Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ninja 250R ilk çalıştırma problemi

Motovento
    REKLAM ALANI
    masterabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250R - 2010
    Merhaba,
    Henüz 10000km de bi ninja 250r aldım. ilk alıp kullandığımda fark etmedim ama bugünlerde çok dikkatimi çekiyor. problem mi bilmiyorum ama motoru ilk çalıştırdığımda (soğukken) yola çıkıyorum. hafif gaz verip ilerliyorum ancak gazı kapatsam dahi sanki yinede gaz açıyormuşum gibi gidiyor. devir saati 7bin-8binde kalıyor bir süre sonra devir düşmeye başlıyor ve normal rölantide çalışmaya devam ediyor. asıl sorum şu bu bir problem midir? yoksa motor soğukken, ısınıncaya kadar bu şekilde kalması normal midir? normale döndükten sonra trafikte sorun çıkmıyor, ne zaman ki motoru durdurup aradan saatler geçtikten sonra yeniden çalıştırırsam bu olayı yaşıyorum. sizden gelecek olan cevaplara göre servise götüreceğim. teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Bmw F650
    Motorsiklette ilk çalıştırmada otomatik jigle devreye girdiğinden belli bir ısı derecesine çıkana kadar yüksek devirde çalışır.

Raphae1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Er6-F-Cbf 1000+YBR 125, gts250-cbf150-600rr-mt07
    Motosikleti, ilk çalıştırdığında birkaç dakika ısınmasını beklemeden kulanırsan, motor hem çabuk aşınır hemde ömrü kısalır. Yalnız devirin 7-8 bınde olması fazla. 1500-2bin den fazla olmaması lazım. Bizim motorlarda 7-8 bınde kalkıs yapmaya kalksak. direk tekere hatta taklaya kalkar. :D
    ARTİSTLİĞİN SONU FİGÜRANLIKTIR...

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    gaz kolu takılı kalıyor olmasın?

Bana kalırsa gaz telini kontrol edip yağlamakda fayda var

Motosikleti
    S&T GT250R 2011
    Alıntı safakk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gaz kolu takılı kalıyor olmasın?

Bana kalırsa gaz telini kontrol edip yağlamakda fayda var
    Sadece soğukken dediğine göre gaz teli değil sorun sanırım. Ninja da beyin var mı? Varsa sanırım beyinden...

Motosikleti
    biraz daha açıklayayım. motoru ilk çalıştırdım elim debriyajda devir sayısı 2000dev/dk. sonra kavrayıp yola çıkıyorum biraz biraz gaz veriyorum devir 5000-6000-7000 sonra debriyajı sıkıyorum fren yapıyorum devir sayısı 6000-7000 de kalıyor. ( sanki sabit gaz veriyormuşum gibi) bir süre sonra devir yavaş yavaş düşüyor. debriyaj sıkılıyken 2000dev/dk da kalıyor ve gaz sesi yok oluyor.

tel sıkışma olayını bende düşündüm bu yüzden motoru çalıştırmadan önce gaz açıp kapadım bir süre kol yaylanmasında bir sorun göremedim. buna rağmen yukarıdaki olay yine de oluyor.

@canicellat bugün motoru ısıtıp deneyeceğim bakalım aynı şey olacak mı? daha önce GT250R kullandım onda böyle bir sorun yaşamıyordum. o yüzden garipsedim. gt250R enjeksiyonlu 2008 modeldi. ninja 2010 model.

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    @masterabi; Gaz kestikten sonra kaç saniye 6-7000 devirde kalıyor söylememişsin ama bu normal bir duruma benzemiyor. Otomatik jikle ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Eğer motoru hareket ettirmeden fazlasıyla ısıtıp yola çıkarsan belki bu durumu yaşamazsın ama bu da sorunu gidermez tabi. Bence Ninja kullanıcıları başlığında bir sor bunu, herkes benzer şeyler yaşıyorsa bu bir sorun değildir.
    #sürenadam

Motosikleti
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @masterabi; Gaz kestikten sonra kaç saniye 6-7000 devirde kalıyor söylememişsin ama bu normal bir duruma benzemiyor. Otomatik jikle ile alakalı olduğunu sanmıyorum. Eğer motoru hareket ettirmeden fazlasıyla ısıtıp yola çıkarsan belki bu durumu yaşamazsın ama bu da sorunu gidermez tabi. Bence Ninja kullanıcıları başlığında bir sor bunu, herkes benzer şeyler yaşıyorsa bu bir sorun değildir.
    sanırım yaklaşık 2dk sürüyordur. motor üzerinde olduğum için süre bana uzun geliyor da olabilir :S

safakk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Zıpkıncı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sadece soğukken dediğine göre gaz teli değil sorun sanırım. Ninja da beyin var mı? Varsa sanırım beyinden...
    Belki gaz teli blr yere sıkıştığı için geç bırakıyordur diye düşünmüştüm ama tabii beyinden de kaynaklanıyor olabilir

overcloud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XL650V Transalp
    otomatik jikle takılı kalıyor. bende de 1 - 2 defa olmuştu.

jikle devredeyken motor sürmemen lazım ya da motor çalıştıktan sonra 1 - 2dk çalışıp ısınmasını bekle, sonra sürüşe geç.

tek çözüm budur.

ayrıca ilk çalıştırma anında elcik ile gaz vermene gerek yok, sadece marşa bas. motor zaten elcik ile ilk anda kendiliğinden otomatik olarak gaz veriyor (elini elciğin üzerine koymana bile gerek yok).
    the evil that men do - cbr 125r 7500km - ninja 250r (tabiki yeşil) 25000km - transalp ile yollarda

Syanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DR-Zurna 400
    Alıntı masterabi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım yaklaşık 2dk sürüyordur. motor üzerinde olduğum için süre bana uzun geliyor da olabilir :S
    Yuh diyorum, sen gazı bırakıyorsun ve motor en az 1dakika 6~7000 devirde mi çalışıyor debriyajı sıktığında ? 2saniye olmasın o??
    #sürenadam

sapo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    250 LIK BISEY
    ninjada beyin yok ki enjeksiyonlu olanlar haric..sizin beyin dediginiz cdi .. cdi yi kapilar gurubu diye yorumlayabiliriz.mesela motor viteste iken marsa basarsaniz motor calismaz fakat motor viteste ve debriyaj basili ise marsa basip calistirirsiniz.yada motor yan ayakta iken calistirirsiniz fakat yan ayagi acik vaziyette unutup motoru surmeye calisirsaniz vitese taktiginiz anda motor stop eder bu tur durumlari kontrol etmek icin uretilmis bir sistem motosikletin yakiti gaz yemesi ateslemesi ile hicbir alakasi yok hakiki beyin enjeksiyonlu motorlarda mevcuttur o ayarlar benzin hava karisimini gaz kolunu sensor vasitasi ile olcum bicim hepsi beyinde yapilir ha fakat ninja enjeksiyonlu ise dediklerimin hepsini unut cunki benim motor ninja 250 2009 model karburatorlu
    ÇARPIK PABUÇ ÇARPIK AYAĞA UYAR

Motosikleti
    Alıntı Syanur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuh diyorum, sen gazı bırakıyorsun ve motor en az 1dakika 6~7000 devirde mi çalışıyor debriyajı sıktığında ? 2saniye olmasın o??
    hemen yuh deme yahu! senin dediğin gibi bir durum olsa bir sorun olduğu düşünülmez ve bu başlık açılmazdı dimi;)

dreamkiller - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Silverwing 600
    Masterabi selam.. Konu basligina yazim dedim cevabi..

Bizim motorlarda en cok dikkat etmen gereken konu motorun isitilmadan hareket edilmesi. Over in dedigi gibi calistirinca 3 4 dakika bekle ve hararet ibresi ilk centige yaklastiginda hareket et.. O zaman sorunun kalmadigini goreceksin.. Eger hareket etmen gerekirsede 4000 5000 devirlerde kullanmalisin isinana kadar.. Bu sorunun ne oldugunu tam olarak bilmiyorum ama otomatik jikleden dolayisi ile ecu dan oldugunu dusunuyorum bende.. Saygilarimla..

cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    jikle ulaşabildiğiniz bir yerdeyse iki kablolu soketi olacak onu çıkarıp devre dışı bırakın sorun tekrarlamıyor ise sıkıntı jikleden olabilir.

Motosikleti
    orjinal egzostu takıp denedim sorun yok. çalıştır sür. ama performans egzostta 2dk ısıttıktan sonra normale dönüyor. sanırım motorun ısınması, performans egzostta 2dk fln sürüyor. yani sorun olarak kabul etmemek gerek.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)