Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

CBF 150 Sis Farı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CBF 150 - 2009(siyah)
    Merhaba dostlar.Baram tatilini değerlendirip uzun zamandır aklımda olan sis Farı yapma olayını gerçeklerştirdim.Burada da paylaşmak istedim belki birilerine faydası dokunur.

Öncelikle bin bir çeşit mağazalarından birinden iki adet Led elfeneti aldım.Metal gövdeli olanını tercih ettim sağlam olsun diye

Daha sonra bunları uygun boyutlarda kestim.Benim kullandığım ölçü 5 cm.

gerekli kablolama işlemlerini yaptım.Motorda şasi olduğu için sadece artı(+) dan kablo alıyoruz.Ben ledler ile kablo arasına direç koydum ki ledleri patlatmayalım 12Vile. iki adet 270 ohm direnç bağladım.bu kısımları resimlemeyi unutmuşum

Daha sonra siyah sprey boya ile boyayıp monte ettim ve akü üzerinden bağlantılarını yaptım.Açık yerleri silikonla kapattım ki su girmesin.

Direk aküye bağladığım için araya anahtar koydum ve açık / kapalı olduğunu göstermesi için bir led ilavesi ile açık kapalı olup olmadığının anlaşılmasını sağladım.

açık hali

kapalı hali

Buda son vaziyet.Ön farım yuvarlak gibi çıkmış aldanmayın

Herkese saygılar.....
    [COLOR="#006400"][B]ŞÜKRÜ ERSAL ÖZTÜRK[/B][/COLOR]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    HaydarBıçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr125r
    küçük bir bütçeyle güzel bir çalışma yapmışsın farında aynı beyazlıkta olsa daha güzel bir görüntü olurdu
    Allah kazasız belasız sürmek nasip etsin
    İkincilik kaybedenler içindir...

Kocaeli İl Temsilcisi piyanist_irf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasakı versys,honda wın-go
    Valla helal olsun üstad

Uzun zamandır bu tarz bi şeyler yapmayı dusunuyordum

Hem uygun yollu hemde işlevsel. ..eeee akıl akıldan üstündür . en kısa zamanda a
    bende vakit bulunca yapacağım inşallah.

Eline emeğine sağlık .yalnız o gidondaki. kibar anahtarlardan. bulmam lazım.

teşekkür paylaşım için.
    | ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌| ▌▌| ▌▌▌|
    |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| http://www.irfmotor.com/

Motosikleti
    cbf150
    Güzel bir uygulama, aklında olsun power ledler var. Çok güzel ışık veriyorlar. Bir dahaki uygulamaya onları tak. En basit uygulama spot lambalardan oluyor.
    Murat Kehya
    Acemi Motorcu
    A-(eksi)

farcob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda cbf 150
    eline sağlık. bir sorum olacak.cbf 150 nin arka stop lambasına 12 v ve 4 volt geliyor
    bu 4 voltu nasıl 8 v yapabiliriz burdaki armut ampülü led yapacam bu led 12 ve 8 voltla
    çalışıyor(başlık açtım cbf 150 için ledli stop lambası diye. dıy forumunda)

Motosikleti
    Alıntı farcob adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eline sağlık. bir sorum olacak.cbf 150 nin arka stop lambasına 12 v ve 4 volt geliyor
    bu 4 voltu nasıl 8 v yapabiliriz burdaki armut ampülü led yapacam bu led 12 ve 8 voltla
    çalışıyor(başlık açtım cbf 150 için ledli stop lambası diye. dıy forumunda)
    Farcop hocam başlığınızı inceledim.Öncelikle söylemeliyim ki elektronik bilgim çok fazla değil.Ama biraz araştırma yaptım ve volt yükseltme için bir ara devre yapmak gerekiyor sanırım.aşağıdaki gibi.

http://www.oselsan.com/forum_posts.asp?TID=624&OB=ASC

Bu da ne büyüklükte olur,bunu motora nasıl adapte edersiniz bilemiyorum.Açık bir şekilde yardımcı olamadığım için kusuruma bakmayın.Eğer işinize yarıyacak birşey bulabiliesem size ulaşırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:13 ----------

Alıntı mmucit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel bir uygulama, aklında olsun power ledler var. Çok güzel ışık veriyorlar. Bir dahaki uygulamaya onları tak. En basit uygulama spot lambalardan oluyor.
    Evet araştırdım biraz power led daha iyi..bozulma yaptığı zaman power led ile değiştiririm aydınlatmayı ;)

Motosikleti
    2005 Jinlun 125 / 2009, CBF - 150 / 2011, CBF -150
    Güzel Düşünmüşsün Ayrı bi hava ve güzellik katmış motoruna.
    Yanlız arkadaşın dedigi gibi farında beyaz rengi aynı olsa daha hoş ve daha güzel olurdu. Güle Güle Kullan.
    4 Teker Bedeni, 2 Teker Ruhu Taşır

kudret696 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF 150 ( 2015 - Siyah )
    çok güzel olmuş arkadaşım. ellerine sağlık
    önce MZ251 gitti, sonra ACTİVA....
    YENİSİ CBF 150

Motosikleti
    Alıntı SoNSuZDoST adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel Düşünmüşsün Ayrı bi hava ve güzellik katmış motoruna.
    Yanlız arkadaşın dedigi gibi farında beyaz rengi aynı olsa daha hoş ve daha güzel olurdu. Güle Güle Kullan.
    Teşekkür ederim Sonsuzdost.Farı da beyaz yapmayı düşünüyorum fakat beyazların görüşürü kötüleştirdiği,şu an kendi orjinal lambasının çok daha iyi aydınalttığını duydum.Zenon takmak istenmiyorum.Şu an öle bi imkanım yok.Bu konuda tavsiyeleriniz ne olur.Şimdiden Teşekkürler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 07:32 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:30 ----------

Alıntı kudret696 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel olmuş arkadaşım. ellerine sağlık
    Teşekkür ederim Kudret696

furkanmg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 600f
    hocam bende sana ozenıp aldım 2 tane aynı lambadan fakat sımdı ben onu kesıcem ama araya aparat o demır seylerden nerden bulabılırım bıde o dırenclerıde keske goruntuleseydın yauw :D:D
    bıde ben akuden kablo cekmekten bıraz korkuyorumda dırek kısa fardan alsam elektrıgı nasıl olur???

Motosikleti
    Alıntı furkanmg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam bende sana ozenıp aldım 2 tane aynı lambadan fakat sımdı ben onu kesıcem ama araya aparat o demır seylerden nerden bulabılırım bıde o dırenclerıde keske goruntuleseydın yauw :D:D
    bıde ben akuden kablo cekmekten bıraz korkuyorumda dırek kısa fardan alsam elektrıgı nasıl olur???
    Şimdi o ışıkları kestikten sonra arkasındaki tutturma aparatını baca kenarlarına döşenen ince sac levhayı iki kat kıvırarak yaptım.Artık şekiline kendin ışıkları bağlayacağın yere ve yaratıcılığına göre şekil vereceksin .

Direnç olarak ben iki adet 270 ohm dirençi uc uca ekledim yani seri bağladım ama siz isterseniz yüksek değerde 470ohm ve üzeri tek direnç kullanabilirsiniz.Çok da yüksek bağlamayın dirençlerin parlaklığı iyice düşer.Alttaki 270 ohm direnç

270 ohm

atrı uca bağlamanız yeterli..Elektriği istediğiniz yerden alabilirsiniz.Yeterki doğru bağlayın.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    merhaba öncelikle hayırlı olsun paylasım icin teşekürler =) işe yaraadımı sadece görüntümü oldu ögrenmek isterim ve drencleri baglarken nasıl baglicaz direnci aynı hat uzerindemi baglicaz yani mesela ampulde + - var direncede varmı bu --[][]-- bunu direnc oalrak görsek gelen kablonun arasınamı yerlestirecez . ve ben mesela 4 tane istedim bu direncleri 2 yerine4 tanemi koymalıyım yani 270+270+270+270 yapıp sonucta

( gelen kablo --[][]----[][]----[][]----[][]-- giden kablo ) böyle bisemi olmalı tekrar teşekkür ederim =)

Motosikleti
    Alıntı antilop_skul adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba öncelikle hayırlı olsun paylasım icin teşekürler =) işe yaraadımı sadece görüntümü oldu ögrenmek isterim ve drencleri baglarken nasıl baglicaz direnci aynı hat uzerindemi baglicaz yani mesela ampulde + - var direncede varmı bu --[][]-- bunu direnc oalrak görsek gelen kablonun arasınamı yerlestirecez . ve ben mesela 4 tane istedim bu direncleri 2 yerine4 tanemi koymalıyım yani 270+270+270+270 yapıp sonucta

( gelen kablo --[][]----[][]----[][]----[][]-- giden kablo ) böyle bisemi olmalı tekrar teşekkür ederim =)
    Şimdi önce karala bi resim koyayım

olayın özü bu siz 4 tane direnç koyarsanız değer 1060 - 1080 ohm gibi olacaktır.buda ledlerin parlaklığını iyice azaldır.artı ucu şekildeki gibi oluşturduktan sonra eksi ucu motordan şaselemeniz(metal bir yere dokundurmak) yeterli olacaktır.Bu fenerlerdeki ledler seri bağlıdır bu yüzden her led için aydı dirence gerek yok.Sadece ilk girişe takmanız yeterli.Anlaşılmayan kısımlarda yardımcı olurum ;)

kartalizma07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gayet güzel olmuş kardeşim emeğine sağlık alkışlanacak bir iş bence
    far ampulünüde değiştirseydin beyaz ile
    bunlara oto ampulünü nasıl takarız 55w 3 tırnaklı olanından, arkadaşımda yakınıyo aydınlatmadan
    Apachenin gücü adına GÜÇ bizde artık

durmak yok ZAM a devam vergi manyağı olduk...

Motosikleti
    Alıntı kartalizma07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gayet güzel olmuş kardeşim emeğine sağlık alkışlanacak bir iş bence
    far ampulünüde değiştirseydin beyaz ile
    bunlara oto ampulünü nasıl takarız 55w 3 tırnaklı olanından, arkadaşımda yakınıyo aydınlatmadan
    Kardeşim bende sıkıntıdayım far konusunda.Araştırmadayım şu ana ama tek çözüm zenon görünüyor.Beyaz oto ampülü takılınca ampul yuvasını eritiyomuş diye okudum bir yerde.Zenon da şu an için bana tuzlu geliyo .Şimdilik böle kullanmaya devam...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)