Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Cup Motorumun Yağını Değiştirdim Performans Düştü Sürtünme Sesleri Arttı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar. Herkeze Hayırlı Bayramlar. Başlıkta belirttiğim gibi Mondial 100 SFS Sport Cub motorum var. İlk bakımın bin km 'de yaptırdım ve ne marka ne kalınlıkta yağ kullanıldı bilmiyorum. Motorum şuan 2.700 km' de ve yağını kendim değiştirdim. MotoPlus 4T 20w40 yağ kullandım. Yağı Değiştirip motoru çalıştırdığım anda motor aksamında ki sürtünme sesi arttı ve performans düştü kalkışlarda seriliğini yitirdi ve zaman zaman gaz kesiyor sanki pislik varmış gibi. Yağ değişmini motor sıcakken eski yağı boşaltıp yenisini doldurdum. Herhangi bi hata yaptığıma inanmıyorum. İzmirde yaşıyorum diğer konularda okuduğuma göre 4T 10w40 hava şartlarınca uygun yağ fakat marka olarak ne önerirsiniz yaşadığım sorunlar kullandığım yağdan mı kaynaklanıyor. Teşekkürler iyi forumlar. Konu açıldıysa afola araştırdım göremedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    mondial mg125, mondial 150 mc
    20-50 snn cupa kalın gelir zaten güçsüz motor hantallaşması normal 10 -40 yağ kullanmanı tavsiye ederim benim cg de ben 15-50 yağ kullandım 10 km gittikden sonra anca kendine geliyor motor yağın ısınması incelmesi zaman alıyor sen 10-40 kullan kalın yağ kullanırsan performans düşer benim motorda düşüyordu senin cup dada düşecektir

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Özellikle kış mevsimine girmemize yakın o yağ motora çok kalın gelir motoru kışın çalıştırman zorlaşır yağı castrol power 1 10w40 yada 15w40 ile değiştir

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    10-40 yarı sentetik iyidir .

İlk işim yağ olmak olucak bugün Teşekkürler ilginize.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağı çok koyarsanız da performans düşüyor cublarda. Bir de söyledikleri gibi yağ kalınlığı da performansı düşürüyor, yağ iyice ısınıp incelince eskisi gibi oluyor yine

Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağı çok koyarsanız da performans düşüyor cublarda. Bir de söyledikleri gibi yağ kalınlığı da performansı düşürüyor, yağ iyice ısınıp incelince eskisi gibi oluyor yine
    Yağ haznesi 800ml benim motorda 1 litre koysam problem yaratırmı acaba ?

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En temizi çubuk varsa çubuktan, yoksa göstergesinden yağın maksimum-minimum çizgilerinin ortasında olmasına dikkat etmek. Bazen motorun içinde çok yağ kalır,1 litre de koyunca ekstradan 300 ml yağ olabilir. En temizi dwdiğim gibi çizgilere bakmak, kafadan 1 litre boşaltmak doğru değil

serkanADH13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motor Tamircisi :) 0,535,939,20,86 :)
    cub ve scooter modellerine 700,,800 litre yağ koyulur,

1 litre yağ fazla gelir ve motoru boğar,
    motor içerisindeki hava akışı azaldığından sıkıştırır motorunu,
    ve hatta contaları keçeleri dahi patlatabilirsin,

motorunun her tarafı yağ olur,,,

bir an önce yağını değiştir,
    direct 750 ml ekle yeterlidir,,,

Alıntı serkanADH13 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cub ve scooter modellerine 700,,800 litre yağ koyulur,

1 litre yağ fazla gelir ve motoru boğar,
    motor içerisindeki hava akışı azaldığından sıkıştırır motorunu,
    ve hatta contaları keçeleri dahi patlatabilirsin,

motorunun her tarafı yağ olur,,,

bir an önce yağını değiştir,
    direct 750 ml ekle yeterlidir,,,
    Öyle bir zamana denk geldi ki yağ bulamaz oldum bayramdan. Tavsiyelerinizi dinlicem 1 litre koymucam. Cevaplar için teşekkürler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yaptigin geyikten ote degil, zaten cup motorun ne performansi varda dustu diyorsun, sana oyle gelmistir. Ayrica cuplar performans icin degil is icindir, sag seritten 30-40 la tin tin gidilir keyiflice

Motosikleti
    Kymco Agility 200i
    Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaptigin geyikten ote degil, zaten cup motorun ne performansi varda dustu diyorsun, sana oyle gelmistir. Ayrica cuplar performans icin degil is icindir, sag seritten 30-40 la tin tin gidilir keyiflice
    birader bildiğin saçmalamışsın yani senin ne motorun varda adamın motorunu küçümsüyorsun be allah allah adam öğrenmek için konu açmış senin verdiğin cevaba bak!! adamın açtığı konu değil asıl senin mesajın tam bir geyik. lütfen o mesajını sil çünkü çok kabasın. bu forumda cubcasıda supersuprtcusuda bulunuyor sen ne hakla insanları ezme rencide etme hakkını kendinden görüyosun fütursuz... insanların birbirini malı mülkü ile üstün görme davasına sinir oluyorum ya senin 56 milyarlık kawasakinmi varda cub dan ne bekliyon diyosun yemin ediyorum gereksizsin ya !!!1

Alıntı Shamy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim bilgim yoktu öğrenmek amaçlı sordum performans düştü derken ki kastım motorun gaz kesmesiyle ilgili. Cub motoru nerede hangi amaçla kullanıldığını bende biliyorum yarışa katılmıyorum işe gidip gelirken kullanıyorum. Performanstan anladığın sadece hız mıdır ? http://www.youtube.com/watch?v=3qA3bHbeyf4 buyur linkte ki motor benimdir 120 ibre gördüm, yağı değiştirdiğimden beridir motor çok sıkıyor, tıkanıyor biraz daha zorlasam civatalar atcak yada bi öksürse düzelicek gibi hissettiriyor. Sen konuya açıklama getireceğine bana akıl, tavsiye veriyorsun. Bilgin yoksa fikrin de olmasın lütfen.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı dqknkrdvt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim bilgim yoktu öğrenmek amaçlı sordum performans düştü derken ki kastım motorun gaz kesmesiyle ilgili. Cub motoru nerede hangi amaçla kullanıldığını bende biliyorum yarışa katılmıyorum işe gidip gelirken kullanıyorum. Performanstan anladığın sadece hız mıdır ? http://www.youtube.com/watch?v=3qA3bHbeyf4 buyur linkte ki motor benimdir 120 ibre gördüm, yağı değiştirdiğimden beridir motor çok sıkıyor, tıkanıyor biraz daha zorlasam civatalar atcak yada bi öksürse düzelicek gibi hissettiriyor. Sen konuya açıklama getireceğine bana akıl, tavsiye veriyorsun. Bilgin yoksa fikrin de olmasın lütfen.
    telefona bu uygulamayı yükleyip tekrardan denemenizi tavsiye ederim
    https://play.google.com/store/apps/d...edometer&hl=tr
    soruna gelince yağı fazla katmış olabilirsin
    motoru biraz çalıştır eğimsiz bir zeminde orta sehpaya alıp yağ çubuğunu kontrol et xxxx çizgiler olarak yağ çubuğun neresinde ona baktıktan sonra tekrardan buraya yaz fazla mı değil mi görelim

Alıntı shooter1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    telefona bu uygulamayı yükleyip tekrardan denemenizi tavsiye ederim
    https://play.google.com/store/apps/d...edometer&hl=tr
    soruna gelince yağı fazla katmış olabilirsin
    motoru biraz çalıştır eğimsiz bir zeminde orta sehpaya alıp yağ çubuğunu kontrol et xxxx çizgiler olarak yağ çubuğun neresinde ona baktıktan sonra tekrardan buraya yaz fazla mı değil mi görelim
    Şuan dediginiz işlemi yaptım. Yağ çubuğunu iyice temizledikten sonra vidalamayip sadece yağ bloguna sokup çıkardım ve xxx bulunan bölümde yağ damlası oluştu ve yağın ulaştığı nokta xxxx bölümünün üstünde sanırım yağ fazla peki fazla yağı nasıl boşaltırım şırıngayla felan çekilir mi ? Uygulamayi yükledim deneyeceğim.

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şırınga yoluyla akvaryum hortumu ile çekilebilir bir diğer yöntem komple boşaltıp yeniden koymak

Bugün yeni yağımı alıp değişimi gerçekleştirdim Castrol Power 1 4T 10w40 Yarı Sentetik 800ML yağ ekledim. Arada ki farkı anlamak için yağı değiştirmeden önce devir denemesi için video kaydı yaptım ve yağı değiştirdikten sonra aynı işlemi yaptım. Değiştirmeden önce gaz kesiklikleri oluyordu onlar gitti ve 3. viteste tekrar 80 ibre görebiliyorum. Bunu motorum hızlı manasında söylemiyorum arkadaşlar, ben motorumu böyle tanıdım benim motorum 3.viteste 80 ibreyi görünce vites istiyordu. Durumum piskolojik olabilir belki de bilmiyorum CUB olsa da ucuz olsa da seviyoruz birbirmizi . İlgilenen herkeze teşekkürler iyi forumlar.
    cenkito bunu beğendi.

merkezkale - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR1200X Crosstourer
    bence fazla yağ kodun

Neden ? Yağ çubuğunu kontrol ettim şuan yağ seviyesi XXXX lerin 3. X'ine denk geliyor.

hsk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DAELİM S2 250 SUZUKİ AN 125 HK MONDİAL MASH
    125 Lik Scooter için kitapçıkta 15/50 yağ yazıyor çoğu arkadaş 10/ 40 önermiş sizce hangisi uygun olur. motor asya as 125 cc

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)