlarin basina sapka geçirip, latin alfabesini zorlayarak müslümanlikdan uzaklastirmistir.
Isin komik tarafi ayni güruh, Osmanli'nin gerileme ve yikilma dönemi için de ayni tespiti,
yani islamdan uzaklasma dini birakip baska islerle mesgul olmakla yapar.
Atatürk o zaman daha dogmamistir bile.
Birak Atatürk'ü dedesi bile dogmamistir.
Sapka diye bir mevzu yoktur.
Millet arap alfabesiyle yazar çizer.
Ama Osmanli gerilemektedir.
Millet tekke ve zaviyelere devam eder,
ama Osmanli yavas yavas batmaktadir.

Ama bizim sokma akillilar,bütün bu olan biten sanki uzayda yasanmis gibi padisahlari kutsar, Atatürk'e ise kan kusar.
Zaten bitmis bir imparatorlugu elin gevuruna teslim etmeyip, halka kendi kendini yönetme hakkini veren bir lideri sapka üzerinden tartismak iste bu ideolojik ahmaklara mahsus bir olgudur.
Eger Atatürk'e bir elestiri getirmek gerekirse, ben direk demokratik tahammuller uzerinden elestiri getiririm.
Türk halkina kendi kendini yönetme hakkini vermistir ama maalesef Türk halkinin kendi kendini yönetebilme yetenegine sahip olup olmadigini fark edememistir.
Atatürk'ün en büyük hatasi budur.
1950 yilindan beri çok partili sistem ve bunun dogal sonucu olarak Türk halkinin kendi kendini yönetme yeteneginin bizi getirdigi nokta bugün yasadiginiz hayattir.
Yani 60 senedir, halkin yöneticilerini seçme yetenegi ortadadir.
Üstelik sevgili halkimizin her seçimde, sanki bir önceki seçimi kendileri degil de uzaylilar yapmis gibi davranip, öncekiler kötüydü, bu sefer en iyisini seçtik seklindeki inanilmaz tevekkülü ayrica takdire sayandir.
Hatta bu konuda kendimize güvenimiz o kadar tamdir ki 8 kere ayni adami basa geçirmisiz ve 9. için isaret beklemekteyizdir.:)

Neyse mesaji verdik sapka mevzusuna dönelim.
:)
Sapka bizim milletin lügatina Atatürk'le beraber giren bir mevzu degildir arkadaslar.
Aslinda çok daha önce aklimda Ahmet diye kalmis ama yaniliyor olma ihtimalim yüksek, her neyse bir padisah tarafindan Osmanli tebasina sokulmus ama öndeki siperlik namaz kilarken ariza çikartiyor diye baska arayislara yönelinmis.
Daha sonra yine adini hatirlamadigim ama Barbaros olmasi muhtemel bir denizci tarafindan ve yine muhtemelen Fas tarafindan getirilen fes baslik olarak kabul edilmis.
Fesin siperligi bulunmamasi ve namaz kilarken ariza çikarmamasi kolay kabul görmesini saglamis fakat bu da bir emirle ve zorla gerçeklestirilmistir.
Osmanli tarihi ile ilgili incelemeler yaparken gravurler ve minyaturlere baktiginizda köylü kismini fesle tarlaya giderken göremezsiniz.
Isin asli halk tarafindan kabul görmüs bir icat degildir.
Genellikle saray tabakasi ve okumuslar diyeyim ayip olmasin belli bir guruh tarafindan kullanilmistir.
Neden?
çünkü daha önce sapkayi takan ve faydasini gören köylü saraydakiler kadar hiyar degildi.
Sapkanin önündeki siperlik, günesten koruyordu.
Namaz kilarken sorun çikariyordu evet ama dedim ya.
Bizim köylü saraydakiler kadar hiyar degildi.
Baska baslik arayacagina, namaz kilarken sapkayi tersine çeviriveriyor, isi kolaylastiriyordu.
Bugün sizin köylü sapkasi dediginiz o sapkadir.
Ve namaza durdugunuzda yaninizda saf tutan sapkasini ters çevirmis köylü amca, o ecdadin torunudur.
Bakin,ibret alin....
Bir daha düsünün.:wiinkk:

Lucas
25 Ekim 2012, 12:27
fikrimizi meşrebimizce dile getiriyoruz. takıntılı adamla, hastalıklı kafayla, lafının nereye gittiğini bilmeyenle arkadaşlığım olmaz erdem.
lafımın neresine itiraz ettiğin bile meçhul. yobazlık, diktatörlük, medeniyet, küfür, fikir gibi kavramların manalarını tekrar tekrar oku. dön gel buraları bi daha oku, olmadı bi daha oku. bana ilişme.

Peki, ben bu cahil cühela, hastalikli kafamla madem istemiyorsun sana ilismiyorum. Arkadas kalamiyorsak da, Allah yolunu acik eylesin, selametle hocam.

ZIPPIRMAN
25 Ekim 2012, 13:06
Peki, ben bu cahil cühela, hastalikli kafamla madem istemiyorsun sana ilismiyorum. Arkadas kalamiyorsak da, Allah yolunu acik eylesin, selametle hocam.

Bozulma hemen erdem,bir düşün
ingiliz değilsin fransız değilsin amerikan değilsin e ozaman hiç israillide değilsin
ne bekliyordunki