Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kar'da motosiklet kullanmak için zincir yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda CB 125 Ace
    Arkadaşlar herkese merhabalar. Denizli'de öğrenciyim, ve bu sene Denizli 10 yılın en soğuk kışını yaşıyor, ilk kar yağdığında burada değildim ancak dün aniden bastıran kar yağışına denk geldim. Sabahta fırsat bu fırsat deyip atladım motoruma.
    Motorum Honda CB 125 Ace, orjinal arka lastiği oldukça başarılı kar üstünde kolay kolay kalmadan devam edebiliyor, ön lastik ise problemli ufak tefek zorlamalarda ani kaymalar yaşatıyor. Biraz kar üstünde gezindikten sonra arka lastiğe zincir takabileceğimi düşündüm ve hemen uygulamaya geçtim.
    Tekzen'den en ince zincirden 1.5 metre aldım ücreti metre başı 3.45 TL. En ince zinciri kullanmamın sebebi ise asfaltta giderken ince zincirin sürüşü etkilememesi. Eve geldim, aldığım 1.5 metre zinciri 7 eşit parçaya böldüm, keserken çıkan baklalarla birlikte her parça yaklaşık olarak 15 cm civarındaydı. Niyetim cırt denilen kablo bağlarıyla bağlamaktı ancak ilk patinaj da bunların koptuğunu gördüm. Daha sonra aklıma kalın tel ile bağlama fikri geldi ve uzunca bir teli ihtiyacım olan uzunlukta keserek jant üzerinden penseyle sıkıştırarak lastiğe bağladım.
    Sonuç mükemmeldi , 25 cm kalınlığında karda rampa çıktım ne kayma ne patinaj vardı.
    Yaklaşık 20-25 km sonra zincir baklaları teker teker parçalanmaya başladı, bunun sebebi ise aşırı ince zincir kullanmam ve kullandıkça aşınması. Gerçekten yoğun karda gitmek zorunda kalan arkadaşlar araba zinciri kalınlığında ki zincirle de aynı projeyi yapabilirler.

Yaparken fotoğraf çekmeyi unutmuşum ancak uygulama sonrası bir adet fotoğrafım var.

Lastiğe herhangi bir şekilde zarar vermediğini gördüm. Rahatlıkla kendi motorunuza da uygulayabilirsiniz.
    Herkese iyi sürüşler!
    cenkito, ogzcngdk ve Hyjal bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    aslında şöyle bir sistem yapıp uludağa çıkmak lazım çoh eğlenceli olur

< iLk@yy > - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '01 CBR600F4i(2011-?) / '07 Burgman400(2018-?)
    bir ara araba lastiklerine bez tarzı bir uygulama vardı kar ve buz üzerinde belirli bir hıza kadar daha fazla güvenli sürüş sağlıyordu aynı şey motosiklet içinde düşünülebilir aslında.

asfalta girmediğiniz sürece daha stabil bir sürüş sağlayacağı kesin zincir sürekli bir tümsek etkisi yaratıyor sonuçta buda çok iyi birşey denemez

ahmetkorkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V-Strom
    Buna benzer uygulamalar görüyorum işinizi görmüş, tebrikler.

Fakat o inşaat teli janta hatıra bırakmıştır, yanılıyor muyum?

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:44 ----------

Alıntı < iLk@yy > adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir ara araba lastiklerine bez tarzı bir uygulama vardı kar ve buz üzerinde belirli bir hıza kadar daha fazla güvenli sürüş sağlıyordu aynı şey motosiklet içinde düşünülebilir aslında.

asfalta girmediğiniz sürece daha stabil bir sürüş sağlayacağı kesin zincir sürekli bir tümsek etkisi yaratıyor sonuçta buda çok iyi birşey denemez
    Kar çorabını diyorsunuz sanırım, başka bir forum da kullanan birisi hiç bir işe yaramadığını yazmıştı.

Aynı zincirde olduğu gibi 50 km/saatin üstüne çıkılamıyor, ayrıca pahalı.
    İki şey sonsuzdur insanoğlunun aptallığı ve evren. Albert EINSTEIN

ilkeronat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F800GS
    http://www.enduroist.com/forum/showt...-yapma(ALINTI)
    ustteki linkte zincir lastige zarar verebilir, linki baglanti icin kullanilan malzeme icin paylastim. asagida daha profesyonel bir urun var ve baglantilar tam benim dusundugum gibi, janta zarar vermeyecek turden.
    http://www.kymcoclubturkey.net/kymco...e-kis-lastigi/

isfa67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAGSTAR 650
    bence güzel bir uygulama olmuş ama keşke tel yerine tekzenden cırt kelepçe de alsaydınız daha sağlıklı olurdu tekerlek açısından

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Zincire gerek yok, çivili köpek tasması çok daha iyi iş görüyor. Bu arada o cırt kelepçeleri sakın almayın, en kalınından taktık 100metre sonra hepsi kopmuştu.
    isfa67 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda CB 125 Ace
    Arkadaşlar zincir asfaltta herhangi bir sıkıntı yaratmadı. 60 km/h kadar hızlandım herhangi bir fark yoktu, sanırım ince olduğundan.
    Janta zarar vermesi konusunda net bir şey söyleyemiyorum, üstün körü baktım görünüşte bir şey yoktu ama incelense tabi ki zarar vermiştir.
    Cırt ilk patinaj da ne olursa olsun kopuyor, cırt bir alternatif olamaz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)