Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet Terimleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    marwel114 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw G650 Xmoto
    Merhaba MT Ailesi

Ben yıllardan beri motosiklet aşkıyla yanan, bu konuda deneyimi olan, motorların çoğunu tanıyan ve belli bir düzeyde bilgisi olan bir kişiyim. (İçinizden biri)

Fakat bu konuda eksiklerim olduğunu farkettim ve öğrenmeliyim dedim.
    Sonrasında hepimiz için, hatta daha çok aramıza yeni katılan ve katılacak olan kişiler için faydalı olabileceğini düşündüğüm bu konu başlığını açmak aklıma geldi.
    Burada motosiklet ile ilgili terimlerin açıklamaları ve kullanımı ile ilgili (ya da sizlerin aklına gelen diğer detaylar) bilgilerin, fotoğrafların toplanmasını umuyorum.

Arama yaptım ama benzer bir konuya ulaşamadım. Umarım yoktur.

Herkese teşekkürler, yeni konumuz hayırlı olsun...

Kimseden ses yok, bari bilmediğim birşeyi sorayım

Tankpad nedir?

Topcase nedir?

Şu an aklıma gelenler bunlar...
    Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha yetenekli, öyle ki her insandan öğreneceğim bir şey var.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Cyberm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tankpad = Benzin deposunun sürücü yüzeyine bakan kısma yapıştırılan ve giysilerden dolayı deponun çizilmesini engelleyen çoğunlukla platik olan parça

Topcase = Motorun arka kısmına takılan çanta

Çok kısa ve net oldu herhalde
    Her Lafa Verecek Cevabım Var, Ama Bir Lafa Bakarım Lafmı Diye, Birde Lafı Söyleyene Bakarım ADAM'mı Diye...

Motosikleti
    TEABANWAEY m1000r
    redline nedır?.......................
    MÖTÖRÜM MÖTÖRÜM MÖTÖRÜMÜ VAR GALİ YÜCE YARABBİM:queen:

İşte onu en ii aye, boy, anlatır zannımca SS cilerin daha yakın olduğu bişe Yani benim anlatamicamdan deil ama sende de SS var o yüzden
    Her Lafa Verecek Cevabım Var, Ama Bir Lafa Bakarım Lafmı Diye, Birde Lafı Söyleyene Bakarım ADAM'mı Diye...

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Redline: Redline , motor için tavsiye edilen; çevrilen en yüksek devirdir. Bu devir göstergenizin sonundaki kırmızı çizgi ile ifade edilir. Sanılanın aksine , ibre redline bölgesine girdiğinde motordan yüksek performans alınmaz.
    Çoğu motosiklette devir kesici vardır ve redline'a girildikten sonra daha yüksek devre çıkıp motorun zarar görmesini engeller.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Evet bak görkem de olur onu unutmuşuz özür

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    tokatlama nedir?
    kapışma nedir?
    şaka şaka şimdi bu başlığı maffetmiyelim güzel bir konuya değinmişsin çünkü
    bende bildiğim bir kaç soru sorayım bari!!!
    sohc ve doch nedir?
    cdı ünitesi nedir?
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    TEABANWAEY m1000r
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Redline: Redline , motor için tavsiye edilen; çevrilen en yüksek devirdir. Bu devir göstergenizin sonundaki kırmızı çizgi ile ifade edilir. Sanılanın aksine , ibre redline bölgesine girdiğinde motordan yüksek performans alınmaz.
    Çoğu motosiklette devir kesici vardır ve redline'a girildikten sonra daha yüksek devre çıkıp motorun zarar görmesini engeller.
    tesekurlerrrrrrrrrrrrrrrrrr
    MÖTÖRÜM MÖTÖRÜM MÖTÖRÜMÜ VAR GALİ YÜCE YARABBİM:queen:

SOHC ve DOHC .

Alıntı Prometheus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    OHV demek Over Head Valve demektir. Yani supapları açıp kapatan ekzantrik mili bloktadır ve bir itecek yarıdmıyla uykarıya iletilri hareket. İtecegin ucundaki piyano denilen parça itecekle supapın arasındaki iletimi sağlar.

SOHC ise Single Over Head Camshaft demektir. Yani suparları hareket ettiren ekzantrik mili silindir kapagına montelidir ve kranktan genellikle bir zincir vasıtasıya hareketini alır. Ekzantirk milindeki yumurta dediğimiz çıkıntılar da supapların ne zaman ve ne kadar süre ile açık kalıp kapnaacagını ayarlar..

aşağıdaki resimde açıkça görülmektedir yumurtalar ekzantrik mili ve supapların hareketi..

Ayrıca DOHC ise Double Over Head Camshaft yani üstten çift ekzantrik demektir. Bunu anlamı ise eksoz supapları için ayrı emme supapları için ayrı ekzantrik mili kullanılması demektir.

SOHC veya DOHC motorlar dah ayuksek deivrlere çıkabilmketedirler. OHV motorlarda iteceklerdeki kayıptan dolayı yuksek devirlere çıkmak mümkün değil..

Çıkmaya zorlanırsa aşağıdaki gibi bir durum sözkonusu olabilir. Henüz supap geri gelmeden piston yukarı çıkacagından piston supapa çarpar ve hasar oluşur.

Şekil 1-A

Kaynak: eralpt

CDI ise elektronik ateşleme sistemidir , değişken devirlerde motorun ateşleme zamanlamasını ayarlayarak her devirde motorun maksimum çekiş vermesini sağlar... (diye biliyorum yanlışsa düzeltiniz)
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Görkem benden daha hızlı davranmışsın.Ne yardımsever adamsın yahu

Ben de vikipedi'den bir alıntı yapayım:

CDI – ( Common rail Direkt Injektion )( capacitive discharge ignition ) Ortak yakıt hatlı dizel’in Mercedeste kullanılan ismi. Kısaca ne kadar ekmek o kadar köfte diyeceğimiz bir yöntemle çalışan enjeksyon sistemi. Dizel motorunun yüksek devirlerde düşen yakıt pompası basıncı problemine karşı geliştirilmiş, dizel yakıtının her enjektör için ayri bir pompayla püskürtüldüğü klasik sisteme karsılık, ortak bir kanala (ortak hat) pompalanıp oradan basınç kaybı olmadan enjektörlere aktarıldığı yakıt besleme sistemidir. Dizel motorunun daha yüksek devirlere çıkmasını sağladığı için motor gücünü (ps-kW) önemli ölçüde arttırır.

Not: "CDI ünitesi" bu mudur bilmiyorum vikiden aradım bunu bulunca da copy paste

Benim de bir sorum var.Doğrusu "karelaj" mı, yoksa "grenaj" mı ?
    "Geçmişini hatırlamayanlar onu tekrardan yaşamaya mahkumdurlar". -Santayana

Karenaj

Motosikletin şasisini orten bir nevi karoser (Yanlış kullanım : Grenaj)

yalniz_prens_07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YBR-125
    faydalı bilgiler için saolun arkadaşlar.

marwel114 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bmw G650 Xmoto
    hepinize çok teşekkürler arkadaşlar.

cyberm, topcase in çanta olduğunu biliyordum ama tam olarak emin değildim.
    sürekli yanılgıya düşüyordum.
    tankpad ise daha önce gördüğüm, bildiğim birşeydi ama onun tankpad olduğunu bilmiyordum

tekrar teşekkürler
    Karşılaştığım herkes en az bir konuda benden daha yetenekli, öyle ki her insandan öğreneceğim bir şey var.

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

e bı bılgıde ben yazayım barı arkadas sen motorsıkletlerdekı cdı yımı sordun eger onu sorduysan yenı sıstem elektronık atesleme yanı baska bı adıyla elektronık beyın eskıden platınlı atesleme sıstemlerı vardı sımdı elektronık atesleme yanı cdı var kara kucuk bı kutu bu ama ıslevı buyuk bujıye gıden elektırık zamanını ayarlar dıkkat et bozmayasın ha kımı motorlarda 150 eurodan baslar..

Motosikleti
    Ramzey karaca 100
    abilerim bn ramzey karaca 100cc bi motor aldım.üztünde cdı yazmakta.bu motor enjeksiyonlu değildir herhalde.burdaki cdı neyi ifade ediyor olabilir?

zaferkarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hepsi satıldı :(
    ah ah ramzey akraca alamsaydın be akrdeşim :( daha yeni dagıttık bi tane fabriaksyon hatalı sanzıman ana milinin oturdugu iğneli rulman hatalıymıs ve dagılmıs ardına grup dişlisinide yemiş 1 haftadır parça arıyoruz bugun geldi parça oda yalnıs gteldi fabrika rulmanları yalnıs basmıs 14.2 rulamnı 13.5 die basmıslar bugun aradık neyse yarın bidaha göndercek ramzey hani diyorya türk üretimi %90 yalan kulyen yalan toplama yaptıkları nerden belli adamların rulmanın kaç kaç oldugun haberi yok ayriyettten yalnıs basıyorlar bibakın demi biz bunu yapıyoruz bi yıgın da bascaz ama dogrumu yalnısmı oluyomu olmuyomu?
    Zafer hiç düşmemek değil, her düştüğünde yeniden ayağa kalkabilmektir !

Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CDİ ise elektronik ateşleme sistemidir , değişken devirlerde motorun ateşleme zamanlamasını ayarlayarak her devirde motorun maksimum çekiş vermesini sağlar... (diye biliyorum yanlışsa düzeltiniz)
    Alıntı m-ozer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abilerim bn ramzey karaca 100cc bi motor aldım.üztünde cdı yazmakta.bu motor enjeksiyonlu değildir herhalde.burdaki cdı neyi ifade ediyor olabilir?
    +1 daha yüksek gerilim ile bujideki kıvılcım şiddeti klasik bobin-platin-meksefe'den daha üstündür.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler