Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kilis'in dörte biri motosiklete sahip

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650FB
    Kilis'in dörte biri motosiklete sahip
    80 bin nüfuslu Kilis sokaklarında her gün 15 bini tescilli 20 bine yakın motosiklet dolaşıyor.
    Davut Uçar'ın haberi
    27 Temmuz 2005 16:10

Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre 2005 yılında 7 bin motosiklet trafiğe çıktı, resmi rakamlara yansıyan tescilli motor sayısı 15 bin civarında.

Çevre iller Gaziantep, Hatay ve yakın ilçelerden bölgeye gelen motosikletlerle birlikte bu rakamın 20 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla her evde mutlaka bir motosiklet olduğu gibi yine nüfusun yüzde 30’unun da ikinci bir motosiklete sahip olduğu düşünülüyor.

Trafik akışında motorların ezici bir üstünlüğü var. Bölgedeki tamircililerin büyük çoğunluğu sadece motosiklet tamirciliği yapıyor. Mobilletlerin yanısıra en lüks motosikletler Kilis’in cadde ve sokaklarını süslüyor. Çoklu taşımacılıkta zaman zaman sıkıntılar yaşansa da kimse hayatından şikayetçi değil. Çoğu zaman 3 kişi, tekneli motorlarda 6 kişi aynı motorda seyahat edebiliyor. Sokak ve caddelerin dar yollarında kullanılabilen en güvenli ve hızlı taşıma aracı olarak görülen motorlar, kullanıcılarının yanında aileden bir fert gibi muamele görüyor. Yine özel günlerde ve düğünlerde konvoylarda motorlar kullanılıyor. Şehir’de herkesin kendi motosikletinin olması Taksicilikle şehir içi dolmuşçuluğa darbe vuruyor. şehir içinde tek hat dolmuşçuluk yapılıyor. Çoğu zaman dolmuşlar yolcu bulmakta zorlanıyor. Kilis’liler bu duruma kendi şiveleriyle “Motorun yanında Mercedes de ne oloor.” yorumunu yapıyorlar.

Kentte bu kadar fazla motosiklet olunca park sorunu da ortaya çıktı. Yöneticiler dağınık halde park yapan motosikletlerin bir arada durmaları ve trafik akışına olumsuz etkilememeleri için ana cadde olan Murtaza Caddesi’ne 500 metre uzunluğunda bir motopark yaptırdı. Motorların güvenliğinin sağlanması yönünden de önem taşıyan motopark dolup taşıyor.

Kilis Emniyet Müdürü Atalay Sönmez, Kilis için motorun çok ayrı bir yere sahip olduğunu söyledi. “Kilisli bir vatandaşımız Mercedes marka otomobilini garaja bırakıyor ve mobillete binerek işlerini görüyor.” diyen Atalay Sönmez, bunun nedenini ise, Motorun daha pratik ve daha kullanışlı olmasına bağladı.

Sönmez, “Son bir yılda bize 16 bin motorlu araç tescil ettirildi. Bunların 7 binini motosikletler ve mobiletler teşkil ediyor.”görüşünü aktardı. Uzun süredir motosiklet kullanan Kilisli esnaf Hamza Dabanıuzun, ulaşımda sıkıntı çekmek istemediği için motor kullandığını söylüyor. Dabanıuzun “Kilis’te hemen hemen her evde kesinlikle bir motor var ve bir çok evde ikinci bir motor da bulunuyor. Şehrimizde bu araçların çok önemli bir yeri var.” dedi.Yine motor düşkünlerinden İbrahim Aydın da, kendisi için motosikletin bir tutkuya döndüğünü ifade ediyor. Aydın “İnsanlar her işte bu araçları kullanıyor. Bağ ya da bahçeye gidip rahatlıkla işini yapabiliyor. Trafikte sıkışıklık olmuyor, Yollar zaten dar, büyük araçlarla girip eziyet çekmek istemiyoruz.” ifadesini kullandı.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=104152
    Ülkemde hiçbir iyilik cezasız kalmaz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Bu İlde 2 Araçtan Biri Motosiklet
    Moderatörlere bildirip yukarda adı geçen sayfaya ek olarak geçirile bilir.
    Bu arada konu açıldığında ben siteye kayıtlı değilmişim
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

cycle27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KINALI KUZU
    gültekin abi seni de seviyoruz nedemek ben bu yazıyı ilk defa gördüm inan ki yoksa yorum yapardım.
    [B][I][COLOR="Red"]GAZİANTEP [COLOR="Black"]MT[/COLOR][/COLOR][/I][/B]
    [COLOR="Red"]ŞAHİNEM, ANTEPLİYEM AĞAM[/COLOR][COLOR="Black"]OMUZUMDA MAVZER BİR YÜK[/COLOR][COLOR="Red"]DÜŞMANLA, YUMRUKLARIMLA SAVAŞACAĞIM[/COLOR]
    [COLOR="Black"]YUMRUKLARIM MEMLEKET KADAR BÜYÜK. [/COLOR]

Motosikleti
    Honda CBR 125
    Güney illerinde kış sert geçmediğinden olsa gerek. Her mevsim ulaşım aracı olarak kullanılabiliyor. Hatay'da da çoktur motosiklet.
    Size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkalarına yapın...çok zevkli oluyor :P

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı bambu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güney illerinde kış sert geçmediğinden olsa gerek. Her mevsim ulaşım aracı olarak kullanılabiliyor. Hatay'da da çoktur motosiklet.
    kilis hataya bağlı değilmiydi zaten

Motosikleti
    Honda CBR 125
    Alıntı Fulish adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kilis hataya bağlı değilmiydi zaten
    Yok Gaziantep'e bağlıydı. Şimdi il oldu.

Hatay ayrı bir il.
    Size yapılmasını istemediğiniz şeyi başkalarına yapın...çok zevkli oluyor :P

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı cycle27 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gültekin abi seni de seviyoruz nedemek ben bu yazıyı ilk defa gördüm inan ki yoksa yorum yapardım.
    çok teşekkür ederim dostum.
    birileri bir gün cevap yazacaktı... bunu hissediyordum...gözlerim yaşardı birden.

(işin şakasındayız ha. alınma, gücenme falan olmasın )

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Yuh bee 2005 in başlığını nasıl olduda bulup hortlattınız Geçen kilis e gittiğimizde doğru dürüst araba göremedik bile her taraf motosiklet. Hatta O kadar çoklarki teki polis e çarparak komalık etmiş onun için emniyet kırmızı alarmdaydı
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

Motosikleti
    BMW F650FB
    Alıntı SaLToN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yuh bee 2005 in başlığını nasıl olduda bulup hortlattınız
    sorunun cevabı burada dostum.
    http://www.motosiklet.net/forum/dige...tml#post917179

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Benim öğretmen olarak görev yaptığım yıllarda daha çok mobilet türü hafif motosikletler vardı.

Daha sonra büyük hacimli motosiklet sayısı arttı mı bilemiyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı bambu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yok Gaziantep'e bağlıydı. Şimdi il oldu.

Hatay ayrı bir il.
    hmmm tşkler öğretmenim

SaLToN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Beyaz MELEK
    Alıntı Gültekin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlığı daha önce görseydim mutlaka bir yorumum olurdu ama başlık bendende eski be abi
    27 B 3793 Sürücü Hataları için HATA yaz 3793 yolla Hatasız Kul olmaz Melodisi Cebine Gelsin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler