Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

ÜSTADLARIM YARDIMCI OLABILIRMISINIZ MOTORA YENI BASLADIM

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    rks 150 titanic
    merhabalar , hayirli pazarlar motora yeni basladim ve kendimi yanlis bir aliskanliga alistirmak istemiorum bu yuzden siz ustadlara birkac sorum olacak bu sorular durma sekli ile alakali ve debriaj kullanimiyla alakali
    1-trafikte vites 5 te 100 ile giderken ilerde kirmizi isik yandi,benim uyguladigim durus sekli gazdan elimizi cekip on fren ve arka freni kullanip bu sirada hala vites 5 te cunki debriaja basmadim daha isiklara mesafe var isiklara yaklasinca debriaja basip bir sonraki kalkis icin uygun vitese takip devam ediorum veya yesilin yanmasini bekliorum bu benim uyguladigim ne derece dogru yanlis bilemiorum
    2-bir sonraki durus sekli vites 5 te 100 le gidioruz kirmizi isigin yandigini gorduk ve elimizi gazdan cekip debriaja basili bi sekilde on fren ve arka freni kullanmak ayaklada debriaja bas cek yapmadan 5 ten 4.3.2.1 e kadar indirip ve duruyoruz bunu ben uygulamiyorum fakat ne derece dogru bilemiorum cunki gereksiz yere gazdan ceker cekmez debriaja basip ve debriaj basili bi sekilde uzun sure gidioruz diye cok tercih etmiorum
    3-son olarakta 5 te 100 ile giderken ileride isiklar var gazdan elimizi cekip on fren ve arka freni kullanip debriaja ise bas ve çek yaparak 4.3.2.vitesleremi atmaliyiz fakat burda surekli debriaja bas cek yapioruz bir sorhn olurmu sevgilu abilerim bu durus sekillerinden hangisi dogrudur hangisini sureklj uygulayip kendimizi alistirmamaiz gerekir yanlis bir ozellik kazanmak istemiorum saygilar sevgiler...
    Kızıl pars ve obarey bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bas-çek yaparak en fazla baskı yaylarını yersin, sürekli basarak yaylara ek olarak plakaları da yersin. debriyaja basmadan fren yaparsan, bu sefer de şanzıman dişlilerini, subapları falan yersin.

en az masraf çıkaracak şekil hangisiyse, en uygun vites küçültme şekli de odur, bence.
    Kızıl pars bunu beğendi.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Beynim yamuştu.Gaz vererek vites düşür.
    Kızıl pars bunu beğendi.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    2. dediğinde vites düşürmek istediğinde vites pedalına basmadan önce o vites için yeteri kadar yavaşlamış olman şart.

TamGazDevam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 08' / HONDA CIVIC VTEC 1.6 04'
    Ben genelde üçüncü tekniğe benzer bi şey yapıyorum.
    5'te 100km ile bakıyorum ışık var debriyaja basıyorum ardından gazı bırakıp bas çek yapmadan düşüyorum vitesi.
    Bazen böyle yaparken şanzıman dişlilerden ses gelirse bas çek yapıyorum ama sadece ses geldiği zaman bas çek yapıyorum, çok nadir olsa da geliyor.
    Kızıl pars bunu beğendi.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Bende vitesli kulanırken çok merak etmişimdir en sağlıklısı hangisi diye

1.Ben 5 giderken ani durcaksam ön arka firenimi yapar durma ramak kala debraşa 5 saniye basmamla vitesi seri şekilde 1 atarım

2. 5 le giderken durcaksam hemen ön arka firen debraj basarak arada vites düşürmek ama ne işse bana sağlıklı gelmiyor neden derseniz debraja basınca motor tekerleri boşa düşüyor kitlenme olası olma riski beni korkutuyor

3.Bazı çevreler vites düşerken debraja bas hafif gaz ver vites düş derler bu bence yolda aheste aheste giderken ilerde gördüğün risklere için dir debraj basar ken gaz vererek vites düşmek ama bu ani durma ya çalışmada ne kadar yararlı olabilir düşündürücü

Kafama göre 4 6 bin lerde vites atılır her vites atmaya başlamadan güzel gaz verirli şıkır şıkır geçsin diye ani durmak ön arka firene güzelce basılır motor konpörösör yaparak durmaya yakın debraj çekilir stop etmesin diye kaza yapmayın da debraj vites düşürmek en son iş olsun sallayın ışıklarda orda burda durmak için ön arka firen basılır ister arada vites düşün debraj basılı gaz vererek ister durmaya yakın debraja bas vitesleri hızlıca küçült
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    şunu koyayım da o zaman:

Motosikleti
    rks 150 titanic
    anlayamadim arkadaslar o zaman mesela vites 5 le gidiorum ileride isiklar var gazdan elimi cekiorum on fren arka fren ve durmaya yaklasiorum bu sirada hala vites 5 hizum 20 lere felan indi vites hala 5 te dikkatinizi cekerim ama gaza basmiorum ve kalkis yapmiorum artik hiz 20 lere kadar indi debriaja basiorum ve vitesleri bir sonraki kalkis icin dusurorum veya uygun vitese takiorum bumudur dogru olan yoksa kompresorlemi durmaktir hala anlayamadim siz napionuz ornek vererek aciklarsaniz sevinirim

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:52 ----------

hocam vites dusurmeyi biliorumda isiklara yaklasirken nasil durmaliyim 3 yontem var hangisi dogru siz hangisini yapionuz
    1-gazdan elini cek debriaj+fren bu mantiksiz gelior cunki cok cok uzak mesafeden debriaja bosuna basmanin pek anlami yok gibi
    2-gazdan elini cek sadece frenle yavaslat vites le hic isin yok durmaya yakin debriaja bas istedigin vitese at
    3-bu ise gazdan elini cek debriaja bas cek yaparak vites dusur ayni zamanda frene bas buda rahatisz edici hinnnnn diye ses gelior alt taraftan yani hangisi dogrudur siz hangisini yapionuz tamam hepsi uygulanir ama hepsi belli durumlarda uygulanir farzi meal bos yoldasiniz ileride isiklar var boyle bir ortamda neyaparsiniz saygilar..

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:58 ----------

hocam vites dusurmeyi biliorumda isiklara yaklasirken nasil durmaliyim 3 yontem var hangisi dogru siz hangisini yapionuz
    1-gazdan elini cek debriaj+fren bu mantiksiz gelior cunki cok cok uzak mesafeden debriaja bosuna basmanin pek anlami yok gibi
    2-gazdan elini cek sadece frenle yavaslat vites le hic isin yok durmaya yakin debriaja bas istedigin vitese at
    3-bu ise gazdan elini cek debriaja bas cek yaparak vites dusur ayni zamanda frene bas buda rahatisz edici hinnnnn diye ses gelior alt taraftan yani hangisi dogrudur siz hangisini yapionuz tamam hepsi uygulanir ama hepsi belli durumlarda uygulanir farzi meal bos yoldasiniz ileride isiklar var boyle bir ortamda neyaparsiniz saygilar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:00 ----------

işte o yöntem nedir hocam siz nasil yapiorsunuz mesela ben mesela isiklara 400 mtre var gazdan elimi cekip sadece frene basiorum ve debriaja basma yani durma noktasina gelene kadar vitesle isim yok eger duracaksam isisklara yaklastigimda debriaja basiorum ve durup uygun vitese atiorum hareket edeceksem devrine uygun vitese atiorum bu yontem dogrumudur motorun sansimanu arabadan farkli oldugundan ister istemez acemilik oluor saygilar

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Durana kadar debriyaja basılı tutmak bana makul gelmedi, onu eliyorum.

Şu anki motorum biraz yavaşlayınca yüksek viteste zıplamaya başlıyor ve makul bir viteste gitmeye zorluyor.
    Dolayısı ile vitesi küçülterek yavaşlıyorum.
    Senin listendeki 3. maddeye karşılık düşüyor.

Ama bir SS kullanıyor olsan böyle olmayabilir,
    Hamdım, piştim, hala hamım.

MeNGuC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SÜPER 8 Kara Şimşek :)
    Alıntı Kızıl pars adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Durana kadar debriyaja basılı tutmak bana makul gelmedi, onu eliyorum.

Şu anki motorum biraz yavaşlayınca yüksek viteste zıplamaya başlıyor ve makul bir viteste gitmeye zorluyor.
    Dolayısı ile vitesi küçülterek yavaşlıyorum.
    Senin listendeki 3. maddeye karşılık düşüyor.

Ama bir SS kullanıyor olsan böyle olmayabilir,
    Aynen 3 viteste 120 gidiyorsun yavaşlayıp 20 30 km hızda gaz açınca hıçkırmaya başlar ondan 2 ye atım devam etmek daha makul nc750x de ben öyle kulanıyordum
    CENNET UCUZ DEĞİL CEHENNEM LÜZUMSUZ DEĞİLDİR..

Motosikleti
    rks 150 titanic
    anladim agabeyler sagolun tesekkurler hepinize isin asli biraz tecrubeyle alakali sanirim anladigim kadariyla motosiklet arabadan biraz farkli ve genelde durum neyi elverirse ona gore kullanmaliyiz debriajida frenide tskkurler

obarey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda CBR 250R (10k), 2015 Yamaha R25
    Extrem durumlar hariç 1. yaptığın doğrudur.
    Yüksek CC ve hızlarda zaten yavaşlamak için frenle birlikte vitesleri de kullanacaksın.

Motosikleti
    Kawasaki Z300 satıldı/2014 X max 250 ABS
    debriyaja basmak motoru hızlandırmaktan başka bir halta yaramaz,yavaşlamak için ara gaz vererek vites düşürmen lazım,ve devirleri iyi ayarlaman lazım vites düşürürken yoksa motoru eline alırsın.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Barkın'ın videosunu yayınlandığında izledim. Honda'nın GS 1 ve 2 eğitimlerine katıldım.

3. yaptığın doğrudur. Neden? ;

Videoda vites küçültme bölüümnde de anlatıldığı gibi vites küçültürken, debriyaja basınca devir rölanti devrine iner. Vitesi küçültüp debriyajı bırakınca motor, vitesi küçültmeden önceki devrinden de daha yüksek bir devirde olacaktır. Rölantiden o devire çıkana kadarki devirlenme, motora yük bindirir. Yani 5. viteste 80 kmh ile 6000 devirde giderken vites küçülttün. Rölanti devrine indi ve debriyajdan çektin. Bu sefer motor 80 de 4. viteste 7000 devirde olacak. Rölantiden, aniden 7000 devire çıkan motor üzerinde yük olacak.

Onun için vitesi küçültüp hafif ara gazı vererek en azından deviri 5000 e çıkarıp debriyajdan çekmek motora 5-7 bin arası devir yükselme yükünü bindirecek. Fren yaparken zaten bir yandan da hız düşeceği için motor aniden devirlenmeyecek, yük binmeyecek. Onun için vites küçülttüğümüzde, debriyajdan çekmeden hafif bir aragazı vererek devri bir miktar yükseltip debriyajdan çek. Bunu biraz çalış, vitesi düşürmek adeta bir zevk olacak senin için.

1 ve 2. maddeler aynı zamanda güvensiz. Yukarıda anlattığım şekilde yaparken, mesela 5. vitesteydin. Işıklar yandı, frene bastın, 4 yaptın, frene bastın 3 yaptın, frene devam ettin 2 yaptın, hop karşına bişey çıktı, angutun biri arkadan sıkıştırdı, hemen 2 viteste tekrar gazlar uzarsın.
    1. maddede 5. viteste 20-30 la giderken kaçış için gaz tepkin olmaz, 2. maddede 1. viteste misin 4 te misin, patır patır küçültüyorsun. Kaçış için gazlarsan hangi viteste, hangi süratte olacağın önceden belli değil.

Yukarıda anlattığım şekilde yaparsan hissede hissede, motosikletin kontrolü sende, frenliyorsun ama her an gazlama şansın var, yani patron sensin. Kumanda sende.

Dediklerimi çalış, bir süre sonra otomatikleşecek zaten, sonrasında akıp gidecek, hiç düşünmeyeceksin.

dovahhkin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ABS
    Mesela 100 le giderken Kontağı kapatıp paraşütleri aç kardeş.

La bas frene dur sonrada debriyaja bas germe kendini sakınan göze çöp batar bişey olmaz motora

Öne çok basıp solugu hastanede alma,Ne zaman kayacağını anlaman içinde boş bir yolda egzersiz yap trafikte deneme kendini
    Suzuki AN125 47000Km,Sym Gts 250ievo 4000km,CBR 125 6500Km, ,Kawasaki Ninja 250R 14000km
    Yamaha Xmax250 ABS 7000km, KTM Duke 200 ABS 3100km Yamaha Xmax250 8000km, Xj6n 18000km Xmax 250 Yollarda..

altayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ DOMİNAR 400
    100 km ile gidiyorsunuz ve ışık yandı ise :
    gazdan elinizi çekin ve 4.vites hızına düştünüzde 4 de atın(örnek hız 80)
    3 vites hızına düştüğünde 3 e (örnek hız 60)
    2 vites hızına düştüğünde 2 ye atın ve durmak üzereyken boşa atıp frenleri sıkın (örnek hız 40 ve altı)
    diğer bir tarifle motor freni yada kompresyon denebilir açıkladığım olaya.
    önemli not: kesinlikle 5 den 3 veya 2 indirip debriyajı bırakmayın.vites düşüşleri sırası ile yapın mutlaka

Motosikleti
    rks 150 titanic
    anladim hocam cok saolun baştacısınız

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:07 ----------

anladim hocam saolun bir abimizin bir lafi var ani durumlarda elinin debriaja gitmesine alistirma evlat kendini seni debriaj deil fren kurtarir varsin istop etsin motor

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:09 ----------

anladim hocam saolun adamsiniz

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bence 1 doğru.

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bas-çek yaparak en fazla baskı yaylarını yersin, sürekli basarak yaylara ek olarak plakaları da yersin. debriyaja basmadan fren yaparsan, bu sefer de şanzıman dişlilerini, subapları falan yersin.
    Debriyaja basmadan fren yapınca niye şanzıman dişlileri veya subap yensin? Nasıl mümkün? Saniyede onlarca kere ateşleme yapıp tüm gücü arka tekere aktarırken sorun olmayacak ta, arka tekerin motoru döndürmesi mi sorun olacak?

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Barkın'ın videosunu yayınlandığında izledim. Honda'nın GS 1 ve 2 eğitimlerine katıldım.

3. yaptığın doğrudur. Neden? ;

Videoda vites küçültme bölüümnde de anlatıldığı gibi vites küçültürken, debriyaja basınca devir rölanti devrine iner. Vitesi küçültüp debriyajı bırakınca motor, vitesi küçültmeden önceki devrinden de daha yüksek bir devirde olacaktır. Rölantiden o devire çıkana kadarki devirlenme, motora yük bindirir. Yani 5. viteste 80 kmh ile 6000 devirde giderken vites küçülttün. Rölanti devrine indi ve debriyajdan çektin. Bu sefer motor 80 de 4. viteste 7000 devirde olacak. Rölantiden, aniden 7000 devire çıkan motor üzerinde yük olacak.
    Eğer vites değiştirme esnasinda motorunuz rolantiye düşecek kadar vakit bulabiliyorsa bence vites değiştirmeye çalışmanız lazım. Her vites değişiminde bu kadar in-çık yapıyorsa yazık motora.

Debriyajı çekmekle bırakmak bir olmalı, motor taş çatlasın 1000 devir kaybetmeye anca vakit bulmalı. Arabada da öyle.

Motosikleti
    rks 150 titanic
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence 1 doğru.

Debriyaja basmadan fren yapınca niye şanzıman dişlileri veya subap yensin? Nasıl mümkün? Saniyede onlarca kere ateşleme yapıp tüm gücü arka tekere aktarırken sorun olmayacak ta, arka tekerin motoru döndürmesi mi sorun olacak?

Eğer vites değiştirme esnasinda motorunuz rolantiye düşecek kadar vakit bulabiliyorsa bence vites değiştirmeye çalışmanız lazım. Her vites değişiminde bu kadar in-çık yapıyorsa yazık motora.

Debriyajı çekmekle bırakmak bir olmalı, motor taş çatlasın 1000 devir kaybetmeye anca vakit bulmalı. Arabada da öyle.
    anladim hocam saolun tesekkurler onerilerinizi dikkate alacagim

Akhunturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Güzel kardeşim bu forumun Motosiklet Eğitimi diye bir bölümü var ; kimse sana oraya da bakabilirsin, tam da bu konuda bilgiler var dememiş herhalde, demez çünkü pek kişinin haberi yok

Ben diyeyim o halde ;

Bak Okan Sinan Hocanın bu konuda paylaştığı videolara ait linkleri aşağıdan bulabilirsin.

Vitesleri sıralı düşürme şekilleri, planlı frenleme panik frenleme gibi faydalı anlatımlar var.

http://www.motosiklet.net/forum/moto...-frenleme.html

http://www.motosiklet.net/forum/moto...duramamak.html

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler